Stupáky, stúpavé prúdy, thermals

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Stupáky, stúpavé prúdy, thermals

Príspevok od užívateľa pegas »

Mám pre všetkých rogalistov darček - vytvoril som súhrn najsilnejších stupákov v Nízkych Tatrách z viac než 1000 igc-súborov odlietaných na súťažiach v rokoch 2002 až 2017. Je to v súbore thermals rogalisti NizkeTatry 2002-2017.kmz

Musíte si najprv na svoj počítač nainštalovať Google Earth. Po kliknutí na kmz súbor (alebo kml súbor) sa vám otvorí v Google Earth (ďalej len GE). Stupáky som zotriedil do 3 skupín podľa stúpania v m/s, ktoré si môžete vypínať, lebo ich je naozaj veľa (1-2, 2-4, 4+). Podľa sily stúpania majú aj rôznu farbu:
1m/s+ = fialová
2m/s+ = červená
3m/s+ = oranžová
4m/s+ = žltá
5m/s+ = bledomodrá

Stupák je zobrazený hrubou farebnou čiarou, a na jej spodku je tenká čiara, ktorá sa zapicháva do terénu v pravdepodobnom mieste vzniku stupáku. Pre začínajúcich pilotov môže byť užitočné preskúmať miesta, kde sa zapicháva viac stupákov - pokúste sa odhadnúť, prečo práve tu sa tvoria stúpavé prúdy. Ja som tam našiel osvedčené miesto - západný roh Podkonických Pleší, pre začínajúcich by som odporúčal preskúmať prvé rebro západne od štartu na Kráľovej holi. Keď kliknete na stupák, tak sa vam v ľavom zozname zobrazí jeho rýchlosť, dátum, čas a často aj meno pilota :-)

Tento súhrn neberte až tak vážne - nemáte istotu, že ten stupák tam bude stále, a berte do úvahy aj to, že nie všetci piloti vedia ideálne centrovať stupáky - takže tá čiara možno ukazuje vedľa skutočného zdroja stupáku.

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Stupáky, stúpavé prúdy, thermals

Príspevok od užívateľa Rebro »

Fantasticke. Ako sa to vsetko plazi na vrcholky hor.
Podklady pre dalsie casti SR budes mat tiez? :P
Monotrike

Napísať odpoveď