21.4. MSR Nitra 2013 3. deň - riešenie Plučovho kiksu

Majstrovstvá Slovenskej Republiky
pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

21.4. MSR Nitra 2013 3. deň - riešenie Plučovho kiksu

Príspevok od užívateľa pegas »

Výsledky 3. dňa (mám zatiaľ iba Jara, Nora a Pluča):
http://buteo.szm.com/msr/_pegas%20task_ ... 0150).html

Komentár "strážcu bodov":
Ivan Plučinský na 19. kilometri minul otočný bod o 434m (priskoro sa otočil na ďalšie rameno). A zopakoval to na 48. kilometri, kde minul tretí otočný bod o 330m. Ale to je už jedno, pretože všetko za 19km sa neberie do úvahy. Je to škoda, pretože doletel až do cieľa.

Celkové Výsledky:
http://buteo.szm.com/msr/_pegas%20comp_ ... 0151).html

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Peťo, prečo tabuľka celkových výsledkov uvádza (pod čiarou pod č 9) aj tých, ktorí sa, podľa všetkého, súťaže vôbec nezúčastnili?
Thalhofer GT
Bautek Fizz

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa miro »

Bolo super.
okrem lietačov patrí vďaka aj obom Paliatkovcom, Andrejovi, Mirke, Gabike, Vetroňovi , Raiderovi, Strážcovi bodov a Vám, čo ste nám držali palce.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa pegas »

Ivanove minutia otočákov v piatok a nedeľu boli vraj spôsobené jeho chybou pri zámene desatín minút a sekúnd pri zadávaní súradníc, čomu sa dá veriť, keď vidím jeho tracklog.

Myslím si, že naše majstrovstvá by mali byť súťaž v lietaní a nie ovládaní prístrojov. Zároveň sa v Ivanovom prípase jedná o neúmyselnú chybu, ktorá bola čiastočne spôsobená organizačnou improvizáciou - veľa bodov bolo oznámených na poslednú chvíľu.

Rád by som mu preto prepáčil aspoň prvú chybu, ktorá sa dá naozaj vysvetliť zmätkom a stresom z prvého lietania v roku. Podľa platného športového poriadku o tom môže rozhodnúť nadpolovičná väčšina pilotov, ktorý sa zúčastnili súťaže v piatok.

Chyby v nedeľu mu už nemožno odpustiť, lebo sa jedná vyslovene o lajdáctvo. Mal čas na to, aby zistil že robí niečo zle. Okrem toho, skúsený pilot by už také chyby nemal robiť, a nejako musí byť potrestaný. A pravidlá sú pravidlami preto, aby sa dodržovali.

Žiadam vyjadrenia dotyčných pilotov k môjmu návrhu vyriešenia piatku.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa jaro »

Ja súhlasím aj keď nerád, lebo to znižuje profit súťaže. Nie je to kvôli môjmu umiestneniu. Naozaj Ivan tebe by sa to nemalo stať.
Teda som aj svedok že otočak v piatok mal a v nedelu sme naozaj leteli spolu, niekoľkokrát sme spolu točili a Ivan ma niekoľkokrát "gestami" vyzýval aby som to robil lepšie. :(
Až ma budeš v roku "konečne" :wink: dobiehať možno sa ti ten môj menší počet bodov aj zíde.
Ku organizovaniu som už svoje povedal a nabudúce sa zlepšíme.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ja suhlasim s Gaspiho navrhom

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Bohuzial som to posral.
Ale vedel by som to opravit keby ze som to zistil po vyhodnoteni respektive po nahliadnuti do vysledkovej listiny ze som urobil nieco zavazne zle. Z gaspiho sms v nedelu rano som vedel iba body ale za aku vzdialenost boli som nevedel. Takze som nevedel ze sa mi brala vzdialenost do prveho otocaku.
Pretoze som tuto informaciu nemal tak som pokracoval zadavani koordinatov tak ako som to robil v prvom a druhom kole.
V druhom kole som ten otocak asi otocil omylom, pretoze som tam tocil stupak a stastim som ho aj trafil.
houk

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa juraj »

Gaspi a Ivan.
Podla mna je to na jednoznacne rozhodnutie tazka, ba az filozoficka otazka. Sam som sa niekolkokrat ako clen medzinarodnej jury ocitol pri takomto rozhodovani a nebolo mi vsetko jedno.
Jeden pohlad na vec je taky, ze preteky su komplexna zalezitost a ked si pilot zle zada koordinaty, urobil chybu a musi za to niest zodpovednost (vid Vlasto Bartas minuleho roku na Podbrezovej, ked asi o 30m prisiel o vitazstvo v kole a mozno aj celkovo). Takisto si moze pilot pocas predstartovnej pripravy uvolnit zalozak (Radek Bares, Slovinsko 2002) a po starte zistit, ze mu ten vylieza z postroja a ist nudzovo pristat (minimalne body - stratene kolo). Alebo sa moze pritrafit mala chybicka, pilot minie otocak o par metrov (lebo ma GPS 12 nastavene na interval 14 s a prave v tom case este alebo uz nie je v cylindri , napr.Bohus Kolesar v Slovinsku, aleb Oleg Bondarcuk vo Francuzsku).
Druhy pohlad je taky, ze male chyby by sa mali odpustat, ved pilot ich neurobil s umyslom podvadzat, bol "takmer " tam, takze tu sa vyzaduje individualny pristup. Individualny pristup potrebuje niekoho, kto rozhodne, ze prave v tomto pripade treba individualny pristup a potom vznika otazka, ako nastavit hranice, kde je individualny pristup este mozny. Takze dalsim krokom by bolo nastavenie tolerancie (priklad Gerolf Heinrichs v Chorvatsku, ked si vyhadal toleranciu 20m). A uz sa dostaneme k institucionalizovanemu pravidlu, kde ked nastane dalsie jeho porusenie, vznikne tu potreba dalsieho individiualneho pristupu, dalsia tolerancia, jej dalsie institucionalizovanie.... atd.
Ja som vzdy radsej drzal pravidiel, zjednodusuje to zivot a nerobi zlu krv medzi kamaratmi (bo vtedy ste jemu toto odpustili, preco nie mne teraz toto?)
Zivot neni fer, hovori Scar v Levom kralovi a ma krutu pravdu.
Ked nejde o zivot, ido o ... :)

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa miro »

A to som si myslel, že všetci okrem mňa si zmenili formát, lebo iba ja som prepočítaval.

Užívateľov profilový obrázok
Robo Murin
Príspevky: 540
Dátum registrácie: So Jan 26, 2008 2:00 pm
Bydlisko: dzungla

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa Robo Murin »

Súhlasím s Gašpim

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa eduardo »

Ja suhlasim so Scarom.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Beriem trest aky je (alebo aky bol navrhnuty), pretoze to bola hlavne moja chyba.
Chcem sa trosku postazovat na organizatorov aby pre buducnost urobili veci lepsie.
Vysledkovu listinu s vysledkami aspon pred zacatim dalsej discipliny mat k nahliadnutiu trebars pred Brifingom, pre pripadne protesty a v tomto pripade zistenia skutocnosti bodovania vzdialenosti iba po prvy otocak a podobne.
Pre pripadne manualneho zadavanie bodov pomocou koordinatov do gps udavat koordinaty v zauzivanej forme:
N 48° 08' 196", E 17° 06' 178"
Na ziadnej sutazi som doposial nemusel prepocitavat sekundy ci minuty na zadavania si koordinatov do GPS. Doteraz neviem o aky iny system ci hodnoty pre GPS ide.
Zrejme to bolo preto, pretoze Jarko mal nastavene svoje GPS podla seba a tak tie koordinaty pisal.
Mojou chybou bolo domnievanie sa ze ide iba o zaokruhlene sekundy.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa pegas »

Body som ešte po polnoci posielal e-mailom Jarovi, ale ráno si ich už asi nestihol prečítať. Je to teda aj moja chyba, že som výsledky nestihol spočítať včas. To Ivana ešte viac ospravedlňuje, ale Juraj ukázal pekne na príkladoch, pilot aj za malú chybičku môže veľmi pykať, lebo on je zodpovedný za veci, ktoré sú v jeho dosahu, a ktoré môže ovplyvniť. A Ivan mal vedieť, aké koordináty tam chce zadať. Bez ohľadu na okolné nepriaznivé vplyvy (organizátor, bodovač).

Na Jurajovu otázku o individuálnom prístupe ponúkam logické riešenie. Navrhujem (aj do budúcnosti) odpúšťať také chyby, ktoré:
- sú neúmyselné
- sú zriedkavé
- nespôsobia výhodu hriešnika voči ostatným (toto kritérium je podľa mňa najdôležitejšie)
- sa dajú technicky napraviť (v rozumnom čase a prijateľnou námahou).

Tento prípad je zvláštny v tom, že organizácia bola improvizovanejšia než je vhodné, takže by sme mali byť benevolentnejší voči Ivanovi.

Až teraz sa mi podarilo prísť na postup, ako Ivanove chyby eliminovať v bodovacom programe. Bolo to pomerne komplikované, ale je to trest za moje meškanie s výsledkami.

Teraz k piatkovému letu - tým, že Ivanovi uznáme otočák, predbehne Jara o 9km. Namiesto straty 100 bodov má teraz predstih 90 bodov. Otázka znie: akú veľkú výhodu nadobudol tým, že si skrátil vzdialenosť 55km o 0.6km (2x chýbajúcich 300m od cylindra), aj keď neúmyselne. V tomto prípade by doletel najmenej o tých 600m menej, takže by som mu stiahol zodpovedajúcu časť z 90 bodv, ktoré má nad Jarom. Vychádza to na 4.9 bodov, ale pretože GAP vzorec funguje nelineárne, trest zaokrúhlime na 10 bodov. Takže je o trochu spravodlivejšie, než môj starý návrh, ktorý ste odsúhlasili.

Teraz ten nešťastný nedeľný let. Pretože Ivan nevedel, že som mu neuznal cylinder, mám návrh, ako mu to čiastočne uznať, ale ostať na spravodlivej strane. Keď Ivanovi započítam obidva otočáky, automaticky bude mať uznaný cieľ a body za čas. Namiesto deficitu 322 bodov na Jara, dostane náskok 73 bodov. Je to preto, lebo bol v cieli o 2 minúty 59 sekúnd skôr. A opäť otázka: akú veľkú výhodu nadobudol tým, že si skrátil celú trať o 1.5 km (2x chýbajúcich 430m a 330m). Kilometre má rovnako ako Jaro, lebo boli obaja v cieli. Ale to, že fyzicky letel o 1.5 km menej znamená, že mohol byť o jednu až tri minúty skôr v cieli. A to nehovorím o potenciálnej možnosti, že ak by musel letieť o 1.5km viac, nestretol by stupáky, ktoré stretol a nedoletel by do cieľa. Takže ak mám byť spravodlivý voči obetiam (Jaro, prepáč), tak by som Ivanovi nielen znížil body na Jarovu úroveň, ale zobral by som ešte viac. Dajme tomu ešte raz tých 73 bodov, čo bola jeho neoprávnená výhoda.

Preto vyjadrite sa, či súhlasíte aj s mojim riešením nedele. Hlavne ty Jaro.

Doplnené:
Celkové výsledky by vyzerali potom takto:
http://buteo.szm.com/msr/_pegas%20comp_ ... 2120).html

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ja som si zmenil format suradnic v gpsku a bolo to.
ved to je par klikov.

Sutaz bola zorganizovana narychlo kedze sme sli iba na piatok a Jaro nemal dostatok casu pripravit sa.
Myslim, ze to je prave dovod pre ktory sa mi pacila. Aj ked 1. den sme pokaslali a prepasli okno, potom uz to slo,
otocne body boli vybrane rychlo a ucelne, ziadny velky aparat a diskusie nad taskami, vyvozy ako po masle, organizacia ubytovania
za pochodu...

Cize cela sutaz "na hovno" - kto tam bol vie o com hovorim. :mrgreen:

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: 21.4. MSR Nitra 2013 3. deň

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Gaspi posledny trest akceptujem, lebo je spravodlivejsi voci mne :)

Napísať odpoveď