Slubica 24.5.

Letové dni 2009
Užívateľov profilový obrázok
jaro
Príspevky: 4200
Dátum registrácie: Št Sep 20, 2007 12:39 pm
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Slubica 24.5.

Príspevok od užívateľa jaro »

Rano som bol za akukolvek destinaciu, ked sa ale v KE rozhodla vyraziť za lietanim cela pereput asi 6 rogalistov, idem s nimi, na Slubicu. Nakoniec som bol sam s Mišom.
Pod kopcom sa pridal Jano s Jarom spišske jadro, sediac pod kopcom sme zvažovali či nebude pršať a či nejdeme na Kapusanak. Skor ale prisiel Stefan tak som zavelil "hor sa". Vývoz super, v aute nas bolo, odzadu 3+5,5+2+nejake postroje. Cesta je vypluhovana, na štvorkolu stvorená.
Rýchlo rozbalujeme, padaky po jednom skusaju a vyvazaju sa hore. Od Tatier vydno modre nebo a ide ku nam. Padaky sa hrabu z pol kopca do 1100 a dosť. Prislo slnko presne o 14tej. SLedujem padaky, Mišo nas nahaňa kto prvý. Nemal som chut cakat na tlupu PG na štarte tak sa pred 3tou staviam na polpozišn.MOji favoriti predo mnou vo vzduchu zrovna začali všetci padať. Ă

pegas
Príspevky: 2692
Dátum registrácie: Pi Sep 28, 2007 9:05 pm
Bydlisko: Ta Košice (The Kosice)
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa pegas »

Ten gradient bol dnes naozaj nanič, keď sa stupáky nemohli rozvinúť do šírky. Ale aspoň sme to otestovali na dvoch rôznych miestach súčasne.

Michal
Príspevky: 1332
Dátum registrácie: St Okt 24, 2007 9:07 pm
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michal »

Najskor deka a bezvetrie, potom sa urobil krasny den. Ako Noro hovori: po hafo mrde ludi. Vyparina predvadzal novy padak s vyztuhami v nabezke. Po tretom zvoneni spodnych laniek, bol som aj celkom rad ze som vyhnil. Jaro si lietanie zasluzil - vytiahol sa takmer od pristavacky. Videa statrtov na ftp si stiahnite a vymazte.


ObrázokObrázok

ObrázokObrázok

ObrázokObrázok

Užívateľov profilový obrázok
Edmond PP
Príspevky: 1010
Dátum registrácie: Ut Júl 29, 2008 5:29 pm

Príspevok od užívateľa Edmond PP »

Priznám sa, že ma včera ráno (24.05.) pohĽad na oblohu šokoval. Nečakal som, že to bude zadekované až tak veĽmi. Predpoveď sĽubovala v priebehu dňa vyčasenie, ale skoré vyrazenie niekam naozaj nemalo zmysel. Na 10,00 som mal aj tak pracovné povinnosti takže zatiahnutá obloha ma zatiaĽ až tak veĽmi nehnevala. Medzitým som overoval rozhodnutia u Peťa a Jara. Rozdielne destinácie ma tiež prekvapili. Rozhodol som sa počkať na vyčasenie a ísť na SĽubicu s rizikom, že vývoz pre mňa sa už nemusí konať. Nuž čo - kempingové stoličky zvyčajne vozím so sebou, takže, ak sa vývoz nepodarí, budem obdivovať kamarátov zo zeme.
Na "výlet" som podĽa môjho tajného plánu napokon prehovoril i manželku. Moja 4-ročná "asistentka" samozrejme ide s nami. V duchu sa vytešujem, že "prerábanie" mojej polovičky úspešne pokračuje. Napokon sme si doma dopriali normálny nedeĽný obed a smerom na Branisko a Dúbravu vyrazili až okolo 13,00. Niekedy je dobré neponáhĽať sa - cez obed sa obloha začala krásne rozjasňovať. Cítil som, že ak s toho nebude lietanie, tak pekný rodinný výlet určite.

Do Dúbravy sme dorazili pred 14,00 hod. Tých troch smiešnych a gýčových jeleňov, podĽa ktorých som sa mal orientovať na parkovisko na konci obce sme spozorovali až na druhýkrát.
Na lúke pri parkovisku som hneď po príchode zapichol svoj veterný rukáv, ktorý tam jediný zodpovedne začal ukazovať smer a silu vetra. Padačkárov ako hnoja a s ťažkou biedou vyvesia nejakú nevýraznú fléru! Pri pristávaní im určite ten rukáv uĽahčil orientáciu. Nabudúce začnem za neho vyberať poplatky!

Keďže sa z parkoviska zatiaĽ nijaký vývoz nekoná, rozkladám stoličky a robíme si pohodlie. Malá behá po lúke, zbiera kvety a ja s manželkou sa usádzame do kresiel. Nad hlavami krásna modrá obloha a slniečko – hotová idylka. Chýba mi už iba ten vývoz. Na parkovisku sa síce zjavil nejaký väčší terénny voz, ale bez záhradky na streche. Berie hore iba samých padačkárov.

Naši chlapci sú už hore na štarte. Komunikujem s Janom a radím, aby ešte so štartovaním počkali. Dole pri dedine medzi 14,00 a 14,30 je totiž stále iba slabý a variabilný vietor. Po 14,30 hod. vidieť na veternom rukáve prvé náznaky silnejúceho vetra s ideálnym smerom priamo na kopec. Opäť volám Janovi. Ak začína dobre fúkať tu dole, na štarte to musí byť ešte lepšie. Z telefonátu s Janom som vyrozumel, že na štarte je prvý v poradí on. Okolo 14,40 (?) vyštartovalo naše prvé krídlo a počínalo si celkom sĽubne. Postupne prestúpalo i všetky padáky. Vravím si – ten Jano je frajer! Za prvým krídlom asi do 30 minút odštartovali i ďalší 3 piloti, tí však po krátkom svahovaní cca po 20 minútach pristáli. Medzitým, podĽa môjho vedomia, Jano lietal nad Braniskom už čosi vyše hodiny. Hlásim Marekovi a Mariánovi, ktorí v Toporci pripravovali komunikačnú techniku na najbližšie lietanie, ako sa darí Janovi a ako „vytrel kocúra“ skúseným flígrom. To som teda nevedel, že to nelieta Jano Ludvík, ale Jaro Sojka. Touto cestou sa Ti, Jarko, hlboko ospravedlňujem za krátkodobé pokazenie Tvojho pilotného obrazu. Ešte v ten istý deň som mylné informácie dával na správnu mieru.

Po pristáti 4-tého (Jarovho) krídla rozmýšĽam, čo ďalej. Našťastie sa na parkovisku objavuje iný „tereňák“ a napodiv i so strešným nosičom. Ak si dobre pamätám, tak ma vodič – padačkár oslovil sám, či sa s krídlom nechcem vyviezť nahor. Paráda. Chvatom si balím svoje veci, prekladáme krídlo na terénne auto a za chvíĽu spolu s ďalšími 5 pilotmi PG vyrážame na kopec. Cestou hore Ľutujem terénne auto, akú cestu musí zvládnuť, kým nás vyvezie nahor. Aká škoda, že podobná holina, aká je na Ĺ Ľubici, neexistuje vedĽa št. cesty na vrchole Braniska. To by bol luxus!

Po vystúpení z auta na vrchole SĽubice som očarený. Tá panoráma krajiny smerom na západ je úchvatná. Spišský hrad a Vysoké Tatry v pozadí – to sa len tak nevidí. SĽubica je krásna nie len pre lietanie, ale i ako turistický cieĽ.
Po predýchaní tej nádhery začínam rozbaĽovať starého Atlasa. Po 17,00 som fakticky pripravený na štart – už iba počkať na ten správny okamžik. Na štarte fúka viac-menej ustálených 6m /sek. Ă

Napísať odpoveď