Termicky aktívne oblasti

Veci a zariadenia ktoré použí­vame na lietanie, diskusia o počasí, aerodynamike a predpisoch
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Termicky aktívne oblasti

Príspevok od užívateľa pegas »

Keď som si na SHMÚ radare pozeral ako sa cez nás dnes prehnal studený front, všimol som si, že niektoré jadrá búrok zostávali na mieste a studený front ich iba zobudil a potom "zomreli". Studený front na radare zviditeľnil inak neviditeľné termicky aktívne miesta. Ja viem, že v búrke sú naštartované aj iné procesy ako v bežnom stupáku, ale verím, že je to dobré vodítko pri odhaľovaní dlhodobo termicky aktívnych miest.
jedna zo vstupných snímok
jedna zo vstupných snímok
Stiahol som si 9 snímok, kde vidno prechod frontu východom Slovenska a urobil niekoľko operácií (konverzia na sivé farby, zlúčenie všetkých snímok do jednej, vysokofrekvenčný filter), tak aby sa zvýraznili tie búrky, ktoré ostávali na mieste. Výsledok vidíte na druhom, hnedom, obrázku.
zvýraznenie búrok z 9 snímok
zvýraznenie búrok z 9 snímok
Zaujímavé je, že výrazné miesta zhruba zodpovedajú úspešným preletom z Hája a Tokaja.
Zvlášť sa potvrdzuje trasa z Hája na východ - cez vodnú nádrž Bukovec, Bankov, Kavečany, Budimír.
Aj z Tokaja vidno dva stupáky na sever do Sátoraljaújhely, alebo do Veľkého Kamenca, ale tam je potom veľká medzera a stupáky začínajú až pred Trebišovom.
Veľmi výrazná je čiara južne od Tokaja - medzi Tiszaújváros a Nyíregyháza, ktorú som už raz trafil.
Čo ma však prekvapilo je, že južne od Tokaja vedie ďalšia čiara až na Háj.
Od Sorošky vedie južne až za Miškolc tiež pekná trasa.
Pri Prešove je veľmi výrazný smer sever-juh ktorý prechádza cez Tri Chotáre a nad Ortášmi sa lomí smerom na Budimír.
Zo Sľubice to vyzerá cez Margecany a priehradu a rozsiahle lesy (brrr) do Budimíra, alebo trochu západnejšie cez Folkmar a Košickú Belú do Nižného Klátova.
Z Kohúta treba ísť cez Jarovnice a pripojiť sa na túto trasu v Margecanoch.
Vidno aj, že moje dva neúspešné pokusy zo Sľubice cez letisko Mirkovce nevyzerajú ani podľa tohto obrázku nádejne.
Od Sľubice na západ to vyzerá dobre po Levočských vrchoch, a za Levočou sa dá na juh - do Spišskej Novej Vsi, aj na sever - do Kežmarku.
Z Dubiny treba letieť na západ - do Važca a tam už je väčšia nádej preskočiť na Vysoké Tatry.

Nezabúdajte, že všetko sú to možno nezmyselné extrapolácie z jedného obrázku, ale je to lepšie ako skúšať nové trate naslepo.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Termicky aktívne oblasti

Príspevok od užívateľa pegas »

FLYMET asi už poznáte.
Je to meteorologický model prevádzkovaný jedným plachtárom za podpory Českého aeroklubu. Používali ho aj na nedávnych plachtárskych majstrovstvách sveta v Prievidzi.

Už dlhšie som vedel o inom modeli, ktorý vyvinul plachtár a meteorológ z USA - John W. Glendening (prezývka "Dr.Jack"). Ponúka detailné plachtárske predpovede iba pre USA. Dajú sa tam nájsť veci, ktoré nikde inde nenájdete (pre "obyčajných" meteorológov nie sú zaujímavé), napr. bublinkovitosť/spojitosť stupákov, zóny konvergencie ... . Bohužiaľ iba pre USA a za peniaze. Ten model sa volá BLIPMAP.

Až teraz som zistil, že svoj model BLIPMAP zverejnil a po svete existuje niekoľko nadšencov, ktorí ho prevádzkujú. Existuje nemecký server, kde počítajú širšie okolie Nemecka, kde vidno aj celé Slovensko. Máme tak dva rôzne plachtárske modely pre plánovanie preletov - FLYMET a BLIPMAP.

BLIPMAP pre strednu Európu (Nemecko a okolie)
dnes 13:00 UTC (15:00 SELČ) - zóny konvergencie

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Termicky aktívne oblasti

Príspevok od užívateľa jaro »

gašpi ak si to prestudoval, daj typ na ktorej stranke je to pre nas smrtelnikov zrozumitelné.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Termicky aktívne oblasti

Príspevok od užívateľa pegas »

Vyžaduje to určitý základ vedomostí. Ak si prečítal nejaké knihy o meteorológii, tak by si to mohol pochopiť na základe krátkych vysvetliviek tu:
http://www.drjack.info/RASP/INFO/parameters.html

Napísať odpoveď