Fotenie a foťaky

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Ahoj "podstivý", pri tom zmršenom videu som mal na mysli Miša Ă
Naposledy upravil/-a pegas v So Feb 09, 2008 8:23 pm, upravené celkom 4 krát.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

matoZA napísal: tu poznamku ze "3Mpix je ekvivalent klasickeho kinofilmu" si nemyslel vazne..
Niekde som to čítal, ale nemôžem to nájsť. Bolo to pri porovnaní so šmejdovými foťákmi na kinofilm. Našiel som iba analýzu na s kvalitnou optikou, a tu je to trocha iné. Najprv si treba osviežiť matematiku z kybernetiky, t. j. Laplaceove transformácie a prenosové funkcie, pretože celé sa to točí okolo frekvenčných charakteristík prenosu, konkrétne "amplitúdovej frekvenčnej charakteristiky" (v angličtine MTF - Modulation Transfer Function). Polopatistická teória je tu:
http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF.html,
a výsledky analýzy kinofilmu a digitálu sú tu:
http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF7.html.

Záver je podĽa neho taký, že kvalitnej optike na kinofilm môže rozlíšením konkurovať 8.3 Mpix, ale toto rozlíšenie má význam iba pre astronómov, pretože pri ňom je kontrast veĽmi malý. Pri hodnote kontrastu, na ktorú začína reagovať Ľudské oko, má kinofilm menšie rozlíšenie. Keď sa zoberie do úvahy, že subjektívnu ostrosť veĽmi ovplyvňuje zrnitosť filmu, ktorá pri digitáloch neexistuje, tak sa ekvivalentné rozlíšenie pohybuje okolo 6.3 Mpix.

Ale to si musíš kúpiť foťák s kvalitnou optikou. Na môj starý SONY bolo už 3 Mpix veĽa (a to stál pred 4 rokmi 10 000,-). V prípade Panasonicov TZ1/2/3 je limit optiky okolo 6 Mpix.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Takže výsledky dnešného testu:

Väčšinu testov som robil pri širokom zoome (1x, f=28mm). Ukázalo sa že najhorším orieškom pre foťák boli trávniky v tomto ročnom období, pretože je to špinavá zmes bledej suchej trávy a čerstvej zelenej. Foťák pri každom nastavení vyrobil hnusnú mozaiku zelených štvorcov v žltom mori. Vyskúšal som pre istotu aj starú tehlu od Sony, a tam to bolo ešte horšie. PodĽa mňa to bude spôsobené vlastnosťami RGB farieb, ktoré majú obmedzený rozsah, takže RGB farba skáče okolo tej skutočnej, ale nikdy to nemôže byť presné. Všetky ostatné farby boli OK, len ten trávnik bol príliš "jedovatý", a nepomáhalo ani iné nastavenie rovnováhy bielej, ani hranie sa so saturáciou. Potom ma napadlo pozrieť sa na nastavenie PC monitora - a problém bol tu - príliš vysoké nastavenie červenej. Tak som to zrovnal, a problém z fotkami prestal existovať - normálne farby zostali ako boli, a trávnik vyzdravel - tú jedovatosť mu dávala červená farba, takže aj tie farebné štvorce išli do stratena.

Pri zmene ISO zo 100 na 200 nie je vidieť skoro žiadne rozdiely, a ani 400 nie je zlé, keď si mám vybrať či chcem bledšie farby, alebo rozmazanú fotku. Foťák má totiž režim, pri ktorom sa deteguje pohyb obrazu, a podĽa rýchlosti pohybu mení ISO, pričom max. ISO sa dá obmedziť. Je to akože stabilizácia obrazu, ale má to aj skutočnú optickú stabilizáciu - viď nižšie.

Kompresia JPG má dve hodnoty, pričom rozdiel kvality som nenašiel, len objem súboru klesne z 2.3MB na 1.1MB.

Obrázok

Skúšal som aj využiteĽnosť 10-násobného zoomu pri fotení z ruky, a oplatí sa ísť aj do toho najvyššieho zoomu - tá optika to zvláda. Objavil som zaujímavú skutočnosť: keď sa nepriblížim zoomom, tak odfotené objekty zaberajú rovnaký počet pixelov, ako starý 3.5Mpix foťák. Je to preto, lebo tých 6Mpix ide pri ohnisku 28mm na oveĽa väčšiu plochu. Stačí ale brnknúť do zoomu, a tie Megapixely idú na rovnakú plochu ako majú ostatné foťáky.

Foťák má optickú stabilizáciu, t. j. má v strede objektívu vychyĽovacie šošovky. Tie reagujú na senzor otrasov, a pri fotení z jednej ruky (hlavne pri veĽkom zoome, alebo horšom svetle) sú naozaj užitočné. Keď som to skúšal zo statívu, tak to bolo v podstate jedno. Zdá sa mi že pri statíve je to lepšie bez stabilizácie, ale ten rozdiel je veĽmi malý (posúďte sami). A ešte k tomu zväčšenému plagátu pri zoome 10 - voĽným okom som videl maximálne iba to, že je tam nejaký panák, ale ten text bol bez šance. Takže ten zoom je vynikajúci, len neviem načo by som ho využil :wink:

Obrázok
Naposledy upravil/-a pegas v Ne Feb 17, 2008 9:09 pm, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
PetoR
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 8:10 am
Bydlisko: Georgsville
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PetoR »

Ten link v pohode mozes dat, ak chce niekto nieco tajit, nech to tam nedava, alebo nech to da mimo public adresara. :wink:
Inac velmi pekne video, musim aj ja niekedy vyskusat, aj ked s tou mojou 256MB xD-ckou to asi nebude ziadna slava... :cry: Teraz som trochu skusal, prezrad prosim, ako to vygumickujes aby ta spust drzala? A preco to tvoje video preblikava ako stary film?

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

(off-topic) TO PEGAS: cau "vezen" ako tak vydim to okno je jedine tvoje spojenie s okolitym svetom :-) hehe

pod lietat, super zazitky- blato az za usami :-)

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Indian »

S tym travnikom ak sa objavuje aj strata detailov=obrazok vyzera ako olejomalba na miestach kde treba detaily tj. trava ,ihlicie, vlasy atd. moze byt problem tiez v nastaveni redukcie sumu vo fotaku, najlepsi je fotit asi bez redukci= najl. detaily ale sum. A dala by sa sem hodit nejaka foto npr. dvoch stlpov el. vedenia na najkr. ohnisku ? Inak zoom je super vec na fotenie npr. v prirode alebo pri lietani zo zeme niekoho ineho, ae pozor pri pouziti zoomu klesa hlbka obrazu, je tazko rozlisitelne ako daleko sa nachadzajiňu npr. dva objekty zasebou(velmi pekny pokus kt. som nedavno skusal : odfotit plechovku piva vedla pred kt. je npr poldecak na stole bez zoomu a s max. zoomom z väcsej diaky tak aby bola plechovka rovnako velka )ale ma to niekedy aj výhody npr. foto budov vraj vyzera pri max zoome lepsie (plochejsie) ako pri najkratsom ohnisku.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

PetoR napísal:... prezrad prosim, ako to vygumickujes aby ta spust drzala? A preco to tvoje video preblikava ako stary film?
... zoberiem gumičku do vlasov, a prevlečiem cez foťák v mieste spúšte, ale predtým dám na spúšť niečo malé, aby sa mala gumička o čo oprieť.

... preblikáva, lebo expozícia sa mení pri každom zábere, a tiež to nemá také plynulé odstupňovanie clôn a časov. Takže keď trochu zasvietilo slnko, ta zmena expozície nemohla byť úplne presná. Chyba je veĽmi malá, takže na fotke si to nevšimneš, ale na filme je to vidno (aj kvôli tomu, že sa to mení veĽmi rýchlo - nie ako na kamere).

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Indian napísal:ak sa objavuje aj strata detailov=obrazok vyzera ako olejomalba na miestach kde treba detaily tj. trava ,ihlicie, vlasy atd. moze byt problem tiez v nastaveni redukcie sumu vo fotaku
Redukcia šumu tam nejaká je, inak by nemalo význam používať ISO 400 a vyššie, ale je to nastavené rozumne. Na jemných prechodoch oblohy je ten šum ešte stále viditeĽný, takže je to asi rozumný kompromis.

Vypnúť sa to nedá, predsa len, je to len kompakt - foťák do jednej ruky, nie zrkadlovka. Keby som chcel niečo na tvorivé fotografovanie, so spústou nastavení, ale stále kompaktné, pozrel by som sa na LX2:
http://www.digimarket.sk/fotoaparat/pan ... mc-lx2.php
Ale ten stojí 2x toĽko, a hlavne - už to nie je do jednej ruky. Ak má byť dobrá snímka za letu, musí sa to dobre držať v prstoch, musí sa to dať Ľahko schovať. Ostatné veci sú až v druhom poradí. A na to sa nechytá žiadny Canon, Olympus, ani čo ja viem čo ešte som držal v ruke.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Gaspi, uz sa tesim, ako ma budes pocas letu fotit. len aby sis sa ma znovu s niekym nepomylil :D

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Kedy som si ťa s niekým pomýlil? Jednoducho zo spodu sa ťažko fotí :wink:

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa matoZA »

pegas napísal: Najprv si treba osviežiť matematiku z kybernetiky, t. j. Laplaceove transformácie a prenosové funkcie
Asi toho moc neosviezim.. zn. kde nic neni ani smrt nebere :D ale sedliacky rozum mi hovori, ze ked vyvolam 3mpx fotku na rozmer A3 uz to nie je ono a klasicku kinofilmovu ked das urobit (vraj aj na vacsi format.. osobne som neskusal) tak je to stale super kvalitka. Samozrejme treba brat ohlad na kvalitu optiky... nehovorime tu o sitoch z tesca.

Na jednej strane si myslim, ze digital tazko dosiahne kvalitu klasiky (nieco podobne ako porovnat vinyl a CDcko..) na stane druhej je iste, ze pre bezneho cloveka absolutne postacuje 3-4mpx... 10mpx fotky akurat zeru priestor.. a nielen na disku, postupne zacnu liezt na nervy aj DVDcka so zalohami v policke :roll: Hlupe mi pride, ze megapixelova vojna sposobila, ze kvalitny fotak uz tazko clovek zozenie pod 8mpx.. a manualne nastavovat menej pixelov mi ako spravnemu slovakovi nejde.. (zn.ked davaju jedz, nech aj creva potrha :P ) A tak sa musim zmierovat s neustalou hlaskou 'low disk space..'


Inak sa mi to gumickovanie velmi paci, dobra finticka a pokial to stiha, ako hovoris, aj expoziciu a clonu menit tak je to uplne genialne!

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

matoZA napísal:... manualne nastavovat menej pixelov ...
To by bol ten menší problém. Ako tu Indián už spomenul, čím viac megapixelov, tým hustejší CCD čip, a tým aj väčší šum. To hovorí v prospech menej Megapixelových foťákov. Všeobecne tie Megapixely môžu byť určitou zárukou, že ani optika nie je nejaké "šmece", ale nedá sa na to spoĽahnúť.

Treba rozlišovať ktoré vlastnosti sú výsledkom poctivého vývoja, a čo sú marketingové ozdoby. Napríklad pri TZ3 oproti TZ2 má nielen zbytočný megapixel navyše, ale aj zbytočne väčší LCD, čo uberá miestu na držanie.

Užívateľov profilový obrázok
PetoR
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 8:10 am
Bydlisko: Georgsville
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PetoR »

Gaspi, s tymi mrakmi si ma navnadil. Vygumickovanie spuste sa mi nepodarilo, tak som ju drzal rucne... :oops: Nastastie zapad slnka netrva az tak dlho ako by sa zdalo. Vecer ked som to skusal, tak mi fotak nafotil v byte v uplnej pohode 130 fotiek. Ked som chcel fotit zapad slnka, zasekol sa po 5 az 6 fotkach. Zrejme velky kontrast na obrazku sposobil dlhe ukladanie... Tak som nafotil seriu piatich fotiek, dal som mu 4 sekundy na zotavenie a tak dookola.
Ako sa v tom VirtualDub-e robi video z fotiek? Nevedel som na to prist, tak som si stiahol 150kB TimeLapse...
http://s.ics.upjs.sk/~deltaklub/olympus ... 0slnka.avi
Ako si s takym niecim poradi TZ2-ka? :wink:

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

PetoR napísal:Ako sa v tom VirtualDub-e robi video z fotiek?
Poznám iba VirtualDub, alebo jeho modifikácie bez obmedzení licenciami kodekov (VirtualDubMod, VirtualDubMpeg, NanDub, ...). V hociktorej verzii by malo ísť "Open video/Image sequence" a vyberieš začiatočnú
fotku (jpg, png, tif, ...). Necháš zaškrtnutú voĽbu "Automatically load linked segments" a po odkliknutí ti natiahne všetky fotky s podobným názvom, v závislosti na číslovaní názvu.

Ostatné sa nastavuje ako pri každom filme. Zvolíš:
- Video/filters (zmenšenie formátu, kontrast, ...)
- Video/frame rate (ak nechceš štandard 29.9 fps)
- Video/compression (musíš mať nainštalovaný rozumný kodek - Xvid, Divx, ...)

a dáš Save as.

-----
Ă

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

to gaspi: teda video je na TZ3 lepsie a ta fotografia mysliš že bude minimalne rovnaka ako TZ2 alebo tam bude ten sum robit sarapatu.
Kedze mam novy LCD TV to video ma zaujalo a ak je to aj vo fotke dobre asi by som tu tisicku obetoval.

Napísať odpoveď