Technika pre základný výcvik

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Ahoj Karle,
komu inému je lepšie dať nasledujúcu otázku než Tebe? Rád by som vedel, kto dnes sériovo, resp. na objednávku vyrába pre kluby klasické ZK1, alebo niečo také, ako bol ZK World Cup.
Zdá sa, že po kluboch sa žiaci učia lietať už viditeľne na "starých šunkách" a nová technika by sa priam žiadala.
V r. 1980 sme s bratom ešte pred postavením dvoch ZK Nocturno lietali na tiež na nami postavenom WORLD CUPe podľa plánov, ktoré sme mali už ani neviem od koho (asi zo Zväzarmu). Od samého začiatku mi sadol do rúk ako uliaty. Dnes by sa takéto krídlo stavalo asi z iných trubiek (priemerov) a podobne, ale ináč to bolo, dovolím si povedať, nadčasové výcvikové krídlo.

Ak by sa plány našli, a nebol by som pohodlný, určite by som sa so stavbou pohral znova. Aspoň by som sa vrátil do mladších rokov a spomenul si na vzrušenie, ktoré narastalo pred dokončením a zalietaním krídla. Priznám sa však, že ak by sa niečo také dalo kúpiť za prijateľnú cenu, prečo by sa s tým človek trápil - zvlášť, ak by to vo väčších množstvách a efektívnejšie vyrobil skúsený výrobca.
Viem, že by na tom žiaden výrobca nezbohatol, ale predsa - nezamýšľal si sa niekedy nad takýmto "výrobným programom". Použijem klasickú Jurajovu vetu - české a slovenské závesné lietanie Ti to nikdy nezabudne. ...a možno som Ti do hlavy nasadil veľkého chrobáka!?!
Také výcvikové krídlo Ty predsa od vývoja až po zalietanie zvládneš za pár jarných mesiacov a do leta majú žiaci na výcvik nové "brusy".
Verím, že sa ozveš, alebo aspoň poradíš, kto sa výrobou takýchto krídiel zaoberá.
Vopred Ti v mene všetkých začiatočníkov ďakujem.
Edmond
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Indian »

Len tak na uvahu pomerne vela vyrobcov sa orientuje aj npr. na krídla kt. su na tom vykonovo fajn, nie su to uplne brusy, ale rychlo sa daju postavit, maju slusnu max. malu min. rychlost, minimalnu hmotnost. npr. seedwings space (niekde som videl videjko ako clovek po par letoch na atlese zvladol aerovlek na tomto kridle, bol to jeho prvy dvojpotah, a vravel, ze lepsie ovladatelne kridlo este nemal.), perfex a pod., laminar easy atd..
Naco si ma rekreacny pilot kupovat bezstoziara a trapit sa snim(vah, narocnost pilotaze, pristati), ked existuju aj taketo varianty, na kt. mozno zalieta aj lepsie. Podla mna je rovnako vela pilotov rekreacnych ako vykonnostnych, to je podla mna velka skupina ludi. Na druhej strane zas asi postavit kridlo s takymi parametrami moze byt mozno vacsi problem ako spravit supervykonneho brusa.
Vycvikove kridla podla mna nie su az tak lukrativne kazdy na nich odlieta zopar letov a prestupuje na ine a kridlo posuva dalsiemu. Zas ale dostavaju niekedy najviac zabrat.
Nie je trend zacinat na kridlach typu atlas(pri ich dnesnych vlastnostiach) ? ci aj vo svete sa pouzivaju stale vrany a pod.?

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Indian napísal:....
Vycvikove kridla podla mna nie su az tak lukrativne kazdy na nich odlieta zopar letov a prestupuje na ine a kridlo posuva dalsiemu. Zas ale dostavaju niekedy najviac zabrat.
Nie je trend zacinat na kridlach typu atlas(pri ich dnesnych vlastnostiach) ? ci aj vo svete sa pouzivaju stale vrany a pod.?
Indián, ďakujem za úvahu, aj keď nie si Karel. Zdá sa, že základné výcvikové krídlo je stále dobrá vec. Nie každý začiatočník je rodený "flíger" a niekomu je asi zdravšie (!) potrápiť sa na ZK1. Určite by sa k téme mohli vyjadriť zodpovední inštruktori a funkcionári. Neviem, ako a na čom prebieha základný výcvik v okolitom svete. Ak niekto o tom niečo viete, tak sa s tým, prosím, podeľte. "Vrany" sa však v našich kluboch stále aktívne používajú. Inštruktori asi vedia, prečo "nevešajú" žiakov rovno na Atlasa.
Mimochodom, kým sa mi ozve Karel, máte niekto niekde v zásuvke plány na krídlo Word Cup? Alebo, vie mi niekto povedač, či tie "šunky", na ktorých sa robí výcvik, sú vývojovo ďalej ako World Cup, alebo sú to tie klasické zväzarmovské ZK1?
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Karel Haman
Príspevky: 411
Dátum registrácie: St Nov 28, 2007 11:40 am
Kontaktovať užívateľa:

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Karel Haman »

Ahoj. Problém bude zřejmě ve formulaci přijatelná cena. Zatím se mi opravdu nepodařilo postavit křídlo z plastové lahve :D . Pokud bys po mě něco chtěl, je lepší obrátit se přímo na mne. http://www.hanggliding.cz/kontakt/" onclick="window.open(this.href);return false;
Co se týče výcviku, je dobré se obrátit na instruktora. Je omyl označovat "Vranu" za šunku. Je to Word Cup (jiná věc je, v jakém je technickém stavu). Nerad bych zde vysvětloval celou problematiku výcviku. Omlouvám se za stručnou odpověď (dala by se o tom napsat kniha :) ). KH.
Karel

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Karel Haman napísal:Ahoj. Problém bude zřejmě ve formulaci přijatelná cena. Zatím se mi opravdu nepodařilo postavit křídlo z plastové lahve :D . Pokud bys po mě něco chtěl, je lepší obrátit se přímo na mne. http://www.hanggliding.cz/kontakt/" onclick="window.open(this.href);return false;
Co se týče výcviku, je dobré se obrátit na instruktora. Je omyl označovat "Vranu" za šunku. Je to Word Cup (jiná věc je, v jakém je technickém stavu). Nerad bych zde vysvětloval celou problematiku výcviku. Omlouvám se za stručnou odpověď (dala by se o tom napsat kniha :) ). KH.
Ahoj,
asi si ma nie celkom dobre pochopil. Ak som hovoril o "šunke", tak som naozaj myslel na staré výcvikové krídlo, ktoré ani u prizerajúcich sa nevyvoláva najlepší dojem, nieto ešte, aby u niekoho vzbudilo prípadný záujem o lietanie. Jednoducho, mám dojem, že tento segment techniky v ponuke chýba a nikoho to "netrápi". Osobne som z Vrany vyrástol niekedy v 82.r. Vidím problém skôr vo výcviku prípadných nových adeptov lietania - ak nemáme vymrieť po meči, či skôr "po trapézke".
Ak prípadný výrobca kalkulovanú cenu ani nevysloví, tak sme vlastne stále na začiatku.
Chápem, že výroba výcvikových krídiel môže byť len celkom na konci podnikateľského biznis plánu.
Možno však treba myslieť na synergický efekt - najprv je objednávka ZK1, na konci je vyškolený žiak, ktorý chce lietať na lepšom krídle, a tu je opäť Tvoja ponuka. Nemá to logiku?
Na začiatku je asi prieskum trhu - ale to Ti už písať isto nemusím.
Edmond
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Indian »

Ja som to myslel skor tak, ze ci uz nie su aj niektore kridla ako atlas klasifikovane DHV1,lebo npr. seedwings space je tusim DHV1-2, a to je dvojpotah s udavanou klzavostou myslim 12.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa juraj »

Pani, chodte na stranku Wills Wing. Ten ma celu paletu kridel. Karel ma pravdu v tom, ze by sa tym neuzivil. V nasich zemepisnych sirkach asi nie je instruktor, ktory by si mohol dovolit dat 3000 € za vycvikovy klzak. Na porovnanie, my sme do klubu kupili dve perfektne Delty po 100 €.
Na ZK 1 je este stale schopna za rozumnu cenu cca 500 € usit plachtu pani Modrova. Samotna kostra je taka jednoducha a zvysnych kovani mame tak vela, ze sa to da kedykolvek postavit.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Veď o tom je tá diskusia. Juraj, ale tie Delty nedávate obúchavať žiakom pri prvých krokoch žiaka, však?
Viem o minimálne 2 ľuďoch tu v PP, ktorí by radi začali lietať. Preto sa o to celé zaujímam.
Na druhej strane - "vojak sa stará, vojak má". Asi tak je to treba riešiť. Alebo - pomôž si sám, aj Pán Boh Ti pomôže!
Thalhofer GT
Bautek Fizz

belani
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po Dec 31, 2007 2:04 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa belani »

Edmond, ale takto naozaj nic nevyriesis! Vrany si prehadzujeme medzi KE BA a ZA. Vela ich nieje, nove si nemozeme dovolit a nikto ti ich za "babku" robit nebude. Tiez by si sa do toho nepustil keby ta to zivilo, bez ohladu na to ako moc by ti to sl.zav. lietanie nezabudlo! :D Kostier je fakt dost a ta plachta sa da nova usit este lacnejsie ako Juraj pise (zevraj do 300). A v rakusku, nemecku atd. sa povaluje po povalach a pivniciach este vela zachovalych vycvikovych kridel ktore sa predavaju takmer za odvoz...

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Veď ja nikoho do ničoho nenútim, iba na túto tému diskutujem a pýtam sa, aké sú možnosti.
Za mojimi otázkami netreba vidieť žiadne zákernosti. Zatiaľ nikto nevyslovil cenu za takéto nové výcvikové krídlo, ktoré by - keďže je určite nepomerne jednoduchšie ako moderné krídla - mohlo byť k tomu i primerane lacnejšie.
Ešteže majú kde-tu po kluboch nejaké tie bubovické ZK-jednotky! Z tohoto pohľadu by sme mali byť Zväzarmu tak trochu povďační (dúfam, že ma teraz nikto nebude obviňovať z náklonnosti k starému režimu!).
Myslím si však, že uvedená problematika by mohla byť tak trochu i záležitosťou LAA - nie finančnou, ale metodickou alebo technickej sekcie. Tam však už pravdepodobne rogalá dávno prekryla presila padákov.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

belani
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po Dec 31, 2007 2:04 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa belani »

Edmond, tu sa tazko niekto k cene vyjadri, z nas nikto kridla nevyraba... Karel ti napisal aby si mu napisal na mail a cez web sa dopatras k cenam ostatnych vyrobcov.

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Indian »

Ale ak by niekto vyrobil aj trebars nove výcvikove krídlo za 1000e, co neurobí, aj tak by vacsina kupila radsej nieco olietane za 100e z trebars DHV inzercie. na tych par letov a na ucenie to proste staci. Kazdy radsej investuje do kridla na kt. bude lietat viac rokov, a aj tie sa dnes kupuju u nas vacsinou uz lietane zo zahranicia. "Stredisko" kt. vycvici trebars aj 5 ludi za 2 roky si jednoducho take kridlo nikdy nekupi.

Hifi
Príspevky: 117
Dátum registrácie: Št Okt 02, 2008 7:46 am
Bydlisko: Gbeľany
Kontaktovať užívateľa:

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Hifi »

:arrow: Toto je momentálne na DHV http://www.flow-project.de/Bergfalke" onclick="window.open(this.href);return false; :idea: Cena a kontakt:Kontakt
wachno@gmx.de, Deutschland VB EUR 0 :wink:

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa juraj »

Vyborny kus do muzea. Hned by som bral.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Technika pre základný výcvik

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Hifi napísal::arrow: Toto je momentálne na DHV http://www.flow-project.de/Bergfalke" onclick="window.open(this.href);return false; :idea: Cena a kontakt:Kontakt
wachno@gmx.de, Deutschland VB EUR 0 :wink:
Pánbohzaplať za ponuku!!! Skús ponúknuť leteckému múzeu na letisku v Košiciach. Určite pre ten vzácny exemplár pošlú čím skôr nejaký minivan, kým in ho niekto nevyfúkne! ... alebo to vezme správca Straníka ako náhradný prístrešok proti dažďu a páľave pre divákov a ich štvornohých miláčikov.
Zdá sa, že téma tak skoro nezakape! Teším sa na ďalšie ponuky.
Let`s keep the ball rolling!
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Napísať odpoveď