MSR 2021

Majstrovstvá Slovenskej Republiky
Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa eduardo »

Ani ja, som to na súťaži nezažil. Ale počas voľného lietania áno. Držal som sa však dobrej rady od Juraja a fungovalo to. Štartoval som medzi prvými s prvými som vyrážal na trať a keď mi ušli, dobehla ma ďalšia skupina ktorá ma poťiahla zase o trochu ďalej. Chvíľu som sa s nimi zviezol a potom ma prevalcovala ďalšia skupina. A tak som to uhral čo najbližšie k cieľu, kde som už musel zúžitkovať dovtedy naučené. A niekedy som do cieľa aj naozaj doletel. Na súťaži Ťa nikto nepočká, každý ide sám za seba. Nikdy som nerozumel tomu, prečo ľudia vyčkávajú na štarte, keď to už lieta a štartujú neskoro po otvorení gejtu.
Ak však na niektorej súťaži neštartoval napr. Manfred, vedel som, že to nie je len tak. Ale on vždy vedel prečo to robí, lebo má viac hodín vo vzduch ako ja na na aute.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa jaro »

Ja som raz na Straníku tiež sedel a čakal, aj som sa obliekol, len sa mi to zdalo slabé a chalani najako stúpali, mne sa to videlo pomaly. Tak som čakal na lepšie, ktoré neprišlo. Po dvoch hodinách som to predsa odštaroval a v slabých stupakoch som si polietal okolo straníka a pristál som. Ostatní zatial otočili Terchovú Martinky a dali tpaknú trať. Keď som sa potom pýtal ako to bolo pred kopcom, stupaky boli cez dva metre.
Len mne na štarte to furt ukazovalo nulu :cry:

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Edo rebro nehovoril o pretekoch..
Tato taktika sa pise vo vsetkych knihach. Ale na sk sa to uz neda aplikovat. Lebo u nas prva skupina je jeden max dvaja piloti, druha skupina nikto alebo jeden.. a ta dalsia, ktora ts ma dobehnut uz nie je. Lebo clenovia trtej skupiny bali kridlo na starte z dovodu, nieco ma boli, rozbil sa pri starte, nepacia sa mi podmienky, alebo je len sofer!! :mrgreen: :mrgreen:
Proste ta piramida celej skaly a mnozstva pilotov je zuzena na jednu zvislu tycku kde kazdy stupen skillu je zastupeny jwdnym clovekom xi xi xi

Doplnenie: aaa teraz otazka, ked ten mladsi pilot nema okolo seba nikoho od koho by sa mohol ucit, co s tym? Mal by prebrat tuto funkciu niekto iny? Alebo nanho treba nahucat ze sa ma znazit, poucovat ako by to mal robit, a nechat ho na pospas 😬😬😁😁.. najskor asik inemu sportu lebo na rogalo sa vybodne.. xi xi

Užívateľov profilový obrázok
Rebro
Príspevky: 1214
Dátum registrácie: Št Okt 25, 2012 2:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa Rebro »

Predbezne sa kolo MSR posuva na piatok. Vikend vyzera slubne cely. Uz si len vybrat podmienky.
Monotrike

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa miro »

Dnes do obeda urobíme rozhodnutie o konaní nekonaní kola MSR. Straník, Zobor, Martinky, nesúťažne Kráľová Hoľa. Piloti potvrdte prosím záujem o účasť.

Užívateľov profilový obrázok
MarekF
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St Sep 01, 2021 6:25 pm
Bydlisko: Chorvátsky grob

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa MarekF »

Ja by som sa rád šiel polietať, ale nesúťažne. Môžem sobotu a nedeľu.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa jaro »

Ja to vidím na Piatok Straník alebo Nitra a so,ne sa ukazuje aj možnosť Martiniek.
Ja som nachystaný zajtra ráno vyraziť. Prípadne zoberiem aj šoférku.

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa miro »

Zajtra 6.kolo MSR, zraz 10:00 pod Straníkom.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa juraj »

miro napísal:
Št Sep 02, 2021 12:26 pm
Zajtra 6.kolo MSR, zraz 10:00 pod Straníkom.
No čo už, auto budem mať opravené až v sobotu :(

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa miro »

Seriál MS 2021 včera úspešne ukončený tretím letovým dňom šiesteho kola.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa jaro »

Piatok 3.9.2021 Straník
Cestujem z Prešova a všade je dosť hmly. Aj v Martinskej aj v Žilinskej doline. Pod kopcom je už slnko a stretávame sa piati rogalisti a šoférka. Na kolo MSR, od zimy plánované, dosť málo. Na kopci je jasné že budeme čakať. JZ vietor sa občas otočí z J. Po 12tej sú závany ale ani PG nič netočia a zlietajú.
Dávame si task zo Straníka cikcak na kopce a po doline. Evidentne je treba dlhé okno na štart, ale dolina predsa večer vždy dáva.
Čas uteká a aj vietor sa podľa predpovedi stáča na SZ. Z štart nie je pokosený a dole sú vysoké stromy. To sa ani mne, ani Marianovi a ani Mirkovi nechce riskovať. Aj keď je vietor slabý, chýba na takýto štart prax a nejaký metrík vetra naviac.
Prichádza interval z JZ a štartuje postupne Stano, ja a Marian. Mirovi a Emilovy sa to už zavrelo úplne, SZ vietor už ostal do večera.
Ja sa krútim najprv na hrane potom na malom Straníku. Keď prišiel Marian, bolo mi tesno a vo výške hrebeňa ťahám na Dubeň. Proti vetru stúpam, s vetrom klesám. Strašné, nemám morál ani tohoročný výcvik na oberanie šišiek. Ponad dedinu letím pristávať. Bublinky ma ale presvedčila zatočiť, otočil som a prišli ďalšie.
Vyvážam sa nad kopec a hľadám kde to zo SZ ide. Zapípalo to a končím v 1700 m. Otáčam na trať a prilietam na Fatru, na rebrá pred Suchý vrch, kde svieti slniečko. Neviem presne či zo S alebo Z ale vrchol hrebeňa drží. Je to hobľovačka ale postupne som dokúpil a smerujem na Kriváň, otáčať rádius 3 km. Ako som hrešil že nie je 5 km. Dohora pozerám na hrebeň, z tejto výšky nemám morál tlačiť sa na hrebeň. WP zapípa keď som doletel na začínajúce rebro. Super, idem späť po rovnakej trase. Podobne nachádzam bubliny, dačo pritočím. Pozerám akú mám výšku na doklz ku Straníku. Ešte málo, tak znova zbieram a zbieram metre výšky. Vyrážam a v pohode dolietam v úrovni štartu. Dávam teda druhý WP. Termika už nebavila, vietor Z, takže pomaly na zem.
Som ale milo prekvapený z kilometrov, sklamaný z vetra a účasti. V podstate SHMU to malo presne takto nakreslené. Dúfam že nabudúce sa budú viac mýliť a ten južáčik poveje. Možno sme mali štartovať s PG do bubliniek po 13tej. Ale to už ostane len a len medzi nebom a zemou.

Sobota 4.9.2021 Nitra letisko
Po ceste nakupujeme stravu, fajne vínko a vybavenie do kempu na letisku. Prvý deň na novom mieste je stále náročný. Po 12tej, keď sú na oblohe krásne buchty, behám ešte autom po meste.
Konečne sme na ploche, aerovlek nachystaný, flera, lano, trhačky, rádio, dolina. Plachtári lietajú, z rádia je jasné že to nebude zadarmo. Štartuje Miro, potom ja. Vlek bol na môj vkus dosť kľudný, v termike som čakal zložitejšiu situáciu. Do pol hodiny sme obaja hore. S pomocníkmi by sme to dali do 15 minút.
Letíme pre nás štandardnú trať, od Zobora na juh, malý trojuholník. Mrakov ale nie je veľa, ťažko sa to hľadalo a chytalo. Miro odlietal, keď ja sa chytám v 130 m pred pristátím nad Janíkovcami. Pretočil som vetroň, ten pristál a ja sa vyvážam do 1500 m a frčím na trať. Na juh, koľko to ešte v túto dobu dá. Po ceste sú malé prdy, zodpovedajúce hodine a povahe dňa. Tak si užívam aspoň kĺzanie krídla, od jednej roli ponad kukuricu ku druhej. Konečne pristávam excelentne, veď ma zase nikto nevidí a tak že prenášam krídlo len 30 m na trávu pri ceste. Zvoz bol rýchly a večer, v partii pri vínku, v kempe, na letisku, excelentný.

Nedeľa 5.9.2021
Posledný tásk sezóny. Tak sme to aj tak zvolili. Vietor opačne ako včera JV dole a SV hore, štartovali sme z druhej strany letiska. Task 3 sme stanovili, najprv s vetrom za Zobor do Baču nad agro letisko, potom na modelárske letisko Neverice, znova späť na letisko NR a potom čo to dá, s cieľom Komárno. Čo keď motyka vystrelí?
Počasie je ale zase svoje, všade mraky len pri letisku a Nitre nie. Ešte na zemi modifikujeme trať a zväčšujeme rádius Neverice aby sme neleteli toľko nabok, proti vetru. Radšej viac s vetrom.
Mirko sa po vypnutí chytá, ale bojuje s každou bublinou, bojuje o metre. Ja do polhodky štartujem na doline s nulou do chrbta, v pohode. Dnešný vlek je ale podstatne drsnejší ako včerajší pohodový. Niekoľkokrát krčím kolená, aby som dobehol čo treba. Miloš ma naťahuje spať ku stupaku, ktorý sme akurát preleteli. Vypínam a za chvíľku to mám a točím.
Stíham registrovať západnejšie Mira. Mám ale mrak tak letím na Zobor pod široký mrak. Ten ale ostal hluchý, nič a nič a zasa nič. Som za Zoborom dole, koniec lesov, pole, kus slnka. Držím sa ale nejde mi to. Neviem prísť na to odkiaľ fúka hodne slabý vietor. Vidím na západe od zobora letiaci PG. Výšky ale málo tak letím ku automobilke aby som bol bližšie zvozu.
Rozzipsujem sa a vario zapípalo. Podobne ako včera, milión bubliniek. Ale hlavne že metre pribúdali. Zipsujem sa do pôvodnej zavretej polohy mojej bombovnice a lámem to na ucho miestami v 3 metroch. Potom to už šlo rýchlo. Nad Bačom sa stretávam s Mirkom aj PG. Mrak ťahá ako divý, utekáme. Pozerám na mraky a je ich viac na V od Zobora, od Nitry.
Prilietam k bodu točenia WP, škoda že sme to predĺžili, zmenili, boli by sme to dali do Neveric. Krásne sa to urobilo. Strácam niekde Mira asi mi už uletel, musím ho dohnať pri letisku. Znova nad Janíkovcami vatička a stupačik. Počas stúpania mi pípa otočenie WP. Výšky dosť tak smer juh. Mira nevidím, ani na ploche ani pred plochou, kde zvykne byť.
Vľavo na V je viac mrakov, sú ale veľké, kým tam prídem rozpadne sa to. Tak letím v kurze na Komárno. Mám dobrý tajming, vždy sa predo mnou objavuje nejaká pípajúca chmárka. Vidím že s postupom na juh sa dvíha základňa. Z 1500 potom až do 2000. Pred Novými Zámkami odbočujem kus naľavo pod rozložitý mrak. Aj vetroň tam stretám. Po pár otáčkach ho prestúpavam, tak sa na mňa vykašlal a odletel. Ja dotáčam maximum, predo mnou je široký a stranovo dlhý, široký mrak, dole tma. To preletím a za ním pristanem, niekde, uvažujem. Alebo sa vrátim? Ale ak je Miro dakde tu okolo ... Tásk je tásk.
Išlo to vcelku dobre popod ten Rumburak. Občas to zatrúbilo dole, ale väčšinou to držalo v nejakej mínus nuličke. Už vidím Komárno aj kus Dunaja. Fantastický výhľad a pohľad na tieto roviny, vľavo Dunaj, Štúrovo a prechod cez kopčeky do HUN.
Som na druhej strane mraku, dole je svetlo. Vário zapípalo a našiel som si regulárne stúpanie. Z 300 m nad cieľom mi doklz ukazuje cez 1000 m. Výhľady neskutočné, nezvyklé, nepoznané. Nasadzujem na doklz, nastavujem McGredyho pre maximum diaľky.
Je tu veľa stavieb ale aj veľa kukurice. Cieľ zapípal a otáčam v 1000 m ASL. Pozerám dopredu a hľadám pristávačku. Krásne to kĺže, vietor je slabý. Taký slabý že nevidím ako na stromoch fúka. Ešte sa rozhodujem o jeden preskok cesty, poľa, kukurice, riečky. Veľké hnedé pole a potom už len veľký valal. Zo 150 m vidím že fúka SV. Skracujem sa a excelentne pristávam, 50 m od cesty v dedine. Vidia ma žienky domáce a evidentne nevedia čo si o tom majú myslieť. Asi nevedeli po slovensky, tak ako mladý cigán, ktorý ma navštívil pri skladaní krídla. Pochopil z toho len to, že cigaretľe a peňjaze odo mňa nebudú.
Hurbanovo, zvoz tu bol neobvykle skoro, ani som tatranku nedojedol.
Zážitok zo 102 km je krásny a lietanie v tomto kraji veľmi poučné. Iné ako v kopcoch. Ale o tom zase inokedy.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Nechcem rypat ale tie lety z letiska Nitra sa zrejme nemozu ratat do MSR.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa juraj »

Ivan Plucko - NAY napísal:
St Sep 08, 2021 9:14 am
Nechcem rypat ale tie lety z letiska Nitra sa zrejme nemozu ratat do MSR.
Môžeš rýpať koľko chceš, aj tak Ti to nepomôže :D
Ale Jarov popis udalostí sa mi páčil

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Ja viem ze nepomoze... :wink:
Ale ocať pocať...
ReGulé :D
juraj napísal:
St Sep 08, 2021 11:54 am
Ivan Plucko - NAY napísal:
St Sep 08, 2021 9:14 am
Nechcem rypat ale tie lety z letiska Nitra sa zrejme nemozu ratat do MSR.
Môžeš rýpať koľko chceš, aj tak Ti to nepomôže :D
Ale Jarov popis udalostí sa mi páčil

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: MSR 2021

Príspevok od užívateľa miro »

Ivan napíš prečo sa nemôžu rátať, aby sme zjednali nápravu.

Napísať odpoveď