Meteo

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa Laco »

Chefo, perfektne si to pochopil. Ja som sa už začínal báť, kam sa bude uberať závesné lietanie, keď raz Gašpi pôjde do dôchodku, ale už sa nebojím. :lol:
Celý článok je každému úplne jasný, len neviem, či som správne pochopil že: 60+130+90 = 280...
Predpokladám, že podobný vedecký prístup si použil aj na krnačkách (čo vysvetľuje to umiestnenie). Inak gratulujem. Aj sa mi zdalo, že som Ťa (ne)videl v telke. Keď raz začneš pretekať ako tí "báčikovia" čo skončili poslední (teda srdcom), potom môžeš očakávať aj lepšie umiestnenie.
A keď raz začneš lietať súťaže s rogalom, tak Ti garantujem, že aj do prvej 20-ky sa dostaneš.
:lol: :lol: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa Norbert »

Su veci ktore nepochopim a toto je jedna z nich. :mrgreen:

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa jaro »

to Majo:
na stranke mam lavý okraj a neviem kde je definovaný. chcem to zrušiť alebo aspon minimalizovať. porad.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa jaro »

Z dat mi ide len UV index a v Solar radiation je stale nula.
je to naprd lebo ten index je hodne hrubý pri 12 stupnoch.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

jaro ten okraj ti kuknem zajtra alebo stvrtok.. momentalne makaj aj po nociach enstiham :(

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa jaro »

Asi mi odišli baterky na streche. vydrž 2 mesiace ale asi neboli uplne nove. Pracujem na solar zdroji.

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa Chefo »

jardo mozme to zacat riesit spolu. Tiez na niecom takom pracujem.
Mam doma clanky zo zahradnych svetiel, ale je to cinska vyroba a sere sa to stale. Preto som sa rozhodol pre nieco taketo:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=56567

Na komunikaciu pravdepodobne pouzijem modul 433Mhz

http://www.sos.sk/?str=371&artnum=50291

a prijimac

http://www.sos.sk/?str=371&artnum=4631

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa jaro »

presne to som v našom amateri pozeral. zoberiem 2SC1. mam akurat problem že musim urobiť nejake merania lebo od originalneho panelu nie su ziadne podklady.teda ani od snimačov. je tam konektor ale prd vieš čo tam treba pustiť. popis na diskusiach hovori o predlzovani zivotnosti baterii tak predpokladam že tam bude nejaký komparator ktorý to tam pusti alebo inak beži na baterky. svojho času mi to drblo zo strechy a chýba mi nejaký plastový kryt tak to asi aj rozoberiem, zaruka nezaruka.
len musim dočkať na nejaký odmek lebo mame na dvore všade plno snehu.

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa Chefo »

Neskusal si sa skontaktovat na nejakom fore s ludmi, co maju od toho origos panely a mohli by to odmerat? Sice pochybujem, ze taku kombinaciu clovek najde. Ale pokial tam mas dve baterie, tak ak tam nieje invertor z 1,5V panelu, bude to napriamo cez nabijaci obvod pichnute na baterky. Rozober to a vysleduj cestu na plosaku od konektoru zo solar. panelu az k najblissiemu IO. A potom napis cislo co je na suciastke. Ak najdeme pre ten SMD obvod katalogovy list, tak mame vyhrate.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa jaro »

Som zvedavý ako dnes nabehne UV index. Mame tu pekne slniečko a včera olo pod mrakom. Strasne ma štve ten udaj o watoch že to nie je dostupne.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa jaro »

Meranie odberu teplomer:
Pri stlačenom resete 640 uA
počsa resetu cca 3 sek 120 uA
potom 7 uA
je tam nejaka špička cca nad 100 uA zrejme ked vysiela,musim to ešte odchytiť.
cca 1 minuta, najprv do 60 uA potom do 120 uA, možno vzhľadom na zotrvačnosť je to o 20 % viac lebo su to špičky do 1 sek.

Panel už mam, ma až 8 V naprázdno, asi urobim len jednoducho zenerku cez R 330 ohm.
V našom radioamteri nemali žiaden vhodny stabilizator.

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa Chefo »

To ten 3 voltovy ma tolko naprazdno? Jaro zenerku nedavaj. Ta ti bude napatie kompenzovat stahovanim zvysneho prudu na zem. Je to velmi neefektivne. Radsej pouzi stabilizator, ktoreho napatie sa da regulovat. Napis ake budes potrebovat pre jednotlive zariadenia presne vystupne napatia a ja ti tie plosaky urobim na kluc :). Pri hodnotach prudov po 1mA co je tvoj pripad by na zasobovanie energiou stacili aj tie panely co mam doma. Tie dokazu davat 5-10mA

Stabilizator mozes pouzit aj 3,5V (LF35 Thorn.sk kosice) tam kde mas 3,6V vstup. On ti bude fungovat aj ak na nom bude podpatie. Dropout (prechodove napatie) je podla katalogu 0,45 V. Takze 3,5V tam budes mat uz ked bude na paneli 4V.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa jaro »

OK, ved asi nabudem mat tolko času stihnuť nahradne riešenia.
Teda urob plošak tato.
1. fáza
vstup zo solar panelu 0-8 V
výstup 3,6 V 4x pre teplomer, vetromer, UV, rain
nechal by som baterky v snímačoch
2.faza
dam do krabičky aj s akupakom NiMh baterie, tu potom napojím na stabilizátor z verzie hore.
Treba ale riešiť dobíjanie akumulátora, myslím že aj tých 3,6 V by nemalo byť malo lebo pokial si pamatam tak nabijanie ide na uroveň až 1,8 V a to bude ono. Ked bude nenej bude akumulator udržiavany len na menej percent a pri tomto odbere je to uplne jedno. Teda moj akupak bude vlastne 5. spotrebič za stabilizátorom. Treba asi odskušať koľko prudu sa bude tlačit do akupaku pri 3,6V.

Litiovu baterku nechcem lebo tam by sa musel inak riešiť nabíjač.

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa Chefo »

Neviete niekto, ci aj shmu produkuje mapy SWL (significant weather for low level FL) ? Ceska mapa je tu:
http://www.chmi.cz/portal/dt?portal_lan ... last=false" onclick="window.open(this.href);return false;

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Meteo

Príspevok od užívateľa Chefo »

Ahojte. Vzhladom na aktualne burky som natrafil na velmi peknu mapu bleskov, na ktores je latencia len okolo 3-4 sekundy, prwesne blesk lokalizuje a zobrazuje aj siriacu sa zvukovu vlnu, ktora plne koresponduje s realitou. SOm bol celkom z toho nadseny :)

http://www.lightningmaps.org/realtime?lang=en

Napísať odpoveď