Záložný padák

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Ja mam SKY system 135
Maximalna letova vaha 135 kg

http://www.sky-cz.com/n/cz/vyrobky/zalo ... sky-system

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

peterb napísal:Pisali mi ze mi odporucaju RS130 lebo RS100 je dimenzovvany na hmotnost pilota 100kg a oni zrejme hmotnost kridla nezanedbavaju.
Ă

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Inac ja mam jeden Metamorfosi na predaj. (cerveny v pravo)
Kupil som ho aj s postrojom ked som bol este v Australii.
Pravidelne prebalovany. Momentalne je u Milana Vitu zaveseny.
Bohuzial neviem aka je to velkost, musel by som Milanovi napisat nech sa tam pozrie na neaky stitok.

cena: 3000 SKK :D

Obrázok
Naposledy upravil/-a Ivan Plucko - NAY v Št Nov 13, 2008 12:25 pm, upravené celkom 1 krát.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

To vyzerá ako tvoje trenky :) (to bude určite ešte starý typ, na úrovni ostatných starých padákov)

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Príspevok od užívateľa peterb »

Odkial vies ako vyzeraju jeho trenky :)
Diky za ponuku asi si objednam RS100

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Možno som sa veĽmi rozpísal, takže zdôrazním základné veci aby nedošlo knedorozumeniu:
- pevnostne ti vydrží každý padák. Padáky sú pevnostne dimenzované na určitú rýchlosť (aspoň 150 km/h);
- ktorý padák je pre teba vhodný, závisí na tvojej hmotnosti a požadovanej rýchlosti opadania.

Treba si dať pozor na to slovo "dimenzovať". Väčšinou sa to chápe vo význame "voĽiť rozmer pre požadovanú pevnosť" (inžinieri, opravte ma ak sa mýlim). Kritériá dizajnu však môžu byť aj iné ako pevnosť, preto si treba dať bacha na presné vyjadrovanie. Maximálna hmotnosť 100 kg neznamená, že sa ti pri 110 kg padák roztrhne, ale že stret so zemou bude trochu prudší než by si chcel.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Co sa tyka pevnosti je to posledne co by ma trapilo. Predimenzovane je to urcite statocne a aj keby sa slo na extrem tak verim ze ten padak by zniesol mozno aj dvojnasobok uvadzaneho maxima v zavese ... len ta rychlost.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

sidewinder napísal:... verim ze ten padak by zniesol mozno aj dvojnasobok uvadzaneho maxima v zavese
Zase zle. Už som to vysvetĽoval - či tam zavesíš 80 kg alebo hoci 2000 kg, dynamický ráz (meraný v Newtonoch) bude taký istý, pretože aerodynamický odpor je závislý iba na momentálnej rýchlosti. Jediný rozdiel je ten, že tá istá odporová sila urobí na 80 kg omnoho väčšie spomalenie ako na 2000 kg (a tým aj násobok preťaženia - "Géčka"). Dôsledkom rýchleho poklesu rýchlosti trvá dynamický ráz pri 80 kg len veĽmi krátko (na veĽmi krátkej dráhe), a tam sa môže uplatniť pružnosť šnúr a spojovacieho lana (to ešte rýchlejšie skráti dobu pôsobenia dynamického rázu). Ak má byť padák opakovane použiteĽný, tak špička dynamického rázu nesmie prekročiť statickú pevnosť. Potom by malo byť jedno, či dynamický ráz pôsobí stotiny sekundy (pri 80 kg), alebo sekundy (napr. pri 2000 kg). Možno mi niekto dokáže že sa mýlim, ale dávam tomu len malú šancu.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

stvrtok vecer, zajtra piatok koniec tyzdna idem vrtat do gaspiho.

Gaspi pravdu mas, ale nato aby si ju zase dosiahol si debatu posunul zase inam, doteraz to boli iba sila, uz si zapojil dynamiku :twisted: :twisted:

Prva vec ak to peto pretazi nebude to o 1000kg ale mozno o 10~20kg a nato ties snury rezervu maju urcite (ak nie ... smola).

neviem ako padaky, ale u nas to bezi tak ,ze beriem najhorsi sposob namahania a ten sa nasoby vsetkym moznym (bezpecnostnym) atd atd..
takze ked poviem, ze je to predimenzovane tak som nemyslel tlak v snurkach ale TRH :-) po nasom dynamicky raz.

a dalsia vec inac sa to zachova ked to peto otvori po sekunde volneho padu zo 100Kg v zavese a inac sa to zachova ked si povie "no ta to mi staci otvorit 200m nad terenom nech som raz, dva dole".. a poleti 10s volnym padom s 80 Kg v zavese.

aj tak su to uz iba tahanice, ze kto ma vacsiu pravdu, a kto to hlbsie do teorie zatiahne :-)
necitam to vsetko lebo su to zbytocne debaty
ale zjavne si oslovil inznierov aby si nas toto.... hmm .... ;-) ale iba vrtam nebrat vazne.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Sidewinder, len vrtaj, nech si pegas nemysli, ze mu jedinemu narastol mozog. Zialbohu, zatial je minimalne v slovencine o dve dlzky pred Tebou.

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Indian »

neviem kto kupoval ten padak ale karpofly spravilo akciu na ZP,

>http://www.paraglidingnm.sk/karpo.pdf

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa matoZA »

Ak este zhanate padak, tak mrknite na DHVcko..

Rettungsgerät Annular 22 HG mit Charly Rotor und langer HG-Verbindungsleine. Bj 1999.
Guter Zustand, keine Notauslösung. Versand möglich.

myslim, ze uplne postacujuce aj s rotorom, kebyze nemam, hned berem

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Annular pouzivam na Tandema.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miro »

Aké padáky ste nakoniec nakúpili?

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Príspevok od užívateľa peterb »

Nakoniec som kupil karpofly RS130 http://www.karpofly.cz/detail.asp?PID=H834-54 za akciovu cenu 8000 Sk aj s postovnym (akciove ceny uz ale skoncili). Keby som bol chvilu pockal bolo by to este lacnejsie vdaka lepsiemu kurzu. Vyzera v pohode aj som si zistil ze pouzity material pouzivaju aj ini vyrobcovia zalozakov a navyse naozaj vazi len 1,8kg. Kupil som ho od petra vrabca disributora karpofly na slovensku. Kontakt na nho je na tejto stranke http://www.x-air.sk

Napísať odpoveď