Tokaj 17.05.2009

Letové dni 2009
Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Tokaj 17.05.2009

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Tak dneska sme to rozbalili na tokaji. Ja, Gaspi, Robo a Juraj.
Moj vysledok prekvapil aj mna a keby som nemal svedkov tomu tracklogu ani sam neuverim.
Inac to bola moja prva zakladna a prvy prelet, podla GPS 29,75 km. a tu je zaznam
http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2009/12:04

Odled od tokaja vo stvorici, z jedneho stupaku z pod zakladne. cista nadhera.
ostate dodaju chalani ja idem spat :-) som unaveny.

Užívateľov profilový obrázok
Ivan Plucko - NAY
Príspevky: 988
Dátum registrácie: Ut Okt 23, 2007 8:17 pm
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Ivan Plucko - NAY »

Slusne zachytavacky v 100 metroch :wink:

Laco
Príspevky: 2259
Dátum registrácie: Po Sep 24, 2007 5:35 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa Laco »

Marian, gratulujem... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
marek pp
Príspevky: 214
Dátum registrácie: Po Okt 01, 2007 6:56 pm
Bydlisko: Poprad-Matejovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa marek pp »

Bratranče, ešte raz gratulujem a v dobrom závidím.

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Mne to vyšlo iba na 50,4 km - o 4 km menej ako pred týždňom.
http://www.xcontest.org/world/en/flight ... 2009/12:19

Maximálny dostup bol 1900 m - na začiatku pod základňou. Potom to bolo horšie. Pri zemi síce fúkal juhozápad, ale vo výške sa od severozápadu nasúvala nejaká iná vzduchová hmota, takže využiteĽné dostupy končili v 1200 m - vyššie to bolo veĽmi slabé a stočené od severozápadu. O 16:00 LSEĂ
Naposledy upravil/-a pegas v Po Máj 18, 2009 8:38 am, upravené celkom 1 krát.

Užívateľov profilový obrázok
Norbert
Príspevky: 1510
Dátum registrácie: Št Sep 27, 2007 5:11 pm
Bydlisko: Kosice

Príspevok od užívateľa Norbert »

to Marian: Blahozelam. Konecne si sa odlepil od kopca.
Pomohlo nastavenie konpenzatora?

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

Bolo to takto.

Prisli sme na Tokaj. Na kopci fukalo nic, alebo od zadu. Sedime a debatime. Po nejakom case prisiel interval, jeden, druhy ale nic moc.
V podstate sa opakovalo pocasie z minulej nedele, ked gaspi uletel 50 km. Zacalo vaznejsie dychat, pustili sme sa do stavby rogal.
Som pripraveny na starte ako prvy. Tri padaky potvrdili, ze zase funguje lave rebro. Po porovnani mojich starsich trackov s ostatnymi pilotmi bol ten moj ako bludenie priestorom pricom ostatne (hlavne som sledoval gaspiho) mali, nazval som to, "disciplinu v kruzeni". Jednoducho ziadne osmicky len to tocit vo vybranej strane a navazat sa do stupakov.
Startujem, idem na istotu a stupam dvojeckou do 1400, kde to kaplo. Rozhodol som sa presunut pred zapadne rebro, lebo odtial chodili mraky odkedy sme prisli na kopec. Zatial podomnou vidim v psej vyske ostatnych. Juro uz zbieral hrozno nad vinicami, Gaspi s Robom uz nieco tocili. Na stupanie nadabil aj Juro potom ja a uz to islo. Mam tusenie, ze som chytil najsilnejsie jadro, lebo som dobehol gaspiho, jura a roba a chvilu aj cital tu gaspiho stvorku na plachte co ma tak rad Laco. Behom chvilky mrak na dosah ruky. Nadhera, nieco neuveritelne. Na variu cca 1800 a Aerosi uz ficia priestorom. Robo sa vybral za nimi a ja neviem co sa stalo, stiham Roba a prilietame nad prvu dedinu Timar. Vysky bolo tak akurat na pristatie, rozopinam postroj, vyberam pristavacku. Robo zacal smejdit a tocit, mna tam cosi tiez nakoplo, takze pristatie sa nekona, zatahujem podvozkovu sachtu a ideme nato. Zrazu vidim s nami aj Jura. Tri rogala sa dvihaju od kominov domov, na konci dediny som videl skupinku deti ako stoja a pozeraju na nas :-). Naskrabali sme vysku preskocili Tisu a dotiahli sa nad dedinku Zaklod. Tu bolo druhe miesto, kde som vyberal pristavacku. Robo sadol tak som bol rozhodnuty, ze to tam posadim. Napravo predomnou letel Juraj a pustil sa do dlhej tiahlej pravej zatacky a opadaval menej tak som sa pustil za nim. Zase ma cosi nakoplo zacinam to vylizovat az do regulerneho stupaku. Jura sa zatial presunul na zapad odomna a uz ideme hore obaja. Okolo 1200 sa to stale rozpadlo alebo som to stratil neviem. Ale sem tam to tuklo stale. Povedal som si kaslem ja na vysku ved tu je vsade nejaky stupak. A naberam kurz na sever. V gps som nemal ziadne "GO TO" len som proste letel na sever kam to pojde. Rovnym letom to tiez pekne drzalo nebolo sa coho bat, nie ako po odlete z tokaja 4m dole :-(. Sem tam som stale hodil ockom ako idu cesty a kde to posadim, ale pristavackami som sa zaoberal stale menej a menej. Prelietavam Sarospatak a presuvam sa na zapadnu stranu cesty vedla hor. Tu som uletel este 5km nasiel pristavacku a v nulkach vyklesal a pristal do stredu obylneho pola velkeho ako pristavacka pod stranikom. Takto posadit na presnosti vysmeju ma :-D. Dotiahol som to k ceste, kde vediet asfaltovany chodnik pre cyklistov a korculiarov. Hned sa pristavil jeden madar s dcerkou. Polamanou anglictinou som mu vysvetlil kto som a co tu vlastne robim a uz bezala debata. Dostal som vodu, hned sa opytal ci ma netreba niekam odviest alebo ci mi nieco netreba. Nasledovala konverzacia s Jurajom po vysielacke, sms-kovanie, cakanie na zvoz. Myslim ,ze tie madarske roviny su na trenovanie preletov vyborne. Vsade sa da pristat, bez strachu sa da letiet aj v malich vyskach.

S tym Flaviom nieje nieco v poriadku, ked to takto lieta :-D.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

Pekne chlapi, Marian - bravoo .
Bol som s rodinkou na Kapusanaku, chcel som okresat dva kamene co sa im treba v strmaku vyhybat, sekac iba odskakoval - svine huzevnate.
Pegas - aku mapu mas na GPS ?, mas aj zapnutu dajaku navigaciu ?

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Ĺ koda Mišo, že si s nami nebol. Už sme včera začali rozoberať, že či to "separé" robíš schválne, alebo máš proste iba šťastie.

Ešte k tej predpovedi, čo ťa ráno odradila. Flymet je možno dobrý pre plachtárov, ktorí nepotrebujú vedieť do detailov prízemný vietor. V tomto je SHMĂš lepšie - má jemnejšiu výpočtovú sieť, a pre istotu to kontrolujem na Meteoblue - mne sa zdalo, že ten ich severný vietor je uletená predpoveď, ale nakoniec to dobre sedelo na to, čo som zažil na konci letu. A hlavne - treba za tými grafmi hĽadať príčinu, a na základe toho odhadnúť, nakoĽko sa dá tým grafom veriť.

V GPS mám aj nejakú Maďarskú mapu, ale tú zapínam až pri zvoze. Navigujem vždy na Sobrance, takže ak by mi šípka ukazovala na západ, viem že je problém, lebo bude treba "razgavárivať pa ukrajinsky". Navigácia však nie je problém, lebo už od Maďarských hraníc vidno Užhorod - je to more bielych panelákov. A hranica je tesne vedĽa Užhorodu. Sobrance a Michalovce sú ďalej na sever a nevidno ich.

Na SĽubici mali včera trochu lepšie dostupy, ale pochybujem, že by sa nám podarili krajšie prelety. Tu je foto zo Zdenovho letu:
http://picasaweb.google.sk/zethafly/090517_PG_Slubica#

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Skuska mojej malej kamery dopadla nasledovne. Urobila len asi 300 orazkov, budem reklamovat. Kvalita sa da vydrzat:
ObrázokObrázok
ObrázokObrázok
Inak, preletel som nejakych 45 km a bol som vo vzduchu takmer 3 hodiny. Pre mna hrozne trapenie, to Exxtacy ma odnaucilo lietat.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Tu prikladam normalne fotky z lietania a preletu:
ObrázokObrázokObrázok
ObrázokObrázokObrázok
ObrázokObrázok

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

Pegas - Slubicu som vcera videl na grafoch lepsie, aj ked spociatku tu boli zakladne dost nizko. Potom aj v KE prisli sem- tam zafuky z J, bola este moznost vyrazit za Vami , o 10.30 som volal Lacovi no nebral. A kedze som polietal v sobotu , bol som aj kus lenivy. Dufam ze Vam moja flerka zo soboty posluzila pri tych startoch do termiky.

Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa jaro »

Juto, kde si mal tu kameru ked ju na fotkach nevidno.

Užívateľov profilový obrázok
sidewinder
Príspevky: 2750
Dátum registrácie: St Sep 19, 2007 9:00 am
Bydlisko: Kosice- Toporec - SR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa sidewinder »

To je taka neviditelna kamera. Velka asi ako 1/2 mobilneho telefonu.
Obrázok

To juraj:
Ktovie co robia s tou kamerou a kvalitou obrazu vsetky tie vybracie. Lebo ta plachta tam pracuje stale. Este by ju mozno bolo dobre odskusat niekde na hrazde alebo trapezach to su (myslim si) trochu kludnejsie miesta.
Naposledy upravil/-a sidewinder v Po Máj 18, 2009 12:47 pm, upravené celkom 1 krát.

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

Tu by si ju mal najst, ale pozor, je velmi mala
Obrázok

Napísať odpoveď