ZOBOR

Letové dni 2009
miro
Príspevky: 851
Dátum registrácie: Ne Apr 06, 2008 7:28 pm
Bydlisko: Hlohovec
Kontaktovať užívateľa:

ZOBOR

Príspevok od užívateľa miro »

Takto som si dnes polietal s Rasťom Ĺ išovským.
Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
SLV
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Št Máj 07, 2009 12:07 pm
Bydlisko: Nitra

nadhera

Príspevok od užívateľa SLV »

vcera som vas pozoroval s mesta a nadherne ste polietali...uz sa neviem dockat ked presedlam pod konstrukciu ...paragliding ma uz docista omrzel ..neviem ako nazvat tento syndrom ale uz ma to docista prestalo bavit

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Zobor 8.5. 2009, alebo Pekný, krátky x-country “deň“
Vo štvrtok sa zrušil piatkový súťažný deň na náhradnom termíne 1.kola MSR na Kokave. Predpoveď bola na piatok dobrá tak sa aspoň miestne dohadujeme, že pojdeme polietať na Zobor pri Nitre. Nakoniec sme zorganizovali partiu v zoskupení Mirko P., Marko, Ĺ kuty, Vilo ako vodiča a Ja (Ivan). Miesto ranného stretnutia je u Mirka v Hlohovci, kde si stíhame dať kávičku na terase. Dohadzujeme výstroj a už vyrážame do Nitry kde nás bude čakať Marko. Cestou nám Vilo ukazuje pristávačky, ktoré využil keď tu voĽakedy robieval prelety. Po príchode na pristávačku počasie stále vyzerá skvele. Je teplý jarný deň s malou oblačnosťou, krásne počasie na x-country let. Ĺ kuty ešte odbiehava zapichúť flérku na pristávačku a zároveň si ju pozrie, lebo je tu prvý krát a bude mať premiéru na tomto kopci. Dokladáme Marka a už si to valíme na redukcii na dvojke hore k Zoboru. Cesta čím ďalej tým sa mi zdá rozbitejšia a už si neviem ani predstaviť ako som tu mohol voĽakedy vyjsť aj s dodávkou Renault Trafic. Mierne vytrasení vystupujeme a už bežíme sa pozrieť k štartovacej rampe na to majstrovské dielo, ktoré sme tu pred pár rokmi zmajstrovali. Počasie je stále pekné, aj keď je tu tenká vrstva cirrusov a trochu silnejší vietor. Vykladáme krídla a Mirko ide ešte postrihať kríčky a stromčeky, ktoré povyrástli v tesnej blízkosti štartu. Vo vzduchu vidíme aj vetrone z neďalekého letiska v Nitre. Prípravy krídiel a výstroje pomaly končia a ja odvážne do GPS dávam môj cieĽ Oravskú Polhorú. Predpoveď dostupov a termiky není najlepšia, ale dá sa letieť aj v takýchto podmienkach. Na štart idem ako prvý. Treba mi pomôcť, pretože vietor je ešte stále dosť silný a termika sa tiež do toho pridáva. Divákov je tu dosť, takže foťáky cvakajú a detúrence sa neustále rodičov vypytujú kedy už ujo poletí. Ach aká romantika... Po zkĽudnení závanov idem do toho. Ĺ tart bol super, hneď to zdvíha. Urobím 2 otočky a nič. Tak začínam svahovať. Svah drží par desiatok metrov nad hrebeňom. Dlho svahujem a nezdvíham sa a nenachádzam rozumné termické stúpanie. Vyčkávam a skúšam po okolí. Nakoniec sa chytám a vytáčam do cca 1200 mnm z celkom veĽkým znosom. To je ešte malá výška, to musí ísť vyššie aby som odletel: povedal som si. A tak znovu klesám a hra začína znovu. Trochu sa divím prečo chalani neštartujú. Asi sa im to doho ešte nechce. Druhý krát sa chytám, ale taktiež len do 1200 nmn. Po vetre vidím Blaník ako si to točí, no tiež nestúpa vyššie ako ja. Asi tie dostupy nebudú až take dobré ako som čakal, pomyslel som si. Do tretice sa mi podarí vytočiť 1600 mnm a už sa rozhodujem, že to skúsim. Hrazdu príliš neťahám, nechám sa unášať, však vietor má dobrý smer. Hneď nachádzam další stupák, ktorým sa dostávam do 1750 mnm. Snažím si udržať výšku a balonujem aj na slabunkom stúpaní. Letím ďalej, nedarí sa mi nájsť niečo čo by ma držalo. Neskôr východne od Topolčian nachádzam moje posledné slabé stúpanie, za ktorým nasleduje silné klesanie a nepomôže mi ani predpokladaná termika nad dedinou Bošany. Už som presvedčený, že budem pristávať. Nebol žiaden problém si nájsť krásnu pristávačku pri ceste. Priblíženie je trochu nízke nad cestou, zase som trochu krátky ako sa mi to stáva poslednú dobu. Pristátie perfektné. Aj keď sa mi nepodarilo ďalej zaletieť, bol som spokojný. Krásna príroda, na okolo pekný slnečný deň, krásne pristátie. Zavolal som chalanom ako na tom sú. Niektorí už odštartovali a niektorí sa do toho akurát púštali. Vedel som, že mám veĽa času, kým po mňa prídu. Pomalinky som zbalil krídlo a postroj. Vyhliadol som si miesto kde si odložím krídlo pokým pôjdem do najbližšej dediny na pivo čakať chalanov. Dedina Nedanovce bola kúsok a hneď na okraji bola reštaurácia Oáza. Objednal som si pivo, držkovú a denné menu vysmážaný syr. Pekne som sa najedol, napil. No není to krásný deň? Pozdravil som koníka v ohrade hneď vedĽa reštaurácii a pri druhom pivku som vyčkával chalanov kým prídu. Príšiel Mirko a Vilo a tiež si objednali mieste dobrotky. Pokecali sme o našom dnešnom lietaní, že ako si Mirko polietal nad Zoborom a Nitrou, a že si polietal spolu s vetroňom. Neskôr po tom čo nám zavolal sme zistili, že ten pilot vetroňa je náš kamarát, už zrejme bývalý rogalista Rasťo Ĺ išovský z Nitry. Hovoril, že aj Mirka odfotil, tak sme si potom vymenili fotky. Ĺ kutymu a Markovi sa až tak dobre nedarilo a skoro zosadli dole na pristávačku. Po dobrom obede a večeri sme sa vracali späť do Hlohovca, kde nám už volal Jarko S., že sa súťaž nekoná, pretože sa prihlásilo málo Ľudí a tak by nebolo kolo platné. U Mirka som si prehodil veci na moje auto a šiel som domov s dobrým pocitom z pekného x-country “dňa“.

zaznam z letu
http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2009/11:45

viac foto
http://deltaclubba.sk/galeria.php?gid=86

ObrázokObrázokObrázok

www.deltaclubba.sk
Naposledy upravil/-a Ivan Plucko - NAY v Št Máj 14, 2009 12:25 pm, upravené celkom 4 krát.

belani
Príspevky: 444
Dátum registrácie: Po Dec 31, 2007 2:04 pm
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa belani »

Plucko a ty si mal nejaku romanticku naladicku ked si to pisal.... :lol: Alebo si sa mi trosicku udrel pri pristati :?: :idea:

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

To lietanie to je krasa... :wink:

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Pluco, ved pockaj, ked sa ti zacnu liahnut rogalisti alebo rogalistky, este len vtedy sa Ti lietanie zacne pacit :D , ale uz nebudes moct :D

Napísať odpoveď