Lanzarote 2022

Stanik
Príspevky: 120
Dátum registrácie: Ut Jún 10, 2014 10:21 pm

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa Stanik »

Nieco srandovne k teme :)

https://youtu.be/-GfNEDs3ERw

3:40 -4:40

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa juraj »

Stanik napísal:
So Dec 10, 2022 2:06 pm
Nieco srandovne k teme :)

https://youtu.be/-GfNEDs3ERw

3:40 -4:40
Hm, čo je tam smiešne? Nič som neobjavil :(

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa miro »


miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa miro »


Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa jaro »

Skúsim stručný report z akcie.
Počet účastníkov sa nakoniec uzavrel na 5xSVK a 3xPL. Dali sme malú dohodu o pomoci pri zvoze a logistike aut. Nakoniec sme to ani extra nevyužili ale bez takejto logistickej podpory, to nie je spokojná akcia.
Vyrážame z BA ráno a prilietame do Arecife do slnečného popoludnia. Berieme nové auto Daster. Až v kabíne zisťujeme že je aj na plyn. U záhradníka Štefana tiež to že nosič je napoly plastový. Dokladáme naše smrekové hranoly a 5 rogal prevážame na Tabaibu, naše tradičné ubytovanie. Na recepcii nová pekná slečna, aj keď príjemná, nechcela ani počuť o prístelke. Len a len nové pravidlá a dookola. Nakoniec Braňov šarm zabral a ubytovala nás tak ako sme chceli. Druhý krát sa to ale asi už nepodarí.
Dávame dohromady vylepšený nosič, kontrolujeme rogalá, vyháňame pavúkov. Večer ideme na prezentáciu tradične do centra Tequize. V starom kostole je krásna hala, stretáme tu poliakov, mladé pušky Pawiel, Zbyšek, Mateuš. Rakušanov Rolanda, vidíme Corinu, Manfreda, Joerga, a plno ostatných. Chvalabohu netrvali na loudovaní WP, tie sme si sami už doma natiahli. Oslovujem Manfreda so žiadosťou o podpis na fotku z 1998 kedy sa stal prvý krát Majtrom Európy. Bol z toho dosť prekvapený, aj z Buletinu ŽP kde bol na fotkách. Ale porozprávali sme, vypytovali sa čo bolo treba okolo Laminárov a Swiftov. Briefing bol stručný, výstižný a potom, keď najviac pršalo sme bežali po vodou zaliatych cestách do neďalekej reštaurácie na Welcome diner.
Víno, jedlo, lanzarotské špeciality, skvelé.
Nedeľa je zrušené kvôli dažďu. Dokupujeme nejaké veci a proviant. Dokončujeme nosiče, podpery. Večeriame v rapidne zmenenej reštaurácii u angličanky. Aj majiteľ je iný. Už to ale nemá ten šmrnc.
V pondelok príchádza predpoveď na Famaru a štartovisko "Meeting at Famara - Las Pequeñas at 11h" (Kozací)
Počasie sa relativne kus urobilo, nad útesom sú ale mraky. Piloti štartujú a držia sa na hrebeni pred útesom, na gejte. Ja si dosť dlho vystojím v uličke ale po štarte to drží v nulke tak frčim pod veľký štart a tam sa dvíham ku ostatným. Padá gejt, ja som sa viac kochal Famarou ako dával bacha na polohu a gejt. Kus sa vraciam, prví mi utekajú na Famaru. Tak ťažko naťahujem napínak a frčím aj ja. Krásne, prekrásne okolo útesu v 700 m. Všade plno rogál, jedny so mnou, druhý oproti. Je to rýchlé, spať kus v malej výške ale útes spoľahlivo drží. Otáčame roklinu na juhu za štartoviskom veľkej Famary. Chalani letia podo mnou, po štarte na prvé rameno. Letím aj ja späť ku Harii a potom otáčam osadu Famara na pobreží. Mraky sa ale znižujú a rozlievajú. Nad hrebeňom pre útesom to nejde veľmi hore. Vraciam sa lebo ďalší WP je vpredu a výšky je málo. Vidím už veľa rogál na zemi, žiadnu aktivitu vo vzduchu vpredu. Vraciam sa v malej výške, stúpam, počkám chalanov. Komunikujeme vysielačkami ktoré nám konečne bežia. PO jednom dobratí výšky sa vydávam dopredu na WP. Pozerám že to asi nevydá, priamo proti vetru. Piesočná duna a pristávam na pána. 2 m nad zemou mi zazvoní dosiahnutie WP. Fíha, ako dobre, už mi chýba len cieľ. Chalani pristávajú pri rovnakej ceste kus za mnou. Nakladáme sa už za tmy, posielame tracky. Atmosféra hodná cieľa.
V utorok sa hlási La Assomada. Prichádzame na kopec ale je zatiahnuté s mizernou perspektívou. Dávame turistiku na vrchol kopca a dookola cez vinice. Briefing sa robí už asi tretí raz. Aj sme si začali písať task, po 5 minútach Laco volá že WP su na Male, pozerám na tabuľu, súťaž z minulého roka. :shock: Ach tí španieli! :roll: Ani krídla neriešime. Fotíme tých ktorí skáču už do JV vetra. Do večera kus miestne polietali. My ideme na pláž a s ja s Marianom sa kúpeme v oceáne. Fajne.
V stredu je tiež mizerná predpoveď. hlavne JV až JZ vietor. Organizátor nás ťahá na juh, Playa Blanka. Pri mítnici do NP odbočujeme vľavo a vychádzame autami na úpätie pekných kopčekov. Ja s Marianom berieme krídla a s pomocou chlapcov vychádzame na štart. Ja mokneme pod krídlami, aj briefing bol a akýmsi taskom. Dohodili nové body, tie píšu na tabuľu ale ani názov ani kod bodu nezodpovedá. Také španielské. POtom sa vietor otáča na JV, štartovať sa nedá, zoslabol. Task sa ruší, spredu idú ďalšie zrážky. Do slabého vetríka skáčeme a zlietame. PO ceste rovno letím a prelietam turbulenciu. Dole ale nefúka a pristávam na pána. Po mne sa vietor otočil a zosilnel. Marian vysvahoval a kus polietal. Večeriame na kopci v priesmyku, po zotmení je tu krásny pohľad na južnú časť ostrova.
Štvrtok. Ideme zase na "Ten najmenší" Les Pequeňas. Takto som si to nejako preložil. Keď som lietal tak som pozeral kde to ten Juro v tých kopcoch videl tie malé kozy. Ale aj hladnému sa sníva ...
Relatívne viac slnka ale slabučký vietor. Staviame krídla, briefing, znova na Mirador, spať a cikycaky naokolo do cieľa. Dlho sa váhalo a potom pár pilotov skočilo a v úplných prdoch sa dostali na Famru. My, väčšina, sme čakali na vietor že to po 15tej zosilnie. Naopak, po 15:30 sa otočil zľava a bol stále slabý. Tak sme poskákali a pozlietali na našu pristávačku, vyfotili sme sa s Corinou a bežali do mesta za kultúrou. Asi 6 pilotov dalo aj cieľ. Teda netreba čakať, treba letieť a skúšať.
Piatok veríme že predpoveď bude lepšia. Znovu ale na štarte "Najmenšom - Kozacom". Famara sa niekoľkokrát zaťahuje a z mora idú zrážky. Po 13tej sa to všetko čistí a je vpísaný task, tradične cik-cak Mirador a cik-cak. Štartujem a miernym stúpaním osvedčene na veľký štart. Je nás tu veľa a všetci utekajú z hrebeňa, nízke mraky sú a jemné zrážky. Neviem čo si počať s okuliarmi. Však hádam obschnú. Zalietam ďalej pod vyhliadku pri zube Famary. Padá gejt a ja sa zase musím vracať z ďaleka. Ťažko sa taktizuje s horším krídlom. Som na prvom otočáku Kozací a podo mnou sú ostatní. Marian sa prepadá a pristáva. Vynáša potom krídlo na štart znovu.
Letím na Famaru kde som pôvodne v žiadnom prípade nechcel letieť. Útes je na vrchu v mraku od 500 m a hore je rozložitý mrak. V tejto diere, respekríve v tomto balkóne letí množstvo krídel. V polovici začína dáždik, pridávam, mraky držia, otáčam s asi troma ďalšími a vraciame sa. Zase na strednom zube prší. Sú aj krídla vyššie ale ja priťahujem aby som bol čo najskôr na doklze pláže. Beriem výšku pred zubom a otáčam na dedinu Famara. Predo mnou su miznúce rogalá v zrážke. Dosť husté, padám. Otáčam a nalietam na svah, malé premalé prdy, malá výška. Pristávam na kamenistej sopečnej stráni pri hlavnej ceste. Aj nohy aj trapezy sú celé. Z mnou pristávajú aj ďalší traja, Laca navigujem dopredu na piesok.
Teda je koniec. Večer balíme krídla a vezieme na nový hotel kde nám dali aj uskladnenie rogál.
Záver. Nelietali sme až tak veľa ale to čo sa letelo bolo znova jedinečné. Znova sa nám potvrdilo že nie sme o nič horší len treba včas vyraziť do vzduchu. Tiež príprava na zemi a vo vzduchu tiež veľa robí. XCTrack ktorý sme používali je skvelý na vizualizáciu trate a na prvotné taktické rozhodnutia. Mne to v piatok, kvôli zlému zoomu a sčasti aj kvôli neuvedomeniu si rádiusov dopadlo mizerne a veľmi veľa som potom stratil.
Nie vždy platí že potom bude lepšie.
Výsledky:
Braňo 6. v kategórii Šport, celkom 12 pilotov, Tasky 55,8 km, 53,1 km, 46,9 km
Open celkom 51 pilotov, Tasky 59,5 km, 55,2 km, 50 km
Jaro 27., Laco 33., Miro 35., Marian 40,
Ale aj napriek horšiemu počasiu na ostrove to bolo všetko skvelé a krásne. Partia, jedlo, lietanie. Boli by sme všetci radi, keby sa k nám aj nabudúce pridali ďalší piloti alebo aj žiaci. Zvlášť lietanie pre zlepšenie vlastných zručností sú v počasí tu na Lanzarote jedinečné.
Uvidíme sa o rok znova priatelia.
Prílohy
lanza 2.jpg
Lanza 1.jpg
Lanza 3.jpg
lanza 4.jpg
lanza 5.jpg
Naposledy upravil/-a jaro v Po Dec 12, 2022 2:56 pm, upravené celkom 2 krát.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa eduardo »

Super Jaro. Dobre sa to čítalo. Ďakujem za report a chrobáka... v hlave.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa Laco »

Bola to skvelá akcia. Naplno sa ukázalo, že počasie v ktorom by som sa rozhodoval kam umiestniť psa je vhodné na súťažné lietanie. :lol:
Hlavne ten posledný deň bol ako stvorený pre pilotov zvyknutých na džungľu... Ja som mal pocit, že moje prístrojové vybavenie nezodpovedá celkom podmienkam IFR.

A teraz už viem, čo je spomienkový sentiment.
jaro napísal:
Ne Dec 11, 2022 6:50 pm
...Vyrážame z BA ráno a prilietame do Arecife do slnečného popoludnia. ...
My ostatní sme v Arecife vystúpili z lietadla a kým sme došli do pristaveného autobusu asi 30 metrov od lietadla tak sme celkom slušne zmokli. :lol:

Ale som veľmi rád, že som bol a už sa teším na ďalší ročník.
😉

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa miro »

V termíne 28.1. až 4.2. sú ešte voľné dve miesta

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa jaro »


miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa miro »

Takto sme Famaru ešte nevideli.
A5084260-B6AB-4500-926A-3438F033AAE0.jpeg

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa eduardo »

Nechápem zmýšľanie ľudí, ktorý si postavili svoje obydlia pod útesom. Ale pravdepodobne je chyba vo mne. Oni evidentne vedia viac ako ja.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa jaro »

Čo ťa k tejto myšlienke vedie? Ten útes je od spodu normálny kopec tak ako všade inde. Skôr je problem že je to Lanzarote, sopečný ostrov.

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa eduardo »

No ako vravím, ja som "suchozemec" takže o mori toho veľa neviem, ale v prvom rade by mi prekážal ten vietor. Alebo napríklad aké "príjemné" to tam musí byť počas búrky ak ťa z jednej strany bičuje voda z mora a z druhej sa na teba valí z kopca.
Jediné pozitívum vidím v dobrej kondičke tých ľudí čo tam žijú a aké musia mať vytrénované nohy. :D

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa Laco »

eduardo napísal:
Ut Dec 13, 2022 12:26 pm
No ako vravím, ja som "suchozemec" takže o mori toho veľa neviem, ale v prvom rade by mi prekážal ten vietor. Alebo napríklad aké "príjemné" to tam musí byť počas búrky ak ťa z jednej strany bičuje voda z mora a z druhej sa na teba valí z kopca.
Jediné pozitívum vidím v dobrej kondičke tých ľudí čo tam žijú a aké musia mať vytrénované nohy. :D
A úplne najhoršie je, keď nasneží a padne lavína...

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: Lanzarote 2022

Príspevok od užívateľa miro »


Napísať odpoveď