10.10.2010 Aerovleky v Prievidzi

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

10.10.2010 Aerovleky v Prievidzi

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

O jednu z najlepších leteckých akcií, na akej som sa doteraz zúčastnil sa postarali Prievidzkí rogalisti v túto nedeľu. Do rána sa mi ani nesnívalo, že si vyskúšam aerovlek.
Ale aby som nepredbiehal....
Okolo 10:00 prichádzam na letisko, kde si Kelek a Marián stavajú svoje krídla a skupina dobrovoľníkov pripravuje občerstvenie. Postupne sa počet účastníkov zvyšuje, rozkladám sa aj ja a keďže je do príchodu vlečny ďaleko, prezentujem na pre nás vyhradenej dráhe svoj odviják. Prvý krát štartujem, z vozíka. Tento spôsob je naozaj pohodlný. Nasleduje pozvanie na guláš, stretnutie sa s novými ľuďmi a nekonečné debaty ohľadom lietania. Po obede prilieta Pán Paliatka, ktorý bude najdôležitejšia osoba dnešnej akcie. S Mariánom ešte osvieženie teórie, cenné rady Jožka Buchela a môžeme začať.
Ľudia sa zgrupujú, aby videli, čo sa bude diať. Marián je pripravený, štartér dáva signál vlečne a tá mieri vpred. Nasleduje ukážkový aerovlek, ktorý končí približne 900m nad zemou. Do vozíka sa pripravuje Kelek. Krátko po štarte sa vypína, pre nestabilný let. Každým ďalším štartom sa zlepšuje. Som na rade a môj prvý vlek zakončujem vypnutím vo výške asi 50 metrov. Udržať stopu je náročné. Druhý krát poddáva poistka a na tretí pokus sa mi darí udržať sa do výšky 150m. Potom nasleduje jemný okruh vpravo a moja neskorá reakcia sa už nijako nedá opraviť. V momente, keď siaham po vypínači sa trhá bezpečnostná poistka na mojom konci lana a tak si vychutnávam krátky doklz s jemným náletom ponad početné obecenstvo a pristátie neďaleko štartoviska. Medzitým prilietajú motorové rogalá prevažne z Bielic a zapĺňajú okraj dráhy. V pozitívnej nálade sa lúčime s našou vlečnou a na záver si dávam ešte jeden malý odviják. Marián s Kelekom mali priebežne pár štartov a bolo by ich viac, keby sa nestratilo očko zo spomínanej poistky. Motoráci odleteli pri západe slnka a v ,,ohrade u Tonka“ zostala hŕstka skalných účastníkov, ktorí okrem iného preberali aj kvalitu vína. Každopádne som domov odchádzal s dobrým pocitom a obohatený novými skúsenosťami.
Teraz môžem posúdiť aerovlek VS odviják so záverom, že na aerovleku nie je priestor na chyby. Mám na mysli riadenie, milimetrové stranové výchylky a rýchlosť na natiahnutých rukách ku kolenám, kedy na stúpanie za vlečnou stačilo jemne prikrčiť ramená. Inak to bolo veľmi rýchle a veľmi príjemné. Na Oskarovi je to omnoho jednoduchšie, aj reakčný čas ma oveľa väčšiu rezervu, škoda že ten ma nedovedie priamo do centra stúpania.
Preto by som povedal, že je rozumnejšie dať si zopár štartov na odvijáku skôr, ako sa nováčik zapne za trojkolku. Ale je to len môj osobný názor.
Verím, že dnešný deň nebol zbytočný a veci sa pohnú správnym smerom, lebo aerovleky sú naozaj vynikajúcim spôsobom, ako výkonnostne rásť.
Ďakujem Vám Všetkým, ktorí ste venovali svoj čas a energiu na tento účel a samozrejme za pozvanie.

Ešte krátke zachytenie prvého momentu vlekania:
Marián
http://www.youtube.com/watch?v=ESDqVCBn9lE" onclick="window.open(this.href);return false;
Kelek
http://www.youtube.com/watch?v=xJedTAGhQZM" onclick="window.open(this.href);return false;
a ja
http://www.youtube.com/watch?v=MoPChXlru2M" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil/-a Brano-TO v Po Okt 11, 2010 8:53 pm, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 10.10.2010

Príspevok od užívateľa sidewinder »

kedy ste dosli na letisko? ja som odisiel 9:45 z letiska domov.. chalani akurat pripravovali vozik ;-)

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: 10.10.2010

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Okolo desiatej, aj niekto spomínal, že si na letisku. Čakali sme, že sa ukážeš.

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: 10.10.2010 Aerovleky v Prievidzi

Príspevok od užívateľa matoZA »

Skoda len, ze sa o takejto akcii pise den po.. resp. sme o tom vedeli den vopred, co je dost malo na zariadenie vsetkych 'formalit' teda hlavne vybavenia povolenia z Veze :) ticho zavidim..
Moyes Xtralite 147

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: 10.10.2010 Aerovleky v Prievidzi

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Aj ja som sa o tom dozvedel len chvíľu pred vami. Marián je v časovej tiesni a aj preto to nabralo rýchli priebeh. Inak musím povedať, že s vežou bola výborná spolupráca :wink:

Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Re: 10.10.2010 Aerovleky v Prievidzi

Príspevok od užívateľa eduardo »

matoZA napísal:Skoda len, ze sa o takejto akcii pise den po.. resp. sme o tom vedeli den vopred, co je dost malo na zariadenie vsetkych 'formalit' teda hlavne vybavenia povolenia z Veze :) ticho zavidim..
Nemohli to dat vediet skor, lebo pre nich je drahy aj cas a nedostali ziadne dotacie z LAA na reklamu. Asi by to bola velka investicia. :lol:

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: 10.10.2010 Aerovleky v Prievidzi

Príspevok od užívateľa pegas »

Dobré je, že sa aspoň niečo deje. K tým videám - kameramana treba popraviť, alebo aspoň odseknúť mu ruky :-) A ZK-15 nie je asi úplne ideálne krídlo na nácvik aerovlekov. Aspoň že si mal nacvičené na navijáku - inak je to hrozný stres začínať hneď aerovleky bez prípravy.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Re: 10.10.2010 Aerovleky v Prievidzi

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Ale vyzera, ze to celkom islo..

miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

Re: 10.10.2010 Aerovleky v Prievidzi

Príspevok od užívateľa miro »

Treba ešte upresniť, že vlekal Miloš Paliatka z Nitry.
http://www.rogalo-nitra.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;

Brano-TO
Príspevky: 277
Dátum registrácie: Ut Aug 25, 2009 11:22 pm
Bydlisko: Tesáre

Re: 10.10.2010 Aerovleky v Prievidzi

Príspevok od užívateľa Brano-TO »

Fotky: http://picasaweb.google.sk/Rogaloman/Ae ... za10102010#" onclick="window.open(this.href);return false;

Napísať odpoveď