11.5.2019 - Dubova

Kde a kedy sa bolo lietať
Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

11.5.2019 - Dubova

Príspevok od užívateľa Rebro »

Stredajsie lietanie na Straniku ma celkom namlsalo. Chcelo to ist i na motor. Predpoved medzi chrontami ukazovala, ze by sa teoreticky dalo lietat zavcas rano, kym nezosilnie vietor a nezacne buchat termika. Dohadujem Maja a Pluca. Ale moja predstava s rannym startom je zmietnuta zo stola.
Podarilo sa nam nieco po desiatej odstartovat. Najskor Pluco, potom sme cakali kym prejde brigadir a potom Majo a ja. Stupam hooodne pomaly a opatrne. Oblietame CTR a mierime na Slnecne jazera. Len jedna osobka sa tam clapkala. Robime zostavu a mierime na Trnavu. Termika sa zacina postupne ozyvat. Pri trnavskych rybnikoch stretame motoroveho padackara a zacneme ho nahanat. Moc nespolupracuje a otacame to na letisko v Dubovej. Obloha sa vycistila a termika zacala hooodne slusne komplikovat riadenie. Neviem mno, stale ten target+motor+termika nie je to co chcem zazivat.
Dolietame letisko a Ivan sada prvy. Ja som tiez nastaveny na pristatie, este vystupavam so stiahnutym plynom v nejakej bubline, vypinam motor a kym dokoncim zatacku tak ma splachlo ze som dobrych 50m musel niest. Este ze mi prisiel Ivan na pomoc.
Dnes som mal zablokovane kolieska na postroji, aby sa netocili a na pristati to bolo hodne poznat. Ale zas o to tazsi start.
Lietanie to bolo polovicu cesty prijemne a je uzasne, ze KONECNE sme odstartovali a polietali vsetci traja. Zvycajne jeden ostane na zemi koli roznym problemom. Ale od dnes uz len spolu :)
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 11.5.2019 - Dubova

Príspevok od užívateľa Rebro »

A velmi pekne zostrihane video s muzikou. Verim, ze sa bude pacit.
https://www.youtube.com/watch?v=yw1iLzx0oDs
Monotrike

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 11.5.2019 - Dubova

Príspevok od užívateľa juraj »

Chlapci, veď sa už toľko netrápte na krídlach s odkrytým priečnikom, tie sú pre začiatočníkov - zaobstarajte si tuhé krídla (za slušnú cenu ich je plno) a zistite, aké je to robiť na plnú nádrž 120+ km pri cestovnej rýchlosti 60+ s malými silami v hrazde. Teraz je Váš akčný rádius veľmi obmedzený a keď trochu fúkne spredu, tak voči zemi takmer stojíte.
Prajem veľa pekných letov.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 11.5.2019 - Dubova

Príspevok od užívateľa Rebro »

To mas recht, aktualne cesta Dubova-Senceke jazera-Tranava-Dubova po 1.5H letu spapalo 4L benzinu. Trasa 52KM. V 300m fukalo okolo 3ms. Akurat je to velmi fajn relativne rychla priprava na let. Rozprestries dazdnik a letis.
Akurat v termike je to strasny boj, neviem ci mam kridlo naprd, ale ked je termika a mam tak polku plynu tak prave zakruty mi idu s nevami a stale mam pocit akoby to chcelo padnut po kridle. Musim to lepsie otestit niekedy na vecernom lete.
Monotrike

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 11.5.2019 - Dubova

Príspevok od užívateľa juraj »

Rebro napísal:
Ut Máj 21, 2019 10:01 am
To mas recht, aktualne cesta Dubova-Senceke jazera-Tranava-Dubova po 1.5H letu spapalo 4L benzinu. Trasa 52KM. V 300m fukalo okolo 3ms. Akurat je to velmi fajn relativne rychla priprava na let. Rozprestries dazdnik a letis.
Akurat v termike je to strasny boj, neviem ci mam kridlo naprd, ale ked je termika a mam tak polku plynu tak prave zakruty mi idu s nevami a stale mam pocit akoby to chcelo padnut po kridle. Musim to lepsie otestit niekedy na vecernom lete.
Hm, v termike som vždy lietal na voľnobeh. Moment od vrtule aj gyroskopický moment robia svoje. Pravá zatáčka je jednoducho pri tomto smere rotácie vrtule padavá, preto som po štarte, keď bolo treba zatočiť, robil najprv ľavé zatáčky. Tvoje krídlo je OK, v termike jednoducho zníž otáčky na minimum.
Aj tak som nakoniec prišiel na to, že do termiky to s Mosquitom nie je žiadna sláva a lietal som výlučne skoro ráno alebo podvečer, až ma, keď som tu na východe ostal sám, prešlo aj to :(

Napísať odpoveď