Test uhlíkového nosníku

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Test uhlíkového nosníku

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Právě jsem úspěšně testnul jeden starší uhlíkový příčník (myslím ze Xtralite) a na inspektorském setkání na to taky přišla řeč. Takže:
Pokud občas mlátíte s rogalem o zem, nebo máte křídlo z druhé ruky, u kterého nemůžete znát historii, důrazně doporučuji test uhlíkového nosníku. Test stojí 40,- E . U Quasarů je v tom mont. a demont, u ostatních majitel vyjme a dodá nosník.
Většinou pilot nedokáže přesně určit k jakému rázu při špatném přistání došlo. Test lze určitě doporučit při zlomení obou trapézek, nebo při jakémkoli podezření pilota na poškození.
Testy jsem začal dělat po zhlédnutí videjí, kde se křídla rozpadají ve vzduchu bez extrémního namáhání a dělám je už velmi dlouho. Stroje jsou dimenzované na namáhání za letu a některé špatné přistání nemusí vydržet. Na rozdíl od duralu nemusí být poškození kompozitu zjevné.

Všechny zdravím.
Karel

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Test uhlíkového nosníku

Príspevok od užívateľa jaro »

Karol, napíš niečo o veľkosti zaťaženia a zaujímali by ma nejaké čísla koľko sa to poddá pri takom zaťažení. Ako by sa prejavil načatý kus pri zaťažení, robíš aj nejakú kontrolu povrchu? Je to aj nejako časovo obmedzené?

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: Test uhlíkového nosníku

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Ahoj Jaro. Mě to naučili v Compotechu, kde vyvíjeli a vyrábí kompozitový nosník pro Airwave a pro mne a pořád jej odebírám od nich. Není to jednoduché a nechci to veřejně šířit. Mám s tím za dlouhou dobu co dělám rogala velmi špatné zkušenosti. Někdo to pak udělá špatně a řekne že jsem mu to tak poradil. A když k tomu pak přičtu, že je to moje práce, má to nakonec jen negativní dopad. Můžu k tomu napsat, že se to nezatěžuje úplně maximální silou, na kterou je nosník zkonstruovaný a správně se sledují reakce.
Karel

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: Test uhlíkového nosníku

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Příčníky různých výrobců se liší jak tuhostí, tak reakcemi, podle toho jaké jsou nosníky konstrukce. Zkouška vyhovuje pro všechny. Někteří výrobci tuto zkoušku nedělali před montáží do křídel ale myslím, že už se poučili a že už snad u nového křídla nebezpečí nehrozí.
Jo a kontrola povrchu je taky důležitá.
Karel

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Test uhlíkového nosníku

Príspevok od užívateľa jaro »

Mne išlo len o predstavu čo sa s nami vo vzduchu robi. Su tam kila alebo tony? Samozrejme vo vzduchu je to dosť kombinované namáhanie.

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: Test uhlíkového nosníku

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Příčník, který používám na Quasarech je navrhovaný tak aby vydržel na konci zatížení 160 kg. Z toho pak vyplývá jednoduchým výpočtem, že na na čepu uprostřed je střihové zatížení řádově v tunách, podle toho, jakou má profil nosníku výšku. Pak je tam ještě namáhání torzní, podle toho, jak jsou na kostře upevněné podpěrky a jak je řešený uzel náběžka/příčník.
Karel

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Test uhlíkového nosníku

Príspevok od užívateľa jaro »

To je 6 vreciek lepidla a ešte kúsok :shock:
Pochopil som že v priečniku ne je chyba. Je to v pilotovi :D

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: Test uhlíkového nosníku

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Jaro, sebekritika je vždycky dobrá a mezi rogalisty je to vyloženě úctyhodná záležitost :D . Učíme se pořád a řekl bych, že právě bezmotorové létání obzvláště na rogale je právě nekonečná výuka. Myslím, že je to jeden z důvodů proč to některé z nás tak baví..
Karel

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Test uhlíkového nosníku

Príspevok od užívateľa sidewinder »

na rogallbyziral.cz sa objavil spionazny zaber z testovania uhlikoveho priecnika:
Obrázok
:D

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Test uhlíkového nosníku

Príspevok od užívateľa jaro »

Tak fták S5 je ready for fly.
Prílohy
Moyes S5.jpg

Napísať odpoveď