Jazykové okienko rogalisticke

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Ked uz ste zabrdli do tej politiky stale sa skvelo pobavim ked niekto v sme diskusii vola vladnu trojku hranol,boxer,tankista :lol:

potom ficovolic bude asik tiez hranol a ficovolici budu hranoly resp. krov :lol:

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Tambl-tamblovať, zdomácnelá podoba anglického tumble-to tumble (kotrmelcovať, válať, obracať). Ako neživotné mužské podstatné meno zakončené na -l sa musí skloňovať podĽa vzoru dub s výnimkou 2. a 6. pádu, kde majú slová cudzieho pôvodu výnimku - variantné koncovky -u a -i. V jedotlivých pádoch:
j.č. mn.č.
1: tambl tambly
2: tamblu tamblov
3: tamblu tamblom
4: tambl tambly
5: --- ---
6: tambli tambloch
7: tamblom tamblami

Takže nie "o tumbly" ale "o tambli" (prinajhoršom "o tamble").

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Nechcem sa zastávať pani Anny, lebo - ako som už niekde skôr napísal - každý, kto svoj písomný prejav dá na verejnosť (a verejnosť je aj na diskusnom fóre), ide so svojou kožou na trh a riskuje minimálne úškrn od iných nad pisateĽovou neznalosťou vlastného jazyka. ...a čitateĽ, na druhej strane, má právo na patričnú úctu vo forme inteligentného textu, ktorým sa mu pisateĽ prihovára. Písať tak "ako mi príde" je akoby som sa s niekym zhováral s ústami plnými jedla. Určite by ste právom povedali, že je to nevychovanosť.
Pani Anna je teraz toho príkladom. Kto iný, než verejný činiteĽ, by si mal dať pozor na to, čo na verejnosti povie a napíše?! Nikto však nemôže povedať, že je dokonalý, zvlášť v jazykovom či písomnom prejave. Kultivovať sa však má "právo" každý - aj účastník do tohto fóra.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Edmond,

nie som si celkom isty, ci slovo "zvlast" nie je cechizmus. Mam taky pocit, ze by sa malo spravne pouzivat slovo "osobitne" :D

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Juraj, to si určite overím. Mimochodom, kam si sa ponáhĽal pri písaní, že si nestihol písať interpunkčne znaky a dlhé samohlásky - "zvlášť" ak sú dokonca i na klávesnici PC? Ty si so svojou rogalistickou funkciou fakticky tiež verejný činiteĽ. Nebuď ako pani Anna! Ber si príklad od Pegasa! Radosť ho čítať.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Edmond,

puhy zvyk z pisania mailov. Tam tiez vynechavam diakritiku. Zacinal som s mailami v casoch, ked si clovek nemohol byt isty, ze to druha strana dostane citatelne. Azda prepacis, ale ostanem pri tom, aj sa tak dopustam podstatne mensieho mnozstva chyb :D

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Alibista!!! Veď práve to - dobré ospravedlnenie i pre tých, čo sa písať nestihli naučiť. Myslel som, že nechceš patriť do tej veĽkej a stále sa zväčšujúcej rodinky. Aký je potom rozdiel medzi chýbajúcou diakritikou v celom texte u vzdelanného človeka a jednou tvrdkou vo vete u toho, kto napr. vyšiel zo ZĹ  v piatej triede? Nech niekto skúsi hovoriť tak, ako píše (bez diakritiky) a uvidí, akú posunkovú reč budú používať poslucháči na adresu dotyčného!
Dajte pokoj pani Anne i Ĺ kuťákovi!

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Písanie bez diakritiky:
- prí písaní z cudzieho počítača v zahraničí sa mu niekedy nedá vyhnúť
- je rýchlejšie
- text je často menej zrozumiteĽný a nejednoznačný (preto sa tomu radšej vyhýbam)

Diakritika je podĽa mňa ten najmenší problém pre zrozumiteĽnosť príspevku. Horšie sú podĽa mňa chyby v interpunkcii a gramatike (VeĽké písmená, bodky, pády), štýle a stručnosti (príliš kvetnaté, rozvláčne, ...) logike (nikto nevie, čo tým básnik chcel povedať).

Edmond, treba to brať športovo. Ak rozumieš pisateĽovi, netreba nič riešiť. Naopak, ani správna gramatika nezaručí zmysluplný text (napr. Kelek). Autor má právo písať ako chce, a ty máš právo to nečítať. Napr. Ĺ kutyho príspevky často ignorujem, lebo jednoducho neviem nájsť v tej písmenkovej polievke začiatok a koniec vety. Ale on je zase dobrý v inom, takže niekedy neodolám a čítam ;-)

Ale v jednom s tebou súhlasím - je to hanba, keď sa dotyční nevedia naučiť poriadne písať. A pritom slovenčina je v písaní úžasne jednoduchá (okrem y/i). Ă
Naposledy upravil/-a pegas v Ne Sep 13, 2009 10:20 am, upravené celkom 1 krát.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

A ja sa asi prestanem rozčuĽovať...
Keď som včera pozreal správy na markíze a počul Zlatku ako hlási čosi o "polovníkoch", až ma vystieralo na gauči. O jej výroku " velmi vela ludí prišlo k volbám" ani nehovorím. Teda môžme sa "vykvákvuť" na nejakú slovenčinu, keď už aj v telke kašlú na mäkčene, resp. slovenčina sa preklápa na "brátislávčinu"

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ked som zacal pracovat pred 10-imi rokmi tak som sa zacal samozrejme aj viac zoznamovat s internetom a prihlasil som sa do fora "Krcma u Filipa". admin bol Jaro Filip (ten Jaro Filip). A on mi uz vtedy povedal: "Len pre boha ziveho nepouzivaj diakritiku a nevykaj nikomu na internete". Nejak mi to zostalo v pameti...

Na druhej strane uz som zazil situacie ked som musel pouzit diakritiku, lebo bez nej bol moj text nezrozumitelny

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

pre internet je diakritika nepotrebna. y,i beriem aj cirky, tie dokazu neuveritelne vela. Ale dlzne, mekcene tie su tu nanic.
A vsetky tie keci o lubozvucnej slovencine - bleeeeeee, to iste mozem povedat ,ze kto nevie pridat obrazok do fora alebo nepozna tagy, nech radsej ani na net nechodi - presne ten isty pripad. A tiez budem struhat frajera, ze ja viem a vy nie. Ak mi niekto napise alebo zavola "pocuvaj ako pridat obrazok, alebo nejdu mi prispevky" tak stale sa znazim poradit a vyriesit - nevysmievam sa tym ludom ze to nevedia nevypisujem im ze sa maju vratit do skoly a podobne. Takze prosim vsetkym tazkym slovakom nech radsej normalne vysvetlia (cez pm, alebo po telefone) pocuvaj oprav si tam take a take y lebo to a to (ako to robi sem tam juro) a nie sa im tu vysmievat a urazat. Mame sa tu od seba hlavne ucit.
Ako uz bolo napisane :-) toto nieje forum o jazyku ale lietani.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Ano Marian, taki Tono s Mirom by stratili u mna kredit, keby zacali pouzivat "lubozvucnu slovencinu" :wink:, Pluco mi tiez znie divne, ked chce nieco povedat po vychodniarsky :lol: ,
ale ked sa niekto trepe do telky, tak nech sa nauci po slovensky! :twisted:

A to ze je to forum o lietani ja pravda, ale vkladanie obrazkov sa napriklad na filozofickej fakulte asi neucia...
lenze slovencinu sme sa ucili vsetci... (tym nechcem podporovat vysmievanie sa jednotlivym prispievatelom, ...keby prvopis bolo to, co nas trapi najviac... :cry: )

A hned sa mi zdalo, ze si si nejak zlepsil pravopis a teraz uz aj viem preco mas pod prispevkom dopisane "celkom upravene ..." :lol: :wink:

Tiez sa hlasim k ludom co mali zo slovenciny 2-3 koli diktatom (4-5) :cry: :cry: :cry: (nepovedzte to mojmu synovi :shock: )

skutak
Príspevky: 174
Dátum registrácie: Št Júl 03, 2008 12:25 am
Bydlisko: K priehrade 788/14 Banovce nad bebravou
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa skutak »

LACO neboj nepovieme on si to aj tak precita sam :D

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Notorických ignorantov slovenčiny možno presvedčí článok redaktora časopisu PC Revue (strana 191)
http://www.juls.savba.sk/ks/2007/3/ks2007-3.pdf

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Pre vsetkych jazykovych puristov a aj tych,ktori sentimentalne spominaju na stare casy a zrucnosti, ktore museli bezpodmienecne zvladnut. Takisto pre vsetkych ucitelov slovenciny a pre nasich rogalistov, ktorym niekedy ujde pri pisani prst alebo aj cela ruka. Krasny clanok o veciach, ktore som tusil, ale nedokazal tak jasne formulovat: http://bella.blog.sme.sk/c/206860/Dnesn ... Super.html

Napísať odpoveď