Zakryty kyl u "Magicka"

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Zakryty kyl u "Magicka"

Príspevok od užívateľa Ivan »

Zdar,

Stala sa mi tak nemila vec a to, ze mi odisiel zips na plachte (uz davnejsie) bolo mi poradene, ze to mam zazipsovat co sa da a natvrdo zasit.

To som aj spravil, ale nechtiac som to vylepsil nasledovne.

Obrázok
image hosting gif

Plachta mala ist ponad kyl. (teda mal byt odkryty) Laco mi nevedel povedat ci to tak moze ostat alebo to mam vratit do povodneho stavu. (plachta ponad kyl) [znamena to pre mna rozparat a znova zasit]

Uz som s tym takto lietal, ale pravdu povediac neviem co som mal citit ak som vobec nieco mal citit pri lete.

Bude rad ak sa mi k tomu vyjadrite, Gaspi?
Pripadne niekto kto sa v tom vyzna lepsie.

Dakujem

Obrázok
jpeg image hosting
na tomto zabere si mozete vsimnut aj modru handru "Lacovu mikinu" :mrgreen:
Laminar 13 R ...

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zakryty kyl u "Magicka"

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Nazdar. Plachta má být samozřejmě nad kýlem, jak píšeš. Myslím, že by to mělo jít vrátit zpět i vymontováním kýlu a zpětným namontováním pod spodním potahem a nemuselo by se to párat. Jen dej prosím pozor na to, abys při demontáži a opětovném smontování neudělal ještě nějakou větší "botu". Nebo to dej udělat někomu kdo to zná. Vytahaný a povolený Magic snese opravdu hodně, ale zkoušet co vše si nechá líbit myslím není cesta, jak si dobře zalétat.
Karel

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zakryty kyl u "Magicka"

Príspevok od užívateľa pegas »

Ivan, Ivan ... To si mal dat do sekcie Vtipy. :D Chudák, moja bránica.
Takejto chyby sa môže dopustiť niekto, kto už roky nelietal na ničom inom, ako na kombatoch, lajtspídoch ... Chvíľu mi trvalo, kým som pochopil, čo je zle - veď spodný poťah je nádherne rovný - výborná práca.
...
Aha, práca dobrá, ale dizajn dodrbaný. Žeby "dvakrát meraj ..." ?

K veci:
Teraz by si mal cítiť pomalšiu rýchlosť pri pustenej hrazde (v_trim), lebo spodný poťah je o 20cm nižšie (lebo vysoký kýlový rukáv), a tým môže ťahať odtokovku viac dole, a v mieste prvých spír ti to vyrobí vztlakovú klapku.
A mal by si cítiť menšie sily v hrazde pri maximálke, lebo ti ten napätý spodný poťah pri kýle pretiahne kus materiálu z hornej strany cez nábežku. To ti vyrobí plochšiu vrchnú stranu profilu v kýlovej časti plachty, a celkové pôsobisko vztlaku sa posunie viac dozadu. Mne sa kedysi podarilo niečo opačné - prešil som na ZK-15 kúsok spodného poťahu o 5cm dopredu, a počas letu som to nevládal ťahať - tak to chcelo ísť do pádovky.

Najrozumnejšie spravíš, keď nebudeš experimentovač, a vrátiš to naspäť, spôsobom, ktorý popísal Karel.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: Zakryty kyl u "Magicka"

Príspevok od užívateľa Ivan »

Tak fajn ja ten nechceny tuning odstranim a vratim to do povodneho stavu.
Laminar 13 R ...

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Zakryty kyl u "Magicka"

Príspevok od užívateľa Laco »

No, my amatéri sme Ivanovi radili: "Neondej sa a daj to tak, ako to má byť!"
Ale "dochtóre", Ty už si asi úplne fit. Súdim podľa toho, že Ti je čím ďalej, tým menej rozumieť... Ako pekne si tú pôvodnú myšlienku o prinavrátení do pôvodného stavu rozviedol... Skrátka tak, ako to vieš len Ty :lol:

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Zakryty kyl u "Magicka"

Príspevok od užívateľa pegas »

Boha, Laco, a ja som si myslel či som to nenapísal príliš stručne.

Ale keď si mu poradil, aby to urobil "... tak ako to má byť", to si mu rozhodne dobre poradil. Sám by som to lepšie nevedel. Túto univerzálne platnú radu si musím zapamätať. :)

Napísať odpoveď