Fotenie a foťaky

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Fotenie a foťaky

Príspevok od užívateľa jaro »

to gaspi: svojho casu si hovoril o fotaku panasonic a jeho aberacii, zaujima ma ktory to bol ty a kde si sa dostal k tym testom.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Je to Panasonic DMC TZ1 alebo TZ2 alebo TZ3.

Moje dôvody, prečo práve tento model:
-perfektne sa drží v jednej ruke
-kvalitná optika Lumix, kokrétne:
--úplne minimálna farebná aberácia šošovky v silných kontrastoch:
http://www.cameralabs.com/reviews/Panas ... ge4e.shtml

--veĽmi malé geometrické skreslenie, tzn. fotky sa dajú použiť pre meranie geometrie krídla apod.:
http://www.cameralabs.com/reviews/Panas ... ge4f.shtml

Ostatné veci sú tiež zaujímavé:
-foto - optická stabilizácia
-seriove snimky - 1.5 fps
-stabilizovane video MOV 30 fps

Ă

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Odporucam objednavat fotaky z www.megafoto.cz
Mam to odskusane (samozrejme, ak ich maju, resp. treba im napisat dopyt). A vzdy tam mali najlepsie ceny.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Tam panasonic nie je

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Aha, tak nech si trhnu ... (objektivom?)

Este skus www.pixmania.sk

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Myslel som že foťák kupovať nebudem, ale tá TZ2 išla po vianociach, v polovici januára, všade dole o 2000,-, a potom ešte o 1000,- nižšie. Tak som si ho dnes kúpil za 7310,- Sk v Datacome v Košiciach. No neber to za tie prachy. :wink:

Najlacnejší obchod, na ktorý som našiel nejaké dobré referencie bol digimarket.sk, a ten ho má dlhodobo za 7190,- ale s dopravou do Košíc to vychádza na viac ako 7300,-.

Ostatné internetové obchody boli o 500,- drahšie, až dnes začali znižovať ceny. Z kamenných obchodov v meste je najlacnejšie Metro za 7820,-

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

dnes som dostal od rodinky poukažku na fitak asi si ho kupim tiez.

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Indian »

Ta TZ-2 je dobra volba aj ked celkovo rada TZ nema az take ostre foto ako npr. klasicke ultrazoomy npr. FZ-7(ten mam ja ),atd., no i tak pri tých rozmeroch a tej cene a tom zoome je to dobrý fotak, pozor na fotaky s vela Mpx, a hlavne od panasonic-u, pretoze výrobcovia sa snazia na rovnako velký cip napchat vela mpx a potom tie fotaky strasne sumia, myslim ze 6mpx je tak akurát.ale platí to aj o iných výrobcov.Na tom FZ-7 sa na tie foto uz od iso 400 neda kukat a ani iso 200 uz nie je slava, a ak je zapatá softwarová redukcia sumu v fotaku tak to uz dost nicí detaily.
Inak Fuji ma celkom dobre ultrazoomy aj za slusne ceny a foto su dost kvalitne, i ked na lietanie si to uz moc s klasickým ultrazoomom neviem predstavit-snad to tento rok odskusam.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Ja mam starsi fuji a som spokojný. co by si od fuji odporucil? hlavne mi ide o 28 mm v objektive a pouzitie pri lietani.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

presne tak, ako hovorí Jaro. Ultrazoom nie je dôležitý, dôležitých je 28mm ohnisko - takých kompaktov veĽa nie je.

Takisto sa veĽmi dobre ovláda jednou rukou. Lepší som doteraz nenašiel.

Ă

Užívateľov profilový obrázok
PetoR
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 8:10 am
Bydlisko: Georgsville
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PetoR »

Gaspi, ake su tvoje prve skusenosti s tou TZ2-kou? Stoji to za tie peniaze?

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Jediná nevýhoda čo som zatiaĽ našiel, je video. Už dávnejšie som si všimol že Mišov Panasonic robí nejaké zmršené video. A u môjho TZ2 to isté. To že je to to debilné Quicktime MOV nechajme stranou (vnútri toho MOV používa kodek MJPEG, a nejaký subsampling, ktorý robí problémy pri prehrávaní vo VLC).

Dá sa síce nastaviť 640x480 alebo 320x240, ale pri podrobnejšom rozbore som zistil, že 640x480 je iba presamplovaný formát 320x240. Ten menší formát nevyzerá zle, ale ten väčší (640x480) je zbytočné mrhanie kapacitou pamäte a je to čisto marketingový ťah. Môžete si to porovnať na obrázkoch:

ObrázokObrázok

Výrobca tiež veĽmi dobre "ukryl" informáciu, že max. doba záznamu je iba 15minút. Takže aj keď sa dá nastaviť rýchlosť videa okrem 30fps aj na 10fps, dažka videa bude max. 15 minút. Takže kvôli videu počas letu si ho určite nekupujte.

Mňa však zaujal "burst" mode. Keď pred štartom zagumičkuješ spúšť, aby bola stále stlačená, bude fotiť rýchlosťou 2 fotky/sekundu, kým sa pamäť nevyčerpá. Pri 4GB (dnes som kúpil za 850,-), sa tam vojde viac než 30 minút 6Mpix fotiek, alebo skoro hodina 3Mpix fotiek, ... Problémom bude výdrž batérií, to otestujem dnes.

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa matoZA »

Gaspi, tu poznamku ze "3Mpix je ekvivalent klasickeho kinofilmu" si nemyslel vazne.. :shock: alebo si to myslel pri vystupe na 13x9 papierovu fotku, ze je to kvazi porovnatelne..

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

no ja nemam ziaden PaNaSoNič ale Canon , mne robi podstivych
640 x 380 / 30 -- 8,5 min
640 x 380 / 15 --- 17 min
320 x 240 / 30 ----24 min
320 x 240 / 15 ---- 48 min
160 x 120 / 15 -----115 min, ale zas finta je v tom ze v tomto rezime max 30 sec na jeden klip

vsetko udaje pre 1G kartu
na kridle pouzivam iba 15 obr/sec to uplne staci
rozlisenie 640/480 je kvaliny obraz porovnatlelny s DVD

ten 10x zoom Ti zavidim
ak mas aj napajanie cez USB s tou baterkou by to slo poriesit

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

To ma presviedča v názore že fotak treba kupit na fotenie a nie filmovanie. Osobne sa mi ta funkcia pači. Napiš ešte niečo o porovnai tej opziky. Ja som našiel fuji tiez s 28 mm ale musim sa ist niekam pozriet do obchodu a popozerat sa po funkciach lebo na vebe su len naozaj obchodnicke drysty.

Napísať odpoveď