MSR 2021

Majstrovstvá Slovenskej Republiky
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa jaro »

Laco, takto to máme v kalendári a malo by ísť aj o to že treba splniť to čo sme si naplánovali.
Padlo rozhodnutie pod dohode s organizátorom že keď 28.8. sa bude ukazovať týždenná predpoveď mizerná ukončíme to na hromade.
Až potom nech sú úvahy o možnom lietaní pre rok 2022. Ja to nechcem aj kvôli tomu že nie je jasné čo členovia zväzu chcú, či súťažiť alebo nie.
1/ Formát súťaže do viacerých kôl sme volili kvôli počasiu počas roka ale je to evidentne pre každého taká záťaž na organizovanie osobného a pracovného života že aj ja sa už prikláňam ku českému modelu. Spojiť sa s niekym iným a organizovať spoločne súťaž kdekoľvek v presne dopredu určenom čase. Toto chcem riešiť ako návrh pre budúcu sezonu.
2/ Aj toto by som možno prijal ale riešme potom aj príspevky do poradia z XContestu a z FAI súťaží. Znova česi majú niečo také pre rebríček repre ale bavil som sa o tom s Petrom P. a vyjadril sa o tom ako o hodne zložitom systéme. Neviem či by bola od niekoho ochota sa tomuto venovať. Tak ako Marian sa naučil sw pre bodovanie. Kto sa pridá a pomôže nám všetkým aby vedel zastúpiť Mariana a prípadne pomôcť v akomkoľvek inom bodovaní a vyhodnotení?
3/ Ja by som chcel strašne si naplánovať 2 týždne dovolenky, týždeň niekde lietať a potom si poplávať vo vode, bicyklovať po cestách, pochodiť po horách. Ostatné víkendy by som potom mohol s Mirom vlekať alebo "behať za dievčatami (Nataškou)"
4/ Dúfam že na našej hromade sa od mladých a nádejných pilotov dozvieme čo by ich naozaj motivovalo do lietania.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Otazka na zaciatok: Kolko ludi tu ma vobec chut a cas pretekat ?

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa jaro »

Ved všetci, ved to je naša podstata.
Aj keď zadarmo.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa juraj »

jaro napísal:
St Aug 18, 2021 7:41 am
........
4/ Dúfam že na našej hromade sa od mladých a nádejných pilotov dozvieme čo by ich naozaj motivovalo do lietania.
Nedozvieme, tí na Valnú hromadu nedôjdu (lebo nie sú :( )
Jaro, veľmi oceňujem Tvoje úsilie, čas a energiu, ktoré vynakladáš na organizovanie MSR, ale to, žiaľ, (podľa mojich doterajších skúseností) asi závesné lietanie v SR pred ďalším úpadkom nezachráni. Našťastie som v plnej letovej sile zažil a aj si užil angažovanie sa Anky Nociarovej v našom športe v deväťdesiatych rokoch a začiatkom milénia, ale ani všetky tá energia a prostriedky vložené do podpory vrcholového lietania nezabránili takmer vymiznutiu nášho športu z Horehronia (aj keď jeden nesmelý zárodok tam aktuálne je). Jednoducho napriek tým miliónom korún naliatych do nášho športu nežije v tom regióne jediný rogalista, ktorý by bol výsledkom výchovy z tých bohatých rokov (Bohuš Kolesár začínal omnoho skôr) a ktorý by mohol rozvíjať know-how, ktorá ešte dnešná generácia skúsených pilotov má (a už je to len pár ľudí, spočítaš ich na prstoch jednej ruky). A o Žiline, ktorá bola kedysi najsilnejšou baštou, radšej pomlčím. Na Valnej hromade nič nevyriešime, pokiaľ nebudeme aktívne vychovávať nových pilotov, ktorí môžu do nášho športu vniesť novú krv a dynamiku. A tí na začiatok potrebujú skôr súťaž v presnosti pristátia než súťažiť proti skúseným pilotom s omnoho lepším vybavením. Tu musím uznať nespochybniteľné zásluhy človeka, ktorého meno sa nevyslovuje, ktorý kedysi takéto súťaže začal organizovať. Aj Marián Dragošek zatiaľ svoje jediné preteky vyhral práve tam a výsledkom je, že to s nami vydržal doteraz :D
Všeobecne platí, lietanie žije tam, kde žijú oduševnelí a nadšení inštruktori. Poďme s tým cez zimu niečo aspoň na východe urobiť.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Veru tak, zivotny vykon - tak akurat zletiet kopec 😢.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa jaro »

Juro,
Znova a znova píšeš systémom "Starec vráť sa do hrobu!" Ja naozaj čakám že prídu aj iní ľudia na hromadu než tí ktorých vidím na súťaži. Veď svojich žiakov naháňaš celý rok po kopci s vranami. Kde teda sú, čo pekné o asociácii im vykladáš že po zaplatení členského nie sú ochotní prispieť ku organizácii zväzu?
Nevypisuj mi tu zásluhy Podbrezovcov, súťaže robili, nalievali peniaze, som prekvapený že máš prehľad o týchto sumách. My ako normálny rogalisti, sme z toho ale nemali nič. Všetko sme si zaplatili zo svojho a dokonca asociacia platila za tieto súťaže. Keď ma natiahli do súťaže okolo Európy 98 tak som sa hanbil za ľudí okolo seba, keď som videl ako sa trhajú o prezenty, oblečenie, obutie, ... Ja som šiel na zahájenie ME98 vo svojej červenej bunde, ktorú mám doteraz, lebo mne sa "neušlo" a to som strávil so ženou na štarovisku každý deň mnoho hodín. Taký to bol obraz o fungovaní a podpore rogalistov. Hlavne tých ktorý sa vedeli tváriť a robiť lakťami.
Vy ste boli piati, šiesti čo ste sa viezli na vlne a čo ste nám vrátili, nám ako zväzu a tým mladým čo mali teraz držať aktivity? Veľmi málo, ty chvalabohu aspoň školíš pár chlapcov, ale z aktivít a súťaží počas ŽP ste nepreniesli dodnes nič. Annu do tohto nepleť, to sa jej netýka.
Stále nás zaťažuješ informáciami ako netreba, nedá sa, nerob to, si starý, chorí, na umretie. Odpusť si takéto výlevy, si dosť školený na to, aby si vedel, ako to má reálne fungovať s motiváciou. Pomáhaj radami! Ale nie takými ako budeš predpovedať zánik rogalistov. Stále tu boli a sú a stále je pár chlapcov čo sa nášmu lietaniu chcú venovať.
My sme s Marianom a Mirom našli úzku cestičku, čo a ako to robiť. Ja to nevidím ako úpadok, sú to reálne podmienky a problémy ľudí okolo. A snažíme sa robiť aspoň minimum. Jedno z toho je zachovať existenciu zväzu a to budeme môcť vtedy, pokiaľ sa stretneme aspoň raz za tie dva roky.
Toto by si mal vypisovať každý týždeň, toto je dôležité. Nebuďme k tomu ľahostajný.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa miro »

Juraj s tým obdobím máš pravdu, zažili sme ho viacerí, no užilo si ho iba pár vyvolených, ktorí sa pred zbytkom pilotov uzatvárali.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa Norbert »

Ja by som sa priklonil k tomu českému modelu ako spomenul Jaro.
Keďže mám už väčšie deti, začínam byť zase pánom svojho času a veľmi rád by som vyrazil každý rok na takú súťaž.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa juraj »

miro napísal:
Št Aug 19, 2021 7:48 am
Juraj s tým obdobím máš pravdu, zažili sme ho viacerí, no užilo si ho iba pár vyvolených, ktorí sa pred zbytkom pilotov uzatvárali.
Miro, ja si to pamätám trochu inak. Ten výber "vyvolených" sa formoval od začiatku deväťdesiatych rokov na základe poradia na MSR a prvé účasti na zahraničných pretekoch sme si do značnej miery hradili z vlastného. Na moje prvé ME 1994 v Laragne nám vybavil úhradu štartovného od súkromnej spoločnosti Dušan Švantner, zvyšok, vrátane techniky bolo z vlastných. Tie nožnice medzi cenami tam a u nás boli vtedy niekde úplne inde, než sú teraz. Podpora z Podbrezovej bola vecou subjektívneho rozhodnutia Anky Nociarovej a pdopora repre až od roku 1996,keď sa rozhodli organizovať ME. A repre nebol nepreniknuteľný okruh, veď sa tam dostali aj Peter Gašparovič, Edo Dropko a na záver aj Ivan Plučinský. A sám viem, ako som sa s Ankou hádal, aby v repre nepodporovala neperspektívnych pilotov

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa juraj »

jaro napísal:
Št Aug 19, 2021 7:45 am
Juro,
Znova a znova píšeš systémom "Starec vráť sa do hrobu!" Ja naozaj čakám že prídu aj iní ľudia na hromadu než tí ktorých vidím na súťaži. Veď svojich
Jaro, je mi ľúto, že čítaš v mojom príspevku to, čo v ňom ja nevidím, alebo som aspoň nezamýšľal do neho dávať. Bol som nejaký ten rôčik predsedom zväzu (12?) a viem, ako som už pred 15 rokmi ten neúprosný trend rozoznal. A v tom čase málokto na Slovensku robil toľko ako ja, aby ho zvrátil. (napríklad som dal inštruktorský preukaz človeku, ktorého meno sa nevyslovuje :) ) Alebo si pamätám, keď košickí rogalisti tvorili polovicu štartovného poľa na MSR. Ale áno, dalo sa urobiť viac. Ale ten, kto sa nevenuje výcviku žiakov, netuší, koľko vlastných letových dní a s tým súvisiacich preletových ambícií im musí obetovať.

Podľa mňa je naša matematika veľmi jednoduchá: musíme ročne vycvičiť desať pilotov, aby potom jeden-maximálne dvaja mohli začať chodiť na preteky. O desať rokov budeme mať 10 ďalších účastníkov :)

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Zo siroka, obecne a velmi jednoducho povedane musime zapracovat na kvantite pilotov (vycvik, vycvik, vycvik...)
Kvalitu treba aspon udrzat (udrzat regulerne MSR a PNT (ako mozna medzinarodna sutaz FAI) a samozrejme Zvaz ako taky).

Problem je podla mna jasny. Instruktori...
Mat, podporovat, vytvarat ludi ktori su schopni a ochotni skolit.
Novych zaujemcov o lietanie na rogale je dostatok, respektive dopyt je ovela vacsi ako vieme momentalne celo Slovensky zvladnut.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Kludne som za nejaky cesky sposob lietania MSR. Co sa tyka zdruzenia sa do inej sutaze v zahranici. Moze to byt jedno kolo a druhe bude vramci PNT... Pocty taskov a bodov a platnych kol v ramci sportoveho poriadku.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa miro »

Do budúcna na podporu súťažného lietania, aby sa časť pilotov necítila iba ako “křoví” treba samostatne vyhodnocovať aj kategóriu šport.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa sidewinder »

MIro myslim ze sport kategoriu nam netreba. Som jediny s antenovym kridlom, ktory si naklepe ulohu a aspon odbije start.
2019-2020 mame v bodovani 3 anteny, z toho 2 odkryte priecniky. Netreba nam sport kategoriu, lebo nemame ludi co by ju lietali.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa miro »

Práve to je cesta aby si viac pilotov naklepalo úlohu a aby sa ich aj viac zúčastnilo. V evidencii LAA je viac ako 40 anténových krídiel.

Napísať odpoveď