VKV pasmo (2m) vysielacky a prislusenstvo

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

VKV pasmo (2m) vysielacky a prislusenstvo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

konecne mam dvojmeter..
ALAN CT-170 da sa pocuvat od 100 ~ 175 MHz a vysiela od 135~175 MHz..

otazky:
1. nastavil som frekvenciu KE letiska (120,4MHz) a je ticho celi den .. kde moze byt problem?
2. ako ma vyzerat antena do postroja? (koaxial+uprava) je niekde navod?

Alex
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Pi Apr 25, 2008 10:52 pm

Príspevok od užívateľa Alex »

1. Možno maš nastavenu frekvenčnu modulaciu FM (NFM) a v leteckom pasme sa použiva amplitudova AM.
2. Antena by mala mať dlzku vlny alebo polku alebo štvrtku. Najčastejšie sa použiva štvrt z praktickeho hladiska.
Dlžka štvrtky pre letisko KE - 75000/120,4= 623mm.
Dlžka štvrtky pre PG (predpokladam aj HG) 75000/147,77= 508mm.
Ja planujem urobit pre seba teleskopicku antenu nakolko mam dvojpasmovu vysielačku . Tu su članky o antenach :
http://www.cqham.ru/efekt.htm
http://www.cqham.ru/ant_vhf.htm

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Potrebuješ mať priamu viditeĽnosť na letisko, inak budeš počuť iba náhodne prelietavajúce lietadlá nad tebou.

Pre anténu si musíš zohnať "krimpovací" (t.j. lisovací) BNC konektor a koaxiálny kábel (myslím že 50 ohm, priemer neviem). Väčšinou maju všade tie šmejdové konektory s maticou.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

s "home made" antenami uz nejake skusenosti mam (akurat ze wifi)

koaxial tam ide RG58 . klieste budu na intraku len mi navod trebalo nieco ako poslal alex..akurat ta azbuka je premna ako pismo starych egyptanov ale aj to nejako vyriesim ..

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Chlapci neblbnite. Ste inžinieri tak si precitajte jednoduchu knižku k radiotechnike, state o FM a AM modulácii. V praxi sa stava že FM radio pri vhodnej vzdialenosti od vysielača AM na letisku chytí príjem. Je to sposobené širokým spektrom FM prijmu. Vaš FM detektor môže parazitne pustiť nejakú časť spektra a tým aj akusi komunikáciu. Toto vyrieši prebytok výkonu vysielača. Ty ale s FM moduláciou a malým výkonom smerom na letisko neuspeješ. Ă

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Náhodou som sa vcera trocha prehrnal vo frekvencnom pasme. My co pouzivame frq. sme po vacsine v akomsi mil pasme pre letecvo alebo nejeku telemetriu. Teda kym nas niekto nedo... tak je to redy.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Tak s leteckym pasmom je to jasne.. spokojne nastavim naspat rozsah 135~175 MHz a mozem to zacat montovat do postroja

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Najnovsie info o radiach:
Tieto informácie nie su oficialne ale pochádzajú od ludí ktorý sa zaoberajú radiokomunikáciou a mam este dostat dalsie doplnujuce informácie a overenia. Teda:
Oficiálne je letecké pásmo definované 100 až 150 MHz. z toho zrejme aj vychádza vo frekvenčnej tabulke je toto pasmo zaradené ako mil a tiez ako FM. V súčasnosti sú veže vojakov obsadené vhodnou technikou aj na komunikáciu v takomto FM pásme. problém je zrejme v legislatíve kde nie sú pre FM prevádzku určené konkrétne kmitočty a dispecer si zrejme dedovolí len tak naladiť rogalistov a riadit a kominikovat. MOje dalsie kroky vedu vlastne sem na konkrétnych ludí kde chcem trocha diplomaticky zistit a skúsiť čo sa s tým dá robiť. Predpokladám že lokálne ba to zrejme mohlo byť schodné, len este cakam na info od prietela ake naozaj vhodne kmitočty by bolo dobré použit.
To by znamenalo že VKV FM radia rozhodne ano PMR nie.
Potom VKV AM ano ale FM možno lebo tento pokus moze byt lokalny alebo vobec kvoli legislative neschodný. Nehovoriac o tom ze v tom pripade budú chcet od nas preukazy radiotelefonistu bez ohĽadu na pasmo a frkvenciu, a zrejme aj ostatné legistalivne kroky a platby a podobne.
NO co uz ak sa to do jary nepodarí kupujem VKV AM.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Najnovsie info o radiach:
Tieto informácie nie su oficialne ale pochádzajú od ludí ktorý sa zaoberajú radiokomunikáciou a mam este dostat dalsie doplnujuce informácie a overenia. Teda:
Oficiálne je letecké pásmo definované 100 až 150 MHz. z toho zrejme aj vychádza vo frekvenčnej tabulke je toto pasmo zaradené ako mil a tiez ako FM. V súčasnosti sú veže vojakov obsadené vhodnou technikou aj na komunikáciu v takomto FM pásme. problém je zrejme v legislatíve kde nie sú pre FM prevádzku určené konkrétne kmitočty a dispecer si zrejme nedovolí len tak naladiť rogalistov a riadit a komunikovat. Moje dalsie kroky vedu vlastne sem na konkrétnych ludí kde chcem trocha diplomaticky zistit a skúsiť čo sa s tým dá robiť. Predpokladám že lokálne by to zrejme mohlo byť schodné, len este cakam na info od prietela ake naozaj vhodne kmitočty by bolo dobré použit.
To by znamenalo že VKV FM radia rozhodne ano PMR nie.
Potom VKV AM ano ale FM možno lebo tento pokus moze byt lokalny alebo vobec kvoli legislative neschodný. Nehovoriac o tom ze v tom pripade budú chcet od nas preukazy radiotelefonistu bez ohĽadu na pasmo a frkvenciu, a zrejme aj ostatné legistalivne kroky a platby a podobne.
NO co uz ak sa to do jary nepodarí kupujem VKV AM.

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa matoZA »

Jaro mas tam echo na vysielani.. (a k tomu silny sum.. nicomu nerozumiem..)

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Na SkyFly predava Peter z LC dva radia VKV FM. ja by som zobral CT180ku lebo mam diely z mojej pokazenej CT150. Prida sa ku mne niekto na druhy kus aby bola lepsia cena? Surne.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Dostal som typ od PG. kupuju to aj češi, ceny su zaujimave.
Preštudujte.

:arrow:
http://www.asiaradiosales.com/index.php ... &cPath=138

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

jaro napísal:Najnovsie info o radiach:...
Aj tak si myslím, že najpraktickejšie je urobiť si licenciu na rádiotelefonistu a mať rádiostanicu s leteckým pásmom a bude aj vlk sýty i baran celý. Frekvenciu 123.45 MHz nemá pridelenú žiadna pozemná stanica a táto frekv. sa používa medzi pilotmi ako "vykecávacia". Jednou ranou (či dvoma) je možné vyriešiť i komunikáciu medzi pilotmi navzájom hocikde a hocikedy. Myslím, že som na túto tému už niečo písal skôr.
(opravené)
Naposledy upravil/-a Edmond PP v Ne Sep 06, 2009 7:51 pm, upravené celkom 1 krát.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miro »

124,3 je Bratislava info

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

miro napísal:124,3 je Bratislava info
Ospravedlňujem sa. Je to 123,45 Mhz. Opravím to i vyššie.

Napísať odpoveď