Jazykové okienko rogalisticke

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Jazykové okienko rogalisticke

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Ako vsetci viete poniektori sme to flakali na zakladnej skole a tak nam velmi dobre nejde ta nasa pisana slovencina :-) toto je miesto kde mozme uvadzat veci na spravnu mieru :-)

Predpokladam ze hlavny vyucujuci bude Juraj no a ako prvy ziak do somarskej lavice som jednoznacne ja.
samozrejme sa tesim a privitam vsetkych novych spoluziakov

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Sidewinder: zaujimave je, ze technicka inteligencia (do nej zaradujem aj Teba) ma podstatne vacsie problemy s pravopisom ako humanitne zamerana. Nejde ani tak o tu zakladnu skolu, ale o to, ake a kolko knih v mladosti precitas. Ti, ktori citaju vela beletrie, sa stretavaju s jazykovo redigovanymi textami a spravnu podobu slova maju jednoducho vizualizovanu. Ja som mal vzdy problem zapamatat si vybrane slova, ale s diktatmi som nemal problem, lebo podobu slova som mal v hlave. A okrem toho ma to aj trochu zaujimalo. Ale to mas tak ako napr. Ty a pocitace. Kedze sme ich v mladosti nemali a nemam cas sa im venovat, nikdy nedosiahnem Tvoju uroven.

Užívateľov profilový obrázok
dragosek
Site Admin
Príspevky: 110
Dátum registrácie: Ut Sep 18, 2007 6:19 pm

Príspevok od užívateľa dragosek »

je pravda ze knihu som neprecital ani jednu :-) ale tych manualov co som prestudoval :-) tych bolo teda riadne.. a este casaky.. L+K od 80 rokov do konca devadesiatych mam precitane vsetky :-).
ale myslim ze u mna by to tak ci tak nepomohlo :-) aj keby som cital neviem kolko

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

slovnecyna

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Prihlasujem sa do triedy :cry: , ako druhy ziak ale ja zvyknem sediet vzadu a nedavat pozor :lol:
Priznam sa, dokonca ked som bol na zakladnej skole tak som chodil na doucovanie z gramatiky. No nepomohlo...
Ja mam skor sluchovu pamet, idu mi dobre cudzie reci.
A od vtedy co som bol v Australii a mal som notebook iba s anglickou abecedou tak nepouzivam interpunkcne znamienka dlzne makcene. Ked mam napisat text po slovensky tak hroza. Ani nie tak koli i alebo y skor koli makcenom a dlznom.
Prednosti: lepsie logicke myslienie, priestorove videnie-orientacia, schopnost rychlo sa ucit.
Asi som mal ist na neaku technicku skolu, bavila ma matematika a dokonca som bol uspesny riesitel matematickej olympiady :idea:

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Tato tema sa mi velmo paci. Davam hlavne body Jurovi. Po mojom absolvovaní sledu medzinárodných vojenskych skol som rozpraval slovensko-cesko-sarisko-trnavsko-strdoslovensko. A Juro bol ten kto tie rozdiely povedal nahlas a dnes som o to hadam lepsi. Uz aj ja som dost citlivý na krivolaké slovička a myslim že to tak ma byť.
Aj tak som ale rad ze som z kraja vybranych slov po Ľ: mĽeko, bĽacha, paĽenka, ribezĽe, šĽafrok, ĽaĽaho a iné.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

skuska :roll: skuska :oops: skuska
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
PetoR
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 8:10 am
Bydlisko: Georgsville
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PetoR »

S tou spisovnou slovenčinou má problémy veĽa Ľudí... :lol: Ministerstvo plánuje vyučovať slovenčinu :wink:

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Foneticke okienko

Príspevok od užívateľa eduardo »

No, ja by som navrhoval aj zriadenie FONETICKEHO okienka pre niektorych clenov (min. o jednom viem :wink: ), lebo niekedy mi az trha usi ako je nasa lubozvucna slovencina natahovana, spievana a pod., az si myslim ze okrem prikazovacej, opytovacej a oznamovacej vety uz existuje aj nieco dalsie...vychodnarske. IGEN? :P

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Venujte sa teme prosím.
Pri telefonate so slovenskou madarkou som si zapisoval cislo 471 - štyri sedem jedna. Správne ma byt jeden.
Alebo otazka do fora. CO je správne? "Napadlo ma ..." alebo "Napadlo mi ..."

Užívateľov profilový obrázok
PetoR
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 8:10 am
Bydlisko: Georgsville
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PetoR »

jaro napísal:CO je správne? "Napadlo ma ..." alebo "Napadlo mi ..."
Mali sme na gymnaziu jedneho ucitela (ktory ma ale neviem ci nastastie alebo nanestastie neucil), ktory vraj na spojenie "...napadlo ma, ze by sme mohli..." odpovedal: "Napadnut ta moze tak akurat niekto v parku..." Takze pre poriadok, v suvislosti s myslienkovymi pochodmi hovorime "napadlo mi", spojenie "napadlo ma" pouzivame napriklad v suvislosti so stadom krvilacnych vevericiek ... :wink: :lol: :D
Naposledy upravil/-a PetoR v St Okt 31, 2007 4:18 pm, upravené celkom 1 krát.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

PetoR: pochvala, ani ja by som to nenapisal lepsie. Je ale pravda, ze toto je skor nuanca, nasi ludia potrebuju predovsetkym odstranit hrubky. A na to sme tu my, nasa pravopisna policia

Užívateľov profilový obrázok
PetoR
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 8:10 am
Bydlisko: Georgsville
Kontaktovať užívateľa:

Zludevitovanie

Príspevok od užívateľa PetoR »

Velmi dobra pomocka - Zludevítovač stránok (aplikovane na nase forum)

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

najviac ma tam pobavilo toto: siďewinďer :D :D :D

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

ten Ludevit je bohovský. narehotal som sa jak blázon.
S tým napadnutím to teda naozaj tak je. Uz mi to ista lingvistka z NZ vysvetlila po lelefone.

Užívateľov profilový obrázok
PetoR
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 8:10 am
Bydlisko: Georgsville
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PetoR »


Napísať odpoveď