Nový zpĂąsob startování rogala???

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Nový zpasob startování rogala???

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Pánové, našel by se někdo, kdo by tohle dokázal realizovat? http://www.hanggliding.cz/aktuality/nov ... ni-rogala/
Karel

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Postavit model alebo sa na to polozit a startovat?

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Myslím samozřejmě dotáhnout ten nápad až k fungujícímu provozu. Na začátku by se musel domyslet a vyrobit (a možná několikrát předělat) ten model co utáhne rogalo. Podle mě je to start z roviny, který má nejméně nevýhod.
Jinak ale na konci toho posledního videa od Jančiho jsi perfektní :D .
Karel

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

Kedze som aj modelar, uz davnejsie ma napadla trochu odlisna varianta tohto riesenia. Len nie je jasne preco tam je este navijak - zeby slaby motor ?

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

myslím, že jsou to jen zkoušky bez motoru
Karel

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

ak za zaklad - minimum vezmes pohon Moskyto, uz tam treba vyzsi podvozok, co s taziskom ? a ako to cele odhodit ?. To co je na videu je len nejaky pokus.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

To nie je zlý nápad. Odpadajú nevýhody Moskyta (veĽká hmota za nohami), aj aerovleku (rozkývanie).

Ale tuším, že tam bude problém ako zlegalizovať obrovský RC model lietajúci vo výške 500 m a viac.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

myslienka je dobra, ale sposob realizacie uz menej.
Na kridlo (alebo postroj) treba nainstalovat dostatocne silny odnimatelny motor.
Po nastupani dostatocnej vysky, resp. napichnuti dostatocne sineho stupaku treba motor vypnut a urobit s nim to, co sa robia machri pocas letu s pristrojmi... :lol: :lol: :lol:

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

ano Laco, nieco take som myslel, len aby to nespadlo dakomu do zahrady.
Pegas - aj u nas lieta niekolko tazkych , tzv. obrich modelov.

Hlebasko
Príspevky: 292
Dátum registrácie: So Nov 24, 2007 9:27 pm

Príspevok od užívateľa Hlebasko »

Ja by som to nevidel ako velky problem.Mam odlietane niekolko rokov s 3 metrovymi polomaketami akrobatov sutaznu akrobaciu a viem ze bezne dvojvalcove 160ccm motory maju tah okolo 45- 50kg na priamo s vrtulou o priemere 30-32 palcov- tento tah staci na Moskito. .Odhadujem ze cely stroj by mohol mat vahu 20-25kg,keby sa pouzil lahsi material na kridlo ...Stroj na videu ma asi 4m rozpetie,kridla nie su zatazene vahou rogala - t.j. nemusia byt velmi dimenzovane,staci aby uniesli model po odpojeni sa ,aerodynamicke odlahcovania (vaha) tam nemusia byt ak sa pouziju silne serva,ktore v sucasnosti nie su drahe.Akurat treba premysliet lahku konstrukciu na prenos vahy rogala do podvozku modelu.Odopinanie sa od modelu by som riesil tak,aby to mal moznost urobit pilot rogala.Som ochotny podat pomocnu ruku - budem pilot modelu...

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

a ktory motor ma taky tah ? , potom netreba nic vymyslat, staci vymenit Radne za lahky motor bez reduktora so sklopnou vrtulov a je to.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Myslienka taka zaujimava, az som nad nou zacal hlbat. Vstupnu investiciu odhadujem na minimalne 2500,-€, ale dalsie naklady minimalne. Jeden start do vysky 500 m maximalne 0,5 l paliva. Zadam otazku Milanovi Vitovi.
Kedze sme prispevky pisali s Misom sucasne, este reakcia na neho:
preco nie Radne Raket? Reduktor umozni schovat motor v trupe a dostat os vrtule vyssie, co umozni zachovat nizsi podvozok (nizsia hmotnost a lepsia stabilita)

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Keby bolo treba vypočítať ťah konkrétnej vrtule, a nadimenzovať nosné plochy, som tu.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Gaspi, co chces pocitat? Uz mame prakticke skusenosti. Vieme, ze to musi byt minimalne Radne Raket, najlepsie s upravou Red Head, aby bol dostatok vykonu. Podvozok sa odnesie sam, takze rogalo nebude zatazene dodatocnym silami. Podme rozmyslat, ci sa do toho dame
Myslim, ze by sa to dalo urobit po rogalisticky - teda rurkova konstrukcia aj kridel. Potahy viem usit z dacronu, v podstate mame vacsinu materialu na podvozok k dispozicii. Este aj motor viem dat k dispozicii na skusky...

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

...a ten model vobec nemusi mat kridelka , staci ovladanie smerovkou a vyskovkou a jednoduche ,alebo dvojite vzpatie. podobne modely sa pouzivaju na nosenie kamier a pod. Nejake zostavy motr - vrtula - tah su odmerane na internete , alebo aj programy napr. : www.motocalc.com
Naposledy upravil/-a Michal v Št Dec 10, 2009 9:35 am, upravené celkom 1 krát.

Napísať odpoveď