Haj 20.08.2008

Letové dni 2008
Užívateľov profilový obrázok
eduardo
Príspevky: 2754
Dátum registrácie: St Okt 10, 2007 6:30 pm
Bydlisko: Košice

Haj 20.08.2008

Príspevok od užívateľa eduardo »

Je 13:50 a ja sadam do zvozoveho auta, smer Kosice. Este cestou sa zastavujeme v Orgovane na pizzu a pivo. O 16:00 vsak uz doma varim zajtrajsi obed…, alebo veceru?
No ale pekne od zaciatku.
Zraz pri Jurajovej garazi bol o 9:00. Chlapci sa ale zrejme poponahlali, lebo o 9:15 uz boli pri mne a 9:30 sme nalozeni vyrazali, smer Haj. Pod Haj sme dorazili cca o 10:15, styridsatpat minut trvala cesta na kopec a uz aj nesieme na start kridla spolu s postrojmi (ved nie sme ziadne padavky) :o) Pod Hajom su krasne skosene pristavacky, dokonca uz traktor obracal seno a pri cintorine ho uz zbierali na vlecku. Takze cez vikend to uz asi bude perfektne letisko. Na poli za cestou sa da pristat tiez, no je tam skarede strnisko po obyli.
O 11:45 sme uz pripraveni na start, ale este studujeme pocasie. Mne sa odtrhol suchy zips na drziaku pre pristroje a tak zatial co sa to snazim opravit na sposob “Mac Gyver” (lepiacou paskou) Miso sa uz hrnie prvy na rampu. Pocas skladania to uz trochu dychalo a intervaly sa postupne predlzovali a zosilovali.Ked o 12:05 startoval Miso, vyzeralo to uz celkom schopne, no nie dost presvedcivo. Odstartoval v pohode do zacinajuceho intervalu, no zdalo sa mi ze leti trochu daleko od kopca. Pri pohlade nanho sme videli ako cvici v hrazde, chvilu ho to drzalo, chvilu dole, potom hore. Miso sa povrtel pred malou muldou, no nakoniec stratil dost vysky, takze sme mysleli ze ide pristat. V malej vyske pod malou muldou vsak chytil stupak (alebo stupak jeho?) a pracne ho vymakal az hore ( BRAVO MISO ) . Potom som uz skocil ja. Pri hrane, smerom na malu muldu to drzalo, dokonca stupalo a tak som sa snazil nieco nastupat. Hned ako sa mi podarilo dostat sa trochu vyssie nad hranu, nasmeroval som to rovno na malu muldu. Po velkom klesaku nasledovalo trhnutie hrazdou a raketove stupanie. Priemer na Variu 2,5m miestami cez 3. V 300m nad start vyrazame s Misom na preskok nad Zadiel. No dobre, mal som este 100m rezervu. Preskocit sa nam podarilo v pohode, aj ked som bol prekvapeny ze vo vyske fuka dost cerstvy zapad. Hned po preskoku sme nieco dostupali v konciacej termike a sli sme dalej. Pred ustim na Zadiel vsak bol dalsi krasny 2 meter a tak sme stuuupali. Vytocil som nejakych 1300nadmorskych a fical dalej. Uz mi bolo jasne ze fuci sviezi zapad, okolo 20km/h a smerom na Sorosku to bolo dost divoke. Misa som uz od tej chvile nevidel. 30 kilometrovou doprednou rychlostou som sa prebijal vpred, GO WEST. Svah trochu drzal, ale bolo to dost turbulentne. Zhruba nieco nad Hradiskom som vytocil dalsi 2,5 meter a pokracoval dalej. Stupaky vsak boli strasne silne a trebalo dlho letiet smerom donho, nad dolinu, potom to zvrtnut na uchu a zase to iste. Akonahle som pretiahol zakrutu smerom na kopec uz som bol mimo. Tak rychlo ako to islo hore, to vsak islo aj dolu. Po opusteni stupaku mi bucalo vario, aj v usiach. Nad Hrhovom som vytocil dalsi stupak a vydal sa na cestu spat, kedze pokracovat dalej na Sorosku sa mi v tomto protivetre nechcelo a hlavne som chcel pristavat pod Hajom. Nad dolinou sa uz zacali tvorit prve dva kumuly a pekne rastli. Odhadujem ze mohli mat zakladnu v nejakych 1700m n/m. Ako si tak ficim 70kou naspat, tesne dodrzujuc povolenu vysku nad hrebenom, pozeram ako Miso sada zapadne za Hradiskom. Asi bol ten vietor pre jeho vtaka prisilny.
Rovnym letom od Hrhova preskakujem Zadiel a cez dolinu mierim na velku muldu. V doline vsak chytam 2meter a tak stuuupam zase do nejakych 1100 n/m kde dobrovolne vystupujem. Z vysky pozeram ako sa prave vracia nase zvozove auto a zastavuje pri Marianovi, ktory chudak odstartoval do asi najhorsieho intervalu dna a sadol pod kopcom. Chvilu som sa este vozil nad Turnianskym hradom, vyrazal smerom na cementaren a kade-tade sa flakal po okoli. Bolo to uplne, celkom zadarmo. Pravdou je ze cely ten cas som pozeral na vsetky tie skosene, hnede polia a rozmyslal ako sa bude pristavat pocas vrcholu dennej termickej aktivity. Kedze pri Orgovane je este kukurica, pristaval som vzhladom na lepsi zvoz, juzne vedla hl. cesty do Kosic. Pristatie LTT, uz uz som myslel ze budem pristavat na bruchu ked to este zabralo a zodvihlo ma natolko ze som este stihol prehmatnut, postavit sa a pekne dosadnut na nohy. Dlzka letu 1hod. 13 min.
Este som ani nestacil celkom zbalit, ked uz pri mne zastavuje zvozove auto.

Co dodat na zaver. Krasny den za nami a krasne popoludnie pred nami. Ked dovarim, asi sa pojdem este s Jankou korculovat ku Hornadu. Uz davno sa mi to nestalo.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

No ja som tam vyhnil az to pekne nebolo..
Na start som sa postavil za eda. edo vystartoval.. na start to chodilo 40 zprava 40 zlava na komoru 0,00nic(startovatelne to bolo, aspon sa to tak tvarilo ale ja som cakal na ten NAJ interval :-D :-D).. z casom stravenym na starte rastla aj nervozita :-) je lepsie ak idem prvy.. nakoniec bezim a startujem... po starte dosla taka supa z prava ze uz som s videl v prvej mulde na stromoch, bleskkova kontra. okamzite prichadzam nato ze mam off vario tak dalsie sekundy zabijam zapinanim. vliezol som do malej muldy a nic letim na rebro kde to koplo v nedelu a kde sa dvihal miso. tam prisli dva sekundove kopanceky.. a tak mierim ponad hranu lesa smer pristavacka. cestou pozeram ci niekde netaha stupak po stromoch ale nic ani tuk. vsetko stalo..
na pristatie som sa absolutne netesil. na rychlosti smer haj nad el. vedenim tiahla zatacka a smej JV sadnut. este to asik 3x kvalitne nakoplo tak som sa do toho postavil nohami a padal ako kamen dole. pristatie ok. 4~6 minut nato sa to rozbehlo.. vsetky stromi otocene listy a na pristavacke dobre 4m/s J JZ.
eda ani misa som nikde nenasiel .. tak pomali pod orechom v tieni balim.

kolko kecov okolo smiesnych 6 minut letu. idem stiahnut track som zvedavy co to vypluje :-)

kelek
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi Nov 09, 2007 10:28 am
Bydlisko: Banovce n/Bebr.

Príspevok od užívateľa kelek »

raketove stupanie. Priemer na Variu 2,5m mi

EDU také stúpaky sú u nás šedým priemerom :D

Mi nazývame zase bombou stupáky na jar nad 8 m/s čo je ozaj bomba smerom nahor , že ?

Veď uvidíte na jar na Baskom až sa mi podarí urobiť u nás súťaž MSR 2009

Napísať odpoveď