4_11_2008_HAJ

Letové dni 2008
Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

4_11_2008_HAJ

Príspevok od užívateľa Michal »

ja , gaspi, laco, ViloG. Prisli sme neskoro ?, alebo fukalo od 1000m/nm ? ked Kojsovka stale hlasi 8m ? Na jesen je to asi tak. Vykuzlil som 9min50sec.
Naposledy upravil/-a Michal v Ut Nov 04, 2008 11:29 pm, upravené celkom 1 krát.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

... a ešte Vilo G. (šoféra nám robil Norov švagor z Chorvátov).

Cestou sme sa zastavili pozrieť školský svah v Chorvátoch, čo bol Laco už dávnejšie spomínal - má prevýšenie okolo 15m a je to na západ. Celou cestou nič nefúkalo a planina bola zastretá nejakou polodekou. Vilo obvolal padáčkárov tak sme zistili že v Prešove nefúka, ale na Kamenickom hrade je nejakých 5m/s. Okolo 13:00-13:30 pod štartom sme zastavili na preskupenie síl do jedného auta, keď tu zrazu začalo dýchať 0.5-1 m/s od juhovýchodu - podmienky na "Zleťák Extended" (Schuller trademark).

Planina už bola tochu rozmočená (nestačila vyschnúť), ale pre 4-kolku žiadny problém.

Ĺ tartovali sme okolo 14:30, t.j. hodinu a pol pred západom slnka. Prvý išiel Mišo a chvíĽu ho to aj držalo v jednej úrovni. Po chvíli však zdochol, tak nastúpil Laco. Bolo však vidno že Fex nemá ten výkon ako Mišov nový Quasar, tak už len pomaly vyklesával.

Tretí som vystúpil so svojim číslom ja :-) Podmienky trochu horšie ako u Miša, takže v malej mulde som už mal mínus 50 m. Boli tam tri miesta, ktoré čitateĽne dvihli, ale bolo to veĽmi krátke (niekde medzi koncom strmej skaly a oblinou na konci malej muldy). Skúšal som sa povrtieť, ale s povoleným priečnikom to trochu padalo a s napnutým to šlo trochu do špirály, takže som musel trochu pritiahnuť a výsledok bol ten istý.

Pustil som sa teda smerom na veĽkú muldu a škrabal som svah v 20 m výške. Za malou muldou opadanie -0.5m ale nad salašom to zase zapípalo. Mal som však málo výšky. Po pristátí pri studničke som už iba s Mišom sledoval Vilov zleťák. Vydalo mi to iba na 8 minút. Nič to, bol to pekný zleťák. Už po pol hodine bolo vidieť ako od zeme začína opar. Nabudúce musíme ísť na nejaký vyšší kopec - Bukovec, SĽubicu alebo Búče.

P.S.
Cestou po svahu som stretol dve čriedy srniek. Tu druhú som prelietaval tak nízko, že som sa bál aby od strachu niečo nevyparatili - na prvom obrázku je jedna priamo predo mnou.

Obrázok Obrázok

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

No, je to pravda, ja som mal podla GPS 5min,35 sec, takze ten funfex nebude uplne najvykonnejsi. Ale zato som letel tak blizko pri svahu, ako naposledy v ´89. To je kridlo , ty kokso... A najkrajsi zazitok? Pristaval som pri svojom aute ( na "oficialnej" pristavacke) na vychodny vietor, (Nemali sme fanglu). Este vo vyske 50-80m som si odkontroloval vietor podla pristrojov :JV-V. Pri pristati sa mi zdalo, ze ten Funfex sa nejako "popsul", bol dost rychly. No co pristal som s miernym dobehom, pekne na nohy, kridlo som nechal na ramenach ... cuduj sa svete, dole fukal cisty zapad 1-2m/s.
Som rad ze som nemal Twister. :lol: :shock:

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Este si myslim, ze by sme mali urobit rebrik hodnotenia letov pre jednotlive tereny.
Navrhujem napriklad pre Haj :
1. Zletak regural : 2-5min.
2. Zletak excelant : 5-10min.
3. Zletak extended : 10-15min.
4. Zletak .....
...
x. Polietanie skromne : 45-60 min.
...
y. Vytocil som nadherny klesak az po zem (bol sice rozbyty jak svina, ale ked vies centrovat ...) : <3hod

Prosim o doplnenie bielych miest ...
:D :wink: :D

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

:) :) Laco kde na to chodíš.
Chcel som dať opravný návrh "regural -> regular", ale ten regurál znie lepšie - je to také "spešl", asi ako keď Edo nazýva kevlarový kompozit "kevral" - ako ten koberec (sorry Edo :wink: ).

VeĽmi ti chcem Laco poďakovať, že si prišiel s touto prevratnou myšlienkou. Nechápem ako sme doteraz mohli existovať v tomto terminologickom vákuu, či, lepšie povedané, chaose. Pretože považujem za hanbu, že ti doteraz nikto nedal nejakú prezývku, odvažujem sa, pri tejto príležitosti, navrhnúť pre teba nové rogalistické kódové meno:
"VeĽký kodifikátor"
(pri bežnom osobnom styku použiteĽný aj v skrátenej forme iba ako "kodifikátor").

Ă

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Aaa, ty kokso, ten "regural" bol samozrejme preklep.
Nechajme tam radsej ten regular (ta skomolena podoba sice vyzera dobre, ale vies ako tazko sa mi to vyslovuje?) :roll:

Takze, ked som tento prispevok pisal, bol uz pokrocily cas a tak som musel byt ticho a slova som mohol formulovat iba vo svojich myslienkach. A kedze v myslienkach nerackujem, tak som nedomyslel niektore skutocnosti...

Takze dodatok:
Namiesto "regural" moze byt vo vynimocnych pripadoch pouzity termin "easy" alebo "simple"

:lol: :lol: :lol:

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

No neda mi to... :lol:

Namali by sme zabudnut na vycvikove ZK, teda pre Vrany plati ten isty rebricek, ale vsetky hodnoty budu posunute o 20% nizsie.
Kazdy ziak vo vycviku by mal vediet odvodit tieto hodnoty z hlavy(svojej).
No ked este dopracujeme tie dalsie stupne medzi okolo poradia x a y, tak by sme mohli zacat lobovat za to, aby sa tato ... (dajme jej pracovny nazov "klasifikacia letov podla GG") dostala do ucebnych osnov. Samozrejme nesmela by chybat ani pri pilotnych skuskach (zatial neviem v akom predmete)
Gaspi, Ty mas skusenosti s tvorbou ucebnych planov. Co tak urobit samostatny predmet...

este rozmyslam, to GG budeme citat ako gege, alebo radsej džídží ?

Uz idem radsej pracovat :D

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Laco napísal:Nechajme tam radsej ten regular (ta skomolena podoba sice vyzera dobre, ale vies ako tazko sa mi to vyslovuje?)
Ale to je na tom dobré, lebo to sa bude zle vyslovovať každému. A tak sa ťa budú všetci neustále pýtať ako to vlastne je a ty to budeš môcť každému vysvetĽovať a opravovať ich, čím sa len upevní tvoja kontrola nad terminológiou a tvoja povesť "VeĽkého kodifikátora".

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

Pekne ste to vymysleli :D

Navrhujem pre let trvajuci dlhsie ako 3h nazov "po hafo mrte"

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Chlapci, asi zo mna hovori zavist, ale taky dlhy pokec a filozofovanie som okolo 10 min. zletaku este nezazil :D

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

juraj napísal:Chlapci, asi zo mna hovori zavist, ale taky dlhy pokec a filozofovanie som okolo 10 min. zletaku este nezazil :D
Tak.
Bodaj by si nezavidel. Koho zaujima nejaky trapny 74km prelet? :shock:
Ale taky zletak "par excellens" , to ti je ine coffe :P

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Tak, tak Laco, moja reč.

To excellens je po latinsky, takže správnejšie by to asi malo byť po francúzsky "par excellence" (pár ekseláns) - a to je iné café :D

Máme to teraz tak jemne odstupňované, že aj piloti s vranami majú konečne nejaký cieĽ. Ja sa budem teraz v jeseni snažiť dosiahnuť zleťák "non plus ultra".

Tak ma napadlo - nenecháme u Roba Murína vyrobiť nejaké odznaky (niečo na spôsob strieborného, zlatého a diamantového FAI odznaku)?

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Prispejem aj ja:
- a čo zleťák pod 5 minút, v skorom jarnom čase, kedy sa ešte bojíš ako sviňa a krídlo aj napriek 2 m stupakom stiahnes k zemi? Alebo pri výkonnostnom lietani ked vsetci tocia a ty sedís na zemi. Tato kategória je mi toho roku velmi blízka.
Prispejem nejakým "odznakom" vo forme 15 kg kocky z Hardoxoveho železa. Mohli by sme do nej gravirovať taketo excelentne výkony roka. Prípadne inak využiť pre Ľahkých a uspešných pilotov ako záťaž.
( potom by sme mali ak kodifikovať zákaz preletu nad vodnými plochami )

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

jaro napísal:Prispejem aj ja:
- a čo zleťák pod 5 minút,...
Jaro, zletak pod 5 minut je vlastne zletak do 5 min. (myslim) :wink:

Napísať odpoveď