Jarné školenia

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Jarné školenia

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Tuším a moje presvedčenie hraničí s istotou, že teoretické znalosti pilotov majú v niektorých oblastiach značné medzery. Myslím si, že v rámci LAA by určitá forma napr. jarných školení (nie preskúšaní) bola vhodná a žiadúca. Som presvedčený, že i sami piloti by sa radi v určitých témach "dostali do obrazu". V rámci LAA a bežného leteckého života pilotov fakticky neexistuje možnosť naučiť sa niektoré veci tak, aby zostali vo vedomí pilotov v dostatočnom rozsahu.
LAA texty na teoret. prípravu pilotov "smrdia" zatuchlinou a bolo by treba ich poriadne prevetrať. Viem - mala by to byť starosť Leteckého úradu. To ale neznamená, že v rámci HG by sme si iniciatívne nemohli aspoň raz v roku ( najlepšie pred let. sezónou) urobiť vlastné teoretické školenie. Ja by som si trúfal vziať na starosť tématiku vzdušného priestoru a pravidiel lietania v ňom. Peťo G by sa určite zhostil aerodinamiky a pod.
Mám hrôzu zo súčasnej situácie, keď pilotov (myslím skôr PG) pribúda geometrickým radom a ich znalosti (či skôr ochota niečo vedieť?) v niektorých oblastiach sú katastrofálne. Niet sa čo čudovať, veď počas týždňového pilotného výcviku sa dá ťažko niečo poriadne naučiť.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa Michal »

Teoreticke znalosti by mozno aj boli, myslim ze kazdy pocul co to je TMA, CTR ... No prakticke pouzitie : kde volat, co pytat, co mozem a co nemozem dostat, ako sa odhlasit atd. to sa v PG,HG priruckach nenachdza. Mozno aj preto, ze to je idividualne podla letiska. A chybaju aj prevadzkove poriadky startovisk. Potom by sa nemohlo stat, ze na Kohute na 200m svahu vo vyske 20m stretnem oproti letiaci klzak, alebo cakam pokial sa niekto 10min pred startom vyvaza. Chcelo by to odborny clanok s praktickymi informaciami.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Súhlasím s Tebou, Mišo. Určite to nie je iba o mechanickom naučení sa nejakej teórie z brožúr, ale o pochopení problematiky a schopnosti ich uplatnenia v praktickom lietaní.
Na tento účel môže poslúžiť i toto diskusné fórum, aj tak si však myslím, že na "rozdebatovanie" nejakej témy a možnosť okamžitého vysvetlenia otázok a pod. je najefektívnejšie kolektívne stretnutie. Niekomu, určite, nemusí pomôcť ani takáto forma podania informácií, ale to už je asi o inom.
Aby si niektorí nemysleli, že si z nudy vymýšľam niečo na prácu. Myslím si, že je najvyšší čas niečo v tejto oblasti urobiť.
Verím, že na uvedenú tému zareaguje aspoň "think tank" závesného lietania - aj keď som presvedčený, že by to mala byť parketa vyšších riadiacich a metodických orgánov.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa Michal »

Edmond PP napísal:by to mala byť parketa vyšších riadiacich a metodických orgánov.
vacsinou su to "top sekreti" vylietani, s dobrymi kridlami , co si mozu povedat : ti nizsie nech sa tam pomlatia

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa juraj »

Edmond, suhlasim s Tebou. Skolenia su v nasom zaujme. Pravdepodobne najmasovejsia akcia je presnost pristatia, mozno by sa tam dal najst priestor na prednasku na temu, ktora nas najviac pali. A problematika riadenia letovej prevadzky k tomu patri. Bol by si ochotny si k tomu nieco prichystat?

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa Laco »

juraj napísal:...presnost pristatia, mozno by sa tam dal najst priestor ...
Či? :shock: :shock:

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

juraj napísal:Edmond, suhlasim s Tebou. Skolenia su v nasom zaujme. Pravdepodobne najmasovejsia akcia je presnost pristatia, mozno by sa tam dal najst priestor na prednasku na temu, ktora nas najviac pali. A problematika riadenia letovej prevadzky k tomu patri. Bol by si ochotny si k tomu nieco prichystat?
Nepotrebujem sa špeciálne prichystávať, možno akurát nakopírovať nejaké materiály tak, aby mal každý pre seba svoju kópiu.
Tento návrh je rozumný, nie som si však istý, či sa v súťažnom nadšení, pravidelnej "povinnej" videoprojekcii po letovom dni a posúťažnej "únave" nájde nejaký časový priestor a chuť počúvať suchopárnu teóriu.
Možno by bolo lepšie urobiť niečo také na vašom klube - aspoň by ste tam mali po prvý raz v histórii Vášho klubu vzácnych hostí z Tatier. Nemusíte sa báť, my veľa nepijeme! ...a ubytovanie nám stačí v tom zrekonštruovanom bývalom Slovane!!!
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa Michal »

Ti co chodia na toto forum, alebo do klubu, zaujimaju sa o lietanie, viac menej taketo skolenie nepotrebuju. Skor som myslel na tych , co o tom nemaju ani paru, boja sa zavolat na letisko, nepridu na ziadne " nudne "skolenie. Preto by som dal prednost nejakemu materialu, ktory sa moze volne sirit po internete, alebo ako letak a pod. Nejake desatoro ako sa spravat.

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Miso_G napísal:Ti co chodia na toto forum, alebo do klubu, zaujimaju sa o lietanie, viac menej taketo skolenie nepotrebuju.
Veď práve! Všetci sa zaujímajú iba o lietanie... By si sa divil, koľkí práve takéto školenia potrebujú, a nemusia to byť akurát piloti od PG.
Podľa takého systému by sa všetky kurzy a školy dali robiť len cez diskusné fóra. Neviem, akí študovaní by z toho vyšli!!!
Niektoré veci sa takouto formou nikdy nedajú poriadne naučiť.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa Michal »

Dobre Edmond, ak mas chut, skus zo svojej strany pripravit material , strucny, prehladny, strukturovany. Napada ma aj forma: otazka - odpoved.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Na take veci mame na stranke rubriku "clanky a informacii" mozem to tam potom aj s fotkami hodit.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa pegas »

Prípadne môžeme urobiť audiokonferenciu (Skype alebo Google Talk), a namiesto tabule môžeme použiť Coccinella (ja mám konto na jabbim.sk)

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Miso_G napísal:Dobre Edmond, ak mas chut, skus zo svojej strany pripravit material , strucny, prehladny, strukturovany. Napada ma aj forma: otazka - odpoved.
Páni, čo vlastne robíte, keď máte ten "klub"?
Už Vás nebudem trápiť presviedčaním o užitočnosti klasickej formy výuky. Zdá sa, že čím viac sociálnych sietí máme okolo seba, tým sa stávame viac "asociálni". Zdá sa, že sa ľudia nechcú stretávať už ani pri pive!?! Ak Vás ako "cezpoľný" budem chcieť navštíviť na klube a sľúbim, že nebudem vyvíjať žiadne školiace aktivity, to môžem?
Zdá sa, že kosa padla na kameň a voči navrhovanému prevláda všeobecná nechuť - aj keď som presvedčený, pravidelný "refresh" vedomostí členov LAA by sa konať mal. Minimálne preto, že stále pribúdajú noví piloti, vedomosti sa prirodzene zabúdajú a tiež preto, že sa za rok mnohé zásadné veci môžu zmeniť (štruktúra vzd. priestorov, mapy, pravidlá a pod.) ... o kvalite a aktuálnosti výcvikových osnov radšej ani nehovorím.
Pri aktuálnej odozve považujem Mišov návrh za najlepší spôsob ako dosiahnuť nejaký efekt a dopracovať sa k uvažovanému cieľu . Forma "otázka - odpoveď ", popri inom, je dobrý nápad!
Hotové (existujúce) materiály skúsim v scane preposlať Mariánovi. Niektoré veci by bolo určite lepšie dať na hlavnú stránku tak, ako spomenul Marián. Určite by tam mohla byť napr. tabuľka letových hladín, hláskovacia abeceda, základná frazeológia pri koordinácii prevádzky a nadväzovaní spojenia a pod.
Thalhofer GT
Bautek Fizz

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Nieco uz tu je: http://www.deltaklub.neton.sk/index1.php?str=79" onclick="window.open(this.href);return false;
bolo by dobre to nejako skoordinovat aby nebolo nieco 2x.. alebo to spojim do jedneho.. sak uvidime..

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Jarné školenia

Príspevok od užívateľa pegas »

Edmond PP napísal:Páni, čo vlastne robíte, keď máte ten "klub"?
Len tak chlastáme a kecáme. :D
Čo sa týka prednášok, tak v krčme by sme na to nemali ani pokoj ani dosť miesta, ani tabuľu. Ono sa to nezdá, ale taká jednohodinová prednáška zvyčajne trvá štyri hodiny a viac :D Už som to zažil veľa ráz. Okrem toho, tých prednášok by malo byť viac.
Nie som proti fyzickej socializácii, ale pri dnešnej úrovni technológii považujem fyzické cestovanie na takéto účely za zbytočne vyhodené peniaze a čas.
Takéto veci sa dnes dajú vyriešiť z pohodlia domova a nepotrebujeme na to ani také veci ako tabuľa, alebo projektor. Kresliť si môžeme priamo na obrazovku a prenos hlasu dnes nie je žiadny problém. Stačí počítač, mikrofón a Internet. Aj postup je veľmi jednoduchý, viem pomôcť.

Napísať odpoveď