Ako dosiahnut aby bolo kridlo pomalsie

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

NAPNUTE BOLO NA 1/3

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Ja som na 1/3 napnutom Aerose 14 letel chvilu 28 (4-5 sek). na haji, jeseni 2007, nebola turbulencia. to este nebezali debaty o tumbly. Inak krídlo malo mierne trasuci sa efekt ale stale som mal pocit že leti, ruky som mal vystreté dost ale este sa dalo len som nechcel. po miernom pritianuti sa kridlo pekne rozbehlo. už to skusat nebudem.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

<gramatické okienko>
Jaro, nevieš skloňovať. Tambl-tamblovať je dávno zdomácnelá podoba anglického tumble-to tumble (kotrmelcovať, válať, obracať). Ako neživotné mužské podstatné meno zakončené na -l sa musí skloňovať podĽa vzoru dub s výnimkou 2. a 6. pádu, kde majú slová cudzieho pôvodu výnimku - variantné koncovky -u a -i. V jedotlivých pádoch:
j.č. mn.č.
1: tambl tambly
2: tamblu tamblov
3: tamblu tamblom
4: tambl tambly
5: --- ---
6: tambli tambloch
7: tamblom tamblami

Takže nie "o tumbly" ale "o tambli" (prinajhoršom "o tamble").
</gramatické okienko>
:-)

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

ako to robiš ty kokso.
zdala sa mi koncovka velmi divná ale nebolo času na inu variantu.

kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Príspevok od užívateľa kelek »

Po dlhej odmlke na tuto tému by som chcel reagovať a poznať vaše názory na nižšie uvedené.

Ă

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Kelek, v 90. rokoch s tym vela laborovali u Airwave a v roku 1994 lietal John Pendry na ME v Laragne s pomerne velkymi wingletami. Kedze do priblizne 5 rokov Airwave takmer zmizol z HG sceny a winglety sa hromadne nerozsirili, pravdepodobne to neprinieslo to, co od toho ocakavali.
Este jeden pokus urobili u WW a ked som rokoch 97-98 lietal Fusion, dodavali k tomu aj winglety. Mal som ich na jeden let pozicane, ale kedze sposobovali posun vztlaku, nemal som tazisko na obvyklom mieste a neletelo sa mi velmi dobre. Neurobilo to ziadny citelny (okrem toho taziska) narast vykonu a vzhladom na ich cenu som ich vratil. Nuz a ked si vsimnes, ze takmer vsetky sucasne spickove kridla maju koncove bice (s vynimkou Aerosov), tak zistis, ze ich ani niet kde umiestnit. Neboj sa, ak by mali ten vplyv, ktory od nich ocakavas, uz by boli davno standartnou vybavou nasich klzakov

kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Príspevok od užívateľa kelek »

Juraj dik za odpoveď.
Viem že sa o to pokúšali , ale myslím si že vzhladom na zvyšenie ceny krídla a horšieho skladovania, prepravy a len mierneho zvyšenia vykonu resp.let.vlastností , od toho opustili. :idea:
Veď aj plutviťka pre rogalistu je zbytočná záťaž , ktorú prakticky pri dobrom rozpočte pristátia ani nepotrebuje. :lol:

Juraj , ťažisko sa ti zmenilo ktorím smerom a ako sa to prejavilo ?

Musel si priťahovať?

Ako sa to správalo v zátačkach , v ostrých zátačkach, pri zvýšenej rýchlosti a počas pristávania ?

KoĽko stáli ti vinglety vtedy ?

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Kelek, vela otazok, malo odpovedi. Uz sa jednoducho nepamatam, bol to jeden let v roku 1998. Zaver bol taky, ze som nevidel dovod podstupovat tie tazkosti s neskladnymi a krehkymi wingletami. Ich cena v tom case bola okolo 150 DEM
Inak plutvicku treba na uplne ine ucely ako brzdenie, to len Karel Haman tomu primontoval aj dalsiu funkciu

kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Príspevok od užívateľa kelek »

Ĺ koda Juraj , lebo po jednom lete si naozaj nemohol poznať rozdiel a hlavne na novom kridle.

O tej plutvičke viem , kôli čomu sa používa , ale Hamanovej funkcii prikladám väčší dôraz :lol:

Aj o nej som uvažoval .

Juraj , prečo ju nepoužíva väčšina rogalistov , keď je tak dobrá? :idea:

Skrátka je neskladná a musíš na ňu dávať neustále pozor :roll:

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Kelek, vidim, ze si postupil o level vyssie. Nielenze otazky kladies, ale uz si na ne aj sam odpovedas :D
Ale mas pravdu, je trochu neskladna. Ale myslim si, ze vacsina rogalistov by po tumble po takom rieseni siahla. Ja sa bojim uz dopredu :D

Napísať odpoveď