Cihoc na severny sposob alebo after party

Letové dni 2008
Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Cihoc na severny sposob alebo after party

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Rano… Vstavame. Na oblohe pekne cisto. Ideme lietat alebo nie? Dilema nas sprevadza pri baleni. Kralovka je opacnym smerom ako nasa cesta. Plese, no nic moc… Na Baranovo to nebude. Tak sa nechavam trochu prehovorit Banovskym klanom na Cihoc. Je to po ceste, ma to aj pekne previsenie a chalani hovoria ze to bude na komoru. Po prezreti si oficialnej pristavacky kde rastla velka kukurica sa mi to uz vsetko nezdalo tak najlepsie. ,,Teraz pristavame tu na tejto luke’’, hovoria chalani. Relativne velka luka s dvoma vyraznymi vyviseninami-bubnami. Ale myslim si, ze sa da. Prekladame kridlo na Forester BN. Po vyjazde ku startu sa mi smer vetra hned nepacil. To je dobre, to termika pretlaci hovoria… Su miestni, musia vediet ako to tu funguje. Tak uz sme na starte. Nechavam Peta Jandaka a Peta Skutaka aby mi to ukazali. Peto J. startuje skoro do bezvetria, start dobry. Cestou ziadne stupanie az blizko pred pristavackou sa snazi niecoho chytit. Nezabere mu to a pristava. Skutak to odpaluje. Pekny rozbeh, no ale potom bum turbulencia-rotor mu dava pocitit stav beztiaze a skusa jeho schopnosti ovladania kridla. Po ukludneni pali rovno na pristavacku v silnom klesani. Nakoniec uspesne prelietava stupak a pristava. Na rade som ja ako Ivan Nay mam sebavedomie velke a starty za bezvetria mi nerobia vacsie problemy. No idem na to. Hop hop bezim ,asi som mohol aj trochu viac, skacem, prepadavam sa… Stromy predo mnou su uz velmi blizko. Mierne odtlacam aby som ich preskocil potom pocujem to ono zname suchnutie. Hned ma vytoci v pravo na tolko, ze si pomyslim ze uz skoncim v stromoch. http://www.youtube.com/watch?v=VxJRT61Vxs4 Hned som si uvedomil, ze treba bojovat snad tu nerozbijem skoro nove kridlo. Davam kontru a vyrovnavam. Stabilizujem sa a ocakavam dalsie prekvapenia. Bum rotor aj mne dava na javo ze nebol to vhodne zvoleny start. Odhadzujem vacsiu haluzku z hrazdy, ktoru som si zobral ako suvenir pri tom blizkom stretnuti s prirodou. Skusam sa priblizit k lavemu rebru aby som nebol v tom rotore zprava. Pada to ako kamen. Mierim rovno na pristavacku aby som doletel aj ked mam beztoziara. Vylietavam z rotora a uz je len citit bocny vietor. Nalietavam Skutakom ukazane stupanie a pomaly ale iste vytacam nad hreben. Dostupal som 1100 mnm. Trochu sa motam na hrebeni sem a tam. Zbadal som miestenho dravca, s ktorym si pekne lietam. Dostupali sme 1400 mnm. Vyrazam na moj planovany kratky let ku Jozkovi Kunikovi na letisko, kde si mam vyzdvihnut vozik na vlekanie. Cestou este dotacam 200 m a potom uz len klzavym letom na letisko. Uz som sa tesil na krasnu pristavacku a veterny rukav, ktory mi ukaze spravny smer vetra. Rukav na hangari bol zamotany a tak som hladal po dalsich indikatoroch smeru vetra. Nic som nenasiel. Tak som smer odhadol podla vetra. Po smyklavom pristati sa rukav odmotal a kazdu chvilku ukazoval iny smer. Vetronar prisiel na kus reci a hovoril ze dnes mal maximlne dostupy do 1600 mnm. Takze vela by z toho v tedy asi aj tak nebolo. Jozko este meskal a chalani z Cihoca tiez tu este neboli. Zbalil som, potom uz prisli ostatni. Dali sme si kofolu a pockali na Jozka. Peto J. a Peto S. isli napred do Banoviec kde sme sa este stretli a zastavali na dobrej veceri v motoreste.
Takze celkom uspesne, statne lietanie... :lol:

ObrázokObrázokObrázok

ObrázokObrázok

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

... že vraj známe šuchnutie? Ivan, veď na tom videu to praská, ako keby sa už lámal priečnik :)
Ale ináč veĽmi pekné video - najviac sa mi páči to ženské zhíknutie na konci :)

Keď som bol mladší, tiež som chcel odštartovať za každú cenu. Dnes by som to už nerobil. Myslím, že ešte jeden-dva také štarty, a už sa nebude chcieť ani tebe. Ako Juraj hovorí: odvaha je iba nedostatok predstavivosti.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

to kridlo ma dajake dlhe trapezky, co to je ? :
http://www.youtube.com/watch?v=bXYtyWIK ... re=related

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

pegas napísal:Ako Juraj hovorí: odvaha je iba nedostatok predstavivosti.
Kde on chodi na tie mudre reci.. normalne to ma nieco do seba :-)

Zacnem s tym oponovat Norovy, ked mi zacne mudrovat: "Kto sa boji, nech nechodi do lesa." :-)

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Lenže aj Noro má trochu pravdu. Aby si si to vedel predstaviť, musíš to najprv zažiť. To je ako s tými nádobami na začiatku leteckej kariéry - musíš naplniť nádobu skúseností, než sa ti stihne vyprázdniť nádoba šťastia :)

Len niekto skúsenejší ti môže vopred povedať, či je tvoj strach oprávnený alebo zbytočný. V tomto prípade tam na rampe boli samí pionieri (nechcel som povedať, že zelenáči).

Norov problém je asi ten, že prekonáva svoj strach veĽmi Ľahko. Bežnému človeku pomáha strach koncentrovať sa, tak aby nevrazil do skaly, alebo neodštartoval do stromu. Noro je iný :)
Naposledy upravil/-a pegas v Ut Aug 12, 2008 2:32 pm, upravené celkom 1 krát.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Z rovnakého dôvodu, boli na KráĽovke mizerné stupáky. Keby tam neboli hory, tak by to tiež nešlo cez tých 1600 m.

Napísať odpoveď