Lietanie v riadenych priestoroch

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Norbert napísal:keď príde niekto nový na Dubinu a nevie o tom že sa nachádza v riadenom preistore tak sa logicky ani neozve.
Možno by pomohla tabuľka na štartovačke s telefónnymi čislami na vežu a frekvenciami pre komunikáciu.
Veď práve! Nechtiac si vykreslil, ako to v tej komunite funguje. Nežijeme v dobe kamennej a izolovaní v džungli ako
primitivne kmene! Všetci majú mobily, zdieľajú a lajkujú na FB, a pilotek nevie kde je sever?!!?
Samozrejme, že sa neozve! ... a skús hádať, čo urobí, keď sa už toľko natrápil výstupom na štartovačku!
Thalhofer GT
Bautek Fizz

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa raf3 »

Je čudné, že to riešime s takým odstupom ... odhadujem 2 roky ...
Lietanie v riadených priestoroch .... kto by už chcel lietať v riadenom priestrele a byť pod stálym dohľadom, to môžem ostať rovno doma!!! :mrgreen:
A teraz úplne vážne .... Edmond ak mi dodáš text čo má byť na tabuľke, pripravím predlohu, hodím ju sem na odsúhlasenie a urobím ju!!!
Inštaláciu nechám na vodárenskú a zámočnícku firmu čo spomínal Laco ....
Ak sa hlásim veži OM-P .... hláskujem? ak áno slovensky alebo anglicky ?
S ATISom sa rozprávam asi len anglicky, čo? :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa Norbert »

Nie, Edmond, nežijeme v dobe kamennej.
Je to štandard vo vyspelých krajinách uvádzať takéto informácie na štartovacích plochách.
Spolu s ďalšimi informáciami ako sú smery vetra na štartovanie, mapa s označenou pristávacou plochou a zakázanými priestormi ak nejaké sú,
telefónne čísla na miestny letecký klub,...

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Rado, risielo sa to uz davno...
Vid navrhy na priestory co robil gaspi, dvihanie G-cka, atd.. len letecky urad hra mrtveho chrobaka.
Noro, myslim, ze sme v dome kamennej, uplne cele letectvo. Vid zapadna europa ako tam funguje koordinacia prevadzky medzi dopravakmi a plachratinou, rozumne delenie priestorov, atd ,atd.
Mne len je smutno z toho ake masirovanie tu prebieha.
Nase poziadavky na logicke pouzivanie vzduchu islo do zabudnutia a stale viac sa tu rozsiruju zasady z klasickeho letectva. Mozme sa na mna hnevat kolko chtece, a povazovat ma za negramotneho, ale osobne si myslim, ze toto je cieleny proces proti volnemu lietaniu. nasledovat budu letove plany, vyckavacie obrazce, atd. Vsetci pekne ako ovecky, Oto,Maria,Helena.. blee :(

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ano, ďalšia a jednoduchšia metóda je vykašlať sa na terény kde sa treba hlásiť...
ale potom sa úplne stratíme z dohľadu a riadené priestory sa budú rozťahovať namiesto zmenšovania.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa sidewinder »

To mas jedno noro.. situacia: lietas s vysielackou .. a zvacsim ti TMA a CTR.. a ty prides .. nechcem, vadi mi to.. A ja ti poviem "Akoze ti to vadi? Sak lietas s vysielackou!" .. No a to ako vyargumentujes dalej?

Mozno to vidim zle., ale tu uz pomali nic nelieta, ale PG a trochu aj HG lietaju intenzivne.. ako si zabezpecim prevadzku? velka pilotov s vysielackami a velke riedene priestory a je to..

A pritom bezmotorovych riadit netreba, staci sa ist pozriet ako to bezi na letiska ako prievidza a podobne.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa pegas »

Edmond PP napísal:
pegas napísal:... keď v roku 1896 Otto Lilienthal robil svoje pokusy so závesnými klzákmi, tak žiadne dopraváky vtedy nelietali[/url]
... a čo tým vlastne chceš povedať a aký logický zmysel má Tvoja poznámka pre riešenie nastoleného problému?

Nebolo by vhodnejšie, keby sa LAA think tank začal touto tématikou vážnejšie a zodpovednejšie zaoberať?!?
Mať pri lietaní všeobecné a použiteľné poňatie o závažných skutočnostiach je určite minimálne také dôležité, ...
Edmond, a aký zmysel má toto tvoje moralizovanie pre zmenu stituácie?
V tejto istej diskusii, pred rokom, som ti navrhoval, ako by si nám všetkým mohol pomôcť. Máme 10 rokov neaktualizovanú smernicu LZ-1, a piloti sa nemajú z čoho naučiť, ako to vo vzdušnom priestore funguje. Chcelo by to nejakú didaktickú príručku, kde by niekto znalý vysvetlil ľudským jazykom princípy a dôvody riadenia vzdušného priestoru. Možno by stačilo, keby si popísal reálne situácie, ako včera v tomto príspevku, a dal to spolu do nejakej príručky, ktorú zavesíme medzi príručky o aerodynamike a technike.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa Laco »

Opäť sa tu otvára viacero rovín. Jedna je voľné lietanie, druhá je lietanie v riadených priestoroch.
Edmond, s tým výcvikom to nebude až také zlé, lebo všetci žiaci v kurzoch sa učia, že lety na PK (ZK) sa uskutočnujú v priestore triedy G, do max. výšky 2450m n.m. ... Tí mladí chlapci samozrejme niekoľko rokov poletujú okolo miesta štartu, takže žiadne vážne narušenie riadeného vzdušného priestoru nehrozí.
Až keď sa vyberú na "výlet", tak vyrobia prúser. To že existuje ICAO mapa sa učili, ale kde sa k nej majú prepracovať??? Ako ju majú čítať??? A polovica z nich začala lietať na PG len preto, aby zažívali pocit voľnosti.
Rozumiem tvojmu pohľadu, ale snaž sa pochopiť aj Ty ich. To čo si vyššie popísal je podľa mňa nanajvýš užitočné, len aby si neskĺzol do toho, že odradíš chalanov od čítania (resp. snahy pochopiť)

Jeden môj zážitok:
Keď som bol asi pred 15 rokmi na operáciu nosa (septoplasika), tak po odstránení tých umelých dláh z nosa mi začali nosiť sestričky 3x denne nejaké tabletky a vitamín AD. Ja ako vzorný pacient som si prečítal dávkovanie tých AD kvapiek a pekne som papal vitamíny. Po 2 dňoch sa doktorka čudovala, prečo mám takú suchú sliznicu v nose... a či si kvapkám do nosa ten olej... A ako to že neviem, že tie AD kvapky nemám jesť, ale kvapkať si ich do nosa??? Veď som predsa na ORL oddelení! Také samozrejmé!

Tým chcem povedať, že to čo je pre teba robota, (a je tvojou svätou povinnosťou to ovládať) a preto pre teba úplne samozrejmé, pre ostatných byť nemusí.
A na druhej strane si tu asi v najnevďačnejšej pozícií napriek tomu, že práve TWR Tatry sú asi najústretovejšie k PG a HG na Slovensku. A verím že vo významnej miere aj vďaka tebe.

A ešte k naozaj konštruktívnemu riešeniu... na každú štartovačku treba umiestniť tabule (aké sú v zahraničí naozaj bežné).
Rado, keď urobíš text (v slovenšine, angličtine a poľštine), daj mi rozmer, ja k nemu vyrobím "stojan". Na Dubinu grátis, na ostatné štartovačky za cenu materiálu.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Norbert napísal:Ano, ďalšia a jednoduchšia metóda je vykašlať sa na terény kde sa treba hlásiť...
ale potom sa úplne stratíme z dohľadu a riadené priestory sa budú rozťahovať namiesto zmenšovania.
Noro, keď človek stratí orientáciu v lese, odporúča sa viacero spôsobov, ako sa opätovne zorientovať. V našom prípade stačí sa pozrieť, v akej téme fóra aktuálne prebieha diskusia. :?

Nikto Ťa predsa nenúti lietať v riadených priestoroch!
Táto téma je pre tých, ktorí považujú za vhodné dať si jabĺčka zo susedovej záhrady, alebo sa so susedom slušne dohodnúť, ako si v jeho záhrade "užívať", alebo ako si prípadne cez jeho záhradu skrátiť cestu. :? :? :?

... a susedova záhrada je trochu iná - pestuje tam vzácnejšie plodiny, ktoré si vyžadujú osobitný druh ochrany.
Práve preto sused od návštevníkov vyžaduje nie len špeciálne oblečenie (výbavu), ale aj citlivý a osobitý spôsob pohybu. :? :? :?
Naposledy upravil/-a Edmond PP v Št Máj 16, 2013 11:09 am, upravené celkom 2 krát.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa Norbert »

Edmond, moja skromná inteligencia a nízke IQ nestačia na Tvoje metaforické obrazy. :shock: Hawk!

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Noro, neverím tomu, čo píšeš; nezhadzuj sa!
Nikto nie je dokonalý. Ak niečomu nerozumiem, prečítam si to znova, alebo si to nechám vysvetliť... :?
Thalhofer GT
Bautek Fizz

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa raf3 »

Dobre hovoríš Edmond, ale preskočil si ma v odpovedi, skúsim jiščo rázik ....
.... Edmond ak mi dodáš text čo má byť na tabuľke, pripravím predlohu, hodím ju sem na odsúhlasenie a urobím ju!!!
Inštaláciu nechám na vodárenskú a zámočnícku firmu čo spomínal Laco ....
Ak sa hlásim veži OM-P .... hláskujem? ak áno slovensky alebo anglicky ?

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Prepáč, Raf3, včera som sledoval a písal (aj teraz) len cez mobil. Je to nepraktické a mám z toho nervy.

Tie tabule určite dáme dokopy. Trochu mám obavy o ich životnosť, či skôr o ich trvácnosť na štartovisku. Ďalším problémom je, že štartovisko doposiaľ nie je s majiteľom pozemku (urbariát) oficiálne doohodnuté.

Ak vedieš komunikáciu v slovenčine, tak použiješ slovenskú hláskovaciu abecedu. V poslednej dobe si niektorí piloti malých šport. lietadil zvykli svoj volací znak hláskovať po anglicky a ostatnú slovnú komunikáciu viesť ďalej v slovenčine.Prichodí mi to tak trochu trápne, ale dobre - keď sa im to tak páči - aspoň na krátku chvíľu majú pociť
pilota veľkého lietadla. :?
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa Laco »

raf3 napísal:Ak sa hlásim veži OM-P .... hláskujem? ak áno slovensky alebo anglicky ?
Tatry veža, tu oto, mária, peter, tri, sedem, nula...

Česi pokiaľ viem už zrušili svoju "národnú" hláskovaciu abecedu... Kým bude Slota pilotom, u nás to asi neprejde, ale myslím, že by bolo celkom rozumné aj u nás (a všade vo svete) prejsť na jednotné hláskovanie.
...aj výšku česi používajú vo fítoch a nie v stopách... :?

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Lietanie v riadenych priestoroch

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Laco, výrazy "fíty" či stopy, podobne ako altitude/nadmorská výška sú na Slovensku frazeologicky správne. Nemusíme po nich hneď všetko preberať. Význam by to malo, ak by bola celá konunikácia v AJ. Tak by bola zrozumiteľná všetkým pilotom. Pre pilotov dopravních lietadiel v TMA a CTR, ktorí aj tak väčšinou komunikujú v AJ, je určite mrzuté , keď nerozumejú komunikácii miestnej prevádzky v tej-ktorej národnej reči.

Zhrnuté - ak pri slovenskej komunikácii spomeniem "fíty"namiesto "stopy"alebo altitude" namiesto "nadmorská výška", nič zlé sa nestane.
Najdôležitejšie (popri inom) je stále na frekvencii počuvať!!!!!! Na volanie riadiaceho musím okamžite reagovať!!!
A ak sa ma riadiaci pýta na polohu, tak mu mám automaticky oznámiť aj moju aktuálnu (nadmorskú) výšku. :?
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Napísať odpoveď