CNC

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

CNC

Príspevok od užívateľa Chefo »

Pocas dlheho zimneho vecera ma napadla myslienka spravit si jednoduchu CNC masinku z toho co doma najdem. Hlavne dovody boli potreba presneho a rychleho automatickeho vrtania plosnych spojov a automatizacia tvorby lietadielok z XPS. Nieje este hotova. Potrebuje hlavne povrchove upravy, bezpecnostne dorazy, uchop pre obrabany material a doprogramovat oblusny program. Zatial to vyzera nejak takto:

Obrázok

Parametre:

Obrabaci priestor = 300*400*140 (x,y,z)
Rychlost posuvu = 0-5mm/s (rychlejsie zatial nieje mozne kvoli pouzitemu metrickemu zavitu)
Pracovny vykon rotacneho nastroja = 12W
Pracovny vykon lasera = 0,7W
Pracovne mody: Vrtanie, Frezovanie, Laserove vypalovanie (vsetko automatika/manual)
Komunikacia s PC: USB port
Pouzitie: Frezovanie do dreva,XPS, PS, Plexi, Cuprextit ...
Vypalovanie laserom do tmavych materialov
Vrtanie DPS

Este zopar obrazkov od obsluzneho programu, ktory si k tomu robim. Prvy zobrazuje priklad prevodu farebneho obrazka do systemu farieb cierna-biela (dithering). Ide hlavne o moznost zobrazit obrazok ako sustavu bodiek (napriklad pri vypalovani laserom).

Obrázok

Druhy obrazok ukazuje moznost manualneho ovladania stroja.

Obrázok

Dufam, ze sa mi to podari dorobit tak, aby to aj celkovo vyzeralo pekne, lebo zatial je to len konstrukcia bez "omietky".

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa jaro »

čím robíš posuvy?
ale klobuk dole, niečo take pre mna vyrybaju asi 3 konštrukteri a jedna velka fabrika. Sice posuv bude 4000x200 mm ale nechcem porovnavať. Pošli mi mailovu adresu budem asi riešiť nove ovladanie k VHN9 a každý nápad bude dobrý.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa pegas »

:-) Šikovný.
Kde študuješ?
Pozerám, že si sa tiež dal na wxWidgets.

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa Chefo »

Dakujem chlapci :). Dal som to sem pre inspiraciu, ak by niekto nieco podobne chcel robit.

Jaro: Posuvy su zavesene na gulickovych plnovysuvoch (pouzivaju sa v suplikoch), prenos hnacej sily je cez metricku zavitovu tyc a kazdu os pohana krokovy motor o sile 48W. Nieje to nic extra silne, ale pre moje poziadavky tro staci. Komunikaciu s pocitacom zabezpecuje procesor Atmega8 (ties mnou naprogramovany). Robil som to komplet z toho co som nasiel doma + zavitovu tyc som si bol kupit.
Peto: Momentalne studujem na TUKE - informatiku...ale toto osu este vedomosti, co som na strednej dostal dakedy pred 4 rokmi. Konecne som ich zhodnotil :).

belani
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po Dec 31, 2007 2:04 pm
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa belani »

Velmi pekne! Vies uz priblizne aku to bude dosahovat presnost? Napriklad pri frezovani do umeleho dreva...

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: CNC

Príspevok od užívateľa juraj »

Chefo, klobuk dolu! Idem vratit svoj diplom :(

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa Chefo »

Belani> presnosť je momentálne daná vôľou použitého metrického závitu čo činí po odmeraní 0,25mm. Jediná vec, ktorá mi robí vrásky na čele je to, ze motorček, ktorý som použil má dosť veľkú vôľu vnútorných ložísk. To spôsobuje vôľu 1mm na osi Z. Čiastočne som to vyriešil pritiahnutím osky k ložisku, ktoré je na konštrukcii, ale ešte stále je to málo. Asi si zaobstarám výkonnejší motorček s lepšími vlastnosťami :).

Juraj ďakujem. Nemusíš prinášať až také obete :D. Ja zas neviem lietat ;-).

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: CNC

Príspevok od užívateľa juraj »

To Ta rychlo naucim :D Neboj sa, zvladne to aj debil :D

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa Michal »

Chefo napísal: presnosť je momentálne daná vôľou použitého metrického závitu čo činí po odmeraní 0,25mm.
- ta vola sa da odstranit kontra-maticami, alebo plastovymi co si doma mozes narezat.
Chefo napísal: Asi si zaobstarám výkonnejší motorček s lepšími vlastnosťami
-motory SM2321-1400 http://www.firmblue.com/pdf2001/krok_motSM_19-21_HW.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; pouzivam na skusanie , su pre Teba asi velke ?
- nie si sam co sa tu CNC hraje, je tu este Robo M.
Tu som sa pohral ja: http://www.galatron.sk/referencie.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
juraj napísal: Neboj sa, zvladne to aj debil :D
- tomu to vsak trva najmenej 2 roky :D

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa Chefo »

Juraj> No som zvedavý, ako to pojde mne ..ja ťa potom naučím robiť cnc stroje :)

Michal> Čo sa týka toho motoru na osi Z - myslel som motor, ktorý drží nástroj na opracovanie. Mám to tam zatiaľ vyriešené dosť blbo. Krokove motorčeky mám všetky z rôznych tlačiarní, ktoré mali ísť do odpadu. Ale v pohode to potiahne aj frézku do bukasu.
Ten robotík, čo tam je je tvoja práca? Bohove to vyzerá :). Ja momentálne okrem ten frézky robím aj robotický vysávač :). Pravda, zatiaľ je ešte len v rannom štádiu vývoja .

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa Michal »

Iba sofware - natacaju sa vsetky kolesa a vie vsetky pohyby ( v rovine :D )

Užívateľov profilový obrázok
Chefo
Príspevky: 1075
Dátum registrácie: Ut Feb 23, 2010 3:50 pm
Bydlisko: Brezno
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa Chefo »

V com sa to PLC-cko programuje? Je na to nejaky programovaci jazyk, alebo sa to robi graficky?

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa Michal »

Chefo napísal:V com sa to PLC-cko programuje? Je na to nejaky programovaci jazyk, alebo sa to robi graficky?
http://www.kar.elf.stuba.sk/predmety/pk ... IMATIC.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Chefo napísal:Asi si zaobstarám výkonnejší motorček s lepšími vlastnosťami
http://www.prakticke-naradie.sk/product/micromot-50-22/" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil/-a Michal v Št Feb 03, 2011 9:48 am, upravené celkom 1 krát.

raf3
Príspevky: 1212
Dátum registrácie: Št Júl 09, 2009 9:15 pm
Bydlisko: Ďurďošík

Re: CNC

Príspevok od užívateľa raf3 »

Testovací SIMATIC S7-200 starter kit + slovenský programovací manuál je u mňa .......

http://www.beki.sk/siemens/

:wink:

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: CNC

Príspevok od užívateľa Michal »

a vedel by si tlacit na DPS ?
- boze , kolko nas tu podnikavcov je, majo mal by si na hlavnej stranke ponukat Reklamný banner.

Napísať odpoveď