termicke lietanie

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Zamknuté
wiz

termicke lietanie

Príspevok od užívateľa wiz »

Ahojte som tu novy, snazil som sa tu precitat vsetko ohladom lietania na rogale ale aj tak mam zopar otazok co som tu nenasiel.
0.Ako najvyssie ma moze vyniest stupavy prud?
1. Ake najdlhsie prelety (kolko km)sa daju absolvovat?
2.Daju sa robit prelety napr ze zletim z malych karpat a preletim podunajsku nizinu az do madarska a vratim sa spät?ci je mozne sa tak dlho udrzat vo vzduchu
3. Teda celkovo by som potreboval objasnit ako vlastne funguje termicke lietanie a co mozno od neho ocakavat

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa juraj »

Ahoj!
Tie otazky su velmi siroko polozene a ja nemam tolko casu, Tu je link:http://www.xcontest.org/world/en/ na prelety ZK a PG vo svete (aj vratane SK), podla toho zistis, co vsetko sa da bezmotorovo lietat.
Potom sa skus spytat znovu :D

wiz

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa wiz »

Dik pozeram to.A otazka by teda znela aky najdlhsi prelet ste vy absolvovali a v akej najvyssej nadmorskej vyske ste lietali

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa Ivan »

Mozno toto by bol este celkom dobry odkaz Rekordy v závesnom lietaní
Laminar 13 R ...

wiz

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa wiz »

Cize jedina moznost ako sa dlhsie udrzat vo vzduchu je pomocou termiky? A kde sa mozem docitat ako vlastne vyuzivat a vyhladavat stupave prudy?

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa eduardo »

Chod do verejnej kniznice na Hlavnej ul. a pozicaj si bibliu bezmotoroveho lietania: Technika a taktika letov v termike, od Goncarenka. http://aleph.techlib.cz/F/14YMFHEED71AP ... format=999" onclick="window.open(this.href);return false;

wiz

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa wiz »

Dakujem zatial za rady.Este by som sa rad opytal na zakladne rozdiely medzi rogalom a paraglidingom, ake su vyhody a nevyhody a v neposlednom rade aj otazka financii ci je padak ovela lacnejsi ako rovnako vykonne rogalo

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa raf3 »

Tak toto si nemusel ......... :lol: :lol: :lol:

wiz

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa wiz »

Mozno nemate radi take otazky ale bol by som rad keby mi niekto vskratke napisal tieto veci,lebo rad by som sa venoval lietaniu a chcem sa teraz co najviac o tom dozvediet,aj to v com je zakaldny rozdiel v lietani medzi paraglidingom a rogalom

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa raf3 »

Základný rozdiel je v konštrukcii klzákov.
Rogalo je pevná konštrukcia, padák je nepevná konštrukcia. :wink:
Určite by bolo dobré ak by si sa dohodol s J. Sladkým inštruktorom ZL a zastavil na nejakom kurze ZK ktorý teraz beží.
Lepšie jeden krát vidieť, ako si pár krát rozbiť držku ..... a je úplne jedno na čom .... :wink:

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa Laco »


juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa juraj »

wiz napísal:i ci je padak ovela lacnejsi ako rovnako vykonne rogalo
To je zase na dlhe rozpravanie ale asi takto: olietane rogalo s vykonnostou najlepsieho padaka kupis do 1000 € vo velmi dobrom stave a este si tu vykonnost udrzi vela rokov. Za 300-500 € mas zase rekreacne rogalo s vykonnostou vacsiny padakov a tiez si ju udrzi vela rokov. A takych kridel su k dispozicii mraky.Takze otazka mala byt polozena uplne opacne: ci je rogalo omnoho lacnejsie ako rovnako vykonny padak. Jedine nove rogala su obvykle drahsie ako nove padaky. Takisto vycvik robime omnoho lacnejsie a nas ziak si dost dlho nemusi kupovat vlastny klzak. Hacik je v tom, ze vycvik na rogale trva omnoho dlhsie ako na padaku :(
Prid radsej niekedy do klubu a tam Ti vsetko vysvetlime

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa sidewinder »

wiz, nie ze nemame radi take otazky, ale opytal si sa na vec ktora ma 1000 odpovedi alebo ziadnu.
Ako vysoko sa da vystupat?
zalezi od pocasia. ak je zakladna mrakov v 1000m tak tisic.. aj ke v 3000m tak 3000m.. plachtary lietaju vlnu a tam sa da ist do kolko .. 7000m ? viac? ak lietame na svahu tak 200 ~ 300m nad teren.
su dni kedy na jednom mieste dostupame vymyslim si 1800m a niekolko desiatok km inde mohol mat niekto iny co ja viem 2500m.. alebo aj to ze nad pohoriami je casto zakladna vyssie ako nad rovinami. Dalej zalezi v akom stupni vyvoja pilota ze si. Ak mas malo skusenosti nevytocis nic.. ak si dobry pozeras sa na ostatnych zhora.
Ake dlhe prelety sa daju robit?
zalezi od pocasia. zalezi od skusenosti zalezi od terenu, rocneho obdobia.. zacinajuci doleti na pristavacku, skuseny pilot uleti co ja viem 50km a fero 100km.
Na tretiu otazku ti asik chalani z kosic neodpovedaju mozno ivan-NAY ten je z BA.. vseobecne ked lietas v prietore ktory poznas a mas ho olietany zistis co sa tam da a co nie. Tvoja otazka sa mozno da mozno nie.. ale zase zalezi na pocasi, rocnej dobe, terene..

Je pravda, ze ludia co to poznaju sa nad takymito otazkami skor usmeju a beru to z humorom..

V podstate pocas lietania sa snazime dosiahnut co najvacsie cisla co sa tyka odpovedi na tvoje zakladne otazky, letiet co najdalej, letiet co najvyssie, letiet co najrychlejsie, (niekedy) letiet co najdlhsie :-)
Ale kde tie limitne cisla su???? :-)

Hlavne sa neuraz ked si tu niekto robi vtipky, vacsinou to je len na otazky ktore su pre nas usmevne.

Co sa tyka lietania v termike nato je kopa literatury, staci pogooglit. Ako sa v termike udrzat to je zase otazka skusenosti si myslim.

PS: ako to tak po sebe citam.. napisal som to ako puk.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa sidewinder »

raf3 napísal:padák je nepevná konštrukcia
Tuna trochu upravim radovu definiciu.. spravne je padák je vreckovka :lol: :lol:

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: termicke lietanie

Príspevok od užívateľa raf3 »

sidewinder napísal:
raf3 napísal:padák je nepevná konštrukcia
Tuna trochu upravim radovu definiciu.. spravne je padák je vreckovka :lol: :lol:
Majo, keď ťa chytím tak uvidíš!!!! :lol: :lol: :lol:

Ešte mu prosím napíšte čo je klub, a kde je teraz klub, ako Vás spozná (napríklad, keď sa rozprávate o rogalách tak sa držíte slnečníka na terase :mrgreen: ) aby vedel kde vo štvrtok prísť ....

Zamknuté