Odviják ,,OSKAR"

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Osobne si myslím, že sa do dnešných dní nevymyslelo bezpečnejšie zariadenie na vlekanie ZK a PK, ako je odviják.

Ten môj je samovýroba. Pôvodne som mal záujem o hotový, originálny, ale nemohol som sa zmieriť s cenou istého českého výrobcu, ktorý pýtal cca 25.000 KČ bez lana !!!
Rozhodol som sa isť vlastnou cestou, najskôr niekoľko návrhov, neskôr etapa výroby.

Funguje na princípe páky, ktorá tlačí na čelusťovú brzdu pomocou pružiny.
Tá sa dá nastavovať podľa potreby zaťaženia v lane. Tým sa líši od podobných zariadení, ktoré používajú brzdový valček a kvapalinu. Pomocou páčky v hornej časti sa jednoduchým úkonom pribrzdí, či odbrzdí cievka. Navíjanie je zatiaľ manuálne.

Vypínače na vlekanie som si tiež vyrobil sám.

Fotky odvijáku ,,OSKAR"
http://picasaweb.google.cz/Rogaloman/OdvijakOSKAR02#" onclick="window.open(this.href);return false;
a vypínacích zariadení...
http://picasaweb.google.cz/Rogaloman/Vypinace#" onclick="window.open(this.href);return false;

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Michal »

1/ takze ne odvijaku tlacis brzdovu dosticku iba z jednej strany ?
2/ tie packy na dvojitom vypinaci maju vratne pruziny ?

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa jaro »

tak som pochopil ze v lane je pevna sila a teda aj o chlapa pri obsluhe menej?
aku silu tahu nastavujete a ako?

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Mišo:
1/ Nie, brzdový kotúč zvierajú obidve platničky. Celý mechanizmus brzdy (čeľuste, pružina a kovanie s tou páčkou hore) je jeden celok.
2/ Je tam obyčajná gumička na trvalú a funguje skvele :D

Jaro:
Presne tak. Prácu za chlapa spraví pružina. Tá je celým srdcom mechanizmu. Nesmie byť príliš tuhá, ani voľná - teda mám na mysli typ pružiny.
Silu nastavujem odhadom na 40-50 kg. Aby sme sa chápali, ak vznikne v lane väčšia sila ako 50 kg, cievka povolí a aj pri odvíjaní zostava v lane sila o málo menšia. Čítal som jeden článok, kde pilot ZK lietal na 80kg zaťažení. To si ale na ZK-1 nemôžem dovoliť. Dá sa lietať aj pri menšom zaťažení, ale to je vhodné tak na učenie. Vtedy sa lano odmotáva, ale stúpanie je malé 1-2m/s. V Haláčovciach som s tým štandardom stúpal 3-4m/s.
Naposledy upravil/-a Brano-TO v St Mar 24, 2010 8:30 pm, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Indian »

Brano to nemozes takto verejne, to si mal npr. ze za 300eur vyrobim odvijak. :D :D
K tomu moznost dokupit aj vypinacie zariadenie.. 50 eur :D :D
Alebo doveryhodne: firma zaoberajuca sa vyrobou leteckej techniky s dlhorocnou praxou a dobrou povestou vyraba na zakazku vlekacie systemi...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa pegas »

Brano-TO napísal:... Silu nastavujem odhadom na 40-50 kg. ...
V Poľsku sme lietali s Jurajom za autom, s pevnou dĺžkou lana, a tam nás ťahali silou 100-120 kg (kto si ako pýtal).

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Tak to je viac než dosť. Ako to stúpalo?
Ja som zatiaľ spokojný aj s 50-kou :wink:
Verím, že táto sila bude stačiť aj na výkonnejšie krídla. Minulý rok som sa odvíjal s magicom (asi do 150m) a zrejme by to letelo aj pri menšej záťaži.

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Indian »

Tiez by ma zaujmalo kolko je normalne stupanie na odvijaku, resp. na pevnom lane. aj ked sa to zo stupanim standarda asi porovnat moc dat nebude.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa pegas »

Obrázok s tracklogom je v článku tu:
http://www.deltaklub.neton.sk/index1.php?str=82

Ešte doplním:

Stúpanie záviselo na rýchlosti vetra. (Na tom obbrázku je to pri slabšom vetre.)
V priebehu pár sekúnd po štarte išlo stúpanie na 6-7 m/s (pri slabom vetre iba 5 m/s), to trvalo asi minútu.
Potom sa stúpanie zmenšovalo na 4 m/s a neskôr na 2 m/s, pretože lano ťahalo pod stále strmším uhlom. To trvalo ďalšiu minútu.
Naposledy upravil/-a pegas v Št Mar 25, 2010 4:04 pm, upravené celkom 3 krát.

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

To vychádza 5m/s. Zdá sa mi to málo, pri takom zaťažení lana. Očakával som viac.
Náš štandard je asi výkonný klzák, keď vie stúpať štyrmi metrami :D .
Pri odvíjaní by som povedal, že to funguje naopak. Krátko po štarte je stúpanie do 3 m/s a po asi sto metroch výšky sa začne lano viac odvíjať a stúpanie je 4 m/s. Môže to spôsobovať väčšia rýchlosť vetra s rastúcou výškou.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa juraj »

Zeby to pri pevnom lane ovplyvnovala hmotnost lana? Ta totiz posobi na ZK od sameho zaciatku, kym pri odvijani to pribuda postupne

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Indian »

http://flyclub.jecool.net/index.php?page=aktuality" onclick="window.open(this.href);return false;

Jo a zaroven si vlastne dovolim predstavit nasu skromnu novu stranku, je ale aspon o cosi lepsia a najma aktualnejsia ako ta pred tym.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Chalani gratulujem k novemu webu, vyzera velmi dobre. Musim este na spodku fora upravit link a je to..

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

http://flyclub.jecool.net/index.php?page=clanky/cl4" onclick="window.open(this.href);return false;

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: Odviják ,,OSKAR"

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Viem, je to rogalistické fórum a nechcem tu prezentovať padáky, ale s Oskarom padli rekordy a za pozretie stojí krásne video od PG pilota Tomáša.

http://www.flyclub.jecool.net/index.php ... lanky/cl28" onclick="window.open(this.href);return false;

Napísať odpoveď