Ohýbanie duralu

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Ohýbanie duralu

Príspevok od užívateľa Laco »

Možno znovu objavujm teplú vodu...
Dural (EN-AW 2024) asi nie je vhodný na ohýbanie.

Skúška č.1 Ohýbanie bez "tepelnej prípravy". Pri pokuse ohnúť ho pri ohybe nejakých 25-30° praskol.

Skúška č.2 (podľa návodu modelárov) Zohriať na teplotu, pri ktorej "píše" buková trieska (cca 250°), rýchlo schladiť a do 2 hodín ohnúť. Po schladení som začal ohýbať po 5 minútach. Vydržal cca do uhla 45°, potom praskol. Pri pokuse ohnúť ho rovnobežne so smerom vlákien - ešte horšie. Použitá ohýbačka s oblúkovou lištou cca R5.
Výsledok: to čo používajú modelári bude asi len nejaký lepší hliník...
čítal som ich rôzne diskusie, všetci tvrdia, že pri ohýbaní do 45°, alebo cez oblúk vôbec nemusíš zohrievať... (Snívajte s nami...)

Skúška č.3 (podľa Gašpiho dr.) Zohriať na teplotu 405°, prudko schladiť a do 24hodín ohýbať.
Výsledky budem mať, až keď pôjdem ku kámošovi na pizzu a dám mu ten plech ohriať do pece...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ohýbanie duralu

Príspevok od užívateľa pegas »

Ono to bude asi tým, že modelári používajú tenšie plechy. Tenší plech sa pri ohnutí namáha menej ako hrubý plech ohnutý rovnakým polomerom. Preto sa drôtiky v tenkých kábloch nedajú zohnúť ako klasický elektrikársky medený drôt - sú príliš tenké, aby si v nich dosiahol plastickú deformáciu pri ohybe.

Takže prvá dôležitá vec pri ohýbaní je hrúbka materiálu. Druhá dôležitá vec je polomer ohýbania (nie uhol). Ten uhol môže byť dôležitý iba na začiatku, keď to lámeš cez ostrú hranu.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ohýbanie duralu

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Laco a kde ti treba dural ohnuty na viac ako 45 stupnov?

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Ohýbanie duralu

Príspevok od užívateľa Laco »

Peťo, asi (skoro určite) máš pravdu. Polomer ohýbania som mal spomenutých 5mm (je to v prvom príspevku :wink: ) A poľa priebehu lomu bolo zjavné, že sa materiál na vonkajšej strane nechcel "natiahnúť"...
Marián, najlepší by bol v garáži... :lol:
Napríklad keď sa pozrieš na napojenie trapézky ku kýlu na ZK-1, tak to kovanie je taký dural 2x ohnutý o 90°
Momentálne nepotrebujem ohnúť pravý uhol, ale keďže jeden kus nám už prdol, tak ho ho aspoň využijem na takéto pokusy. A ohnúť o 90° som ho chcel preto, aby som si bol istejší, že pri menšom ohnutí som sa nedostal za hranicu mechanických vlastností...

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ohýbanie duralu

Príspevok od užívateľa sidewinder »

A nerez? mas to tensie a nemusis zhanat pec na pizzu.
Ja osobne by som neveril takto ohnutemu duralu. Keby som to robil uz 10000x a vedel, ze to viem tak mozno :-).
Ale len si to proste ohnut sam bez nejakych skusok, bal by som sa.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ohýbanie duralu

Príspevok od užívateľa pegas »

Majo, to je dávno vyskúšaná vec. Kedysi, keď sa nitovali lietadlá, tak sa všetky nity takto kalili. Po zakalení je dural pekne plastický, za pár dní pri izbovej teplote stvrdne na pôvodnú pevnosť.

Napísať odpoveď