4x4

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa kelek »

to je fakt , jednoznačne Forester s tuningom 8)

Užívateľov profilový obrázok
Robo Murin
Príspevky: 540
Dátum registrácie: So Jan 26, 2008 2:00 pm
Bydlisko: dzungla

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa Robo Murin »

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showD ... geNumber=1" onclick="window.open(this.href);return false;

A keď to má automatickú prevodovku, može to byť dobré do terénu? Uzávierka sa dá zaradiť ručne alebo ako, pri tej rýchlostnej či akej páke som druhú nenašiel.... ? Páči sa mi to auto ale vadí mi tam ta prevodovka.....
Robo

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa pegas »

Forester automat má iba 4 prevodové stupne (nemá redukciu). 4.prevod automat je ale ešte ťažší (rýchlejší) ako 5. prevod manuál. Bohužiaľ aj 1. stupeň automatu je rýchlejší ako pri manuále, a teda menej vhodný do terénu - nevytiahne do takého prudkého svahu ako manuál (aj bez redukcie). Manuál má o 14% lepšiu stúpavosť, a keď tam dáš redukciu, tak ešte o ďalších 20% viac. Pre predstavu - posledný úsek na Čiernej kope je na hranici možností 1. stupňa s redukciou. (Oprava o štyri príspevky nižšie.)

Keď ti nejde o silu, ale iba o schopnosť ísť pomalšie cez jamy, tak tam je automat OK - má namiesto spojky hydrodynamický menič, t.j. vie plynule ťahať na 1.stupeň už od nulových otáčok pneumatiky, bez toho aby sa zbytočne ničila spojka apod.

Forester automat je tiež 4x4, ale namiesto viskóznej spojky má automaticky elektricky ovládanú spojku, pripájajúcu zadnú nápravu (niečo ako Haldex, alebo to čo má Majo na Honde CRX). To funguje ako 4x4 a medzinápravová uzávierka zároveň.

Mimochodom, od roku 2003 by mali mať všetky Forestre zadný diferenciál s obmedzenou svornosťou (niečo ako automatická uzávierka na zadnej náprave). Mne to zatiaľ chýbalo iba raz - keď sme išli na Sľubicu severnou cestou a odpor hlbokého snehu na ľavej strane vytáčal zadok do rokliny. Ale ani tam by to asi nepomohlo

A posledná vec čo ma presvedčila - Forester automat sa nehodí do mestskej premávky v rannej špičke. Kým si automat rozmyslí, aký prevod bude akcelerovať najlepšie, tak sa nestihnem zaradiť do kolóny z bočnej uličky.
Naposledy upravil/-a pegas v Št Okt 13, 2011 8:24 pm, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa jaro »

Ja som s Petrom N jazdil roky na automate Subaru a nemalo to chybu. Vyšli sme aj na ČK ked bola cesta ešte len vyoraná a podobne sme boli aj na Včelaroch. Gašpi automat vie dosť pružne podradiť keď šliapneš na pedál a vyrazíš so 100 kW pod kapotou dost rýchlo. To Subaru ma dokonca riadeny automat, aj Peter mal len nie v takom prevedení. Teda ked si chcel mohol si isť ako v manuale. Tak sme to riešili ked sme šli do kopca, na jednotku a dokazali sme isť aj krokom. Možno je naozaj problem v spojke netušim ako to funguje ked ide auto pod zatažou tak pomaly.
V každom prípade na naše sučasne kopce nemame až take extremne useky. V najhoršom to riešiš množstvom nákladu. 7 rogal a 10 PG sa da naozaj riešiť len Defenderom.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa pegas »

A vyšli ste aj tým strmákom na konci ČK?
Ja musím byť prázdny, jednotka a redukcia. Napriek tomum že sú tam veľké kamene, musín ísť s pedálom na podlahu, a motor aj tak neakceleruje. Ale som aspoň rád, že nezdochne, a drží tesne pod 2000 otáčok. Nechcel by som tam brzdiť bez motora, zadkom z kopca.
V nemocnici som rozmýšľal o podobných veselých príhodách, a že keď s tým neprestanem, tak sa asi fakt niečo stane :D

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa jaro »

Ano vyšli sme, teda ja som vystúpil. Peter to asi 2x zopakoval lebo v tej dobe som mu zalietaval Talhofera. Myslim že tretí let už letel on.
A tom som ešte nehovoril ako som bol na ČK s Ferom na Dacii. Tato cesta vtedy ešte neexistovala. Preto sme ostali na ceste odkial vtedy šiel chodník. V zákrute pod súčasným S štartom. Bol to zážitok na celý život, aj cesta aj lietanie, vtedy sme naozaj pekne polietali. Ja na XS a Fero na Qasare. To sme fotili ešte na normálne fotky.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa pegas »

Vďaka Jaro, takže chybná bola moja informácia o tom, ako funguje hydrodynamický menič. To, že Forester automat s horším prevodom vyjde rovnako strmý kopec ako Forester manuál je možné preto, lebo hydrodynamický menič pri nižších otáčkach výstupného hriadeľa násobí krútiaci moment. Ak výstupný hriadeľ z meniča má nižšie otáčky ako vstupný hriadeľ (z motora), tak menič funguje ako ďalšia prevodovka navyše. Vysvetlenie: na rozdiel od mechanickej spojky sa nezachováva krútiaci moment, ale výkon - je to hydraulické zariadenie. Keď pri konštantnom výkone zmenšíte otáčky, musí sa zvýšiť krútiaci moment, lebo energia sa nemôže len tak stratiť (nie je tam trenie). http://en.wikipedia.org/wiki/Torque_converter" onclick="window.open(this.href);return false;

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa Laco »

Há, dochtóre, Ty už asi budeš celkom zdravý. Usudzujem podľa toho, že už Ti zase prestávam rozumieť. :lol: :lol:

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa jaro »

Tak nejako, Peter mito vtedy podobne vysvetloval ale toto nie je moj šialok kavy. V principe sa s tym dalo isť na voľnobeh.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa juraj »

Robo,ten Forester v inzerate ma manualnu prevodovku (Schaltgetriebe), nemyl si to s automatickou klimou Klimaautomatik :D

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa Michal »

jak sa odpisuje take auto ? z kupnej ceny , alebo znaleckeho posudku ?

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa jaro »

učtovnička by ti mala vedieť povedať. ako by si ale zučtoval rozdiel medzi cenami?

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa Laco »

Michal napísal:jak sa odpisuje take auto ?...
Buď perom, alebo ceruzkou. :lol:

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa raf3 »

Laco napísal:
Michal napísal:jak sa odpisuje take auto ?...
Buď perom, alebo ceruzkou. :lol:
Vidím Laco, že aj ty čítaš "renovovaný" časopis Ekonomist a jeho redakčné články ...... :lol:

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 4x4

Príspevok od užívateľa pegas »

Laco napísal: Buď perom, alebo ceruzkou
... alebo mincou

Napísať odpoveď