3_9_2008 Háj

Letové dni 2008
Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

3_9_2008 Háj

Príspevok od užívateľa Michal »

No Gaspi, teda vietor z SHMU neprisiel. Po starte viac - menej termicke zavany. Vo vyske uz bol citit JZ. Stupaky roztrasene - ostre. Po prvom stupaku (780m) som letel do malej muldy a tu zom sa zachranoval z 385m /nm. Podarilo sa a po dostupani radarovej zakladne som vyrazil na Zadiel. Po trase ani tuk, tak som to otocil popred hrad a konecne v kludnom +2m/s som sa poobzeral po krajine. Na pristavacke pri vode bol uz kazdy na zemi , tak som to otocil naspat ponad hnede pole. Zase ani tuk. Az znovu pri svahu koplo. Auto uz zastalo na vycvik na Podhaji, sadal som tam.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

To s tým vetrom je zaujímavé. Hoci vietor na letisku bol včera aj dnes podĽa predpovede (včera 4 m/s, dnes 5 m/s), vietor u mňa na sídlisku bol iný. Včera to bolo o poznanie silnejšie. Asi to bolo tým, že včera to bolo viac z juhu a dnes z JZ, takže ťahanovce aj Háj boli vo veternom tieni.

Z toho plynie záver, že ak to má byť na svahovanie na Háji, tak tam nesmie byť západná zložka vetra - inak treba ísť na Kapušiansky hrad, lebo tam je pri JZ vetre dobré predpolie.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Mišo som rád že si aspoň ty polietal. 385 m/nm znamená 115 m nad pristávačkou (270 m/nm). Keď si sa z takej výšky dokázal vyhrabať, tak je to veĽmi slušný výkon - gratulujem. Ale gradient bol dobrý (aj podĽa pseudoTEMP), inak by si v tej výške chytal iba úzke a netočiteĽné stupáky.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

mam iba prvu polovicu letu na GPS, po to vyklesnie a este jeden stupak,potom batt low, potom nad velkou muldou 6+ , lanka zvonily, poriadne som sa do neho zahryzol - bal som sa vyletiet. Zhruba v 1100 to skoncilo, uz som videl vaticky. Ta termika odpovedala pocasiu : studena noc, slnkom vyhrate tmave predpolie a nasvieteny svah, nizka inverzna hranica. Vyzsie boli akesi matne ohranicene sosovkovite oblacky - ako keby pozostatky po silnom vetre nad hrebenmi hor. Az okolo 16 hod sa urobily normalne kumulky, to sme uz vsetci sedeli.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

rozdiel medzi SHMU a Poliakmi moze byt este v tom, ze udavaju vietor v roznych vyskach nad zemou, kdesi som nasiel pre aku vysku to je, ale si uz nespominam.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Ĺ tandardne sa vietor udáva vo výške 10 m (aj u Poliakov). Vo výške 1.5 m je vietor priemerne o 32% slabší, t.j. o 1/3 menej.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Ivan »

Niečo málo aj sem.
Do poslednej chvíle ma Laco naťahoval či ano alebo nie. Pravdu povediac keď mi volal bol som v 1/3 cesty do práce. Na otázku či možem o 10tej pri garáži odpovedám jásné, otačam auto hlasim dovolenku do práce a idem zobrať zbalený "Batažek"
Cesta ubiehala rýchlo i ked vzadu v kontajnery. 8)

Na kopci sme boli celkom rýchlo, ničo po jednej som tam ostal sám, tak som zbalil caky-paky a pomali si to šinul z kopca dole.
Na pristávačke už bola polovica dole, Edo o chvíĽu na to "šťastne" pristál.
Mišovi to trvalo trochu dlhšie už sme boli skoro na pod hají keď v blízkosti dosadal.

Začalo sa hĽadanie podháju a,le nakoniec sme si našli niečo iné.
Začal sa výcvik a ja som opäť nemohol odtrhnúť zrak od mojej lasky, čumáku rogala.
Laco mi dohováral, že radšej nech sa pozerám pod nohy aby som sa nepotkol. Prikyvujem, ale pri ďalšom štarte opäť neodolám a sledujem svoju "lásku", :mrgreen: ale tento let bol opäť jeden z tých "dlhšich" a ja som neodolal a pozrel som sa pred seba. To čo som tam videl sa mi zapáčilo, čumák rogala mi už tak atraktívny nepripadal. A pri ďalšom a ďalšom štarte som sa naň díval stale menej a menej, až som to obmedzil na minimum potrebné aby som si zapametal jeho pozíciu kedy Laco povie "No poď."
I keď štarty začali byť dobré, ale tie pristátia no. Myslím, že svoje botasky budem musieť o chvíĽu vymeniť :) to brzdenie im nerobí dobre. :)

Po niekoĽkých štartoch Laco tvrdí, že už by som mohol skúsiť to rogalo aj riadiť nie len sa nechať vetrom hnať. :) Laco ma burcujem, že "Aha vidíš tam Roba, musíš letieť naň, skús ho trafiť on ti uhne" :mrgreen: i keď predstava toho ako naháňam Roba po poli na rogale bola lákavá chvíĽu trvalo kým som zistil ako pôsobiť na rogalo tak aby som nerobil na hrazde gymnastyku bez efektu. Raz som si splietol doĽava a doprava, tak to bolo tvrdé.

Posledné dve lety sa mi už podarilo zatočiť i keď som neletel presne kde som chcel aspoň som zistil, čo musí urobiť preto aby rogalo začalo točiť.
Myslím, že aj posledné pristátia už boli tie z tých lepšich. Teda žiadne 3m fejky po travniku. :mrgreen:
Po 15. štarte usudzujem, že na jeden deň to bolo na vrabca dosť a tak to balím. Sledujem skladanie rogala, prípadne aj sa už zapajám pri balení.

Pri odchode z podhája ležím vzadu v kontajneri, keď tu zrazu zastavujeme, o chvíĽu počujem slabé "Dobrý deň Pán vodič..." vykuknem cez okienko a zbadám príslušníka VB :) prechádzam do polohy mĂ tveho chrobáka a som ticho :D ako toĽko krát v klube. Trening v klube sa vyplatil policajt ma napočuje, začína sa hladať povolenie. Padne tam zopár narážok, že rogalisti sú slušní a, že bordel robia padačkari, ale pravdu povediac keď Mišo zahlásil, že on má povolenie má vzadu v batohu nebolo mi všetko jedno. Povolenie sa nakoniec našlo, policajt odišiel, zastávka v motoreste, rýchle občerstvenie a cesta domov.

Tomu sa hovorí vydarená dovolenka :D

Ešte mi nedá sa nepodeliť o to čo mi po včerajšku začalo vĂ tať hlavou.
Stihnem zletieť tento rok nejaký veĽký kopec? :mrgreen:

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Ivan, sam by som to lepsie nenapisal. :D

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Ivan, co povazujes za velky kopec? Inak mojim absolutnym rekorderom je Robo Bojkun, zacal lietat vo februari a v marci uz letel z Haja.
Standardne to robime tak, ze ziak by mal mat aspon 50 startov na to, aby mohol letiet z velkeho kopca. Ak by sa pravidelne darilo Ta cvicit po lietani na Haji, tak je dost mozne, ze este na jesen by si to mohol stihnut.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Alebo ak budes taky mesuge ako ja tak si pockas 3/4 roka a 100 startov. :D

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa matoZA »

..alebo frajer ako ja a po 30 startoch pojdes uz len na velke kopce a budes chodit so srobami v rukach :shock: (prip. sa nezapinat do uvazu.. :roll: )

Napísať odpoveď