Pomoc ukrajinským pilotom

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Založil som túto tému, aby sme sa pokúsili dať dokopi nejakú pomoc pre športových pilotov z ukrajiny, s ktorými sme spoločne lietali na súťažiach. Začal som komunikovať s Juliou Burlachenko, ktorá sa ozvala Balázsovi. Jej email pripájam nižšie:

Hi Balazs! 
Sergey Drobyshev forwarded me your letter about the gear for Ukraine. And also Sasha contacted us with the same questions )
We have a little team supporting our pilots in the army as well as their units. 
Here is our webpage: https://www.pilotshelpua.org/ 
There is "Current needs" section which is updated from time to time. 
 
The most necessary equipment for the moment is everything about power: 
portable power stations (like Ecoflow, Bluetti)
2-3 kW portable generators.
 
Regarding outdoor gear, yes, sleeping bags are necessary, warm and compact ones and of dark-green, olive or dark-brown colors. 
Chemical warmers for hands and feet are highly appreciated. 

Regarding drones. Our military use commercial drones compatible with special military software. The most needed ones are
DJI Mavic 3, Autel Evo II, Autel Evo Lite. DJI Air2, Air2s are useful too. 
The only problem with the DJI Mavic 3, - it has to be with old firmware version - before 700. 

As you see, the stuff needed is quite expensive, so we are happy even for a small contribution. Every little help is highly appreciated. If you have any questions or ideas, feel free to write me at any time )

About the logistics. We have friends who can pick up stuff in Debrecen. Another option is Byalistok in Poland, we have a friendly volunteer who comes to Ukraine every week. 

We also would be grateful for the information sharing - you can find the links to all our social networks pages on our website. We raise funds for different gear and it is great to have a bigger coverage. 

Thank you for your will to help!
Julia and Oleg


Sledoval som potom na maďarskom fóre, ako sa im podarilo dať dokopi peknú kopu vecí. Preto to teraz skúšam aj ja, či sa vieme spojiť a pomôcť im tiež. Na moju priamu otázku Júlii, čo práve potrebujú najviac, som dostal odpoveď:

Щодо допомоги. 
Найбільша потреба зараз у дронах DJI Mavic 3 (Fly more combo). Вони рятують багато життів, тому що дають можливість виконувати розвідку з мінімальними ризиками. Більшість наших пілотів в армії зараз займаються аеророзвідкою. Дрони втрачаються і тому постійно потрбіно купувати нові. 
Бронежилети також важлива річ, особилво такі, як ти прислав - з боковим захистом. На цей час у нас нема запитів на бронежилети, але я можу передати цю інформацію іншим волонтерам, які допомагають армії. 
Окреме питання - як доставити речі з Кошице. Я подумаю над цим. 

Ще раз дякую!
Юля

Čo sa týka pomoci.
Drony DJI Mavic 3 (Fly more combo) sú momentálne najväčšou potrebou. Zachránia mnoho životov, pretože umožňujú prieskum s minimálnymi rizikami. Väčšina našich pilotov v armáde sa teraz venuje leteckému prieskumu. Drony sa strácajú, a preto je potrebné neustále kupovať nové.
Dôležitou vecou je aj nepriestrelná vesty, najmä tie, ktoré ste poslali - s bočnou ochranou. Momentálne nemáme žiadne požiadavky na pancier, ale tieto informácie môžem posunúť ďalším dobrovoľníkom, ktorí pomáhajú armáde.
Samostatná otázka je, ako doručiť veci z Košíc. Budem o tom premýšľať.

Ďakujem ešte raz!
Julia


Julia s priateľmi spravuje stránku https://www.pilotshelpua.org/  kde majú aj zoznam vecí, ktoré stále potrebujú. Taktiež sú tam uvedené účty, kam možno prispieť priamo finančnou čiastkou.

Pozeral som koľko stojí ten dron, tak do 1000 Eur sa dá kúpiť + ešte sa k nemu dá dokúpiť silnejšia batéria na predĺženie doby letu z 34 na 54min.

Zopár príspevkov z maďarského fóra:

On 19/11/2022 09:24, Ubalika76 wrote:
Ahojte,
nižšie je list od Julii. Neviem, kto a koľko s nimi lietal, z ukrajinského tímu mám len dobrý dojem, aj keď nikdy neboli v top flighte (-Bondarchuck). Žiaľ, nemám facebbook, teda nevidím ich profil iba to čo mi napíšu na email. Ale myslím, že z domu im môžem dať pár zimných spacákov a akumulátory. Cez firmu im viem kúpiť oblečenie. Ak má niekto možnosť zohnať generátor, aj ten môžem kúpiť na firmu. Na zakúpení dronu práve pracujem.
Bolo by skvelé, keby im maďarskí piloti vedeli dať dokopy poriadny balík!

Sziasztok, alább a levele Juliának. Nem tudom ki-mennyit repült velük, nekem csak jó benyomásom van az ukrán csapatról, noha sosem voltak az élvonalban (-Bondarchuck). Sajnos én nem vagyok fészbükkös, nem látom őket csak levélben. De úgy gondolom, hogy itthonról tudok nekik adni pár téli hálózsákot, szünetmentes akkut. Ruházatot tudunk venni cégesen. Ha valaki tud generátort, azt is tudok venni cégesen. Drón beszerzés éppen folyamatban.
Tök jó lenne, ha a magyar sárkányosok össze tudnának hozni egy komoly csomagot nekik!

B

Ahoj,
niektoré vecí nie je potrebná na front. V mestách nie je elektrina ani iné inžinierske siete. V bytoch je kurva zima, veľa ľudí kempuje vo svojich domovoch. Na to potrebujete teplý spacák, batériovú banku, agregátor, ak chcete pracovať na diaľku, pretože keď sa zotmie, bez verejného osvetlenia je naozaj tma. Mimochodom, vojna prebieha na takej úrovni, že súkromné osoby sa skladajú na tanky, muníciu, drony. Veľa ľudí sa vrátilo domov zo západu bojovať, aby konečne mali nezávislú krajinu. Oleg, ktorý vyrába držiaky na prístroje (práve mi poslal môj pekný nový držiak), pracuje doma, občas ide dopredu bojovať. Nebol odvedený, ide dobrovoľne, riskuje svoj život za nezávislosť svojej krajiny. Vyštudovaný inžinier s rodinou. Títo nešťastníci sa nejakým spôsobom chcú odtrhnúť od plného ruského vplyvu a teraz prišli do tohto bodu, ktorý bude určite stáť veľa.
Situácia je taká, že väčšina ruských pilotov už pred odvodmi utiekla do zahraničia. Či už Sahsha, ktorá ušla v roku 2018, keď jej za vyjadrenie názoru začalo hroziť väzenie, Julia (toto je iná) odišla tento rok do Francúzska. Niektorí sú stále doma a netušia, čo s nimi bude. Obrovské rady na štátnych hraniciach (ktoré sú otvorené), letenky 5-10 krát drahšie. Mnohí z nich už nemajú prácu alebo práve prechádzajú nejakou reorganizáciou. Väčšina obyvateľstva však vojnu podporuje. Sú to tí, ktorí nevidia a nepremýšľajú, len nasávajú Putinove médiá.

sziasztok,
a cuccok egy része nem a frontra kell. Nincs áram és egyéb közmű a városokban. Kurva hideg van a lakásokban, sokan az otthonukban sátraznak. Ahhoz kell meleg hálózsák, valami battery bank, aggregátor, ha mondjuk távmunkában akarsz melózni, mert mikor besötétedik, akkor igazán sötét van közvilágítás nélkül. Egyébként a háború olyan szinten folyik, hogy magánemberek adják össze a tankra, lőszerre, drónra valót. Sokan nyugatról hazajöttek, hogy háborúzzanak, legyen végre egy független országuk. Az Oleg, aki gyártja a műszertartókat (most küldte el az én szép új tartómat), otthon melózik, néha meg megy a frontra harcolni. Nem sorozták be, önként megy, kockáztatja az életét a hazája függetlenségéért. Egy tanult mérnök ember családdal. Ezek a szerencsétlenek valahogy szeretnének kiszakadni a teljes orosz befolyásból, és most ide jutottak, hogy bizony sokba kerül. 
Az a helyzet hogy az orosz sárkányosok nagyobbik része már külföldre menekült a sorozás elől. Ugye Sahsha 2018-ban pattant le mikor a véleménnyilvánítást börtönnel kezdték sújtani, Julia (ez egy másik) idén ment ki franciaországba. Van aki még otthon van, és fogalmuk sincs mi lesz velük. Födi határokon (ami nyitva) óriás sorok, a repjegyek 5-10x-es árban. Sokaknak már nincs munkája, vagy valami átszervezésben vannak éppen. De a populáció nagyobbik része támogatja a háborút. Ők azok, akik nem látnak-gondolkodnak, csak beszopják a putyini médiát.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Akékoľvek nápady, otázky, pomoc s organizáciou píšte tu alebo do súkromnej správy.
Posledné čo chcem je, aby sa tu nerozpútala agresívna debata, lebo nerád by som nás týmto rozdelil.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa juraj »

Edo, dík za info, išiel som na ich stránku a niečo som im poslal

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Viem prispiet na nieco spolocne alebo poslat priamo nejaky penaz.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Asi najlepšie by bolo dohodnúť sa čo presne ideme kúpiť a od toho sa vieme odraziť. Koľko ľudí, koľko Eur a pod. Ešte počkám na ďalšie názory. Jasné že najjednoduchšie je poslať peniaze na účet...pre nás. Kúpou konkrétnych vecí pre nich ale odbúrame kopec roboty. Zohnať peniaze je totiž iba zlomok. Síce najpodstatnejší, ale za tým ešte nasleduje kopec roboty...a dobrodružstva.
Pozeral som dnes v Exi sporte chemické ohrievače. Jeden pár stojí 1,39Eur. Po rozbalení to reaguje so vzduchom a vie sa to zohriať až na 40C. Je to jednorázové, majú iba jeden typ. Podľa mňa super. Tie viac-rázové treba znova vyvariť vo vode...problém.

Zopár pilotov sa mi už prihlásilo že prispejú, takže máme už nejakú "virtuálnu čiastku". Len je potrebné dať tomu nejaký "tvar".

Ak sa niečo nazbiera, ak sa podarí zakúpiť nejaké množstvo vecí, odovzdám to v Debrecíne kuriérovi.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Pripájam link na zaujimavého chlapíka. Len tak, možno pre budúcu spoluprácu alebo niečo.

https://www.facebook.com/pomocZaCiarou

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Pridávam priebežnú štatistiku ku dňu 2.1. 2023. Seba ani Mariana zatiaľ nerátam.

Počet pilotov ktorý prispeli:
- 1 pilot

Vyzbieraná suma:
- 50Eur

Údaje sa budú každý deň aktualizovať.
Nenapísal som zatiaľ číslo účtu, ale peniaze môžete posielať Marianovi D. alebo mne. Náš príspevok zatiaľ nezverejňujem, odvíja sa od toho, čo sa nám podarí vyzbierať tu, spoločne.

Ako som už písal vyššie, dám tomu nejakú formu aby ste si nemysleli, že sa zbierame na vzdušné zámky. Júlia Burlachenko písala, že najviac potrebujú drony. Zároveň však môžete zháňať ďalšie veci z Júliinho zoznamu a posielať, alebo nosiť to mne. Ja to dočasne naskladním a keď sa kúpi dron, dohodnem s Júliou odovzdanie všetkých vecí.
Dúfam, že sa nám podarí prispieť poriadnym balíkom vecí.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Pridávam priebežnú štatistiku ku dňu 3.1. 2023. Seba ani Mariana zatiaľ nerátam.

Počet pilotov ktorí prispeli. Meno uvádzam s ich súhlasom. Kto nebude chcieť, neuvediem.

1. NAY - 50Eur
2. Felbújtó - 100Eur
3. Jaro zos Prešova - 100Eur

Zatiaľ vyzbieraná suma - 250Eur.

SUPER chlapci, rozbieha sa to. Vďaka.
P.S. A nie sú virtuálne. Cinkli mi na účte. :wink: Takže kto sa nebojí, že emigrujem nech si pýta moje alebo Mariánove číslo účtu.
Naposledy upravil/-a eduardo v Ut Jan 03, 2023 7:28 pm, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Vo štvrtok, cestou na oravu sa zastavím u Andyho v Jánovciach. Nesiem mu pre nás už nepotrebné šatstvo. Vypraté, uložené do igelitového vreca. On to má komu rozdať.
Teda kto by mal tiež záujem nech sa ozve a môže mi to rovno doviezť alebo dobehnem ja.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

A tu je odkaz na video, kde sa 108. samostatnému útočnému horskému práporu zložili ľudia na dron s termovíziou. Je to "trochu" za iné peňáze ako kupujeme my.

https://photos.app.goo.gl/SnHzoH8hpCbQuZN49

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Písal som s Balázsom. Maďari kúpili dron DJI Mavic 3 Fly More Combo za 1 122 806 Forintov čo je cca 2 836,44 Eur.
U nás v Datacompe stojí 2700Eur.
https://datacomp.sk/dji-mavic-3-fly-mor ... 31992.html

Cieľ aj suma sú teda jasné. Aktualizujem tabuľku. Verím, že keď to maďari dokázali, tak to dáme aj my.

Priebežná štatistika ku dňu 4.1.2023

1. NAY -------------------- 50Eur
2. Felbújtó -------------- 100Eur
3. Jaro zos Prešova ---- 100Eur
4. eduardo ---------------500 Eur
5. Majo ---------------500 Eur

Zatiaľ vyzbieraná suma - 1250Eur.

Ďakujem.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

The situation became better: now it is possible to anonymise Mavics 3 with new firmware too. It takes some time and requires some official procedures, but the main thing is that it is now possible. So if you buy any DJI Mavic 3 (Fly more combo) it will be great!

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Čo sa týka pomoci.
Drony DJI Mavic 3 (Fly more combo) sú momentálne najväčšou potrebou. Zachránia mnoho životov, pretože umožňujú prieskum s minimálnymi rizikami. Väčšina našich pilotov v armáde sa teraz venuje leteckému prieskumu. Drony sa strácajú, a preto je potrebné neustále kupovať nové.

Ще раз дякую!
Юля

Ďakujem ešte raz!
Julia

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Priebežná štatistika ku dňu 5.1.2023

1. NAY -------------------- 50Eur
2. Felbújtó -------------- 100Eur
3. Jaro zos Prešova ---- 100Eur
4. eduardo ---------------500 Eur
5. Majo ---------------500 Eur
6. kultúrny referent ......75Eur

Zatiaľ vyzbieraná suma - 1325Eur.

Ďakujem.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pomoc ukrajinským pilotom

Príspevok od užívateľa eduardo »

Včera som zase po dlhom čase sedel u Andyho na káve a dobre sme sa porozprávali. Bolo veru o čom. A prišla reč aj na lietanie. Pri odchode som mal dobrý pocit. Darmo, je to rozhľadený človek s charizmou. Má zopár noviniek, no o tom potom.

Zopár vecí ohľadom zbierky, ktorú robili maďarský rogalisti. Chlapcom sa podarilo vyzbierať potrebnú sumu na Mavic 3. A Balázs potom ešte zo svojho kúpil elektrocentrály a iné veci spolu za 10 tis. Eur. Ešte v decembri to bolo doručené na UA.

Júlia Burlachenko mi ešte nenapísala miesto odovzdania dronu, ale zatiaľ kym ho nemáme nevadí. Inak Andy má priamy kontakt na dobrovoľníkov vyvážajúcich humanitárnu pomoc do UA, dokonca až priamo do Chersonu. Posiela tam každý mesiac nejaké veci, ktoré kúpi s podporou priateľov. Takže možno to využijeme tiež.

A posledná myšlienka na dnes: "pribudne dnes niekto do zoznamu?"

Pekný večer všetkým.

Napísať odpoveď