Záložný padák

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa pegas »

Reagujem na otázku Dušana:
Hľadám upresňujúcu odpoveď ohľadne veľkosti záložky.Niekde na fóre o ZL som čítal, že stačí záložka na zaťaženie pilot plus postroj, lebo je krídlo pevnej konštrukcie, nezbalí sa ako padák a kladie pri páde odpor, ktorý tú záložku nezaťažuje.To sa mi nevidí, lebo ak by zostalo padať po nose, tak je to záťaž plus. Alebo ako je to?
K tvojmu argumentu - áno, keby to padalo nosom dole, tak je to naozaj príťaž navyše. Je to však nereálne pri pružných krídlach.
To by krídlo muselo byť vyladené presne na strmhlavý let. To sa dá dodržať len veľmi ťažko (aj pri veľmi poškodenom krídle). Akékoľvek malé prekrútenie nosnej plochy spôsobí, že krídlo sa začne vzpínať ako padajúci list a výsledkom bude pomalé klesanie. Pozri napr. sem: http://www.youtube.com/watch?v=bInsl4AH8Nk. Pretože krídlo samotné padá porovnateľne pomaly ako ty na padáku, môžeš ho zo svojich úvah vypustiť.
Keby sa ti ho podarilo stabilizovať v nejakej strmej polohe, aj tak bude krídlo vyvodzovať nejaký malý vztlak, ktorý spôsobí, že nebudeš s padákom klesať kolmo k zemi, ale pod určitým uhlom. To máš ako kĺzavy pohyb po naklonenej rovine. Napr. pri odklonení o 30 stupňov od kolmého pádu ti kosínus uhla odoberie v smere pohybu približne 17kg hmotnosti, čo je pomerne dosť oproti hmotnosti krídla samotného.

Čo sa týka tuhých krídel, tam je pružný poťah len na odtokovom úseku. V prípade zlomenia laminátovej skrine je asi celkom rozumné očakávať stratu napnutia celej odtokovej hrany a výsledkom je 45 kg strmhlavo padajúceho kompozitu, za ktorým sa voľne trepoce poťah. Tie pravidlá, čo započítavať do hmotnosti, nemám z mojej hlavy, ale tak nejako mi to tiež vychádza.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa pegas »

To sa dá ťažko povedať bez znalosti parametrov. Veľkosť plochy je málo. Ďalšia vec je, ak tie parametre nájdeš, koľko sa im dá veriť. Najlepšie, keď nájdeš nejaké porovnania v zahraničných časopisoch. Ja viem, veľmi som ti nepomohol. :)

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa pegas »

Presmerovávam tému z knihy návštev:
eduardo napísal:... Madari robia objednavku z AEROSU. ... vytah niketorych cien:
Zalozak: 360-400 Eur ...
Norbert napísal:Gaspi, co vravis na ten zalozak od Aerosu?
Ale ked pozries stranku tak to nema stredovu snuru ale ma zase dajaky dvojity vrchlik abo co to je.
http://www.aeros.com.ua/structure/acce/parachut_en.php
Ten padák má aj stredovú šnúru (to majú dnes asi všetky). Dvojitý vrchlík slúži pravdepodobne pre odtrhnutie prúdenia na hornej strane, takže takému padáku nehrozí, že sa rozkýve (je stabilnejší). Noro, neviem ti poradiť či sa oplatí ho kúpiť. Pýtaj si nezávislé testy (odkazy na nejaké časopisy). Ak je padák dobrý, nemali by sa báť uverejniť také testy.

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa matoZA »

Dvojvrchlik vyvinul v 90tych rokoch Charly, v sucasnosti pouzivaju toto riesenie takmer vsetci vyrobcovia. Pokial dobre pamatam, malo by to pomoct rychlejsiemu otvoreniu zalozky.
Moyes Xtralite 147

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa Laco »

Pisu z ma certifikaciu AFNOR. A ci ja viem co to je?
Tiez tak decentne rozmyslam o novom padaku (mimochodom, mam presne taky isty ako Noro). Len ma trochu odradza, ze hmotnost je totozna s tym co mam. Predsa by som radsej uz aj o cosi lahsi...co ja viem.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa pegas »

matoZA napísal:Dvojvrchlik ... malo by to pomoct rychlejsiemu otvoreniu zalozky.
Áno, aj.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa Norbert »

Sak toto Laci. Ma 2.5 kg.
Maju aj typ down a ten ma iba 1.9kg ale aj mensiu plochu .
Edo, ako by to bol s cenou pre Aeros down?

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa Indian »

Cavte vsetci, mam otazku - aky dlhy by mal byt popruh na ZP? A dalej ci niekto nahodou nevie kde by sa dal objednat, resp. ci je bezpecne kupit dostatocne pevny duty popruh (trebars do 1000kg) a nechat mu na konci u obuvnka zosit, a poriadne presit slucky (dajme tomu na 30 cm dlzke) ? Davnesjie som oslovil niekolkych vyrobcov PG a prislusenstva ale nikto mi taky nechcel spravit. :( :( Aka karabina - pevnost je vhodna na upevnenie popruhu k ostatnym popruhom ? Riesim totiz druhy postroj a chcem to mat spravene poriadne.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa Laco »

Neviem či by som sa púšťal do výroby takéhoto popruhu... Keď som v horolezeckých predajniach zisťoval laná na nosnosť cca 1500 kg (čo je na úväz až-až), tak mi ponúkli kopu lán. Ale keď som povedal, že to má byť na rogalo, tak už mi nechceli predať takmer nič, lebo na dynamické záťaže to už nie... darmo som vysvetľoval, že tam len tak visím...
A teda záložák je už ozaj o dynamickom namáhaní.
Mimochodom, popruhy, ktoré som doteraz mal na záložakoch boli vždy zošité nekonečné slučky... Nie oko na konci.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa pegas »

Indián, máš slabú predstavivosť, čo sa s takým lanom môže diať pri otvorení padáku. Predstav si lano, ktoré sa natiahne na dvojnásobok svojej pôvodnej dĺžky a takou rýchlosťou, že sa polyamid v uzle začne taviť. Ozaj chceš ešte experimentovať so stehmi? Alebo s dĺžkou - predstav si padák prudko sa kývajúci sa zo strany na stranu a v momente styku so zemou ťa švihne kyvadlo zo 7-metrovej výšky (alebo ešte väčšej). Vykašli sa na to. Alebo si prečítaj tie príbehy katapultovaných pilotov odtrhnutých od popruhu, alebo s pomliaždeným hrudníkom pri otvorení padáku v rýchlosti 400km/h.

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa Indian »

Samozrejme uzol tam byt nemoze, to uz je pevnejsie to zositie.
Prave ze tu moc nechecem experimentovat, preto sa tu pytam, lenze ked som pisal trebars do karpofly, skyparagliders a neviem kde este, nikde mi necheli taky popruh zhotovit, oni predavaju iba kratke. A nikde sa k ziadnemu neviem dopatrat. Skuty ma doma jeden zo starej zalozky no mozno ma aj 20 rokov a toho sa tiez bojim. Takze kde ho zohnat ?
Cital som dajake nemecke clanky - priamo od cloveka co to pre Dhv testuje, a boli tam i fotky ako roztrhlo stubai karabinu, rychlost hodu bola 150kmh-1, aj ten clanok som cital, a vela ineho, preto to chcem mat poriadne.
Chcem zistit ako to ma byt spravene spravne. Aka by mala byt ta dlzka ?

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa Laco »

Nedáš pokoj s experimentovaním... :evil:
Na jednom záložáku mám popruh 3750mm, na druhom 4200mm.
Včil buc múdry :oops:

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa miro »

Ja mám objednaný padák aj s popruhom 5m z AVIATIKU.

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa Indian »

No konecne sme sa k niecomu dopracovali, teda hladat dlzku 4-5m, idem poriadne pozriet ten aviatik

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Záložný padák

Príspevok od užívateľa pegas »

Lenže ten popruh je na 100% súčasť padáku od výrobcu. To nie je voliteľná súčasť, že si povieš, odstrihnite mi ešte meter. Inak, niekde som čítal, ako jeden výrobca protestoval proti výsledkom nejakého porovnávania, kde sa jeho padák veľmi rozkýval. Vysvitlo, že testovači pri zavesení závažia zabudli pridať pol metra popruhu, ktorý zodpovedá tej časti celkovej dĺžky, ktorá je na postroji. A ty vravíš 4-5 metrov? Hmmm. Odvážny.
(Nič v zlom. Vývoj v letectve sa posúval aj za cenu smrti odvážnych hrdinov. Bez nich by sme neboli tam, kde sme dnes. Ale, že by bolo opakovanie matkou múdrosti? Opakovanie chýb asi sotva.)

Napísať odpoveď