15.06.2024 Lendak

Tu píśte kde a kedy ste boli lietat
juraj
Príspevky: 3428
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

15.06.2024 Lendak

Príspevok od užívateľa juraj »

Tento rok vychádza Lendak mimoriadne často. A tentoraz mu okrem Nora a mňa neodolal ani Robo.
Keď sme dorazili na štart, bolo jasné, že naše obvyklé obavy zo slabého vetra sú neopodstatnené, ale zase nefúkalo tak silno, aby štartovisko nebolo obsadené padáčkármi, zdá sa, že hlavne poľskými (naši lietali asi v Poľsku a kade tade, kým maďarskí si robili rekordy od chorvátskych hraníc).
Jediný problém bola vysoká tráva na štartovisku, ktorú Noro s Robom trochu vytrhali, kým som bol odviezť auto na pristávačku.
Svah fungoval bezchybne, termika bola spočiatku bublinková, ale postupne sa dalo prepracovať do bezpečných výšok a mne i na preskok cez Tatranskú kotlinu. Mám to tam už celkom dobre olietané, takže som väčšinu času strávil pokusom o dolet aspoň ku Skalnatému plesu. Žiaľ, od západu sa neustále valili mraky, (všade inde okrem Vysokých Tatier bolo skôr jasno, maximálne polooblačno) a ani dva pokusy mi nestačili, aby som sa k nemu priblížil. Za zmienku už stojí azda len pristávanie, kde vietor dosť kolísal smerovo i silou. Noro pristával zo zadobočným a mňa v závere nejaká termika nadvihla a prekĺzal som horizont a bolo mi jasné, že si už len zachraňujem zdravú kožu. To sa aj podarilo, odniesla si to pravá trapézka. Mimochodom, už som znovu prišiel na to, prečo v júni nerád chodím lietať -vysoká tráva. Najviac rozumu mal Robo, ktorý vidiac, že zvoz má zabezpečený, vyrazil na juh smerom k Spišskej Belej a pristál na krásnej rovnej lúke. Asi by sme to pri šoférovi mali robiť všetci.
Skúšal som novú kameru, takže fotky sú pekné, akurát video sa nepodarilo, lebo som nechtiac zapol na časozber :(
https://photos.app.goo.gl/kEm6QPaT5ALvHGCn8
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2024/12:00
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2024/12:21
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2024/12:04

Napísať odpoveď