Par otazok neletca

jan83
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Po Mar 31, 2008 2:39 pm
Bydlisko: Košice

Par otazok neletca

Príspevok od užívateľa jan83 »

Pekny den.
Zacnem tym, ze pochvalim vasu stranku, na ktorej sa naozaj da dozvediet vela o lietani.
Lietajuci ludia ma fascinovali uz dlho a tentokrat som sa rozhodol najst par veci na nete. Stale je par veci, co ma zaujima, preto vyuzijem toto forum na par otazok.
V prvom rade ma zaujima, preco rogalo a nie padak. V com je rozdiel – viem ako co vyzera, ale preco lietate na rogalach a nie na padakoch (myslim paragidisticke? Padaky)? Co vam da to rogalo oproti padakom, resp. preco paraglidisti lietaju na padakoch a nie na ragalach..?
Dalej len pre zaujimavost, ako dlho sa viete udrzat vo vzduchu (rekordy som nasiel, zaujmaju ma bezne dosiahnutelne hodnoty u vas, alebo co moze cakat taky zaciatocnik? Ako daleko lietavate od miesta startu, lietate v nejakom okruhu a pristavate kde ste startovali alebo mate stale jedneho vodica ktory po vas zajde. Ako daleko sa bezne dolietava (vzdialenost), resp. do akej vzdialenosti sa da odletiet od planovaneho miesta pristatia. Taktiez ma zaujimaju vysky v akych lietate (alebo co moze cakat zaciatocnik), a ako vyzera svet z takej vysky-> mozte dat prosim odkaz na fotku a odhadnut asi z akej vysky bola fotena?
Dalsia, mozno trosku technicka otazka, mam malo cez 100 kg, co uz je hmotnost, ktora nie je idealna pre vsetky sporty (asi hlavne tie kde sa prekonava gravitacia :D ). Je s touto vahou problem?
Dik za odpovede

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

To jan83: ked som zacinal lietat, padaky este neboli a potom sa mi uz nechcelo odchadzat od ZL. Takze u mna je to uz asi zotrvacnost. Ale niektori novi tvrdia, ze sa im to viac paci a ze vraj je to bezpecnejsie.Myslim si, ze nove padaky su uz dost bezpecne, aj ked vzdy je tam nebezpecenstvo zaklapnutia vrchlika v malej vyske s nepredvidatelnymi nasledkami. Dalsiu nevyhodu maju padaky v mensej moznej rychlosti a mensej klzavosti, ale to je takvsetko. Dalej su uz len vyhody. Pomer poctu paraglidistov voci rogalistom to jednoznacne dokazuje.
Vo vzduchu sa vieme udrzat od niekolkych sekund (uplni zaciatocnici pri vyciku) az po 10 hodin -slovensky rekord. Bezna preletova vzdialenost na Slovensku byva 50-100 km, zavisi od podmienok a pilota. Dosahovane vysky zavisia od toho, kde sa lieta, na rovinach zvyknu byt dostupy do 2000m/m, nad vysokymi kopcami 3-3500m/m. Pozri si fotky v nasich reportazach a daj otazku na konkretnu z nich.
Hmotnost moze byt problem,aj ked mame medzi sebou dvoch pilotov Tvojej hmotnostnej kategorie. Tam je skor dolezite vediet, ci je to tuk alebo svaly :D

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

to jan83: ja mam v PO krídlo na výcvik aj na tvoju hmotnosť, nenechaj sa rozladiť chudokrvnými majstrami. my plnokrvní mame iné prednosti. tie preletové rýchlosti stoja za to.
Ja som sa stretol u PG s takym nazorom že im na padkoch hlavne chýba dostatočná preletova rýchlosť a mal som svojho času aj pokusy u nich presedlat z PG na ZK. nevydrzali to hlavne kvoli casu výcviku. vsetci PG su rýchlokvašaci, ktorí netušia čo ich vo vzduch čaka. tiež mi jeden PG hovoril že keby býval v taliansku určite by lietal rogalo a nie PG. PG je hlavne o rýchlosti prístupu na terény, v podstate lietaš kde sa da, my sme odkazaní na auto. aj ked za mojich mladých liet som vsetky okolite kopce PO schodil s rogalom na pleciach, s kondičkou a kilami nebol problém. dnes su rogalka tie výkonnejsie aj kus tazsie takze to uz nesilim. hlavne v dnesnej dobe kedy mozeme bezne vyrazit do ITA alebo inde, kde vedla asfaltovej cesty je startovacka v tom nevidím problém. problém je presvedcit súkmenovcov o tom ze cesta za lietaním nie je o ekonomičnosti ale o iných hodnotách. dnes odskúsané cestovanie za lietaním v ktorúkolvek rocnú dobu stojí rovnako ako občasné víkendové lietanie tu doma.
ja osobne som začínal ako paragán, potom rogalo, skúsil som si aj vetron, aj motorák aj PG. ostalo mi rogalo hlavne kvoli tomu ze mozem slobodne lietat bez závislosti na letisku, funkcionároch a podobne. oproti PG pokladám rogalo za bezpečnejšie a hlavne pocit súčasti s eroplánom-ZK je oproti padáku neporovnatelný. do vzduchu sa dostanes cimkolvek ale bezprostredný pocit ovládatelnosti letu, kontaktu so vzduchom, iných možností a pocitov su na rogale pre mna nenahraditelne.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

jaro, ani v dobach svojej najvacsej slavy by som to nebol lepsie napisal :D

jan83
Príspevky: 28
Dátum registrácie: Po Mar 31, 2008 2:39 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa jan83 »

dik za odpovede, naozaj ste odpisali co som chcel vediet.
hlavne Jarovi dakujem za podporu :D .

Pravda je taka, ze ked som sa zacal zaujimat o lietanie, mal som na mysli paraglaiding, a to ze sa lieta aj ZL, alebo ze vobec existuje aj na slovensku som sa dozvedel vlastne az pri hladani info o paraglidingu. Ale o ZL je toho na nete hodne, a tak ma to zacalo tahat. Naozaj sa neviem rozhodnut ktorym smerom sa vybrat a hoci samozrejme nepochybujem a vasej objektivite v teme PG vs. ZL, predsa by som rad pocul aj vyjadrenie paraglidistu (nepoznate nejake forum kde sa vyskytuju PG?).

2 juraj: o vyske: mozes napisat z akej vysky su napr tvoje foto z 06.04.2008 Komarovce ? viewtopic.php?t=111

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

2gašpi: pošli mu nejake foto z FRA, ani neviem ci sme ti uznavali slovensky vyskovy rekord, asi by sme mali.
2jan83: u nas sa "nelieta" vyzsie ako 2450 m. tam uz nemozeme ved nam to predpisi zakazuju. a tiez v mrakoch sa neleita iba 300 m po nimi. je to potom straaaašne nebezpečne a hlavne vyžsie sa už bojime.
ako povedala babička: "...lietaj pomaly a nizko, a v zátačkach brzdi"

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Toto je výškový GPS záznam z jedného môjho starého letu vo Francúzsku. Bolo to neúmyselné, a už je to dávno premlčané, ale dá ti to predstavu o tom, že výška je obmedzená iba predpismi a najčastejšie aj počasím.

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

gaspi sak to si mal skoro 5000m :-)
o tom ani neviem

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

2 jan83: ked lietam s Mosquitom a som v TMA (co je pripad Komaroviec), chodim max do 300 m nad teren. Tie fotky su z vysky 250-280 m nad terenom. Akurat ta pri Zadielskej doline z vysky 300m

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Majo, takými vecami sa netreba chváliť. Je to zaujimavý zážitok, ale nerád by som bol zlým príkladom. V tomto prípade je to iba pre ilustráciu, ako vysoko sa dá ísť za termického počasia, keď sa dostaneš do zóny konvergencie spôsobenej morskou brízou.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

peto a ten zaznam si uz niekde ukazoval? alebo je to uplne nove priznanie?

ja mam zafixovane ze si bol niekde okolo 3500 m :-)

to si tu ani nemal davat lebo sa mlady zlakne

to jan83 (este jedno cierno-humorne porovnanie)
gaspi vyletel s rogalom do 4500m a pristal v pohode bez problemov.

ta zenska v australii ci kde "Vyletela" s padakom sice do 6000 ale skoro to neprezila a jeden (japonec ci kto to bol) to nerozchodil vobec.

ROGALO JE LEPSIE

( pre oponentov, neporovnavam pocasie, miesta, nic , iba potajomky zvyhodnujem rogalo) :-)

jan neviem odkial si ale urcite by si sa mal ozvat a niekedy sa prist nato pozriet. lepsie raz vidiet ako 100x pocut.
taka slubica je idealne miesto pre pozorvanie |(ak vijde letovy den).
kopa rogal, kopa padakov.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

V takej výške je už dosť veĽký rozdiel medzi tlakovou výškou (vypočítavanou z atmosférického tlaku pomocou štandardného priebehu tlaku s výškou), a skutočnou výškou (ktorú ti zas povie iba GPS). V tomto prípade bola barometrická výška skoro 500m menšia

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Sidewinder, trochu mystifikujes. Ta zenska na padaku bola v 10.000 m a ten Japonec to neprezil preto, lebo ho pohladkal jeden blesk. Ona to prezila preto, lebo upadla do bezvedomia a obalil ju lad. A hlavne, Gaspi bol v tej vyske v bezoblacnej termike, takze mu nic nehrozilo, zatial co ti trkvasi na padakoch leteli pod pasmo Cb - mali prepnuty full race mode, kym Gaspi only recreational. :D

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa miro »

Porovnanie padáku a rogala.
Názor ortodoxného rogalistu:
Nedá sa porovnávať let kondora s vozením na retiazkovom kolotoči.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Spravne Miro. Ftaky tiez nelietaju hore bruchom... :D

Napísať odpoveď