01.05.2023 Lendak

Tu píśte kde a kedy ste boli lietat
juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

01.05.2023 Lendak

Príspevok od užívateľa juraj »

Presne pred 35 rokmi sme ako čerstvo založený Deltaklub Hačava boli na prvomájovom sprievode v Moldave nad Bodvou (niesli sme bielu vranu) a potom sme si tajne požičali gazik už znepriateleného Deltaklubu Košice a vyviezli sme sa na Háj. Na Magicu ZK-15 som otočil Sorožku a urobil si prvú štvorhodinovku.
Táto spomienka mi prebleskla hlavou, keď sme vyrážali z Košíc na Lendak. Medzičasom sa situácia úplne zmenila. Kým v roku 1988 sme o PG takmer nechyrovali, na Lendaku ich bolo možno 50. My, štyria rogalisti, sme tam boli raritou. Keď som sa po druhej rozhodol postaviť na štart, trvalo takmer 45 minút, kým mi termická situácia a absencia PG v bezprostrednej blízkosti štartu dovolili vzlietnuť. Jaro nás deň predtým strašil silnou termikou, ale prvých 30 minút som mal najsilnejšie stúpanie do 1 m/s a nevedel som sa dostať nad 1400 m/m. Potom sa mi tam zjavil Jaro, prestúpal ma a vyrazil na západ. Stretli sme sa pri Kežmarských Žľaboch, ale kým Jaro hodil flintu do žita a vrátil sa na Lendak, ja som si všimol jeden PG vracajúci sa v pomerne veľkej výške od Bujačieho vrchu, čo ma inšpirovalo skúsiť to znovu na Faixovej skale. Podarilo sa, dostúpal som do 1800 a preskočil na Bujačí vrch, kde som získal ďalších 500 m a spanilá jazda začala.
Aby som to skrátil, doletel som k Velickej doline, kde som to otočil a vrátil sa k Lendaku, kam som doletel z ohromnou zásobou výšky.
https://www.xcontest.org/world/en/fligh ... 2023/13:05
Urobil som množstvo fotiek, skúsim ich spracovať do videa.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 01.05.2023 Lendak

Príspevok od užívateľa jaro »

Áno, áno, bolo to krásne aj s tou flintou. Pri tých Kežmarských žľaboch ma dosť razantne zhodil klesák a kým som sa zbadal Juro bol ďaleko vpredu. Ja som mal letecké radio a nemal som naštudovanú mapou, ani v Compeu som ju nemal tak som to za letu loudoval z karty. Ani krátke ruky ani okuliare nepomáhali, divoké orgie na hrazde s jednou rukou ... a ani radio nešlo dobre. No nanič.
Ale podstatné bola tlačenica s PG na štarte. Vždy som mal názor že to rogalom pretlačím ale pri tom slabom vetre a slabom zdvihu PG ma to nepresvedčilo. Takže ja si dám Tatry nabudúce asi z Dubiny.
Apropo, Lendak je dobrý na prístávačky. Na takom malom kúsku sme hádam ešte nepristávali.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 01.05.2023 Lendak

Príspevok od užívateľa Laco »

juraj napísal:
Ut Máj 02, 2023 6:41 am
Presne pred 35 rokmi sme ako čerstvo založený Deltaklub Hačava boli na prvomájovom sprievode v Moldave nad Bodvou (niesli sme bielu vranu) a potom sme si tajne požičali gazik už znepriateleného Deltaklubu Košice a vyviezli sme sa na Háj. Na Magicu ZK-15 som otočil Sorožku a urobil si prvú štvorhodinovku.
...na ZK-7 som otočil kameňolom a urobil si prvú dvojhodinovku...

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Re: 01.05.2023 Lendak

Príspevok od užívateľa Laco »

Gratulujem k pekným letom...

Jaro, pri plánovaní Dubiny počítaj so mnou. Vysielačka mi ide bezchybne...

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 01.05.2023 Lendak

Príspevok od užívateľa jaro »

Možno pondelok.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 01.05.2023 Lendak

Príspevok od užívateľa jaro »

Pozerám znova to počasie včera. Veľmi suchý vzduch a inverzia, nie najlepšia kombinácia. Na druhej strane som sa znova utvrdil že nie sme horší ako PG. Ano, sme rýchlejší a v zákrute máme väčšie straty. Ale netreba sa báť isť do toho keď okolo PG pomaly stúpajú.
Teda na Lendak už zase dlho nepôjdeme.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 01.05.2023 Lendak

Príspevok od užívateľa juraj »

jaro napísal:
Ut Máj 02, 2023 2:51 pm
Pozerám znova to počasie včera. Veľmi suchý vzduch a inverzia, nie najlepšia kombinácia. Na druhej strane som sa znova utvrdil že nie sme horší ako PG. Ano, sme rýchlejší a v zákrute máme väčšie straty. Ale netreba sa báť isť do toho keď okolo PG pomaly stúpajú.
Teda na Lendak už zase dlho nepôjdeme.
S tou poslednou vetou si dovolím nesúhlasiť :D

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: 01.05.2023 Lendak

Príspevok od užívateľa jaro »

Veď ja sa rád pridám.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 01.05.2023 Lendak

Príspevok od užívateľa juraj »

A ešte pre človekov, ktorí nemajú licoknigu:
https://youtu.be/hkEsiCeDQFk

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Re: 01.05.2023 Lendak

Príspevok od užívateľa juraj »

A ešte fotoalbum s nespracovanými fotografiami:
https://photos.app.goo.gl/oLi89ssgX4wEYXFZ8

Napísať odpoveď