02.04.2009 Kohut

Letové dni 2009
Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

02.04.2009 Kohut

Príspevok od užívateľa Ivan »

Gaspi, Laco, Vilo a Ja.

Neuverite mi, ale mam z toho len dve fotky a z toho je jedna nepouzitelna. Mal som plne ruky prace. :D s "lietanim"

Tak len jedna ako sa skriabu hore...
Obrázok

Video:
moj prvy start na Kohute: http://leteckaposta.cz/945450513
moj druhy start: http://leteckaposta.cz/667952497

Vilove starty:
http://leteckaposta.cz/571229608
http://leteckaposta.cz/273275754
http://leteckaposta.cz/459636142
http://leteckaposta.cz/673239687
http://leteckaposta.cz/537762482

Linky budu aktivne 21 dni od 4.4.2009 do 25.4.2009
Naposledy upravil/-a Ivan v So Apr 04, 2009 2:11 pm, upravené celkom 3 krát.

Užívateľov profilový obrázok
PetoR
Príspevky: 182
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 8:10 am
Bydlisko: Georgsville
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa PetoR »

Ivan, nemozes tie fotky najprv zmensit? :wink: Myslim ze 1024x768 je celkom dobry rozmer, ak chce niekto vacsie, opyta si ich od teba.
Neviem ako ostatnym, ale mne ich take velke nechce ani otvorit (ani ten Budimir mi nechcelo otvorit).

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Ja uz som to tu raz pisal.. fotky pre PostImage 800x600 pre web uplne postacujuce.. ale okrem jura gaspiho a par dalsich sa to veselo ignoruje..
potom jasne ze to nejde otvarat..

Budu aj nejake vyjadrenia pilotov? nejaky obsirnejsi popis?(samozrejme nie jedna veta ako to ma rad misoG :lol: ) totiz my z abstakom by sme radi vedeli aj viac info...

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Dalo sa ;-)

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

petooooooooooooooo vrrrrrr :twisted:

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

No dobre teda.

Najprv logistika:
Cesta na Kohút je pomerne suchá. Spodný úsek zasypali čerstvou hlinou, takže pre mňa to bolo super (vybehané koĽaje nie sú také hlboké), ale zase sa tým o dosť zhoršila prejazdnosť pre dvojkolky (obyčajné autá). Krátky strmák v polovici cesty je úplne suchý, takže nebolo problém držať sa mimo koĽají šikmo vĽavo. Ăšplne navrchu vykúka spod trávy trochu blata, ale vyšli sme aj bez vystupovania pasažierov (len som musel zaradiť redukovanú jednotku).

Hore sme boli o pol tretej a vietor nebol skoro žiadny, zato v doline fúkalo viac menej dole dolinou. Boli občas závany ale postupne slabli. Niekedy vtedy to odpálili dvaja Poliaci, ktorí sa podĽa Lacovej rady dali na pravý svah a držali sa nad jeho úrovňou. Keď sme dostavali krídla a Laco urobil pár skokov s Ivanom a Vilom, dorazili padáčkári, ktorí sa boli pozrieť na Marduňu. Ivanovi to išlo dobre, tak sme ho mohli konečne nechať aj samotného. Kým padáčkári čakali, pripravil som sa na štart. Batérie v GPS mi vypovedali službu - čo sa dalo čakať pri prvom lietaní v roku bez akejkoĽvek prípravy.

Závany boli veĽmi slabé (do 1m/s), takže keď som zacítil niečo silnejšie a na rýchlomeri 7km/h, neváhal som. Hneď mi zobralo náklon doprava, takže som krídlo musel podbehnúť do strany. Vo vzduchu som bol raz-dva, a po desatine sekundy váhania som sa preklopil aj keď som bol ešte na plytkom úseku. Hneď ma aj zhodilo - tak som zariskoval a odtlačil a vyšlo to.

Práve keď som sa priliepal na svah vpravo, zdochli mi baterky vo váriu - zanadával som a prepol som vário na rezervnú batériu. ChvíĽu som tam robil osmičky naslepo, kým sa zobudil displej. Po pár sekundách zomrela aj rezervná batéria (ó ďakujem ti osud). Displej oslepol a svietilo mi na ňom iba "Power End". Našťastie Brauniger to spravil tak, že keď ide vário z posledných zbytkov bateriek, funguje aspoň zvuk. BohužiaĽ po chvíli som zistil, že niečo je zle - vário pípalo aj keď som klesal. Zrejme pri tom malom napätí blbla elektronika. Ă

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Gaspi podla tracklog-u letel 1hod. a 34 min. Doskrabal sa do nadmorskej vysky 1024m, co je asi 500 m nad start.

Ale inac, dalo sa... 8)

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Gaspi gaspi, nas veky vzor a hned po starte ti vsetko vypne :-D jedno stastie ze nelietame motoraky.

No a Ivan? Vilo? pocity? lezacka, velky kopec sup sup.. nech si ozivyme spomienky na zaciatky.

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Ja uz len ku Gaspiho vycerpavajucemu prispevku dodam, ze ten track je moj, ale kedze som startoval cca 2-3 po Petovi a pristal 2-3 min po nom, tak by to malo sediet aj na neho. Ked sme sa tych prvych 15-20 min. skrabali po svahu, tak som uz bol riadne nas..., lebo tych vyskovych 20-30m som nedokazal urobit, aby som ho dostupal. A najhorsie bolo na tom to, ze padaky sa vozili nad nami. Az som zacinal rozmyslat nad novym kridlom, ale na zaciatku sezony vraj piloti maju rozne debilne myslienky. Ked sme uz nad dolinou dotacali vrcholky termiky, tak ten vyskovy rozdiel sa zotrel a ked som identifikoval 4 na gaspiho hornom potahu, uz bolo vsetko v poriadku. :lol:
Samozrejme aj problem s padakmi sa vyriesil, kedze oni si cely cas strazili tu svoju letovu hladinu cca 150 m nad startom :roll:
A rozhodnutie pozriet si pred vyjazdom na kopec pole za riekou bolo veeelmi prezierave, pretoze pristatie som mal naozaj bezproblemove, ale rozpocet ... (asi to bude tym, ze este namam v oku ten novy konvtroverzny kurz)
No skratka neslo o rozpocet, ale o bezpecne umiestnenie seba s kridlom niekde v priestore 1km x 1km :lol:

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Ivan »

Tak ja zhrniem to svoje :)

1.štart: celé to bolo také hektické, štart z tých všetkých to bol najpohodlnejší, nemusel so ani veĽmi bežať, vietor dosť pomoho. Skôr než som sa spamätal už som sedel.
Pravdupovediac si z letu pamätám asi toĽko čo som so si pamatal z toho prvého keď som sa na pár sekúnd odlepil od zeme z Podhája. Viem, že Laco hovoril do vysielačky niekoĽko krát (takže ten let musel byť dlhší ako na Podháji ) a ja som sa snažil spraviť čo povedal.
Po vynesení krídla, som dostal zopár rád, od Laca a Gašpiho a na rade bol Vilo.


Po Vilovi Laco skonštatoval, že ma ešte raz "zhodia" kým odletia.
Tak šup šup do lezačky a už som visel a chíĽu na to aj štartoval. Trochu na bočný vietor a musel som o poznanie viac bežať. (odtlačil som až keď som mal pocit, že každú chvíĽu spadnem na hubu) ten "zleťačik" už bol o poznania lepší mal som pocit úplnej kontroly, aj Laca vo vysielačke bolo počuť pomenej a ak aj tak to bolo "Tak, tak ..." a na konci "Výborne." Teda aspoň si myslím lebo už som si užíval viac samotný "let" ako sa sústredil čo hovorí Laco. (v tom dobrom slova zmysle)

Kým som to s Vilom znova vyniesol skočil do toho aj Laco. Postavil som vranu na zobák, a šiel sa vydýchať s pocitom, že dnes som dozlietal, ale zato so slušným výsledkom.

O chvíĽu sa ma Vilo pýta, že či ešte idem? Pozrel som naň trochu začudovane s tým, že Laco tu už nie je. Vilo odvetil, že Laco povedal, že môže ísť. Asi som sa netváril veĽmi presvedčene, lebo hneď dodal, že by mi predsa neklamal alebo niečo v tom zmysle.

Pravdupovediac neviem čo ma presvedčilo, či Vilo alebo to, že som to chcel skúsiť ešte. Možno oboje. Tak som sa zavesil a pripravil na tretí zleťáčik prvý bez inštruktora za chrbtom.

ChvíĽu som tam stepoval, znova to bolo na bočný vietor, ale bežal som dobre a odštartoval. Nabral som asi dobrú rýchlosť lebo na prvej lúke som bol pomerne rýchlo, tak som nasadil na pristátie. Pekne proti vetru. Už už som myslel, že som na zemi keď ma nadvyhlo opäť dosť vysoko nad zem. (asi som bol ešte rýchly keď som sa rozhodol pristáť, odtlačenie a prifúknutie asi spravilo svoje) Nakoniec som pristal, ale oveĽa bližšie k jedému kríku ako som pôvodne plánoval.

4. zleťáčik:
Slniečko už bolo fuč aspoň na štartovačke. Vyzeralo to všeliako, ale šiel som sa ešte zavesiť a chvíĽu som tam postával. Potom prišiel podĽa Vila posledný interval kedy sa ešte dalo čosi robiť, tak som zrobil to že som odštartoval. :) Znova som sa cítil ako na koni všetko som robil skôr intuitívne a užival si zleťáku, trochu som sa musel ponamáhať keď som vyletel zpoza stromov, ale potom to už bolo vpohode. Nad to prvou "pristávačkou"som usúdil, že mám ešte dosť rýchlosti aj výšky aby som doletel až na tú druhú. Tak som to potiahol až k vysielaču a predažil si tak pocit letu.

Ako sa hovorí s jedlom rastie chuť, a mne to lietanie voĽajako zachutilo. Prosím si pridať. :mrgreen: Chcem viac, chem dlhšie.
Jednohubky a polievočku mam za sebou teraz, hlavný chod a najviac sa teším na dezert... :mrgreen:

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Ivan, ten stvrty odstavec trosku prepracuj :twisted: :wink:

Užívateľov profilový obrázok
matoZA
Príspevky: 460
Dátum registrácie: Ut Nov 06, 2007 9:27 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa matoZA »

..alebo aspon zdorazni, ze pri tom nebol Laco :P

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

sidewinder napísal:Gaspi gaspi, nas veky vzor a hned po starte ti vsetko vypne :-D jedno stastie ze nelietame motoraky.
Pre "hardcore" pilotov sú to všetko nepodstatné veci - všetky tie vysielačky, ďžípíeska, vária, mobily. Aj to rogalo beriem vlastne iba ako otravnú nevyhnutnosť. Som ochotný akceptovať iba Wingsuit. Len kvôli technologickým nedostatkom (kazavosť iba 1:2.5) musím zatiaĽ používať rogalo. :-)

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

pegas napísal: Len kvôli technologickým nedostatkom (kazavosť iba 1:2.5) musím zatiaĽ používať rogalo. :-)
Mna skor trapi, ci by som zvvladol pri pristati dostatocne oddtlacit. :shock:

Užívateľov profilový obrázok
Ivan
Príspevky: 613
Dátum registrácie: Pi Apr 18, 2008 8:17 am
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Ivan »

pridane linky na videa.

Napísať odpoveď