kde kúpim rogalo

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
pavol266
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St Apr 07, 2010 4:22 pm

kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa pavol266 »

Ahojte, pozrel som už veľké množstvo stránok o závesnom lietaní, rozne kluby a kurzy lietania na rogale, ale zaujima ma kde sa možem kontaktovať na predajňu, ktorá predáva rogalá. Našiel som dačo v ČR, ale nič konkretne na Slovensku, preto viete mi dakto poradiť predajňu najlepšie na Slovensku-s ktorými mate skusenosti, al. v ČR. Diky

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa eduardo »

Ahoj Pavol. Tak ohladom predajne Ti viem poradit celkom presne, jelikoz, tudis, ponevac ziadna neexistuje. Rogala sa kupuju cez dealera tebou vybraneho vyrobcu, alebo od sukromnej osoby na inzerat. Ak ti mozem poradit, tak ti odporucam obratit sa na Ivana Plucinskeho ktory ma s predajom (aj olietanych rogal) bohate skusenosti a dovolim si tvrdit ze co nezozenies unho, tak potom uz nikde. Kontakt nanho je ivanplucko(zavinac)centrum.sk, alebo http://www.deltaclubba.sk/" onclick="window.open(this.href);return false; A este taka mala, nepodstatna otazka, absolvoval si uz kurz lietania na rogale, resp. vies uz lietat na rogale?

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa peterb »

Pali ak chceš lietať tak nepotrebuješ vlastné rogalo, stačí ak sa prihlásiš do kurzu tam ti všetko požičajú a čo je hlavné-naučia ťa lietať. Lietanie nie je šport pre samoukov. Nič menej tu je zopár výrobcov, kde by si si možno mohol kúpiť rogalo (vrelo neodporúčam pokiaľ nevieš lietať!!!).
http://www.finsterwalder-charly.de/html ... rachen.php (Nemecko)
http://www.hanggliding.cz/ (Česko)
http://www.aeros.com.ua/ (Ukraina)

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa pegas »

pavol266 napísal:... kde sa možem kontaktovať na predajňu, ktorá predáva rogalá ... Diky
:lol: :lol: :lol:
ďakujem ti Pavol. Nemôžeš za to, ale pobavil si ma :D Je to niečo ako predajňa ponoriek. Jednoducho, rogalo nie je bežná komodita, rovnako ako lietadlá, vrtuľníky.

peterb
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št Mar 06, 2008 6:11 pm
Bydlisko: Presov

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa peterb »

Pavol dúfam, že si sa neurazil, že sme si z teba robili trošku srandu, rogalisti sú jednoducho takí. Ak máš záujem o lietanie na rogale pokojne píš a pýtaj sa čo ťa zaujíma, určite sa dočkáš okrem iného aj serióznej odpovede. Ak chceš lietať, stačí ak nám to dáš vedieť a napíšeš odkiaľ si, my ti doporučíme kde by si sa mohol naučiť lietať. Určite je to lepšia cesta ako si kúpiť vlastné rogalo a učiť sa svojpomocne. Riskuješ tým svoje zdravie, svoje peniaze, zdravie a majetok iných a renomé Slovenského závesného lietania. Lietanie je nebezpečný šport len ak sa k nemu pristupuje ľahkovážne, inak je porovnateľne bezpečný ako napr. lyžovanie.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Cau pavol v prvom rade vitaj na fore.
Zavesne lietanie je specificke a ludia okolo "postihnuty" pre lietanie. Otazka aku si polozil privedie do prudkeho smiechu asik kazdeho rogalistu. Preco? Keby si s nami posedel tak hodinku dve a popocuval nejake veci o lietani pochopil by si.
Len take prirovanie pre laika... ako keby si chcel obchod kde sa da kupit planeta, alebo obchod kde si mozes kupit more... alebo obchod kde si mozes kupit uz spominane lietadlo. Proste taky obchod nieje.
Keby si o seba napisal viac vedeli by sme ta "zaradit" a ver, ze by ti tu kopa ludi vedela velmi fundovane poradit.
Ale takato otazka od neznamej osoby vyvolala reakciu, ako ked v zeleziarstve poprosis veternik.
Ku kridlam:
Ako uz napisali chalani, ak chces nove vacsinou ide objednavka rovno k vyrobcovi, najblizsie je to haman v CR, potom ukrajina (aeros) atd atd.
Ak chces olietane tak nieco je na http://www.skyfly.cz" onclick="window.open(this.href);return false;, alebo tu na fore. Alebo nakontaktujes pluca z bratislavskeho deltaklubu a nieco sa zohna.
Rogalo nieje ako auto, alebo bajk ze pichnes prstom tento chcem a ten si kupis. Zase by to chcelo zo 2~3h posediet a podozvedal by si ako to vlastne s kridlami je.

K lietaniu:
Zacat uplne sam od zaciatku je prehnane povedane samovrazda (to si radsej hod rovno slucku, je to lacnejsie).. Ale minimalne je to strasne bolestive, zacat uplne sam. Ak sa vycvik zacne so skusenym instruktorom, vysvetli ti vela veci, ktore by si inac ladil velmi bolestivo..

Urcite napis o sebe viac, napriklad kolko mas rokov, kde cca byvas, klasicka rogalisticka otazka "Ake mas auto?" (koli vozeniu rogala), a samozorejme co vlastne by si chcel robit. Uvidis ako sa rychlo dozvies presne to co chces.
Su tu ludia co ti poradia fundovane :-), samozrejme aj taky co sem tam hodia posmesok.

Takze este raz vitaj, napis viac zo svojich zamerov. a mozme zacat diskutovat..

pavol266
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St Apr 07, 2010 4:22 pm

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa pavol266 »

Caute chalani, v prvom rade diky za vaše ohlasy, som rad ze budem moct smerovat svoje otazky priamo na ludi, ktorý o tejto teme vela vedia a odpovedia na to, co potrebujem.
No takze som z Lednice, to je pri Púchove a kurz lietania som ešte neabsolvoval, ale je mi jasne ze je to pri začiatkoch nutnosť, lebo verim tomu, že inak by to bola naozaj samovražda. Viem, že sú kluby, kde sa rogalá dajú požičať, ale aj tak si rogalo kúpiť chcem.
Keď teraz viem, ako je to s kúpou - teda ze reálne neexistuje predajňa :) moje ďalšie kroky budú zrejme, okrem kurzu lietania, najsť nejakého dealera, al. výrobcu, poprípade niekoho kto rogalo predáva...
Bol by som rád, keby ma možete priamo nasmerovať na človeka, alebo ľudí, od ktorých by som sa viac dozvedel o možnosti kúpiť rogalo.
Inak diky za všetky tie internetové stránky a informácie, skúsim to všetko pozrieť a nejak sa v tom zorientovať.
Zaujíma ma aj - no vy do toho lepsie vidíte a moje otázky vás opat potesia -
- viem ze je vela druhov rogál, preto ma zaujíma nejaké členenie a hlavne sposob výberu - teda typ, parametre...
- Viem, že okrem rogala je vela vecí, ktoré budem potrebovať - teda oblečenie a rozne príslušenstvo, ak sa to dá nejako zhrnúť

pavol266
Príspevky: 3
Dátum registrácie: St Apr 07, 2010 4:22 pm

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa pavol266 »

Ja neviem, ak som neuviedol vsetko, co je treba vediet, tak sa pytajte... Inak vek - 23. Dik

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa pegas »

Pavol, ty si ako v tej reklame na autá, čo teraz ide v telke:
"A načo teda to auto potrebujete? - Nepotrebujem. Ale chcem!"
:D

Ale chápem ťa, ja som tiež tak začínal. Je to veľké lákadlo - mať to doma, občas si to postaviť a len tak sa z toho tešiť. Na Slovensku je pár krídel z druhej ruky v cenách od 300 do 900 EUR, ktoré ti ľudia radi predajú. Problém je, že sú to pokročilé, až výkonné krídla. Na tých si nezalietaš ešte aspoň 1-2 roky (ak sa nechceš zabiť). Jednotlivé kategórie máš popísané tu: http://sk.wikipedia.org/wiki/Závesné_lietanie

Začiatočnícke krídlo nekúpiš, lebo ich je veľmi málo, a kto ich má, tak si ich nepustí. Na nové by si potreboval viac ako 3000 EUR. Na výcvik ti stačí požičať si z klubu a potom si kúpiš vlastné, ale už nie začiatočnícke, ale nejaké rekreačné, ktorých je na výber viac a aj si s nim pár rokov (mesiacov) zalietaš.

Keby si silou-mocou chcel niečo kúpiť spýtaj sa Ivana.
Výcvik máš najbližšie na Straníku - dohodni sa s Ivanom, alebo Žilinčanmi.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Nieco o tom je popisane aj tu: http://www.deltaklub.neton.sk/index1.php?str=2
Zacinas na vycvikovom kridle u nas sa mu nadava Vrana.. a vyzera takto:
Obrázok
V podstate stara rachotina zazrak, ze lieta, vlastnostami uplne idealne pre zaciatocnika.
Kazdy klub ma nejake pravidla na pocty startov, instruktor musi vidiet, ze to mas pod kontrolou, zletis velky kopec, vzhladom na tvoju polohu asi stranik..
Druhy "stupen" je Atlas alebo nejaky equivalent.. vyzera takto:
Obrázok alebo Obrázok (tu to mas aj s ivanom hned)
Na tomto uz sa da lietat svah a trochu termika.
Tieto dva stroje je uplne zbytocne si kupovat, maju ich kluby prave na vycvik ziakov.
V tomto stadiu je dobre investovat do rukavych, prilby, kupit si vario (od 150 eur vyssie, nove tusim okolo 300e a viac)
potom ide stupen nazvem ho rekreacne kridla, vlastne kridla na svah termiku prelety.
vyzeraju asi takto:
Obrázok alebo Obrázok
To uz si normalny pilot s B-ckovym pilotakom a poletujes si hore dole.
posledna kategoria (by som povedal) su bezantenove kridla:
Obrázokalebo gaspiho stroj Obrázok
Su to vlastne kridla ladene na vykon na sutaze... ale su typy aj na rekreacne lietanie..
Tieto dve kategorie sa miesaju kto ma naco chut.. A v tychto dvoch poslednych uz maju ludia vlastne kridla. Takze az tie si kupuju.

Rogalo nieje ako bicykel alebo auto ze zoberies bratove ides.. zoberie mamine ides.. Kazde jedno ma specificke vlastnosti, Bezne sa stava ze to iste kridlo, ten isty vyrobca a ma ine vlastnosti.. vsetko sa da naladit a podobne.. Niekedy by sa to mozno dalo prirovnat k zivemu tvorovy,. kym ho nespoznas netusis ako sa bude spravat... Ak by si kdekolvek nastupil vycvik tak sa zucastnis (ako posluchac) veda debat starsich rogalistov kde budu preberat a bavit sa o kridlach, vyrobcoch a tak.. a tam si potom postavis, nastavis smer ze kam chces ist a co si chces kupit...

Prve dva stupne preskocit by asi nebolo dobre koli bezpecnosti a kupovat vycvikove kridla ako pise gaspi je zbytocne. Taku vranu mozno ani nezohnas, a potom by si ju mozno nepredal..Radsej vyuzit klubove kridla a investovat najskor do rukavyc, prilby, variometra.. neskor nejake GPS, postroj... a niekde na zaver kridlo..

Minimalne by si to mal vidiet takze niekedy zbehni na stranik ... alebo kontaktuj chalanov z http://www.rogalo.dot.sk kedy lietaju... a mozes im urobit sofera a uvidis co a ako... v maji 9~15.5 je na straniku sutaz.. ak vyjde pocasie tak tam bude okolo 50 rogal... urcite treba ist popozerat....
(janco kukaj reklamu robim :mrgreen: )

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Cau Pavol,
na nasej stranke http://www.detlaclubba.sk" onclick="window.open(this.href);return false; sa docitas dalsie informacie ktore ti pomozu su zorientovat v problematike.
Pripajam konkretne.
http://www.deltaclubba.sk/o-lietani-na-rogale" onclick="window.open(this.href);return false;
Chalani co su u mna v kurze zatial nemaju ziadne svoje vlastne kridlo.
Zatial rozmyslaju o aky typ kridla alebo lepsie povadane lietanie budu mat zaujem.
Pre niektorych pokrocilych uz pomaly zacinam vyhladavat v hodne kridlo.
Samozrejme doporucujem si spravit kurz a pocas kurzu si zacne clovek robit obraz o ake lietanie a o ake kridlo by mal zaujem.
Taky obchod s rogalami a v podstate so vsetkym moznym prislusenstvom sa pripravuje ale v elktronickej podobe ako E-shop na nasich strankach http://www.deltaclubba.sk" onclick="window.open(this.href);return false;

Ak mas zaujem o dalsie info tak nevahaj a pytaj sa.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa eduardo »

Zhrnul by som to asi takto: ked chces s vlkmi vyt, musis s vlkmi zit. Ty si to pojal z opacneho konca. Je naozaj potrebne realne sa stretnut s ludmi co lietaju napr. hoci aj v nejakej dobrej krcme, prist sa pozriet na vycvik a nasavat vsetky vedomosti, ziskat rogalisticky slang aby si bol v obraze a vsetky zakladne vedomosti co sa tyka rogala, vycviku.... Da sa to postupne, urcite nie naraz a este k tomu cez internet. Tvoje nadsenie a odhodlanost lietat su potesujuce, skus si ale precitat nieco viac z LINKov ktore ti poslali chlapci a uvidis ze na niektore tvoje otazky sa ludom naozaj nechce odpovedat a s niektorymi naozaj velmi predbiehas. Ani "HARLEY-akom" sa nestanes hned ako si kupis motorku a dobre handry. Je to trochu inak. Dufam ze ti tvoje odhodlanie ostane co najdlhsie a coskoro sa stretneme niekde na kopci.

livia
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Po Sep 21, 2009 8:56 pm
Bydlisko: Košice

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa livia »

Ahoj Pavol. Ako jediná žena na fóre a súčasne jediná žena, ktorá má výcvik za sebou, Ťa chcem pozdraviť a upozorniť nato, že lietanie je fakt nie bežná vec a výcvik je nutný. To aké rogalo a príslušenstvo si kúpiš a budeš mať rieš až potom a daj na cenné rady chlapov-rogalistov. Ale ináč držím palce. :)

belani
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po Dec 31, 2007 2:04 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa belani »

Caf Pavol. Najlepsie je sa prist pozriet na lietanie osobne alebo prist na nejaky "klub". Najblizsie to mas asi do Ziliny. Na http://www.rogalo.dot.sk" onclick="window.open(this.href);return false; najdes na nas kontakty. Kludne sa ozvi!

Užívateľov profilový obrázok
SLV
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Št Máj 07, 2009 12:07 pm
Bydlisko: Nitra

Re: kde kúpim rogalo

Príspevok od užívateľa SLV »

Som za prirodzeny vyber, ak mas nato kup si nejaky IMPACT a vybehni na kralovu holu ak ho poskladas>zletis>pristanes>zlozis> a hlavne odides po svojich tak mas pravo lietat na ZK :) ale moj extremny nazor neber ako navadzanie :) ma len informacny charakter... osobne zatial klzem na PG.

Napísať odpoveď