TOKAJ 18.05.2008

Letové dni 2008
Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

TOKAJ 18.05.2008

Príspevok od užívateľa Michal »

Po ceste sa zdalo ze fuka statocne. Tesili sme sa ze budeme na kopci sami. Na starte na nase prekvapenie fukalo slabo, viac - menej termika. Nez sme stacili poskladat kridla odstartovali dvaja Madari. Jeden pristal, druhemu sa podarilo sponad pristavacky pekne vytocit asi 500m nad start. Bol to asi jediny solidny interval dna. Takticky som sa postavil na start no nie a nie najst okamih kedy padaky uvolnia cestu. Po starte par esiciek - vobec som nemal chut miesat sa medzi PG ziakov. Zamieril som na termiku cez zapadne rebro. Zafungovalo az na urovni vinic. Ked som sa dvihol skoro do vysky startu, myslel som si ze to bude lepsie. Zamieril som vedla ku vtakom ,ale ako zmizli oni , tak aj magicka bublina. Este zufale krizovanie nad vinicami daleko na zapad od pristavacky. Bol som rozhodnuty ze ak to nevyda , pristanem pred tratou na uzsich pasoch pola. Ako tak delfinujem v malej vyske ponad vinice , podarilo sa mi dostat az nad cestu. Tam som to otocil ponad alej blizsie ku pristavacke, do rohu luky - je to vlastne zasiate pole , v jej rohu sa dviha nejaka burina - mlade rakosie ci co. Este jedna zatacka doprava - otocit proti vetru. Uz som bezal ked kridlo kusa suchlo o porasty a rukou som sa oprel o trapezku, ta sa ohla tak ze ked som ju chcel vyrovnat - zlomila sa - kua. Ked vytahujem bic, ten tiez prasknuty. No zdlhavo a namahavo - cisty zisk. Velmi ma to mrzi. Ale chcel by som to vidiet ako tie tenucke trapezky vydrzia +6G.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Mišo, už dlho ma nikto tak dobre nepobavil. Si prvý pilot, ktorému sa podarilo zlomiť trapézu a bič pri odnášaní krídla po pristátí. Fakt dobrý príbeh :D

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Info od kolegu z prace, ktory bol poobede na Kapusanoch: lietali tam padaky...
Naposledy upravil/-a Norbert v Po Máj 19, 2008 8:13 am, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Norbert napísal:Info od kolegu z prace, ktory bol poobede na Kapusanoch: liatali tam padaky...
Bavili sme sa cestou nazad z tokaja "Dnes to bolo na kapusany" :-)
ale kto mal vediet ze to takto dopadne.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Vcera to bolo o pasivnych pilotoch. Predpoved hovorila sama o sebe. Preco bol ten rozdiel až taky zavratny je tazko povedať. Ja som si ale po naročnom týždni perfektne odfukol a zrelaxoval na cete po MR a tak. A stihol som domov aj nezmoknúť.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

tak som skusil prepocitat silu v trapezke pri +6G a prekvapenie - vyslo mi iba daco cez 1000N pre 100kg v zavese - chytra konstrukcia.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Tak to ti vyšlo nejako málo. Mne to vychádza do 350kg v pesimistickom prípade - pôsobisko vztlaku v mieste spoja priečnik-nábežka. V skutočnosti to bude asi v polovici vzdialenosti ku kýlu, takže možno až polovicu sily preberá na seba kýl (cez nos a kýlový rukáv). Aj tak to však vychádza na 170 Kg a viac.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Mate pravdu ale to sa bavite o silach v klude da sa povedat kedy posobia plnou hodnotu a cca stale rovnako.. start let a podobne. ale ked sa s tym drbne o zem tak treba k tomu priratat aj nejaku tu dynamiku a vtedy idu sily podstatne hore. plus nehovoriac o tom ze tenkostenne prierezy nemaju problem s unosnostou ale so stabilitou.vyboci a hotovo...
priklad jarove pristatie na straniku ako drbol s kridlom o zem ale o trapezy sa iba drzal oni sice tresli o zem .. urcite s nimi zamavalo ale vydrzali.

a pripad pristavania kedy to vychadza asi tak ze v jednom okamihu musi odniest naraz celej sustavy a zaroven sa do nej oprie pilot celou vahou (alebo len castou, dynamika urobi svoje) v najhorsom mieste.. nato dymenzovana nieje. a jasne ze padne za obet.
nehovoriac o tom ze v smere ohybu (ktory mame tak radi) od pilota, je jej
unosnost mizerna.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Mišovi asi išlo o to, či to vôbec vydrží vo vzduchu. Ja s Jarom sa nebojíme, lebo máme nezlomiteĽné trapézy made by Ĺ urlák & company. Tie sú vyrobené valcovaním z profilu, ktorý by sa svojím priemerom hodil aj na nábežku. Takže to skoro nie je ani tenkostenné :-)

Mne skôr "odchádza" nosná skrutka v hornom uzle trapéz pri občasne namáhavo a zdahavo dokončených pristátiach.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

no ja som polovicu vztlaku umiestnil do stredu a po 1/4 na kazdu stranu spoja lanko - nabezka

to statik: nekecaj o dynamike ale zadaj do svojich super programov +6G

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Miso_G napísal:no ja som polovicu vztlaku umiestnil do stredu a po 1/4 na kazdu stranu spoja lanko - nabezka

to statik: nekecaj o dynamike ale zadaj do svojich super programov +6G
miso nemusim ziadne programi to bol super odborny prepocet :twisted:

:twisted:

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

kua ing. daj ciselko

Užívateľov profilový obrázok
Indian
Príspevky: 242
Dátum registrácie: Po Okt 22, 2007 8:10 pm
Bydlisko: Banovce n. B.
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Indian »

Ja som len rad ked sa pri "pristati" taka traperzka zlomi, lebo pri tych silách musí niečo poddať a horšie je keď je ten slabší článok pilot. :wink:

Alebo ako mi raz povedal Jandak ked som mal obdobie lamania traperzok na M2: "daj si tam ocelove rule a ked s tym jeb..s aspon sa poucis a viac to nespravis." :D

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Indian: M2 bolo kridlo zname tym, ze nechce pristavat. Horsie je, ze nechcelo ani velmi lietat :D
S ocelovymi trapezkami by boli velmi narastli dlzky intervalov medzi jednotlivymi startami, hojenie zlomeniny trva obvykle dlhsie ako oprava trapezky

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

lenže kosť dorastie aj zadarmo, a trapézu treba kúpiť :-)

Mišo, tvoj výpočet je veĽmi optimistický - podĽa tvojho postupu je pôsobisko vztlaku bližšie ku kýlu (v 1/3 vzdialenosti medzi kýlom a vonkajším koncom priečnika).

V skutočnosti je to presne naopak - pôsobisko je v 2/3 vzdialenosti - ďalej od kýlovky, a pri pádovej rýchlosti je to ešte o pár centimetrov viac. Takže musíš počítať po 1/3 vztlaku na spodné lanká a 1/3 na kýl.

Tieto hodnoty mám spočítané pre môj Aeros KPL3 v konfigurácii poťahu pri povolenom priečniku a uhle nábehu 20 stupňov. Ak to použiješ pre výpočet trapéz na tvojom krídle, budeš na bezpečnej strane chyby.

ObrázokObrázok

Napísať odpoveď