Pohár Podbrezovej 2015

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa eduardo »

juraj napísal:Chlapi, nejaké výsledky nebudú?
No co Ti poviem Juraj? Nebol si tam, tak som to skoro vyhral. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa jaro »

Skúsim krátky sumár, ostatní ma doplnia.
V podstate sme sa šťastne vyhli Plešiam. Kupodivu má veľa pilotov pred Plešiami strach. Je to ale len tým že to ešte neskúsili. Všetci vieme že pri protivetre J od 1 m to krásne ide len to chce rýchly a dlhý krok. Ja som rád len kvôli tomu, že predpovede boli vždy s JZ smerom.
Streda, Baranovo klasicky dobrý štart a využili sme ho pre JZ situáciu. Bol to Janov nápad a dobrý. Až potom sme sa dozvedeli že bola letiteľná aj KH ale bez presnejších informácii kedy a na koľko bola bez mrakov sa to nedá hodnotiť. Vychádzali sme z SHMU a naviac nešli výstupy. Trať bola pekná a myslím si že sme mohli isť o hodinu skôr. Samozrejme to je na vrub organizovania akcie a prvého dňa. Akosi sme zleniveli. Vyhrávali piloti čo to vedia v slabých večerných podmienkach.
V stredu nás KH privítala chladom a vetrom. Ale počkali sme a dalo sa to doporiadku. Samozrejme jednopoťahy a nový piloti mali veľký rešpekt, to je v tomto prípade OK. Ja som zaregistroval paradoxnu situáciu, keď sme nad Zavadkou v horách skrachovali viacerí v podobnom čase. Pred nami a po nás to ale šlo. Už som tu sedel takto niekoľkokrát a nabudúce budem voliť inú taktiku. Spoločne sme si užili pohľad na hrebeň kde frngali rogalka sem a tam. Svojho času tu lietalo aj cez 100 rogal. To pamätám :)
Piatok obdoba predošlého dňa ale teplejšie a preto vo vzduch aj živšie. Trebalo letieť viac na hrebeni a aj preto nebolo toľko dlhých preletov a otočení WP. Ako sa povedalo na štarte že bezoblačná termika je pre "chlapov".
Sobota nás asi všetkých zaskočila. Teplo a bezvetrie na KH nebýva. Papierovo najlepší deň sa nám preťahoval bezvetrím na štarte. Malo to svoje dôsledky v podobe jedného zlého štartu a potom už neštartujúcich pilotov. O tom sa ale nechcem teraz rozvádzať. Bude na to priestor na inom fóre.
Vzduch pod mrakmi bol neskutočne silný, stúpania pod základňou ma miestami až strašili že si ma mrak spapká a čo potom. Bolo bohovsky dobré že sme od Polomky mali FL90. Ja som sa v tomto lete vytešil pred Bacúchom s Plučkom v dvoch stupakoch, vzájomne sme sa vyhýbali a točili vo 4 m stúpaniach. Bola to krása a kus dobrého adrenalínu. Potom som urobil jednu dve chybičky pri preskoku ku Chopku a dlhým predlhým klzaním som sa vrátil na Skalku. Ďalej som nemal odvahu so starším krídlom proti silnejúcemu JZ a Z prúdeniu. Fero predo mnou to dal o 200 m viac a mal rezervu na hľadanie bublin na Babe.
Celkovo ma prekvapil veeeľmi Edo že bez extra treningu a aktivity v roku krásne zalietal. S čistou hlavou a rozumom na mieste lietal to čo už vie. Potom Fero zalietal zase neskutočný štandart. Nič nelieta a potom zaletí Majstra SR :shock: . Je to borec odchovaný Nízkymi Tatrami a Podbrezovou, skúsenosti sa nedajú nahradiť. Plučo ma potešil úsmevom na tvári, jeho čas ešte len príde. Ja som pár veci potentoval a vraciam sa do rogalistaickej školy. Chýbal mi Robo lebo má toho roku s novým krídlom dobrú formu.
Kus ma mrzí že silnejší vietor a tiež západná zložka vetra neumožnili viac polietať mladým a novým, ktorých bolo okolo po čase dosť veľa. Samozrejme chýbali matadori ako Bohúš a Juro.
Všetko to chce aby každý pomohol a aspoň záujmom prejavil podporu takýmto akciam. Mohli by sme robiť toho aj viac. Dnešný rok je vizitkou toho že dvojdňová súťaž je nanič, nepomohli ani 4 termíny. Úplnou náhodou raz v auguste, v telefóne zaznelo že aj rogalisti chcú a budu lietať. Malo nás byť 11 a nakoniec nás bolo cez 25. Odskúšali sme si aj nový web s livetrackingom, bola to paráda. Ale kto to bude ďalej riešiť neviem. Zvažujte každý svoje chcenie a záujem, myslím že sme na hranici našich možností. Buď to takto budeme robiť alebo nebudeme robiť nič.
Vďaka organizovaniu akcie sa vytvorila krásna atmosféra, všetkým sa nám páčilo a získanú enegriu budeme posielať Tonovi aby sa skoro zotavil.
Letu zdar!

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa Laco »

jaro napísal:Skúsim krátky sumár, ostatní ma doplnia.
Už nie je čo. :D

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa eduardo »

Trosku o tohtorocnej Podbrezovej popisem aj ja.
Od jari som mal velku chut na lietanie. Najskor sa mi vsak podarilo dostat do vzduchu az v juli na Balatone. Myslel som si, ze to na chvilu bude stacit, ale ten hlad nezmyzol ani potom. Prave naopak. Pri jednom rozhovore s Chefom som sa ho preto opytal, ci bude tento rok Podbrezova. Nevedel. Veeelmi ma potesilo ked som sa dozvedel ze bude a hned som vybavoval dovolenku v praci. Samozrejme vsetci kolegovia boli z toho “nadseny”, lebo kvoli mne museli tahat 12stky. No…vrchol dovolenkoveho obdobia.
Jaro ma pravdu, ze na sutaz som prisiel s cistou hlavou a nateseny na lietanie. Vobec som nebol naladeny sutazne. Tesil som sa na bezstarostne lietanie, partiu, zazitky, vecery. Nepamatam si, ci som niekedy predtym bol pred sutazou taky kludny, vyrovnany, alebo inak povedane “bolo mi to jedno”. Urcite sa to vsak prejavilo na vysledku.
Prvy den bol start na Baranove perfektna volba. Startoval som o 13:45 za Jarom. Kedze je to zapadny kopec, ktory funguje aj neskoro poobede, nebol som si celkom isty, ale nechcel som ho v tom nechat sameho. Oplatilo sa. Uz po starte bolo hned citit, ze vzduch zije. Len najst stupak. Klasika po starte let smerom na juh cez dva rebra, kde sme to s Jarom presmejdili, ale nic. Jaro potom nieco chitil a zacal tocit nad hrebenom druheho rebra, ja som bol nizsie, neodvazil som sa zatocit proti kopcu, tak som najprv svahoval nejaku rozbytu termiku. Ked som sa vsak dostal nad hreben vypalil som dopredu na Bystricu kde to bolo. Akosi som citil pri toceni, ze Stupak taha z predu a tak som jednu 360tku poriadne pretiahol dopredu a vario sa rovnym letom islo zblaznit. Bol som trochu prekvapeny, ze Jaro si dalej toci svoje. Vobec sa mi nechcelo letiet samemu. Vytocil som pod mrak do 1900 a hoci som mal perfektnu startovaciu poziciu, rozhodol sa pockat na niekoho. Jaro a Pluco sa uz dvihali. Chyba! Myslel som si ze potom opat dotocim tolko a pojdeme na prelet. Nepodarilo sa mi to uz a odchadzal som za Jarom v nejakych 1800. Nad Plesami som sa zlakol ze nepreletim dalej a zacal som tocit nezmyselne bubliny. Nakoniec som tam aj pristal. Cely let bol preto pre mna jedno velke a rozhodujuce ponaucenie, podla ktoreho som sa uz dalsie dni riadil.
Necakaj na nikoho, nastupaj co najvyssie a let na trat! Let podla seba! Netoc kazdu sprostost ak mas vysku!

Druhy den Kralovka. Parada! Ked sme prisli hore okolo 12stej, bola este v mraku. NA parkovisku fucalo jak besne, zdalo sa. Ale na juznom starte to naozaj bolo o trochu lepsie, tak ked sa zodvihla oblacnost isiel som hned rozkladat. Podarilo sa mi nadchnut aj par jednotlivcov, no vacsina stale vahala so zlozenymi kridlami pri autach. Nechapal som trosku, naco sa za kazdu cenu mame trepat na Kralovku ak je potom problem startovat pri silnejsom vetre. Aby sme si vecer pri pive povedali, ze sme tam boli? Predpoved bola dobra aj na Plese. V ten den tusim hlasili 4m juh.
Pocas rozkladania na juznom starte fukalo cca do 10m. Pocas celej doby rozkladania som myslel na to, ako ma odtial uz neviem v ktorom roku na Pohari Podbrezovej v takomto vetrisku vypustil Juraj ako predletca. Na bubovickom Magicu. Neskor som sa dozvedel, ze preto aby ostatny piloti nabrali odvahu. A ze na K.H. je to do 10m startovatelne. Teraz pozeram do svojho dennika, ze to bolo presne 05.07.1999 / ZK15 / K.H. vietor 7-10m/s; prelet do Zavadky / 50min. Uz pocas toho rozkladania som si vsak uvedomil, ze ostatny asi nemaju takuto skusenost a preto som pomali zacal trosku chapat.
Isiel som do vzduchu prvy, za mnou hned Jaro a Horvath Zoli. Po starte hned vytah hore. Prvy na trat vystartoval Jaro, ja hned za nim a hravo nas dobehol aj Vlasta Bartas. Urcity cas sme spolu leteli kridlo pri kridle. Velmi pekne to bolo. Uz pred prvym rebrom bolo citit, ze vietor ma aj trosku zapadnu zlozku. Stupaky boli paradne, nebolo vsak jednoduche predierat sa dopredu. Vlastik usiel ako prvy a Jaro sa neskor tiez vytratil, ani neviem kedy a ako. Tusim ked som tocil a bal sa v jednom sialenom stupaku v ktorom som sa normalne bal otocit kridlo po vetre. Tak som to stale smerom na hreben zalomil na ucho. Nad Zavadkou ma uz pred jednym rebrom splachlo, letel som preto z kotla von, smerom do doliny a myslel som ze uz asi koncim. Ale zachranil ma Jaro, ktory nad lukami zacal neisto tocit nejake bubliny. Nad nim Ivan, ktory mal este relativne dobru vysku a zdalo sa, ze celkom presvedcivo stupa. Letel som rychlo nad neho a bolo to tam. Stupak vsak v istej vyske dost vyrazne zmenil smer, ktory sa zial Ivanovy nepodarilo celkom urcit a preto z neho po case vypadol. Stupak sa najprv tahal na S-SV a s vyskou sa tocil na V-JV. Tam som sa zachranil a letel dalej s nadejou aspon otocit. Cestou som stretol Fera ,resp. ma on dobehol. Medzi Zavadkou a Polomkou, kde sa stale bojim dizy a ze ma to splachne, to napodiv islo rovnym letom celkom slusne. Pred Bacuchom to vsak uz bolo akosi mrtve a zacalo to dost klesat. Nebolo sa kde chitit, ostavalo iba ist rychlo otocit a dufat, ze spat po vetre nieco napichnem. Otocny bod bol zvoleny bravurne (gratulujem Gaspi). Prvy otocil Ferom, ja hned z nim. Vlastik tam bol odhadujem cca 20-25min pred nami. Videl som ho este cestou tam letiet v malej vyske smerom na Kralovku. Takze vymietli sme pavucinu v kotli pod urovnou hrebena a leteli po vetre spat. Fero zakratko napichol Stupak na rebre nafukovanom od JZ. Vletel som don tiez, sice v mensej vyske ale ustredil som slusny 1.5m/s a myslel si ze je to v suchu. Chvilka pauzy v koncentracii ma stala to, ze som z neho vypadol. Druhu sancu som uz nedostal a pristal som pri chlapcoch nad Zavadkou. Tolke roky chodim na horehronie a nevedel som o takej paradnej pristavacke!!! Krasna, rovna luka 3min od restauracie, ci penzionu ci co to bolo. Pristavacka All inclusive. PARADA. Pivo velmi chutilo.
Treti den bolo uz od prichodu na Kralovku jasne, ze zapad bude vyraznejsi ako vcera. Skoda ze Ivan to trosku pohnojil. Hoci som mu isiel napomoc, bolo uz neskoro a ked som nasiel stupak, mal uz malu vysku. Neviem ale preco letel relativne stredom doliny. Ja som volil radsej hranu vychodneho rebra. Po vytoceni nad antenu som hned letel na trat. Zase to hrozne predieranie a jedovate stupaky. Uz hned na zaciatku preletu pri krizi ktory je na hrebeni hned za Kralovkou, som toho mal dost a rozmyslal som nad pristatim. Proste ma to nebavilo a pytal ssom sa sam seba, ci sa mi chce v tomto lietat. Nedufal som ze otocim prvy otocak, ked vcera to tiez bolo ltt. Dobehol ma vsak Vlasta a tak som si povedal, ze pojdem s nim pokial sa bude dat. Dvom nam bude veselsie. Robil som mu teda chvostaka, pretoze jeho ero klze podstatne lepsie a rychlejsie. Citil som sa ako v aerovleku, len na “trochu” dlhsom lane. V zavese za nim som sledoval aka je stopa a vopred cakal kazdu stratu sili v hrazde ked zacal prudko klesat pred rebrom a za nim som ju drzal este silnejsie ked som videl ako zacal prudko stupat. Bolo to velmi zaujimave, lebo hoci chodili nejake bomby, Vlasta nezatocil do hocicoho, aj ked sme klzali relativne v malej vyske nad hrebenom. Vzdy zatocil v pravu chvilu a vybral si spomedzi toho vsetkeho ten spravny, siroky a dostatocne silny Stupak. Vtedy som si spomenul na to, ako sme raz tiez na Podbrezovej analizovali tracklog Dana Vyhnalika. Bola podobna situacia. V podstate letel vacsinu letu rovno a myslim ze v ten den doletel do ciela sam.
Vlasta mi usiel na klasicky kritickom mieste medzi Zavadkou a Polomkou, kde som este vytocil jeden stupak, ale dalej nic. Vydalo to pred Bacuch. Jaro cca o 20min sadol primne, ale rozumnejsie na krasnu, zelenu, pokosenu travicku. Sani mal trochu problem najst nas, hore na tych lukach. Hoci mal koordinaty, nebolo jednoduche najst cestu ktora vedie k nam. A to mu ju este skrizilo stado cca 100krav, za ktorymi isli ovce po nich kozy a na konci salasnicke psi. Baca mu vsak ochotne ukazal smer kde pristali “rogalist”. Ked nas konecne po tolkej strastiplnej ceste nasiel, od samej radosti … jaj no dobre, to je asi na dalsi clanok.
Posledny den na Kralovke bolo neskutocne preletove pocasie. Kumulostrada, silne stupaky, dostupi cez 2000. Ach jaj. Pouceny predoslimi skusenostami a plne koncentrovany sa mi podarilo konecne doletiet do ciela v BAcuchu. Po otoceni Plesi to bolo naspat na tri stupaky po vetre. Od Benusky sme s Vlastom klzali bok po boku rovnym letom . Vlastne sme celi cas stupali. Skoda ze sa stalo to co sa stalo. Po pristati mi bolo velmi luto, ze si Tono nemohol vychutnat takyto nadherny, letovy den. Ani dolet ma uz potom, az tak netesil. A ani to, ze vecer budem musiet vymienat zlomenu trapezu.

Velka vdaka Anke, Bronicke, JAnovy JAgosovy a jeho manzelke za silu ktoru stale v sebe najdu, aby mohli pre nas zorganizovat tuto sutaz. Je to pre mna ako oslava slovenskeho zavesneho lietania. Posledna velka akcia na konci sezony.
Naposledy upravil/-a eduardo v Ut Sep 01, 2015 1:12 am, upravené celkom 1 krát.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa pegas »

Výsledky aj s IGC a KML súbormi:

Podbrezová 2015
http://people.tuke.sk/peter.gasparovic/ ... va2015.zip" onclick="window.open(this.href);return false;

Slovenské majstrovstvá 2015 (platné)
http://people.tuke.sk/peter.gasparovic/ ... sr2015.zip" onclick="window.open(this.href);return false;

pridané - originálne IGC súbory (s platným digitálnym podpisom)
http://people.tuke.sk/peter.gasparovic/ ... 15orig.zip" onclick="window.open(this.href);return false;

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa jaro »

Potrebujem súrne nejakú fotku z vyhlásenia výsledkov. Pošlite mi niečo.

MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa MilanNR »

Môj postreh z mojej druhej Králofky. Skratka paráda. Konečne sa mi podarilo preskočit to prve rebro a už som vedel že to tentokrát skúsim. A ono to šlo :D . Velmy ma potešila účasť rogalistov. To bol pohlad jak na výplatnú pásku.... almázia :-) teší ma že rastieme. Jaro Edo super report :-) Vivat KH 2015
Wills Wing T2C 144

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa Rebro »

Nahodou fotky od toho madarskeho mladeho fotografa ma niekto?
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Mam. Je toho 13GB (foto+video)

MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa MilanNR »

sidewinder napísal:Mam. Je toho 13GB (foto+video)
Prinesieš ich na presnosť? :D
Wills Wing T2C 144

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Na presnost na 99% nepojdem. Ale dam niekomu kto pojde.
MIlan specialne pre teba: tvoje pristatie pod baranovom :mrgreen:

Kód: Vybrať všetko

http://www.pikula.sk/dragosek/Video%20Foto/P1010513.MP4

MilanNR
Príspevky: 699
Dátum registrácie: Št Aug 23, 2012 6:00 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa MilanNR »

sidewinder napísal:Na presnost na 99% nepojdem. Ale dam niekomu kto pojde.
MIlan specialne pre teba: tvoje pristatie pod baranovom :mrgreen:

Kód: Vybrať všetko

http://www.pikula.sk/dragosek/Video%20Foto/P1010513.MP4

Skratka ja som M A J S T E R :lol: to treba vedeť chlapy to barzdo takto nevie londovac :D
Wills Wing T2C 144

Užívateľov profilový obrázok
Maroš
Príspevky: 58
Dátum registrácie: Št Apr 24, 2014 5:34 pm
Bydlisko: Šamorín

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa Maroš »

Vďaka organizátorom za skvelú akciu ktorú pre nás pripravili, dúfam že im vydrží entuziazmus a že si budeme môcť polietať na Královke budúci rok, keď už nám to niektorým tento rok nevyšlo. Som rád že sme mohli zažiť atmošku súťaže aspoň počas víkendu a tak trochu to sledovať s povzdálí cez net. Ten prenos online letov cez web bol super nápad, snáď sa to do budúcna stretne s väčším záujmom. Pre nás čo sme nemohli prísť skôr to bol pocit ako keby sme tam boli s vami. :wink:
Tiež mám pocit že by to mohlo prispieť v prípade vážnejšej nehody k podstatne jednoduchšiemu a rýchlejšiemu vyhľadaniu pilota. Na náš web som hodil krátky článok o tejto akcii z pohľadu začínajúceho rogalistu a tiež zopár fotiek ktoré som počas víkendu nafotil. Tónovi prajem ešte raz skoré uzdravenie.

link na článok: http://www.deltaclubba.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa pegas »

Maroš napísal:... dúfam že im vydrží entuziazmus a že si budeme môcť polietať na Královke budúci rok ...
Treba prísť aspoň na všetky štyri dni. Lebo stáva sa z toho depresívne stretávanie starcov, ktorým sa zdá, že to vymiera, a nemá zmysel snažiť sa to organizovať aj ďalší rok.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pohár Podbrezovej 2015

Príspevok od užívateľa eduardo »

Dufam MAroš, že entuziazmus vydrží aj vám, celej partii, lebo ste na mňa urobili dobrý dojem, keď ste sa v piatok večer objavili. Myslel som, že po minuloročnej presnosti vás už všetkých neuvidím. Ale teší ma, že ste dobrá partia, nadšená pre lietanie a nič vás neodradí. Trochu závidím a spomínam na moje začiatky, keď sme boli v KE tiež veľká partia mladých, začínajúcich pilotov a na MSR sme počtom bežne prečíslili zvyšok slovenska. Hoci na Atlasoch, Magicoch a iných "chorých vranách", ale chceli sme byť blízko veľkého lietania a veľkých pilotov. Nasávať tú neopakovateľnú atmosféru na kopci a oslavovať svoje malé výťazstvá popri ich veľkých.
Všetkým vám držím palce.

Napísať odpoveď