Poprad - Dubina 21. 05. 2009

Letové dni 2009
Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Poprad - Dubina 21. 05. 2009

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Od samého rána som som bol nervózny z toho, že čas sa podĽa predpovede i v skutočnosti ukazoval dobrý, ale mal som doobeda pred sebou nejakú neodkladnú prácu. Ráno cestou do garáže som zavolal Mišovi G. Zreferoval som mu môj peší výšĽap z minulého dňa na kopec - rúbanisko pri dedine Hranovnica, ktorý by mohol byť dobrý na severný vietor. Povedal som mu, že dnes mám viac menej voĽno a že budem rád, ak dnes, alebo kedykoĽvek inokedy príde do Popradu alebo ma zavolá na lietanie niekde inde.

V priebehu dňa mi už nikto nevolal, vedel som však, že sa chlapci z KZ chystali na Bukovec. Ak by dali avizo, určite by som došiel aj tam. V priebehu dňa nebol vietor v Poprade nijako presvedčivý, ba ani telefonáty na miestneho paraglidistu z Lendaku (dobré je mať tam informátora!) nesĽubovali v priebehu poludnia a najbližších hodín nič potešujúce. Jeho som práve zastihol na druhom (hornom) štarte na lendackej Pálenici. Vraj mu tam slabo fúkalo do chrbta, alebo občas z východu. Neskôr som sa od neho dozvedel, že z Pálenice napokon pri bezvetrí iba zletel.
PodĽa predpovede mal fúkať slabý J, JV. RozmýšĽal som, že aj keď sám, predsa len pôjdem na Maguru - s náradím a rogallom, počistím uvažované miesto štatu a ak fúkne na kopec, tak odštartujem a vyskúšam čo to spraví.

Napokom to celé dopadlo úplne ináč. Poobede som sa zamotal v meste a po 15,00 bolo treba vyzdvihnúť dcéru zo škôlky. Pred 16,00 som osobne overoval aktuálny smer vetra južne od mesta a tam fúkal čistý východ. Sklamaný z vývoja situácie a premárneného dňa som viezol dcéru domov, keď mi zrazu zvoní mobil - volá mi kamarát, paraglidista zo Svitu, že je ešte s jedným PG na štarte Dubiny a že fúka priamo na svah nejakých 6 m, že je to pre nich silné, a či neprídem. Bomba! Rýchlo balím veci, utekám do garáže, nakladám krídlo a ostatné veci a upaĽujem na Dubinu. Je niečo pred pol šiestou (!), mrzí ma, že to znova bude lietanie so zapadajúcim slnkom a miznúcou termikou. Nuž ale, dobre i to pri tejto biede.
Zaparkuvávam pri hájovni ako obvykle. Nestihol som si vziať niečo na pitie, tak po vystúpení z auta kráčam do dvora hájovne, že si od domácich vypýtam čistú vodu. Všetky strážne psy brešú na mňa ako besné a do toho kričí i domáci, kde som sa to opovážil zaparkovať. Cez psí štekoť mu vysvetĽujem, že parkujem na kraji a nezavadziam vo výjazde. Na to domáci mizne v dome a vychádza mi oproti hájnikova žena (nie tá od Hviezdoslava!). Túto miestnu našťastie poznám - pochádza z mojej rodnej obce, takže u nej žehlím i budúce možné parkovania iných kolegov - rogallistov - dokonca i u nich vo dvore. Samozrejme, treba u nich zaklopať a dať im to vedieť - nebude problém.

Na štart som "vybehol" ako rýchlo som vedel. Fúkalo skutočne poctivých 6 m. Vítajú ma kamaráti od PG a čakajú, že letovú prevádzku zachránim aspoň ja. Vravím, že pre nás je takýto vietor OK. Na Dubine som štartoval i do väčšieho vetra a nebol problém. Vydýchal som sa, zapichol veterný rukáv a rozložil krídlo. Obaja pozerali na to "lešenárske" čudo s rešpektom! Chlapci mi pomohli preniesť krídlo na pravú stranu štartu, ktorú sme s dotyčným Jozefom pri minulej brigáde upravovali dokonca i hrabĽami. Po predletovej kontrole a úkonoch (aj sa zavesiť!) čakám na vhodný okamžik. Obaja mi poctivo asistujú - možno im práve týmto lietaním nasadím rogallistického červíka do hlavy.

Počkal som na vietor priamo do plachty a o 18,35 odštartoval. Predtým som, samozrejme, zavolal na TWR Tatry a vyžiadal povolenie na prevádzku. Keďže už bolo neskoro, dojednal som 300 m nad terénom a priestor od úrovne Hranovnice po Kravany. Ĺ lo to hneď hore ako vo výťahu. Svojich kamarátov "asistentov" od PG som nechal pod sebou na štarte zrejme v úprimnej závisti, že ja som už v tom, a oni musia sedieť na zemi. Tentokrát od môjho opätovného začatia lietania ma Dubina poťešila najviac. Postupne som nastúpal nad vrchol Krížnej a v kotli pred vrcholom naozaj nastúpal cca do 300 m. Naskytol sa mi výhĽad, aký si pamätám z lietania na Dubine v mojich mladších rokoch - celý Poprad i letisko v dohĽade, dole podo mnou v doline rieky Hornád pasúce sa stádo kravičiek. Ĺ koda len, že sa už slnko chýlilo k západu a tieňov bolo čím ďalej tým viac.
Po nastúpaní výšky sa mi nijako nedarilo zatiahnuť zips, aby som sa pohodlne uložil vo svojej ležačke. Tak som s tou otvorenou "podvozkovou šachtou" (ten výraz sa mi veĽmi páči!) lietal až do pristátia. Nechápem, ako to Marek posledne 2 hod. vydržal pri lietaní na Kapušianskom hrade.

Keď sa blížila hodina letu, nasmeroval som to ponad hradskú vedúcu od kameňolomu na Hranovnicu a záhradky pod Dubinou. Napodiv, nosilo to ešte i na svahu nad záhradkami, tak som napokon pristával na poli bližšie k hlavnej ceste. Kamarát Jozef prišiel svojím autom pre kĽuče od mojej Fábie a kým som krídlo zbalil, dofrčal s ňou k miestu pristátia. Patrí mu vďaka za pomoc. Určite mu to nezabudnem.

Opäť som sa utvrdil, že Dubina je dobrá a hlavne, pre nás popradčanov, až hriešne blízko. Už sa teším na ďalší letový deň. Určite to však musí byť cez deň, keď bude fungovať aj termika, nie len podvečerný svah.

Užívateľov profilový obrázok
marek pp
Príspevky: 214
Dátum registrácie: Po Okt 01, 2007 6:56 pm
Bydlisko: Poprad-Matejovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa marek pp »

Gratulujem k peknému polietaniu otče :D .
Že si sa mi včera ani nepochálil.......... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

marek pp napísal:Gratulujem k peknému polietaniu otče :D .
Že si sa mi včera ani nepochálil.......... :wink:
I wanted to bring a little magic to your life!
... a pred cestou na Dubinu jednak nebol čas a ...
VeĽa krát, keď Ti vyvolávam, tak mám dojem, že nemáš - podĽa mojich predstáv a podĽa svojho veku - ten náležitý rogallistický entuziazmus, a že ťa akurát volám v nesprávnu chvíĽu. Na to nemám nervy!

juraj
Príspevky: 3423
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:29 pm
Bydlisko: Košice

Príspevok od užívateľa juraj »

To bola nadherna komunikacia otec-syn :D

Napísať odpoveď