Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa juraj »

To mi pripomína včerajšiu Sľubicu (myslím tým vietor) :(

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa jaro »

Dnes bol pre SK výpravu hlavne fotografický deň. Treaskavec obrovský kamenný špičák s kláštorom pod vrcholom. Dlho sa čakalo a dlho sa dvíhalo. Do vzduchu sme bežali po veľkom plochom kameni. Najprv sa Ivan ťažko dvíhal a nezodvihol, potom ja, zodvihol som sa, ale po ceste na 1.WP nič ničotné, volil som zlú stopu smerom na kopce. Dole 38 st. dačo strašné. Ale Mirka bola u mňa v mžiku. Beriem Roba ktorý otočil ako jediný z nás 1.bod. Martin nastúpal ale neodletel.
Boli aj v cieli ale to ešte nevieme kto a kedy. Takže ráno, ... ideme zapiť deň dyňou. Viac si nezaslúžime.


Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa Rebro »

Musim povedat, ze pristavat v tom hice chce speci zrucnost. Musel som si preprat nohavice :) (od hliny)
Ale start sa mi pacil a paci sa mi i ta vyzva hladat ako sa zachytit. Snad s ami podari do konca vyletu polietat spolocne s kamaratmi vo vzdusiku pod mrasikmi :)
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa jaro »

No dnes to bolo pre silne nátury. Hic jak v lete, v 3800 bolo nepredstaviteľných 17 st.
Menil sa vietor, nedalo sa štartovať. Kilometer hore kopcom sme skúsili asi šiesti prvých 200 m. Potom sa vietor ukázal ako má a keď sme sa vrátili tak fungoval rovnako zboku a zozadu. Zmenila sa trať, kus menej, posunuli sa tajmy na štart.
Nejako sme sa dostali do vzduchu. Ja som po 10 min čakaní skočil do rotora, ale očiň fasa. PO kus točení a hľadaní idem 3-5 m hore a hore a ho.....
A tak to šlo až do cieľa. Mraky boli pre mňa kus nečitateľné. také chmary, ale potom držali. Preto som netlačil na pílu a kochal som sa. Podľa záznamu mám nový výškový rekord. Vo Fra vo vlne to bolo 3500 teraz na rovine 3988 m. A nejako som si to nestrážil.
Doklz bol super, prvý Anton asi nemal nejaký WP. Atmoška v cieli úžasná. Aj mojej polovičke sa páčila. Ešte frčíme pre Roberta a teraz rýchlo do postieľky, zajtra to bude nakladačka. Výsledky sú mizerné lebo veľa ľudí neletelo, logicky. Aspoň ma nemrzí tá rýchlosť.
PS:
Dnes pre Ferenca. Dlho som pozeral na polia WP2 kde sa to včera udialo. Pri pristávaní vletel do VN napätia. Prečo sa to tak stalo ... záznam tracklogu bol jasný. Dalo sa inak. Nech naše zážitky z dneška nám ho pripomínajú. Česť jeho pamiatke.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Pekne pocko, hic ako v peci.
Vietor neposlucha, tak sa to vsetko oneskorovalo a menilo.
Nakoniec sa cakalo na zavany z predu. Niektori to vzdali a pobalili. Smer vetra bol fakt premenlivy.
Mne sa dari odstartovat neskororo ale predsa (koli vetru na starte).
Paradne som si polietal a doletel do ciela.
Na zaciatku trate som mal problemy s GPS. V cieli sa po stiahnuty track logu ukazalo, ze som nemal spravne pretatu startovaciu branu a tak mam iba minimalne body.
Novy vyskovy osobak 3500 a nejake drobne.
Inak paradicka :wink:

https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2017/14:00

Robo polietal ale vzhladom na neskory start len rekreacne.
Rebro zbalil, z bezpecnostnych dovodov, na starte. Klobuk dole.

PS: Ferenc. Este rano sme s nim kecali o postroji.
Nech lieta v pokoji...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa juraj »

Chlapci,aký Ferenc? Čo sa stalo? Vyrozumel som, že už nie je, lebo pri pristávaní zachytil o VN?

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa jaro »

Tak je Juraj. Chodil aj na Podbrezovú, bol aj vlani na Balatone.
Na briefingu včera sme videli len mapu miesta a záznam traku ako najprv preletel VN, nad dedinou sa otočil a s vetrom v chrbte sa trafil do drôtov. Bolo tam ale dosť miesta na manéver aj v silnejšom prízemnom vetre. Viac nevieme ani my. Neďaleko je elektráreň takže je tam asi viac vedení.
Prílohy
Snímka.JPG


Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa jaro »

Dnes big task ako sa patrí na túto krajinu a súťaž. Vlado je dobrý v predpovedi, tvrdil že je to len predpoveď ale mu vyšla.
Ja som sa razom obliekal, kaboval, dačo s tým musím urobiť, aj tak som si nespustil záložne gpsko. Štartujem lebo už veľa chalanov je hore. Asi nemám ale dobrý interval, Ivan a Martin sú po mne a sú za chvíľu hore, ja hľadám. Ide gate, mam už akú takú výšku, vraciam sa a otáčam na ENTER gate. Vidím Ivana ako frčí dopredu, radio mi nejde. Robo sa dole úspešne zbiera hore. Frčím na WP a stretám prvých. Uf je to ťažké všetko stíhať. Tak si cestujem, po ceste trhám štopeľ na kamelbeku a vypľúvam ho nechtiac. Nech mu je MK zem ľahká, voda tečie a tečie, tak aspoň glgám posledné zásoby. Až potom ma napadlo že trubka má ventil. Zastavujem vodu v poslednej chvíli. Stále stretám Combaty, tie točia plocho a plocho, tak som si raz pritočil a nechal ich za sebou. Všade sú PG aj rogalá v podstate sa dobre letí. Po takomto ročnom tréningu by som mohol byť aj rýchlejší.
Predposledný otočák dotáčam vysoko, letíme skoro 30 km na juh na Grécku hranicu. Z tej výšky to pomaly uteká aj keď voči zemi to frčí cez 70 km.
Robovi dochádzajú baterky a pristáva za akýmsi WP. Škoda.
Ivan sa hlasi nad cieľom, rieši doklz cez posledný WP. Je asi 8 km predo mnou. Už mi budík aj ukazuje čo chcem ale ... idem opatrne. Za letiskom nachádzam nad zavlažovanými kruhmi stúpanie dotáčam 3-4 otočky. Miestami to padá neviem čo si mám o tom myslieť. Stračí ma protivietor do cieľa. Otáčam colnicu na hranici, zdá sa mi to hodne ďaleko. Ale po ceste to aj napriek 70-90 km stále stúpalo. Strašné dačo. Nad cieľom 400 m vidím pristávať Laminára ale Ivan ako prvý Laminárista už parkoval pred hangárom. Asi 10ty v cieli.
Sadám OK s dobehom. Chce to ešte kus tie ruky hore trapezami.
Radostne sa vítame s Ivanom a pozorujeme ešte dolet asi 10 rogál. Aj Diskus, aj PL lotňaži. Pristávajú parádne.
Potom sa dvíha vietor tak ako to Vlado predpovedal.
Balíme a ideme do pekného mestečka Bitola. Fotíme si mešity a papkáme dobré jedlo a pivko.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »


Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa Rebro »

Celu sutaz si poctivo tukam otocaky do varia a ani nemam cas ich vyskusat. Bo som to na Treskavci akosi nevedel vytocit. A tak to cele bol len boj o zachranu.
Dnes som pripraveny s rogalom nacas. Fuka krasnych 3-4ms a po brifingu sa frisko ide do luftu. Ivan stiha pred starom este prevratit kridlo :) a organizatori maju plne ruky prace. Poziciavam mu moju kameru v dobrej viere, ze je prekliata a nepolieta. Ja si kameru pre istotu neberem a zvozarovi zakazem sa tesit ked sa dostanem nad start.
Ivan uteka dole brehom a smeruje k lavemu rebru, kde toci prva skupinka rogal. Za nim este nejaky Rus a potom ja. Cakam kym sa zrovna vietor a vyrazam za nim. Nachadzam take rozpacite stupanie, ale po chvilke to udrie na 2.5ms Podari s ami prestupat Ivana, ktory sa z toho uprimne tesi. Mladost - pochabost, prestal som sa sustredit na stupanie az som z neho vypadol. Dalsi potom nachadzam nad Krusevom. Aspon si obzeram okolie a kocham sa krajinkou. Dostupavam nad 2000daco a vario mi oznamuje, ze trat je otvorena a mozem sa pobrat. Vsetci co boli nadomnou mi zmizli. taham sa po kopcoch a pomaly klesam. Povedal som si vsak, ze ten jeden otocak MUSIM dat. Aby som vedel ako ten pristoj vlastne funguje a ci som si dal dobre otocne body. Odlietam od kopca a klesa to ako blazon.Uz mam relativne malo vysky, ked nad kopcom nad dedinou sa mi podari nieco najst a potocit. Vyrazam na ciel. Roviny nic nedavaju. Tukam otocak a otacam sa na dalsi. Stale blaznivo klesam a skusam nieco dokupit nad dedinskym cmiterom. Asik neboztikov nemaju velmi cerstvych, bolo to tam nevyrazne a idem teda na pristatie. Vario ukazuje zapadny vietor cely cas. Tak som sa nachystal i na pristatie, odtlacil a ono to este leti. Kua. Hodil som sa na kolena smerom k mesite a bolo dokonano. ked by som sa vratil k horam, MOZNO by som sa zachranil. Vcera napr. rovina davala a dnes...
Este je predomnou dlha cesta aby som vedel lepsie citat krajinu a podmienky. Potom sa doplazim i do ciela :)
Zajtra nas caka posledny sutazny den. Uvidime co si pripravia sefovci. Potom v sobotu volne lietanie. Snad to PioBio dam :)
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2017/11:00
Monotrike

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa eduardo »

Gratulujeme vytazom
https://airtribune.com/pre-eu-2017/blog__day_7
a aj nasim chlapcom,ze hajili nase farby. Dakujeme chlopi.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa jaro »

Piatok 14.7.
Na štarte všetko včas aj keď kvôli vývoju počasia a presnejšej predpovedi sa briefing posúva o 3/4 hodinu neskôr. Nakoniec sa nič na tasku nemení.
1.WP na sever holý kopec na hrebeni asi 9,5 km s gejtom 8 km. Potom 2.WP pred Bitolu, späť pod Kruševo, Krivogaštani a dopredu na V na letisko Malo Koniari. Cca do 80 km.
Ivan ide v podstate prvý ale prepadáva sa až nad pristávačku, čo teda chvalabohu nevidíme, asi by sme sa báli viac. Heňo ohrieva kľúčiky od autaaj napriek 28 st. Po asi 15 minútach sa za jasotu divákov Ivan dvíha z popola tasku a mieri smerom hore. Všetci skáču za ním.
Idem aj ja aj Robo aj Rebro. Ja sa aj chytám aj nie, veľa roboty ale cítim že nemám efektivitu. Idem dopredu na sever a nad Kruševom sa dvíham. Dnes výšky nič moc, len nad 2 tis. Gejt, musím sa vracať a prichádzam o výšku. ˇJe to mizéria vidieť nad sebou 15 rogal o tisícku viac ako letia na 1.WP. Letím tesne nad hrebeňom a pod WP sa konečne dvíham, dávam ho a šikovno späť. Všade plno PG aj rogal ale všetci bojujú. Ubúda slnko, od Z ide oblačnosť. Tak sa pomaly presúvam po hrebeni aj s inými rogalami. Pred koncom druhého hrebeňa dobieham Ivana, točíme a točíme, nulky aj +0,5 m. Dvíhame sa pomaly. Všetci obkukávame tých druhých. Nikto to nemá ľahké je to o šťastí kto na čo už v tieni narazí. Ja končím s prdom a idem na 2.WP hádam ešte dačo najdem. Vpravo je nejaký svetlejší fliačik ale 300 m vzdialenosti je teraz veľa. Takto som doklzal na hranicu WP a aj kus späť. Pristávam medzi veľkú kukuricu do malej. Zase krásne lebo ma nikto nevidí.
Je to o tom dvihnutí sa v trapézach, hore, hore.
Ivan za mnou asi šiel viac vľavo a ten svetlejší prd ho prdol o niekoľko stoviek viac. Otáča vyššie, ja mu radím ešte raz nie 2 km ale jeden (správne bolo 2 km, kto si to má pamätať?), zase, tie jeho budíky sú mŕtve. Pristáva na pravej strane hlavnej cesty. Mirka je u nás do pol hodiny tak balím a sledujem ako ešte dosť krídel preletelo ponad nás.
Kus ma to mrzí ale ... veď sú aj lepší. Zažili sme krásny týždeň s lietaním, 3x v cieli, výšky, skúsenosti. Mrzí len udalosť s Ferencom, nech je to pripomienky pre každého že treba mať oči na stopkách a nič, nič nepodceniť. Ani techniku ani seba. Škoda že sme nemali s ním už druhú šancu rozprávať o problémoch s postrojom.
Večer nás opúšťa stres a pri víne, pive a syre sa radujeme z výsledkov. Ceremónia na hotely a dobrá večera. Debata s Rumunmi o Grécku a Rumunsku. To bude možno nabudúce.
V sobotu prezeráme Makedónium, Kruševské jazero a ideme sa kúpať do mramorového kameňolomu. Ja s Mirkou odchádzam so Skopje a chalaňi idú do "Cigáňova" na pivný festival.
Resumé:
Lietať ME dva týždne tu, to určite nebude sranda ale riadna drina. Treba si to prebrať a urobiť aj zopár klikov naviac. Nám jednoznačne vyšlo fantastické počasie. To že sme šli skôr bol geniálny ťah, aklimatizácia je dôležitá, počas súťaže na veľa vecí nie je čas. Lietací chalani sú fajn, Baláž každému ochotne poradil aj keď nelietal jeho značku, je to fajn chlap.
Organizátori, možne celkom dvaja traja s dvoma troma členmi posádky zvládli štartoviská aj výsledky. Máme z tohoto veľa ponaučenia.
Takže dúfajme že sa nám na rok podarí niečo ďalšie podobné.
Ďakujem všetkým členom výpravy za príjemnú a konštruktívnu spoločnosť.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krushevo open & Pre EU 2017. 8-15. jul.

Príspevok od užívateľa Michal »

dikes za reporty

Napísať odpoveď