Nový zpĂąsob startování rogala???

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Ta vrtule by neměla být přímo před pilotem, jak píše Juraj. Nemuselo by to být vabec příjemné a navíc by měla menší učinnost. Napadly mě ještě dvě vrtule asi metr od sebe (tzv. asimetrické vrtule :) ).
Karel

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

juraj napísal:Gaspi, co chces pocitat? Uz mame prakticke skusenosti. Vieme, ze to musi byt minimalne Radne Raket...
Písal som o vrtuli, nie o motore. A mimochodom, definícia skúsenosti: "Skúsenosť je to, keď nedostaneš to, čo si si myslel že dostaneš". :D
Miso_G napísal:... Nejake zostavy motr - vrtula - tah su odmerane na internete , alebo aj programi napr. : www.motocalc.com
Keď som počítal autorotáciu vrtule z Moskyta, tak som nikde nevedel nájsť nejaké merania. A "nejaké" čísielka ti napíšu aj deti v škole. :) Ten program vyzerá pekne - všetko krok za krokom, ale je to len čierna skrinka - bez záruky, a bez poznámky o tom, ako to ráta a prečo práve tak. Ale modelárov to asi nemusí zaujímať. Pre nich je jednoduchšie investovať 40 USD do takého programu, ako 150 USD do dobrej učebnice a ešte si to aj sám programovať. To je rozdiel medzi amatérmi ("lacno a rýchlo") a profíkmi ("zdahavo a ťažkopádne"). Aj preto Boeing vyrába dopraváky a nie modely lietadiel. :)

Myslím, že nejako by sa to "zlepiť" dalo. Trápi ma iné: ako to robia modelári, aby im taký veĽký model v prípade zlyhania rádia neodletel niekam "pá". Veď to môže niekoho zabiť.

A ďalší problém, ktorý treba vyriešiť - klopivý moment. Bude to ako keby si mal vlečné lano zachytené na hrazde, t.j. bude ti utekať hrazda dopredu. Vo vodorovnom lete zvládnuteĽný problém, ale čo pri akcelerácii a v stúpaní? Možno by pomohla veĽká výškovka nastavená na veĽký kladný uhol, ale po odpútaní by sa musela rýchlo prestaviť do klasickej polohy pre stabilný let samotného lietadla.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

pegas napísal: v prípade zlyhania rádia neodletel niekam "pá".
modernejsie prijmace maju taku funkciu ze pokial zlyha spojenie, kormidla sa nastavia do predom definovanej polohy tzv. fail-save (klapky, zatacka, stiahnuty plyn atd.) , aj tak on moze klesat s uz zhasnutym motorom
pegas napísal:A ďalší problém, ktorý treba vyriešiť - klopivý moment.
- tak isto ako na Moskyte
ten model sam o sebe musi letiet rovne aj na plny plyn - vyoseny motor
skor vidim problem s vypinanim

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Takže prijímač by bol bez problémov, ale tomu druhému nerozumiem. Ja hovorím o zdvíhaní nosa, nie o zatáčaní.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

.... ja tiez 8) a na Moskyte ako kompenzujes zdvihanie nosa ?

Hlebasko
Príspevky: 292
Dátum registrácie: So Nov 24, 2007 9:27 pm

Príspevok od užívateľa Hlebasko »

Gaspi, nevhodny tah motora sa reguluje okrem stranoveho nastavenia aj pozdlznym.Zo skusenosti,cim vacsi motor - vrtula tym mensie potlacenie motora .Na modeloch som mal nulu az malicko do plusu.Ale tieto veci sa skusaju vo vzduchu pri zalete a potom sa doladuje.Co sa tyka spolahlivosti tak ti trochu usiel vlak - v sucasnej dobe su uz tak spolahlive supravy ,ze ked niekto povie ze mu uletel model tak klame a neprizna ze to bola jeho chyba.Okrem toho sa zacala pouzivat frekvencie 2,4GHz a vyzera to na takmer absolutne spolahlivy prenos signalu.Moze zlyhat samozrejme nieco ine,ale ako Miso uz pisal,da sa naprogramovat funkcia Fail Save a prijimac nastavi kormidla a funkcie do predom nastavenej polohy.Horsie je ked vypadne napajanie prijimaca - ale to je pri sucasnej spolahlivosti a v v pripade zdvojenia napajania takmer nemozne.Co sa tyka riadenia nechal by som kridelka,lebo cez vysielac sa daju namixovat aj ako start.a pristavacie klapky - moze sa pouzit menej "nosny profil" s mensim odporom.A cely nosic by som staval modelarskou technologiou - polystyren,balza,folie...Ale to by sme mali rozdebatovat skor zajtra v klube,lebo je to na vela pisania a teoretizovania

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

juraj napísal: Kedze sme prispevky pisali s Misom sucasne, este reakcia na neho:
ja len ze Jano ma asi nejaky lahky motor bez reduktora co taha 50kg

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

Hlebasko napísal:Gaspi, nevhodny tah motora sa reguluje okrem stranoveho nastavenia aj pozdlznym.
Jano - Pegas asi myslel celu sustavu: model - rogalo, kde najvacsi odpor - kridlo rogala je mimo os tahu vrtule.

Hlebasko
Príspevky: 292
Dátum registrácie: So Nov 24, 2007 9:27 pm

Príspevok od užívateľa Hlebasko »

Ano uz ma to napadlo,takze v spolocnej konfiguracii to bude vyrazny hornoplosnik a asi motor bude musiet byt potlaceny .Po odpojeni ale uz len klzat aby tah motora netahal model k zemi - da sa sice vtedy tahat vyskovka.Alebo pri starte mat potlacenu vyskovku podla potreby - v tom nevidim problem,ved supravy su proporcialne.Co sa tyka motorov - ZDZ,Valasske Mezirici robia 160ccm,210ccm dvojvalce, MVVS Brno 170ccm dvojvalec, 3W,Nemci 170ccm,DA -USA- to su vsetko vyrobcovia s bohatymi skusenostami.Motory su hlavne lahke ! El.starter nevidim ako nutnost,lebo bez problemov sa tieto motory startuju rukou za vrtulu(nesmie tam zostat ruka ked motor chyti...) a je to ovela bezpecnejsie a lahsie ako malicke kubatury.Co sa tyka vrtule je to otazka skusky - ja ked som lietal sutazne som vystriedal niekolko vrtuli od roznych vyrobcov ,pokial som nasiel taku co mi vyhovovala.Cesi maju vyhodu ze vacsina svetovych vyrobcov vrtuli byva v Cesku - a aj my lebo sa s nimi pozname.Skor by som riesil problem odpajania sa - aby to vedel urobit pilot modelu a nezavisle aj pilot klzaku.Nudzove vypnutie motora rogalistom sa da vyriesit vypinacom zapalovania na dosah ruky.Samozrejme by tam mala byt asi aj obojstranna komunikacia.

Hlebasko
Príspevky: 292
Dátum registrácie: So Nov 24, 2007 9:27 pm

Príspevok od užívateľa Hlebasko »

A otazka .Kto by to cele financoval? Taky motor nie je lacna zalezitost.Vrtula,vyfuky,serva.Som ochotny pozicat vysielaciu supravu .A este si myslim ze vobec to nebude mat malu spotrebu paliva 1,5-2l na 10min.Predpokladam, ze takmer cely cas bude musiet ist motor naplno - 7-7500ot/min.Nechcem byt skeptik, ako myslienka to cele je celkom zabavne ,ale vlecna je odskusana ...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Hlebasko napísal:... v spolocnej konfiguracii to bude vyrazny hornoplosnik a asi motor bude musiet byt potlaceny ...
Na to nebude stačiť skopenie osi motora (vrtule). Nielen, že je to hornoplošník - aj keby si dal vrtuĽu vyššie (do úrovne tela pilota), tak je tam ešte problém, že ťah nepôsobí priamo, ale cez tvoje ruky. Výsledok je ten, že budeš ťahať ako blázon, a nebudeš sa môcť koncentrovať na riadenie. Okrem veĽkých síl mi vadí aj zmena polohy hrazdy pri zmene sklonu dráhy stúpania (pre ten istý uhol nábehu).

Pri zavedení sily do postroja (ako pri navijáku, aerovleku, Moskyte) tieto problémy nevznikajú. Je jedno ako strmo stúpaš a aký ťah je v lane, poloha hrazdy sa nemení. Len pri akcelerácii ťa no na chvíĽu vytiahne dopredu, ale potom sa vrátiš do rovnakej polohy voči hrazde (stále hovorím o konštantnom uhle nábehu). To je dôležité, lebo aj pri vlekaní si potrebuješ strážiť max. uhol nábehu.

To ma privádza k tomu, že sa mi ten nápad prestáva páčiť. Problémy s riadením vychádzajú priamo z podstaty koncepcie.

Hlebasko
Príspevky: 292
Dátum registrácie: So Nov 24, 2007 9:27 pm

Príspevok od užívateľa Hlebasko »

Gaspi,skor si myslim ze je to otazka testov a nastavenia uhla tahu motora a uhla nabehu kridla s tym ,ze rogalista by sa drzal stale v rovnakej polohe aby sa nemenilo celkove tazisko a cely let by bol riadeny len kormidlami modelu! Nemoze byt situacia, ze vo vzduchu sa bude bit model s rogalistom ktorym smerom sa leti.Pokial by to tak bolo,tak si myslim ze pilot by vobec nebol namahany - len by tam visel - nie hojdal sa .

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Jano, myslim si, ze tu sustavu musi riadit pilot rogala a az po odpojeni preberie riadenie podvozku modelar. Kym by bolo rogalo spojene s podvozkom, mechanickym sposobom by bolo znemoznene ovladanie cohokolvek na podvozku zo zeme. Aerodynamicke sily podvozku by mali byt viac-menej zanedbatelne, najtazsia vec su sily od vrtule. Gaspi trochu zabuda na to, ze kylovka rogala je vzadu podopreta a teda sa to zdaleka nepodoba na pripad tahu za hrazdu. Tu by to vhodne vyosenie vrtule a spravne dimenzovanie vyskovky a jej nastavenie mohlo a malo tieto problemy do znacnej miery eliminovat. Tesim sa na zajtrajsiu diskusiu v klube.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Vsetko je vraj vec penazi ...
Skor si myslim, ze to chce taky ten lahucky (3-4kg) motor mat kdesi okolo kylovky (v tazisku) a cez kyl do zadu vyvedenu sklopnu vrtulu. Na priecniku bude nadrz na cca 1-2 litre co by stacilo na "vyvlekanie do 500m.
Odpadavaju starosti s hmotou motoroveho postroja, klopivym momentom od vrtule, navratom modelu..
Startovat by sa dalo aj z vozika, ...pri pristavani bude treba dat pozoz na prudke odtlacenie - vrtula musi byt lahko menitelna.
Ale aj vrtule sa daju zaradit na zoznam spotrebneho materialu ...
... vsetko ja vraj vec penazi ...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Laco, a si pri Minime, musis startovat v lahu z kolies a 3-4 kg motor to neutiahne, lebo odpory a spusta dalsich veci. Spytaj sa Prievidzanov
Potom je jedna z moznych ciest elektropohon, na ktorom uz Nemci tvrdo pracuju a ktory umozni dosiahnut vysku 1200 m, sklopna vrtula, omnoho lepsie umiestnenie taziska sustavy (je to v podstate elektricke Mosquito) Ach, a ta cena - tu je to skutocne len vec penazi

Napísať odpoveď