Bezpecnost lietania na rogale

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa Michal »

Bruzdam po tomto fore a medzi vseliakymi zaujimavymi temami som to nenasiel. Tak zakladam toto uz vopred kontroverzne vlakno. Som presvedceny ze sa uzivi. A je bezpecne ? :)

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa raf3 »

Na rogale sa lieta bezpečne.
Ešte sa naučiť bezpečne aj pristávať ..... :lol:

Závěsné létání - komplet (Sportovní létání... Bezpečně!)
http://www.youtube.com/watch?v=Pvr-hz3ucIU&feature=plcp

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa juraj »

Mili pani, moze a nemusi to byt zbytocna debata. Mne sa velmi paci slovo inherentny. Kazdy letecky sport je inherentne nebezpecny a s tym neurobime vobec nic. Mozeme len nebezpecenstvo znizit tym, ze si budeme neustale pripominat tuto vlastnost a vymienat si skusenosti, aby sme nebezpecnym situaciam predchadzali. Zial, jedina skutocne 100% prevencia je nelietat :(

Užívateľov profilový obrázok
Dano
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Št Okt 13, 2011 9:09 pm
Bydlisko: Košice

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa Dano »

alebo 99% pri lietani na vrane a za kľudnych podmienok.
Naposledy upravil/-a Dano v Ut Jún 26, 2012 11:41 pm, upravené celkom 1 krát.
ZK-1A

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa Michal »

juraj napísal:Mne sa velmi paci slovo inherentny.(
Juraj, normalne v slovniku som vyhladal vyznam slova inherentny :) : obsažený, lpící, utkvělý v něčem, vnitřně spjatý. To je pravda. Cloveku nenarastli kridla. Pri tejto prilezitosti si stale spomeniem jak sme v silnom vetre cakali na Kapusi . Na mure hradu vylietali a pristavali nejake dravce . V turbulencii , bravurne , bez vahania. Bez ohladu na vtaky, je ta varianta nelietat, ozaj bezpecna ?

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

To video z Ranej ma vracia späť do r. 1980. Vtedy, počas Veľkej noci sa tam konal prvý inšpektorský kurz , ktorého som sa zúčastnil spolu so Štefanom Gallikom. Pekne sme si tam posvahovali - mám z toho pekné spomienky. ... prepánajána, ak sa nemýlim, tak to už je odvtedy viac ako 32 rokov!!!
Thalhofer GT
Bautek Fizz

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa juraj »

Miso, co sa tyka odpovede na Tvoju otazku, lietat, ci nelietat. Aj ta ma niekolko rovin. Urcite je pre cloveka bezpecnejsie nelietat (minimalne tym vyluci jedno , z hladiska zabezpecenia jeho nevyhnutnych zivotnych potrieb, v podstate zbytocne riziko). Na druhej strane si tym v niektorych pripadoch ochudobnuje zivot a nepracuje na svojom sebazdokonaleni, respektive si nemoze liecit komplexy menejcennosti (ano, aj to su niekedy skryte dovody, preco, hlavne muzi, robia adrenalinove sporty). Dalsia rovina (socialno-ekonomicka) sa mi objavila pri citani jedneho clanku v DHV Info alebo OZ reporte, kde sa zamyslali nad tym, preco sa v USA venuje zavesnemu a padakovemu lietaniu radovo nizsi pocet ludi (myslim v prepocte na pocet obyvatelov), ako napr. v Europe. Odpoved (alebo cast z nej)je vcelku jednoducha - doteraz neobycajne stedre (v porovnani s USA) zdravotne a socialne zabezpecenie v pripade urazu (liecebne naklady, nahrada mzdy) "primo vybizeji Evropany", aby sa takym sportom venovali bez strachu o svoju buducnost v pripade urazu aj s trvalymi nasledkami, kym v USA to moze znamenat pad v socialnom rebricku az na dno. Nuz, nemaju to Americania vo vsetkom lahke.
To mi pripomina jednu usmevnu prohodu s Jozkom Kunikom na MS 2001 v Spanielsku. Po jednom dni, ked sa na svahu zrazili dve rogala a isli k zemi na padakoch, mi Jozko hovori: Juraj, ved my kazdym startom riskujeme zdravie a zivot. Preco vlastne lietame?
Moja terajsia odpoved znie: urcite to nebolo racionalne rozhodnutie (tak ako sa vacsina ludi nezeni/nevydava z rozumu :D )

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa pegas »

juraj napísal:... ved my kazdym startom riskujeme zdravie a zivot ...
To mi pripomína Yossariana z knihy "Hlava XXII" - ten tiež ako vojak na konci 2. svetovej vojny s prekvapením zistil, že ho asi chcú zabiť :-)

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa Michal »

Neviem o ziadnej serioznej statistike. Poistovne nas zaraduju medzi rizikove sporty. Preco? Koli Joj-ke ci Markize?

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa juraj »

Miso, na Slovensku sa ziadna seriozna statistika robit neda. Je tu prilis mala vzorka ludi a okrem toho sa niektore zranenia uhraju mimo lietania. Seriozne statistiky maju Nemci a asi aj Francuzi. Zial, Nemci maju poslednych 10 rokov pravidelne okolo 3-5 mrtvycha to aj pri neustale klesajucom pocte pilotov ZK. Teraz neviem, kolko ich tam presne maju, ale celkovo ma DHV okolo 30.000 clenov. Odhadujem pocet ZK max. na jednu desatinu z toho poctu. Takze tych 5 mrtvych je statisticky velmi vysoke cislo. Porovnaj to trebars s horskou cyklistikou - len dnes na Jahodnej bolo okolo 500 sutaziacich. Aj toto beru poistovne ako rizikovy sport, ale neodmietaju ho poistovat - smrtelnych zraneni je pri nom o niekolko radov menej ako pri leteckych sportoch.
Takze asi tak.
P.S. mam vedomost minimalne o troch poistovniach, ktore vedia urobit poistku rogalistovi.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa Michal »

juraj napísal: Nemci maju poslednych 10 rokov pravidelne okolo 3-5 mrtvycha to aj pri neustale klesajucom pocte pilotov ZK
3-5 za 10 rokov alebo 3-5 / rok ? , to je zaujimave , odkial to mas ?

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa juraj »

Miso, prepac nepresnost, maju 3-5 mrtvych rocne, tych 5 je udaj z roku 2011, z toho 3 pri navijakovych resp. odvijakovych startoch :(
Je to udaj z DHV infa, dvojmesacnika DHV, ktory odoberam od roku 2006. Sem-tam som ho doniesol do klubu. Ak budes velmi chciet, najdem Ti presnu statistiku.

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa Chefo »

Ja by som este prispel pre tych, co vedia nemecky. DHV vydalo tzv historiu HG a PG v cislach : http://www.dhv.de/web/fileadmin/user_up ... dinfos.pdf. Zaujimave je, ze napriklad najviac zaujemcov o lietanie prichadza z radov MTB..az 73%

Zhrnutim je tam:
-pocty pilotov , vekovy priemer a percentualne zien/muzov
-4 najcastejsie dovody preco sa ludia boja lietat
-odkial prichadzaju novy piloti
-rekordy
- und so weiter :D

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa Michal »

Chefo napísal: Zhrnutim je tam:
-pocty pilotov , vekovy priemer a percentualne zien/muzov
-4 najcastejsie dovody preco sa ludia boja lietat
-odkial prichadzaju novy piloti
Z ktoreho roku je ten clanok ? som nenasiel .Zaujimave, ze vo veku nad 50 rokov je viac rogalistov. Rogala boli skor - mozno zostarli :) .
juraj napísal: maju 3-5 mrtvych rocne, tych 5 je udaj z roku 2011. Ak budes velmi chciet, najdem Ti presnu statistiku.
Presnejsia statistika by zaujimala urcite nielen mna. SZL by Ti to nezabudlo.

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bezpecnost lietania na rogale

Príspevok od užívateľa Chefo »

Neviem ani ja ale nieje to stare, kedze su tam zaznamenane aj rekordy z 2008 a tie cisla su statistika za poslednych 10 rokov.

Napísať odpoveď