Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

V súvislosti so zmenami v usporiadaní vzdušného priestoru TMA/CTR Žilina a s potrebou pilotov mať poruke znenie leteckých predpisov, resp. info o platných NOTAMoch a pod., dávam do pozornosti stránku Leteckej informačnej služby. Prístupna ňu je cez:
1. http://www.lps.sk/generate_page.php?page_id=130" onclick="window.open(this.href);return false;`
2. v hlavnom menu kliknite na :Letecká informačná služba
3. na zobrazenej strane Leteckej informačnej služby kliknite v spodnej časti strany na okienko
s textom "Vstúpte na stránku "AIS on-line""
4. po otvorení stránky LIS sa treba najprv zaregistrovať (!) (klikni na "Registrácia" v pravom stĺpci)
Po odoslaní vyplneného formulára vám na vami uvedenú mailovú adresu príde heslo, ktorým sa prihlásite
a stanete sa platným užívateľom stránky. Vygenerovanéheslo si potom môžete zmeniť.
Dôležité" !!!Pri prvom prihlásení musíte vložiť heslo zaslané systémom na vašu mailovú adresu!!!
5. Prípadné upozornenie o nezabezpečenej stránke ignorujte (neviem,prečo to upozornenie naskakuje)
Prihláseným odberateľom sa rozklikne ktorákoľvek zobrazená ponuka.

Ako si napr. pozrieť aktuálne mapy TMA/CTR Žilina:
1. Po prihlásení sa(!) kliknite na stránke LIS na menu "Publikácie"
2. v ľavom stĺpci ponuky na AIP SR Vol I., II kliknite na "AD"
3. na strednom paneli sa vám rozbalí celý obsah časti zvolenej časti, v našom prípade AD (Letiská)
4. mapy letiska Žilina nájdede na konci stĺpca pod AD2-LZZI/1 až AD2-LZZI-8-5, klikať treba na skratku
strany, nie na jej názov
5. pre nás je zaujímavá Vizuálna približovacia mapa ICAO - klikni na AD2-LZZI-8-1
https://aim.lps.sk/web/alone.php?fn=204 ... r&doc=2278" onclick="window.open(this.href);return false;
Veľkosť zobrazenia mapy je možné meniť nastavením lupy v hornej lište.
Na tejto mape je zobrazenie CTR, TMA-čiek s ich horizontálnymi i vertikálnymi hranicami.

Ak niekomu bude niečo nejasné, napíšte to do tejto témy.
Ospravedlňujem sa, ak som to napísal príliš podrobne.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Hifi
Príspevky: 117
Dátum registrácie: Št Okt 02, 2008 7:46 am
Bydlisko: Gbeľany
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa Hifi »

Vďaka za užitočné info.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa Laco »

No Edo, toto nie je otázka na teba, ale načo sú im pri registrácii dobré moje dosť podrobné údaje? A cez to by som sa ešte preniesol, ale keď chce po mne niekto IČ DPH, tak to sa mi už nepáči. A nikde v texte som sa nedočítal, že raz mi nepríde faktúra za poskytnuté informácie...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa pegas »

Za to Edmond nemôže.
Ja som tam zaregistrovaný dávno, ale vstávajú mi chlpy na chrbte, keď mám prejsť tými tortúrami, aby som si niečo mohol pozrieť. Jedným z dôsledkov je napríklad nefungujúci link v Edmondovom príspevku.

Ale iné úrady po celom svete nie sú prívetivejšie. Je to schizofrénia. LPS je platená, aby zvyšovala bezpečnosť, a mala by mať motiváciu na tom aby informácie o vzdušnom priestore čo najľahšie prenikali ku všetkým. Ak chcú aby im nejaká firma (napr. Jeppesen) náhodou zadarmo nevykrádala ich "intelektuálne" vlastníctvo, tak je to aj tak neúčinné a smiešne.

Kedysi USA vydávali pre svojich vojenských pilotov výcuc zo vzdušného priestoru z celého sveta. Volalo sa to DAFIF, a bolo to zadarmo na internete. Potom im z nejakého európskeho leteckého úradu napísali vrelý list, a milí američania to radšej stiahli z internetu.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa jaro »

Tie detailne linky mi nejdu aj tak, to už som na tretom počitaci. Gašpi, Laco Vam to linkuje dokument? u mna je to tvrde ako gaštan.
Vivat programatori.
Ale orientačnu mapu som si našiel inak. Aj tak netušim o čo v tej ZA ide.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Hifi napísal:Vďaka za užitočné info.
Tebe to funguje, ak tak ďakuješ?
Mne to funguje bez akýchkoľvek problémov!
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Laco, IČO a DIČ pri obchodných vzťahoch je taká normálna záležitosť, ako keď dýchaš vzduch. Ten formulár je zrejme stavaný tak preto, aby vyhovoval firmám i súkromným osobám. Ak sa nemýlim, tak tieto údaje od Teba ako súkromnej osoby nikto nevyžaduje.

Pre Gašpiho:
Viem, že Ťa nasledujúca veta neuspokojí, ale aj tak... Ak je registrácia celkom bežná na stránkach, ktoré vôbec neponúkajú svoje materiálne alebo duševné produkty, prečo by to nemala požadovať firma, ktorú činnosť súvisiaca s AIS stojí nemalé peniaze? Veď ani Ty vo svojom zamestnaní neodovzdávaš svoje know how zadarmo!

...že som tu vôbec niečo spomenul! Zdá sa, že Vám nejde o podstatu veci - teda o informácie, ktoré nám môžu byť užitočné a kedykoľvek dostupné, ale len a len o to, ako ukázať Vašu schopnosť okomentovať aj to, čomu nemusíte celkom rozumieť.
Aj obyčajná knižka má svoje copyright, prečo by jednoduché prihlásenie sa (meno užívateľa a heslo!) na svoju stránku nemohla od svojich odberateľov požadovať firma? Veď aj stránku Deltaklubu Košice môžem využívať len po prihlásení sa! Robíte z komára somára práve v tejto záležitosti, a inde sa určite logujete bez mrzutosti. Tak o čo Vám vlastne ide, páni?!?
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa Laco »

Aby som upresnil.
Peťo, samozrejme, že Edmond za to nemôže a nič s tým nemá. A som úprime rád že nám poskytol podrobné info.

Edmond, máš pravdu, IČO a DIČ, resp. IČ DPH sú taká normálna záležitosť v obchodných vzťahoch. Ale práve o to ide. V obchodných vzťahoch. Lenže ja žiadny obchodný vzťah nechcem. Lebo obchodný vzťah je o tom, že niekto aj platí. A nikde som nevidel cenník. A podľa mňa nie je úplne v poriadku, keď chce niekto už len moje telefónne číslo, keď za poskytnuté informácie nenesie žiadnu zodpovednosť. SHMÚ chceli čosi také minulý rok... A toto je ten podstatný rozdiel. (Ja zo štátneho rozpočtu dostávam veľké ... , preto sa môžem slobodne rozhodnúť komu, ako a za koľko.)

Z "univerzálnych formulárov" mám už dlhšie značnú traumu (viď. formuláre LAA).
Všetko by bolo dobré, keby okrem mena a hesla boli ostatné položky nepovinné...
Nie som na úteku a moje telefónne číslo je také verejné že až..., aj moje IČO nájdeš kde len chceš, ale aspoň na tomto fóre sa trochu vyventilujem. Keby si tieto veci seriózne firmy odpustili, potom by to mali aj tie neseriózne ťažšie. A v správach by mohli vynechať príspevky o ľudoch, ktorým prišla faktúra od "internetových" spoločností...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa pegas »

Edmond, zbytočne sa urážaš, na teba neútočíme. LPS nie je bežná firma - tie svoje utajované informácie vytvára z poverenia štátu a štát jej vďaka monopolu vytvára dostatok priestoru, kde sa môže "zahojiť". Myslím, že LIS aj tak nie je činnosť na ktorej niekedy zbohatne. Iné príjmy jej to však bohate vynahradia. Tá registrácia na stránke ide proti záujmu bezpečnosti, a teda aj proti záujmu štátu, ktorý firme udelil monopol.

Jaro, ten link ti nejde preto, lebo je v ňom zakódovaný session_id, ktorým sa prihlasuje Edmond. Takže najprv sa musíš prihlásiť a ten Edmondov link zmeniť tak, že v URL prepíšeš:

Kód: Vybrať všetko

... sess=7JLERENCPlMpPNiLfsqRTjNr8PuKNX6r ...
podľa toho, čo ti vypíše v URL po prihlásení. Je to chu...ina ale manažmentu LPS je to zrejme jedno, podľa hesla:
Nech sa pokojne piloti aj pozabíjajú, ale intelektuálny majetok LPS musí byť uchránený pred silami zla za každú cenu.
Ale podľa Edmonda iba robíme z komára somára, a jemu to všetko skvele šlape. (Áno Edmond, teraz už rýpem.)

Nech vás sila sprevádza :wink:

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa jaro »

preco ma tento týžden nikto nechape? ja všetko mam a viem :) len tie konečne linky mi nejdu. to že nejde link od edmonda to je mi jasne a s nevzrušuje ma to lebo ja sito na rozdiel ad tých nezainteresovaných pre ktorých jeto robené viem najsť a obslužiť. Ale nejde to.
Predpokladam že je to zakopane v type uživetala. Pri registrácii je to na samom spodku.Aj ked vpravo v dialogu je pisane že "registrovany uzivatel" bude mat prístup na linky. Nema, teda na tie najdoležitejšie nema.
Potom by stalo za to to zmeniť ale kedže pod daným menom už existuješ maš smolu.
Čiže treba ti najpov odskušať na 5 roznych menach a registraciach čo je správne. ja som to pri druhom vzdal.
Edmond pochopil si konečne o čo mi šlo? Takto sa to nerobí. Gašpi ma v tomto pravdu.
V našom prípade je preto nevyhnutné širiť tieto informácie práve osobným podaním alebo treba ludom dať konkretnu informáciu inak je to nanič a neovplyvníš nič.

Hifi
Príspevky: 117
Dátum registrácie: Št Okt 02, 2008 7:46 am
Bydlisko: Gbeľany
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa Hifi »

Edmond ja ďakujem za to, že tu niekto aspoň informuje - snaží sa - reagovať na vzniknuté otázky. Pretože ja som sa na jedného kompetentného a na kompetentnej stranke už po odporúčani v tunajšiom fore (v dobrom) obrátil, ale .... (ani odpoveď, ani PM pre ošemetnosť vyjednávania). Ale zlosť, bezmocnosť tu nebudem ventilovať.

Nefunguje mi to. Ale našiel som si toto a mne to stačí.

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cac ... n-SA&pli=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Ostané ukáže čas - teším sa na PL "pilotov" PG v húfoch na jar :lol: :mrgreen: Teraz sa nebudem rozčulovať že nebudú litať ako by sa malo podľa novej "situejšn"


Hovk - dohovoril som. :D

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

"Páni bratia", ja viem, biť hlava-nehlava tu na tomto fóre je také jednoduché...
Toto sú lacné riešenia podobné krčmovým rečiam, pri ktorých sa chlapi potrebujú vyventilovať a liečiť si svoje frustrované duševno.
Aj ja si myslím, že na stránke AIS by mohlo byť mnohé urobené ináč - minimálne pri otvorení vlastného profilu mi chýba aj zobrazenie skupiny užívateľa, ktorú som si pri registrácii zvolil. Naozaj si nepamätám, čo som pri registrácii navolil.
Môžete mať pravdu o zlých nastaveniach, alebo o zbytočných kolónkach, ale takto predsa nič nevyriešime. Najlepším riešením k náprave existujúcich nedostatkov je napísať o tom kompetentným - nech vidia, kde je ich dielo nedokonalé. Ak im to nikto nepovie, tak je šanca na zmenu k lepšiemu minimálna. To platí aj inde v živote!
Niektoré vaše "konštrukcie" my naozaj prichodia fantasmagórie. Ak niekto potrebuje vaše osobné údaje, tak si ich určite kompletnejšie nájde niekde inde, nie v databáze AIS!
Prečo najnespokojnejší z vás nesformulujete trefnú pripomienku a nepošlete ju tým, ktorí to môžu zmeniť?! Slúži na to voľba "My Question"! Ak vám naozaj ide o podstatu veci, spýtajte sa ich, ako prelomiť barieru k deklarovaným informáciám, v čom a prečo je pes zakopaný.
Myslím, že takto to bude čestnejšie a efektívnejšie.
"Kde je vôľa, tam je cesta", povedal jeden pán s fúzikmi... :)
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa jaro »

Edmond nepochopil si to. My sme modelovali situáciu tých jednoduchších ludí a vidíš ako je to neriešitelné. Ty sa zaoberaš zase len tým ako do teba bušime. Ta napíš na ten link ty ked vieš o čo tam kráča. Nič ine nechceme len aby ty si bol ten koordinator týchto informácii. Vieš o čo ide tak už sa prestan vzťahovať, nikto ta nechce upaliť. Len to dotiehni do zrozumitelnej a funkčnej podoby. Aky to ma zmysel že 15ti budeme skušať logovanie, uživatelske konta a možnoati a čojaviem čo ešte.
Už naozaj nič nebudem písať ani mailovať je to pre mna časovo nemožné.
:|

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa Norbert »

Tak uz sa niekto vymackne a napise sem co je nove?
Ja osobne sa nikam prihlasovat nebudem...

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Prístup na stránku Leteckej informačnej služby (LIS)

Príspevok od užívateľa Michal »

Ta ty nevies Norbert ? :D Strannik je uz riadeny priestor. O Slubici sa este nevedia dohodnut komu pripadne - ci RLP KE, PO, PP. A kedy zacnu pytat za riadenie ? Niekto si mysli ze na stranku ktora stala niekolko 1000€ sa prihlasi len tak ? Bavim še dobre. :)

Napísať odpoveď