Odviják ,,OSKAR"

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa raf3 »

Moja roľa bude spočívať vo vedení motorového vozidla s odvijakom ... :lol:

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Ja som myslel že na východe sa zvára ten prototyp rádiom ovládaného RC modelu, ktorý vynesie ZK do stupáku.
Inak Rado, garantujem ti, že ak okúsiš vlek s padákom, za volant sa ti už nebude chcieť !

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Indian »

Branove slova potvrdzujem, lebo aj Brano sam vie o com hovori..
Celkovo je podla mna - pokial ide ciste o lietanie - odvijak najlepsia volba. Vela pokusov za jeden den, tocenie termiky v nekonecnom priestore rovin, kludne aj 100m nad zemou... mna to uplne dostalo. (napr. marec - chodili sme odvijat vzdy kedy bol cas = > mam asi 20-30 startov z odvijaku za marec, asi polovica cez 500m :-D)
Dokonca aj na rogale je to super, ale padak je priam stvoreny na odvijanie/vlekanie (pozrite tuna http://www.pgv.cz" onclick="window.open(this.href);return false;)

Na druhej strane sa rad prejdem aj po lese(s ruksacikom) a lietanie v kopcoch ma tiez svoje caro, takze mam rad aj to, aj to :D :D
A teraz v horucavach najlepsie Baske, 200m od pristavacky kupalisko s 8 st.C vodou !! To je jasna volba.

Cena vleku v CR na odvijaku sa pohybuje okolo 150 - 300 Czk/vlek, pricom vzdy caka 5-10 ludi v rade, nachystanych, ziaden cas na vahanie a rozhodovanie, do min. sa leti, a ked niekto pokazi, zdrzuje, ide na koniec a startuje o hodinu, dve.. vlek trva cca 10-15 min. To vidiet aj u nas ze ked su uz 3-4 ludia, uz to nie je take pohodlne.

Jo a na odvijanie je VEELMI dolezita skupina ludi, kt. ma o odvijanie SKUTOCNE zaujem, pokial vas nebude aspon 4-5, ani o tom neuvazujte...

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa raf3 »

Ďakujem chalani, že ste sa ozvali, nejaký návod "Ako sa zvára odvijak" náhodou nemáte ??? :wink:
:D

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Indian »

Na to mate, verim, v KE sikovnejsich ludi :-D

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Záleží aké lano chceš používať. Od toho zvolíš pohon na spätné navíjanie, čo sa odrazí na robustnosti celej konštrukcie.
Oskar je vhodný skôr na hustú prevádzku a vlekanie aj na necestách.

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa raf3 »

Braňo ako máte "ošetrené" napínanie lana respektíve ako nastavujete silu pri odvíjaní ?
Ďakujem.

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Brzdou predsa :D
No a cez bowden potiahnuté diaľkové k vodičovi.

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa raf3 »

tak hovoríš brzdou ..... to som teda nečakal .... :lol:
Myslel som, že sa kontroluje (cez kladku-napínak) sila napnutia lanka a automaticky sa uvoľňuje pri vyššej záťaži a menšej ako nastavenej sa bubon sám zastaví-zabrzdí ..... sekačka lanka .... a tááák .... :)

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Dá sa nastaviť tlak na brzdové obloženie a zmerať silu v lane do okamihu pretočenia bubna. Tá sa nastavuje pred vlekom.
Sú ešte nejaké veci, ktoré zatiaľ nemám doriešené, tak rozmýšľam, či som práve ja tá pravá osoba, ktorá môže dávať rady.
Oslovil by som hlavného technika. Ale ak má byť krytá obsluha odvijáku, odporúčam zakúpiť origo mašinku s TP a je to bez starostí.
Tento stojí cca 25.000 KČ
http://www.kuboj.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;

Nahodíš na ťažné, namotáš lano a ide sa! Ak je vás 5, tak to ani nepocítite :wink:

Včera sa nám opäť rozrástla základňa Oskartímu o dvoch nových členov. Bohužiaľ nie z radov ZK.

Napísať odpoveď