MSR 2013

Majstrovstvá Slovenskej Republiky
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Sledujem tú debatu tak trochu z nadhľadu, pretože ambíciu súťažiť zatiaľ (alebo už :lol: ) akosi nepociťujem;
a aj so značným obdivom voči organizátorom, ktorí - zdá sa - nikdy nedokážu vyhovieť všetkým možným i nemožným prednášaným podmienkam, aj keby sa snahou rozliali na kolomáž.
Asi sa naštvem, dokúpim si GPS-ko a prihlásim sa - nie preto, aby som azda chcel ohroziť umiestnenie celej plejády lepších pilotov - to by som si nedovolil, aj keby som na to mal! :lol: Ak sa prihlásim, tak preto, aby som aspoň morálne podporil organizátorov i samotnú akciu! ... a nebude to s krkolomnými podmienkami - ak výjde predpoveď počasia, ak bude dostatočne teplo a optimálna vlhkosť vzduchu, ak nebudú štípať komáre, alebo či sa počas súťaže budú dať zbierať aj hríby, alebo ak to alebo ono ... :wink:
Pri takýchto a podobných nevyspytateľných podmienkach súťaženiachtivých pilotov si organizátori môžu rovno "hodiť mašľu", alebo streliť si guľku do palice! :mrgreen:

Ak organizátori súťaže nesú na svojich pleciach nielen riziko zlého počasia, ale i hromadu organizačných starostí, potom by účastníci mohli zniesť aspoň možný hendikep, že z celkového počtu plánovaných dní hoci aj polovička nevyjde. Veď to tak funguje aj pri iných súťažiach väčšieho charakteru, či nie? Ani počasie na letnej dovolenke niekedy nevýjde, a zaplatíme za ňu iné peniaze!!!
Ak nejaký deň nevyjde, môžu sa (pri všetkej počestnosti! :lol: ) robiť "indoor" aktivity, alebo spoznávať pamätihodnosti danej oblasti, ktoré by ináč ľudia asi nikdy nenavštívili. :wink: :idea:

Byť organizátorom súťaže, tak bez úhrady účastníckeho poplatku vopred(!) by som prihlášku do súťaže vôbec nebral do úvahy; a v organizačných podmienkach by malo byť napísané, že pri neúčasti prihlásených osôb je záloha nevratná.
Podmienky možno tvrdé, ale jasná hra!
Thalhofer GT
Bautek Fizz

orihelnr
Príspevky: 22
Dátum registrácie: Ut Mar 09, 2010 6:05 pm
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa orihelnr »

Dusan vyjadrim sa aj ja,jeden z atlasoidov.Pre mna osobne je jedno, ako budu sutaze prebiehat a hodnotit.Kedze som este na akcii ako MSR nikdy nezucastnil,nemam to s cim porovnat ,ze toto je dobre,toto zle..a nejake pripomienky bez osobnej prdoslej ucasti mi neprinalezia.
Akekolvek stretnutie s Vami chalani na kopci vrelo privitam ci sa bude sutazit,alebo len volne lietat.Dobre vies,ze tento rok sme skor my vas,starych psov museli nahanat a prehovarat vas ci sa nestretneme na straniku alebo niekde inde.Kazdy jeden vikend sme boli pripraveni vyrazit kdekolvek.Taktiez motory sme si nezohnali 'lebo sa to nosi',ale kvoli laske k lietaniu.Dalej sme nie vzdy posluchali a trenovali aj sami s uz nejakymi dolezitymi, zakladnymi vedomostami a skusenostami.
Diri sa pyta,ci ma zmysel robit sutaze a sam letel naposledy v roku 5.Dalsi chce zavesit volne lietanie na kliniec,lebo trike.Hifi,uz pomysla na padaky,chudak chlapec tam nema nikoho s lesenim.Nema ine vychodisko.Katastrofa.Akoby kedysi silove zlozky tohto sportu postupne uberali plyn.To samozrejme neplati okolo Juraja z KE. V tichosti, ale v dobrom zavidime co sa tam formuje.Ale uz idem dost mimo temy.
Ako zaciatocnik,zatial sutazneho ducha nemam,ale to sa mozno zmeni po par rokoch, ked co-to budem vedeit odleteit.Preto som sa do tejto temy moc nezapajal.V kazdom pripade, pridem velmi rad,ci uz pokecat,polietat,nieco nove sa naucit,popocuvat vas,vase pribehy z lietania a kludne sa to moze volat ''posednie pri ohniku na kralovej holi'' s dodatocnym lietanim,nemusi to byt len o slove SUTAZ.Aspon pre mna.

Suma sumarum:
Ano suhlasim s tebou v plnom zneni.. a bodaj by to tak aj NAZOAJ bolo, ze viac dni,viac lietania,lebo pokial sa aspon my zo zapadu nebudeme na kopcoch stretavat,lebo robota a vzdy len robota,tak potom nam naozaj budu ostavat len tie clanky a reporty z webov a youtube.
konec hlaseni :)

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa Laco »

No, skúsim nejakú drobnú analýzu.
Keď je riadny termín súťaže s vyhliadkami dobrého polietania, tak 70% pilotov príde. Tí ostatní na dané kolo jednoducho prísť nemohli, lebo "bratranec sa žení,... krava sa telí...". Keď už ide no náhradný termín, tak príde len 60%, lebo to neplánovali, lebo nie sú dovolenky...
V prípade, že počasie je také nerozhodné, tak dôjde už len polovica, napriek tomu, že nakoniec zo 4 dní bol jeden perfektný, jeden krčmový, jeden svahovací a jeden turistický.
A v prípade že počasie vychádza iba s teoretickou nádejou na polietanie (v podobe jedného svetlého pixelu), zdravé "hard" jadro príde aj tak. (o dopadoch na pečeň až v ďalšom príspevku).

Pri padáčkaroch, kde kmeňová základňa pozostáva z 250 pilotov je každý variant dobrý. Tabuľkové počty naplnia vždy, a organizátor aspoň na pokrytie réžie vyzbiera...
Pri našom počte "5,5 pilota" matematika jednoducho nepustí. Môžme vyrábať modely aké chceme.

A aj keď som nikdy nebol súťažný pilot, tak si myslím, že majster slovenska by mal vzísť z regulárnych podmienok. Je rozdiel, keď sa v stredu ráno Mišo rozkuká, o 10.00 naloží krídlo, vezme šoféra a ide uletieť < 100km. Ten čo čaká na upršaný weekend tieto šance nemá.

A svoj názor na minimálny počet pilotov som nezmenil. Je to somarina. Keď je vyhlásený termín a organizátor súťaž nezruší, tak kolo bude platné. Aj keby súťažil len jeden. Všetci predsa mohli prísť. (A Gašpi spolu s GAPom sa postarajú, aby získané body súťažiacich mali dostatočnú výpovednú hodnotu.)

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa jaro »

Lacko pravda odveká.
Ja chcem aby sme si pre budúce obdobie potvrdili minimálne kvórum, teraz platí 6. Potom, potvrdiť že systém oficialneho termínu a niekoľkých náhradných mi vyhovuje. Toto vlastne platí aj teraz ale s novými skutočnosťami okolo plánovania lietania to chcime urobiť.
Prakticky to vidím takto:
Ja chcem robiť súťaž 18.-21.4. náhradné termíny su dva dni víkendov, do 5.5. to je 3x2dni. Ked sa naozaj zídeme a polietame asi sa aj dohodneme že ked príde "good wether" cez nasledujúci víkend že si odlietame zase disciplínu. A možno sa dohodneme že už nebudeme lietať lebo nebudem schopní dať sa dohromady .
Ale budeme mať na akúkoľvek príležitosť vyhradený priestor. Pre toto to robíme. Nech v tom nikto nevidí zložité operácie a zámery. Ide naozaj o to aby sme mali možnosť čo to odlietať aj v provizóriu keď riadny termín nevyjde. Koľkokrát sa nám stalo že padol termín a keď bolo dobre už sme nemohli v rámci regulárnosti letieť disciplínu. Veď je logické že ked budme mať prvé body v kapse potom to už nebude také stresové že musíme, musíme.
Ja vidím problém v tom že sa nikto netrhá, tak ako ja s Dušanom, nejaký ďalší termín pre vás urobiť.

PS: Ešte by stalo za úvahu využiť sviatok 1. a 8. máj na 5 dňový turnus. Ale ja to nechcem byť. Osobne my to viac vyhovuje zaoberať sa lietaním naozaj len víkendy. Keď bude dobrý stred týždňa polietam si s rádiom kdekoľvek a kedykoľvek akurát nie tak často ako by som chcel.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa eduardo »

Najviac na lietani ma lakaju dlhe prelety .
Aj ked viaceri z nas uz nemaju sutazne ambicie, myslim si ze organizovat sutaze ma zmysel. Od zaciatku mojho sutazenia na Atlase som zastaval myslienku, ze najlepsie sa da polietat prave na sutazi. A to plati hlavne pre zaciatocnikov. Kde inde ako na sutazi ma clovek taky FULL servis ohladom lietania (podrobna analiza pocasia, vyber vhodneho startoviska, vyvoz, zvoz, vyber vhodnej discipliny, rozbor taktiky na starte, urcenie najlepsieho casu na start a zabezpecene ubytovanie + strava). Staci sa len prihlasit. Ked pride clovek na sutaz a nahodou sa mu "neujde" :) ziadna funkcia, tak sa len vezie. Ma na starosti akurat to co zje na ranajky a co vypije vecer a tesi sa, ze co zase vymyslia organizatori a samozrejme sniva o tom ako dobre zase polieta. Pre vsetko toto som od zaciatku rad chodil na sutaze. Ale samozrejme ze sutaz ma zmysel najma preto, ze svoje umenie viete porovnat s inymi pilotmi. Ak nahodou nedoletim a niekto iny ano, vzdy to cloveka skrie, ze sa to predsa len dalo uletiet a je zvedavy ako to urobil ten druhy. A prave tu je priestor pre zdokonalovanie sa. Poletovou analizou tracklogov a tahanim informacii od skusenejsich, alebo v ten den stastnejsich pilotov. Velmy rychlo to cloveka vyvedie z omylu, ze ked pocas vikendoveho lietania na domacom kopci zaletite najlepsie z celej partie, tak ste "kral".
Zhrniem to teda asi takto: " Sutaz je len oficialny nazov akcie. Najdolezitejsou vecou je, aby sme co najlepsie polietali. Cim viac nadsenych pilotov z vydareneho preletu sa vecer strene pri pive, tym mensiu vahu ma pre mna nazov SUTAZ". 8)

belani
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po Dec 31, 2007 2:04 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa belani »

to Dusan:
Dusan diky ze robis to co robis! Mne sa tento model paci. Bez nahlasovania NOTAMov by sme to mali hodne jednoduchsie.
Ale treba este doriesit detaily a odklepnut to. Hlavne to ako sa budeme prihlasovat, ako zverejnovat terminy, let. tereny mimo SVK a pod. Toto dufam zbuchame za jeden vecer cez Skype konf. tak ako to vyplyva z hlasovania... Nasledne by tieto zmeny k lepsiemu mohli platit od jarneho zvazoveho "stretka" :)

to Jaro:
Na jar chce robit Baresak na Straniku taku "nezavislacku" sutaz v ramci ktorej by sa dali letiet aj nase preteky. Len stale neviem podrobnosti. V kazdom pripade viem pomoct kazdemu kto by sa podujal urobit sutaz Stranik - Martinky.

to Referent:
Popisal si to uplne presne :)
Ten minimalny pocet...ja som tiez nazor nezmenil, uz 6 pilotov je smiesne a podla mna to nieje sutaz. To radsej nech sa do systemu zapocitava XC, tam je len 1 pilot.

to Erik:
Diky za nazor. Myslim ze by bolo dobre porozmyslat nad nejakymi separe disciplinami a hodnotenim pre ziakov na kolach MSR.
Ale to sa uvidi podla toho aka bude ucast... Suhlasim s tebou a Edom, v podstate nazov "SUTAZ" alebo "MSR" viac plasi ludi ako laka :)
Erik, mas to trochu dopletene.. Ten kto organizuje sutaze nemusi vobec lietat! Rovnako nemusi lietat ani ten kto to tu riesi pretoze ste si ho zvolili a on nechce na to kaslat. Preto Ta nemusi zaujimat kedy som naposledy lietal. Ked budes mat uprostred sezony zapal ramena, na jesen svadbu a vzapati dodrbanu platnicku tak este urob nejaku tu Presnost a pochval sa s naletom :)
Casto zabudame ze lietanie je nase HOBBY. Ono ma sluzit nam a nie naopak!

to Juraj:
Prave preto ze mas skusenosti s tymito neuspesnymi diskusiami by si sa ich mal zucastnovat. Nevymyslime system ktory bude vyhovovat vsetkym, ale uz teraz je jasne ze mozeme vymysliet lepsi... Minimalne Dusan a Jaro maju chut nieco robit preto mi je uplne jedno ze sa znova niekomu nieco nebude pacit a podporim ich.
Bavil som sa s Gaspim. Zevraj nieje treba GAP. Sutaze, hodnotenie, krit. repre a pod. si mozeme vymysliet ake chceme. Ja nemam nic proti GAPu, len chcem vsetko maximalne zjednodusit zo strany organizatora...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa juraj »

Jano,
osobne si myslim, ze podla GAP-u by sme majstrovsku sutaz lietat rozhodne mali. Uz len kvoli tomu, aby sme aspon tymto sposobom drzali kontakt so svetom.
K organizovaniu sa: kedysi sme to v pohode zvladali aj bez internetu a dokonca mobilnych telefonov. Nie je nas tak vela, aby sme si to nemohli obtelefonovat, staci len ustanovit zastupcov za regiony, ktori sa dohodnu na mieste a case a oznamia to svojmu okoliu. Pre istotu si na zaciatku roka vypracujeme zoznam vsetkych pilotov, ktori prejavia zaujem o sutazenie v danom roku a potom ich ti zastupcovia (poverenici) par dni pred terminom oslovia, ci by sa v pripade vhodneho pocasia mohli zucastnit. Takze uz napriklad v stredu budeme vediet, ci by bola sanca dostat na dany termin a miesto dostacujuci pocet pilotov. Potom by sa to v zavislosti od vyvoja pocasia doladovalo. Chce to ale jedneho sefa, ktory bude tych troch-styroch organizovat.
Dalsia domaca uloha bude mat uz vopred vytipovane mozne noclahy pri jednotlivych terenoch a mat ich permanetne niekde zavesene, aby si ludia mohli toto zabezpecit. Nesmieme zabudnut aj na formalne propozicie, ktore ale budu platit na cely rok a takyto postup organizovania pretekov v nich bude formalne uvedeny - nejaka stabna kultura musi byt. Mozeme tym predist aj pripadnym protestom, ktore sa mozu vyskytnut aj v najlepsej rodine.
Plus este par drobnosti (tabula, formulare na sutazne ulojhy, fixky, rukav apod). Myslim, ze sa na detailoch budeme vediet na VZ bez problemov dohodnut. Ja som to sem radsej napisal, aby som na to dovtedy nezabudol.
Sutaz ziakov (atlasistov): asi to bude na dlhsiu debatu ale v zasade by som to videl takto. Ti, ktori budu chciet pretekat uz maju mat GPS. Nie je to drahy spas (od 50 €) a vyznamne to prispieva k bezpecnosti lietania. Bez GPS si neviem predstavit pre nich ziadnu organizacne nenarocnu sutaz. Na vsetkych terenoch by sme sa mali snazit robit prve rameno po vetre a co najdlhsie a v ramci neho tam vypisat kratku disciplinu pre tuto skupinu pilotov. Teda aby im stacilo vystupat nad startom co najvacsiu vysku a z nej klzavym letom dosiahli otocny bod alebo ciel, pricom by ti, ktori si trufnu, mohli letiet aj celu disciplinu. Ak nebude ine vychodisko, mozu si do nemoty lietat na svahu nejaky cat cradle (to kedysi s oblubou lietali padackari)

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa pegas »

O zbytočnosti NOTAMu vieme už dva roky. Tak, či tak, lietame iba v priestore G, a je to zbytočná administratívna záťaž. Takže formálny NOTAM na celý rok je pre mňa OK. Treba tam zadať všetky priestory, ktoré používame na súťaže, a pred víkendom do Bratislavy iba oznámime, čo si aktivujeme.

S úbytkom súťaží ubudlo aj príležitostí spoločne si zalietať. To treba zmeniť. Aj za cenu, že by sa "súťaže" zúčastnili iba traja piloti. Diri má pravdu, že to nie je žiadna súťaž, ale o to tu nejde. Dôležité je, aby sme vedeli urobiť aspoň formálne výsledky a rebríček reprezentácie, aby sme mali nejaký zárodok akcií, ku ktorým sa ostatní môžu pridať. Ak sa nič nebude konať, nie je k čomu sa pridať. A na nejaké lokálne lietanie asi ťažko pricestujú ľudia cez pol republiky.

Preto je nutné, aby o konaní súťaže rozhodoval iba organizátor, a nevstupovali mu do toho neurónové pochody ľudí, ktorí nemusia niesť zodpovednosť a investovať svoj čas. Ja by som preto pravidlo o šiestich pilotoch zrušil úplne, alebo aspoň zmenil to číslo zo 6 na 3.

Prakticky mám problém s verziou "vždy prvý víkend +3 náhradné víkendy". To sú príliš veľké časové nároky na mňa. Ale vedel by som prísť robiť bodovača každý mesiac v pevnom termíne.

GAP samozrejme nie je povinný pre naše národné majstrovstvá. Pre pilota, ktorý sa chystá na FAI súťaže, je určite vhodné zažiť tento spôsob bodovania v praxi, ale nemyslím, že je to pre nás v súčasnosti až tak dôležité. Dôležitejšie je, aby sa piloti vôbec naučili lietať v termike na väčšie vzdialenosti, predvídať termické podmienky pred sebou, a to už nehovorím o lietaní na čas a lietaní v skupine. Ale nič nebráni tomu, aby sme naďalej používali GAP. Iba ak by ste chceli konečne zahrnúť do výsledku majstrovstiev aj CrossCountry contest. To by bolo s GAPom nekompatibilné a museli by sme urobiť jednoduchý vzorec, napr. polovicu bodov za km a polovicu bodov za km/h.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa eduardo »

Plne s Tebou suhlasim Gaspi. Vo vsetkom. Dobre si to napisal. Akobi si mi z duse hovoril. K tomu GAPu len tolko, ze ja by som ho radsej pouzival nadalej a nic nove nevymyslal.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa jaro »

S tými termínmi, na riadne a náhradné kolo, to je naozaj zapeklité. Navrhnite niečo podľa Vášho gusta.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa eduardo »

Podla mojho gusta mam ja, vseobecne problem s akymikolvek nahradnymi terminmi. Preto by som bol za verziu, ze jedna jarna sutaz, jedna letna a jedna jesenna = 3 kola, 3 pevne terminy.

bohus
Príspevky: 392
Dátum registrácie: Pi Aug 29, 2008 4:52 am
Bydlisko: Slovenska Lupca
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa bohus »

Nevyjadrujem sa často, keďže moje súťažné aj organizačné ambície sú už na veľmi nízkej úrovni. Rád si zalietam aj zasúťažím vo väčšom kolektíve. Snažil som sa organizovať niečo, pokiaľ som nestratil ilúzie zbytočnou prácou. V súčasnosti vidím za najschodnejší systém stretávania sa podľa Dušanovho modelu, ale nerobiť oficiálne súťaže:

1. Vyhodnocovať pilotovi napr. 3 lety za rok z XContestu bez ohľadu na rýchlosť, lebo nie je dopredu stanovená trať ani cieľ.
2. Ak by sa na kopci zišlo napr. 6 a viac pilotov urobila by sa GAP súťaž s disciplínou ( štart, ot. body, cieľ). Pre disciplínu je nutné stanoviť podmienky, aby si ju piloti nezvolili príliš nenáročnú a ľahko tak získali veľa bodov. Tracklog by mal povinnosť zaslať sám pilot. Piloti by sa dohodli kto bude zodpovedný za oznámenie úlohy vyhodnocovačovi.
3. Do MSR by sa pilotovi započítali max. 3 najlepšie lety z XContestu a 3 najlepšie výsledky z GAP vyhodnocovaných letov. GAP let nemôže byť započítaný aj v XC.
Problém s postupom do súťaží FAI 1 nevidím, lebo momentálne nikto na tieto súťaže nechodí a ak by chcel ísť, musí sa zúčastniť aspoň súťaže FAI 2.

Toto by mohlo podporiť záujem pilotov lietať prelety a tým sa zdokonaliť v lietaní termiky. Nikto by nebol obmedzený termínom a každý by sledoval počasie. Sám by si zvolil optimálny termín keď má čas, chuť a vhodné počasie, bez ohľadu na to či poletí sám alebo si zasúťaží s kamarátmi.

belani
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po Dec 31, 2007 2:04 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa belani »

Este raz diky za nazory vsetkym.
Z hlasovania vyplyva ze na konecnej verzii upravy pravidiel sa dohodneme cez Skype.
Navrhujem predbezne termin 8.1. okolo 18 hod.
Je potrebne aby sa tejto debaty zucastnili clenovia predsednictva a piloti ktori maju zaujem sutaze organizovat a tiez sutazne lietat.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa miro »

27-28.4.2013 MSR NR ZBR

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2013

Príspevok od užívateľa jaro »

Miro ten apríl som avizoval aj ja, ako to vyriešime?

Napísať odpoveď